s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Yamaha RX-A2A

news |
niezdefiniowano - Yamaha RX-A2A

Yamaha zapowiedziała nowy 7.2-kanałowy amplituner kina domowego RX-A2A, który otwiera referencyjną serię Aventage.

Kino domowe wykraczające poza granice wyobraźni – to hasło przewodnie stworzone z myślą o debiutującym nowym amplitunerze kina domowego z referencyjnej serii Yamaha Aventage – RX-A2A. Dzięki swojej potężnej i dopracowanej w najdrobniejszych szczegółach konstrukcji, przekładającej się na profesjonalną jakość dźwięku i obrazu, model ten całkowicie odmienia możliwości kina domowego. Najnowszy amplituner AV Yamahy spełnia oczekiwania nawet wymagających użytkowników w zakresie jakości dźwięku, rozwiązań pozwalających uzyskać perfekcyjny obraz zarówno w filmach, jak i grach komputerowych, a także funkcjonalności i łatwości dopasowania urządzenia do pomieszczenia odsłuchowego.

Filmy i gry jak nigdy dotąd…

Yamaha RX-A2A obsługuje format HDR10+, który nie tylko określa dynamikę materiału wideo analizując scenę po scenie, lecz także opisuje, w niewielkiej ilości metadanych, charakterystykę sceny pomiędzy jasnymi i ciemnymi fragmentami. Pozwala to wychwycić istotne szczegóły, zapewniając głębszy kontrast i zwiększając realizm wyświetlanych obrazów.
Ponadto amplituner na całym etapie obsługuje rozdzielczości 8K60B i 4K120AB. Umożliwia to aktywowanie wyższej częstotliwości odświeżania, dostarczając płynniejszy obraz. W efekcie ultra-szybkie materiały wideo UHD są wyraźne i niesamowicie ostre, co zwiększa przyjemność i atrakcyjność transmisji sportowych oraz filmów akcji.
Yamaha RX-A2A
Specjalnie z myślą o graczach komputerowych projektanci Yamahy wzbogacili swój amplituner o funkcje, które zwiększają poziom wygładzenia i płynności ruchu oraz przejść w grach, filmach i obrazach wideo, tj. VRR (Variable Refresh Rate), ALLM (Auto Low Latency Mode), QMS (Quick Media Switching) i QFT (Quick Frame Transport). VRR redukując opóźnienie i regulując częstotliwość odświeżania chroni przed rozrywaniem się obrazu, zapewniając mu odpowiednią płynność. Z kolei ALLM umożliwia automatyczne aktywowanie trybu "Gra" w telewizorze po wykryciu konsoli do gry podłączonej poprzez HDMI – dzięki temu sygnał przesyłany jest bez żadnych opóźnień. Trzecia z funkcji, QMS, minimalizuje opóźnienie sygnału przy przełączaniu i eliminuje pojawiający się czarny ekran, natomiast QFT zmniejsza opóźnienie przy przesyłaniu klatek obrazu.

Spektakularny dźwięk przestrzenny

Zapierający dech w piersiach dźwięk to m.in. zasługa kompatybilności z DTS:X oraz Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości. Pierwszy z formatów umiejscawia źródła dźwięku tam, gdzie naturalnie pojawiłyby się w przestrzeni, co umożliwia uzyskanie rzeczywistej, wielowymiarowej sceny dźwiękowej. W połączeniu z wbudowanym silnikiem mapowania przestrzennego DTS Neural:X rozwiązanie to pozwala jeszcze mocniej zanurzyć się w dźwięku i uzyskać maksymalny realizm.
Z kolei Dolby Atmos z wirtualizacją wysokości (funkcja dostępna poprzez aktualizację oprogramowania) rozwiązuje problem użytkowników, którzy nie mają w swoim systemie głośników sufitowych lub promieniujących do góry. Układ Dolby symuluje wrażenia Atmos wykorzystując jedynie głośniki skierowane do przodu. Użytkownik może skonfigurować do aż pięciu głośników, aby odtworzyć efekt dwóch głośników sufitowych lub też wykorzystać wszystkie siedem kanałów do symulacji imponującego efektu czterech górnych głośników.
Yamaha RX-A2A
Ponadto znanym rozwiązaniem jest opracowany przez Yamahę układ CINEMA DSP 3D. Ta opatentowana technologia tworzenia pola dźwięku pozwala w domowych warunkach odtworzyć przestrzeń i akustyczną atmosferę najsłynniejszych na świecie sal koncertowych i klubów muzycznych.
W uzyskaniu wysokiej jakości brzmienia pomaga antyrezonansowa technologia A.R.T. Wedge. Specjalna piąta nóżka umieszczona w centralnej części podstawy obudowy tłumi drgania transformatora i tranzystorów mocy oraz radiatorów, zwiększając precyzję odwzorowania dźwięku.

Funkcjonalność godna amplitunera AV XXI wieku

Yamaha RX-A2A poszerza gamę urządzeń kompatybilnych z autorskim systemem multiroom Yamaha MusicCast, ale dzięki funkcji MusicCast Surround idzie o krok w odniesieniu do funkcjonalności i wygody użytkowania. MusicCast Surround umożliwia nawiązanie bezprzewodowego połączenia pomiędzy amplitunerem i głośnikami strumieniowymi MusicCast 50 lub MusicCast 20, które w tej sytuacji będą pełniły rolę tylnych głośników efektowych.
Najnowszy model Yamahy współpracuje także z asystentami głosowymi Google i Alexa, dzięki czemu urządzeniem można sterować bez konieczności sięgania po pilota zdalnego sterowania. Obsługa AirPlay 2 otwiera także drogę do sterowania głosowego poprzez Siri i strumieniowania muzyki z urządzeń Apple. Amplitunerem RX-A2A można sterować również przy użyciu bezpłatnej, polskojęzycznej aplikacji MusicCast.
Yamaha RX-A2A
Funkcjonalność amplitunera zwiększają liczne funkcje sieciowe, m.in. wbudowane serwisy strumieniowe (Spotify, Tidal), radio internetowe, a także łączność bezprzewodowa Wi-Fi (2,4/5 GHz), AirPlay 2 oraz dwukierunkowy Bluetooth. Współpracę ze źródłami dźwięku ułatwiają złącza analogowe i cyfrowe (optyczne, koncentryczne), port USB oraz wejście Phono, które umożliwia podłączenie dowolnego gramofonu, w tym modelu bez wbudowanego przedwzmacniacza gramofonowego.

Idealnie dopasowany do pomieszczenia odsłuchowego

Projektanci Yamahy pozostali wierni swojemu autorskiemu rozwiązaniu – YPAO (Yamaha Parametric room Acoustic Optimizer). Co więcej, mimo to, że RX-A2A jest najprostszym modelem z serii Aventage, to wykorzystuje jedną z najbardziej zaawansowanych wersji układu Yamahy, tj. YPAO R.S.C. z pomiarem wielopunktowym. Rozwiązanie to automatycznie analizuje akustykę pomieszczenia odsłuchowego i systemu audio, biorąc pod uwagę także efekt odbicia dźwięku, a następnie precyzyjnie dostraja różne parametry tak, aby wynieść jakość dźwięku na studyjny poziom.
W idealnym dopasowaniu amplitunera RX-A2A do pomieszczenia odsłuchowego pomaga także odmienione wzornictwo łączące klasyczne rzemiosło Yamahy z nowoczesną, elegancką stylistyką. Każdy element modelu został starannie wykonany, aby mieć pewność, że ten amplituner AV będzie wspaniale wyglądał i doskonale brzmiał wszędzie, gdzie tylko zostanie ustawiony.
Wprowadzenie amplitunera AV Yamaha RX-A2A do sprzedaży zostało zaplanowane na drugi kwartał 2021 r. Także wtedy poznamy poglądową cenę detaliczną urządzenia.
Źródło: informacja prasowa Audio Klan