hi-fi

HiFiMAN R2R2000

news |
niezdefiniowano - HiFiMAN R2R2000

HiFiMAN wprowadza na rynek R2R2000 - strumieniowy odtwarzacz przenośny z Bluetooth, przetwornikiem DAC i USB OTG.

Jak mówi dyrektor generalny HiFiMana Fang Bian, technologie audio miewały wzloty i upadki, ale wciąż kręciły się wokół analogu - przynajmniej do czasu powstania płyty CD. Ta, chociaż wciąż uznawana za jeden z nośników referencyjnych, w dalszym ciągu ma ograniczenia, które ciężko przeskoczyć. Dalej, dzięki rozwojowi telefonów komórkowych, świat zwariował na punkcie formatu MP3, dzięki czemu na przestrzeni dziesięciu lat, to smartfony stały się głównymi odtwarzaczami muzycznymi dla wielu ludzi. Dziś jednak trudno wykorzystać je do odsłuchu muzyki, w szczególności tej w lepszym formacie. Coraz większa miniaturyzacja elektroniki i rezygnacja z wyjścia słuchawkowego nie sprzyja audiofilom poszukującym wysokiej jakości w swiecie mobilnych urządzeń.

W poszukiwaniu rozwiązań uniwersalnych, wielu producentów audio decyduje się na tworzenie przenośnych odtwarzaczy z Wi-Fi, jednak i to wydaje się nie być wyjściem idealnym. Dlaczego? Można go używać tylko w obrębie punktów dostępowych sieci, a przez pobór dużej ilości energii wywołuje relatywnie wysokie zakłócenia i szumy, które wyłapują czułe słuchawki dokanałowe.
HiFiMAN R2R2000
Co więc pozostaje? HiFiMAN stawia na łączność Bluetooth, ale z wykorzystaniem protokołu LHDC. Klasyczna transmisja Bluetooth umożliwia transfer plików o jakości MP3. Natomiast Bluetooth LHDC umożliwia przesyłanie plików hires na poziomie porównywalnym z połączeniem kablowym, ze zniekształceniami na poziomie 0,0005%. Różnica wynika z kompresji: LHDC korzysta z algorytmów bezstratnych, podczas gdy klasyczny Bluetooth (nawet z wykorzystaniem aptX) wykorzystuje kompresję stratną ze zniekształceniami na poziomie nawet 0,017%.
HiFiMAN R2R2000
Dodatkowo, HiFiMAN R2R2000 posiada wbudowany USB DAC ze wsprciem USB OTG, dzięki czemu umożliwia transfer danych o rozdzielczości do 24bit/384kHz za pomocą złącza USB C.

Elektronika skrojona pod R2R2000

W celu zachowania najwyższej jakości dźwięku w R2R2000, HiFiMAN wykorzystuje przetwornik podwójny DAC PCM1702 oraz własny kontroler cyfrowy FPGA, umożliwiający częstotliwość próbkowania danych do 768kHz.
HiFiMAN R2R2000
Co więcej, chip wykorzystany w odtwarzaczu R2R2000 został zaprojektowany tak, by mógł wykonywać tylko jedną operację na raz. Oznacza to maksymalną minimalizację jittera, jaką można zagwarantować sprzętowo.
Odtwarzacz R2R2000 został wyposażony w zbalansowane wyjścia słuchawkowe 3,5mm oraz 4,4mm o mocy 500mW na kanał. Oznacza to, że w ramach kieszonkowego urządzenia, zyskujemy moc małego wzmacniacza biurkowego.
HiFiMAN R2R2000
Cały system został zaprojektowany tak, by aż 95% całej elektroniki schowanej wewnątrz obudowy R2R2000 odpowiadało bezpośrednio za transmisję sygnału dźwiękowego. Dzięki temu odtwarzacz jest niezwykle wydajny i nie potrzebuje ogromnej baterii, by zapewnić optymalny czas działania.

Do 35 godzin odtwarzania

W trybie Eco Mode R2R2000 umożliwia aż do 35 godzin odsłuchu bez potrzeby doładowywania urządzenia. Tryb HiFi gwarantujący najwyższa możliwą jakość odsłuchu ogranicza czas działania na jednym ładowaniu do 8 godzin. Do pełnego naładowania baterii wystarczy godzina.
HiFiMAN R2R2000

Dedykowany dla audiofila

R2R2000 obsługuje formaty WAV, FLAC, ALAC, APE, AIFF oraz pliki DSD64. Ulubione utwory można gromadzić na zewnętrznej karcie pamięci MicroSD o pojemności do 256GB.
HiFiMAN przeczy idei, że to co audiofilskie, musi być duże. R2R2000 ma zaledwie 97mm wysokości, 56 szerokości i 13 głębokości w najcieńszym miejscu. Dzięki temu zmieści się w każdej kieszeni.
Cena odtwarzacza HiFiMAN R2R2000 została ustalona na 5.895 złotych.
Źródło: informacja prasowa Rafko Dystrybucja