hi-fi

Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T

news |
niezdefiniowano - Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T

Firma I-O Data - japoński producent wysokiej klasy odtwarzaczy cyfrowych Fidata wprowadza na rynek pod nową marką przystępniejsze cenowo urządzenia: Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T.

Soundgenic to marka japońskiej firmy I-O Data, która została założona w 1976 roku w japońskim mieście Kanazawa i jest jednym z większych producentów peryferiów komputerowych w tym kraju. Dopowiedzmy, że w okresie Edo, Kanazawa (金沢) było siedzibą feudalnego klanu Maeda, drugiego pod względem wpływów w ówczesnej Japonii, zaraz za klanem Tokugawa.

W 2000 roku I-O Data zaprojektowała swój pierwszy odtwarzacz plików MP3, a w 2005 roku pierwszy serwer kompatybilny z DLNA. W 2012 roku ruszył projekt mający na celu wprowadzenie na rynek serwera plików audio. Po dwóch latach powstał prototyp, a po następnych dwóch latach powstał serwer i odtwarzacz plików audio w jednym, Fidata HFAS1-S10U. Soundgenic wykorzystuje opracowania wykonane dla Fidata, ale zmiana marki sygnalizuje też nowe podejście, co oznacza przede wszystkim pozycjonowanie w niższym segmencie cenowym. Należy dodać, że produkcja urządzeń odbywa się w fabryce I-O data w Japonii.
Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T
Urządzenia Soundgenic można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze jako wysokojakościowy dysk sieciowy (NAS - network attached storage) do przechowywania plików, które będą dostępne dla odtwarzacza sieciowego w tej samej sieci lokalnej. W tym przypadku przy pomocy złącza Ethernet trzeba połączyć się z siecią lokalną. Jako NAS urządzenie pracuje w standardzie DLNA (Digital Living Network Alliance) z protokołem UPnP (Universal Plug-and-Play).
Urządzenie ma funkcję serwera multimediów (na bazie Twonky Server 8) dostosowaną do odtwarzania dźwięku, kompatybilną z USB-DAC, funkcję zgrywania płyt CD, zapewnia łatwe przechwytywania muzyki, przeznaczonej do odtwarzania i do archiwizacji. Na wbudowanym dysku można zapisać pliki muzyczne, zarówno przez sieć ethernetową, jak i bezpośrednio z nośnika USB (pendrive, przenośny dysk) podłączonego z tyłu urządzenia do jednego z dwóch portów USB typ A.
Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T
W drugim przypadku urządzenie Soundgenic może pracować jako transport plików audio. Do jednego z jego portów USB należy podłączyć przetwornik cyfrowo-analogowy z wejściem USB i otrzymujemy w ten sposób kompletny odtwarzacz plików audio z wbudowaną pamięcią masową. Urządzenie sterowane jest wówczas przez darmową aplikację Fidata Music App, dostępną zarówno w wersji dla systemu operacyjnego Android, jak i dla systemu iOS (Apple). W tym trybie łącze ethernetowe służy głównie do sterowania urządzeniem. Można jednak za jego pomocą odtwarzać pliki audio z zewnętrznych dysków NAS.
Soundgenic ma zewnętrzny zasilacz kompatybilny z napięciami sieciowymi od 100-240V, 50/60Hz.
Soundgenic HDL-RA4TB i HDL-RAS2T

Specyfikacja Soundgenic HDL-RA4TB / HDL-RAS2T:

  • Wspierane pliki: wav, mp3, wma, m4a, m4b, ogg, flac, aac, mp2, ac3, mpa, aif, aiff, dff, dsf
  • Wspierane próbkowanie PCM: 44.1 kHz, 48 kHz, 88.2 kHz, 96 kHz, 176.4 kHz, 192 kHz, 352.8 kHz, 384 kHz, 705.6 kHz, 768 kHz
  • Wspierane rozdzielczości PCM: 16 bitów, 24 bity, 32 bity
  • Wspierane DSD DoP: 2.8, 5.6, 11.2 MHz
  • Wspierane DSD natywne: 2.8, 5.6, 11.2, 22.5 MHz
  • Wymiary (SxWxG): 168x43x134 mm
  • Masa: HDL-RA4TB ok. 1,3kg; HDL-RAS2T ok. 650g

Pod koniec maja 2020 do sprzedaży w Polsce wchodzą dwa spokrewnione serwery plików Soundgenic. Model HDL-RA4TB ma dysk HDD 4TB i jego cena wynosi 2.790 złotych. Model HDL-RAS2T ma dysk SSD 2TB i jego cena wynosi 5.990 zł.
Źródło: informacja prasowa Audio Atelier