hi-fi

Ayon Scorpio II

news |
niezdefiniowano - Ayon Scorpio II

Ayon Audio zaprezentował najnowsze wcielenie swojej uniwersalnej integry umożliwiającej wybór trybu pracy pomiędzy pentodą lub triodą.

Scorpio II jest rezultatem nowatorskiego podejścia austriackiego producenta do zagadnienia przystępnych cenowo wzmacniaczy lampowych, w których prostota i minimalizm konstrukcji oraz filozofia jak najkrótszej ścieżki sygnałowej wymuszają uważny dobór komponentów, które muszą zmieścić się w określonych założeniach budżetowych. Szef Ayona, Gerhard Hirt, przypomina przy tej okazji, jak ważna jest zwłaszcza w takim przypadku synergia całego układu, składającego się z optymalnie dopasowanych części, które z oczywistych względów nie mogą pochodzić z najwyższej półki cenowej.

Protoplastą takich rozwiązań były dwa wcielenia modelu Orion. Z tego pomysłu wyewoluował pierwszy Scorpio, zapożyczając jednak sporo pomysłów z droższego Spirita. Po drodze pojawił się jeszcze Scorpio XS, w którym rozwinięcie skrótu (eXtra Small) dotyczyło nie tylko obudowy węższej o 1 cm, ale przede wszystkim zastosowanych po raz pierwszy w historii Ayona lamp mocy EL34, doskonale znanych z małych gabarytów i stosunkowo dużej mocy.
Gdy przyjrzymy się całej tej historii, zauważymy jak Scorpio II łączy poszczególne jej punkty, umożliwiając zastosowanie w stopniu mocy zarówno wspomnianych EL34, jak i KT88 lub KT150. Użytkownik ponownie dostaje do dyspozycji klasyczny dla Ayona układ w czystej klasie A z zerowym sprzężeniem zwrotnym i auto-manualną regulacją BIASu, wyposażony także w nowoczesny system miękkiego startu i układy zabezpieczające lampy przed przeciążaniem, a więc wydatnie wydłużające ich żywotność.
W tym ostatnim pomaga także anodowane niemagnetyczne chassis, składane ręcznie ze szczotkowanego aluminium, dopracowane pod kątem lepszego odprowadzania ciepła z pracujących lamp. Scorpio II w stosunku do poprzedników kosztuje więcej, ale za to zaskakuje chromowanymi osłonami transformatorów, upodabniającymi go do o wiele droższego Spirita V.
W wersji z czterema lampami EL34 Scorpio II kosztuje 15.900 złotych, a z KT150 – 19.900. Masywny metalowy pilot dostępny jest za dopłatą 900 złotych.
Źródło: informacja prasowa Nautilus Dystrybucja