kino domowe

PANASONIC FULL HD 3D NA CEATEC

news |

Firma Panasonic opracowała zestaw Full HD 3D, w skład którego wchodzi 50-calowy telewizor plazmowy wraz ze

Firma Panasonic opracowała zestaw Full HD 3D, w skład którego wchodzi 50-calowy telewizor plazmowy wraz ze specjalnymi okularami migawkowymi. Umożliwia on oglądanie realistycznych trójwymiarowych obrazów w domowym salonie. Prototyp zostanie zaprezentowany podczas targów CEATEC JAPAN 2009, które odbędą się w dniach 6–10 października w Makuhari Messe w Chiba City, niedaleko Tokio.
Nowy telewizor i okulary to efekt prac nad przedstawionym przez firmę Panasonic w 2008 r. pierwszym na świecie systemem kina domowego Full HD 3D, składającym się z odtwarzacza Blu-ray oraz 103-calowego ekranu plazmowego. Prototypowa plazma ma 50 cali.
Trójwymiarowy telewizor wykorzystuje najnowszą technologię 3D drive, która pozwala na szybkie podświetlanie pikseli przy zachowaniu wysokiej jasności. W odbiorniku wykorzystano technologię redukcji efektu przesłuchu, która eliminuje podwójny obraz (tzw. ghosting) pojawiający się, gdy obrazy dla lewego i prawego oka są wyświetlane osobno. Panele plazmowe są znane z doskonałego obrazu – m.in. pełnej rozdzielczości obrazu ruchomego. Nowy odbiornik oferuje jeszcze lepsze parametry czystych trójwymiarowych obrazów w rozdzielczości HD. Precyzyjnie działające okulary migawkowe wykonano
w opracowanej przez Panasonica technologii, która synchronizuje migawkę z obrazami dla lewego i prawego oka wyświetlanymi na ekranie plazmowym.
Wprowadzenie produktów 3D na rynki Europy, Japonii i USA ma nastąpić w 2010 r. Dokładna data jest zależna od terminu akceptacji tzw. 3D Expanded Standard, który jest obecnie badany przez Blu-ray Disc Association (BDA).

Obszerny artykuł o technologii Blu-ray 3D, wywiad z Eisuke Tsuyuzaki szefem działu technologicznego Panasonica znajdziecie w najnowszym numerze miesięcznika Hi-Fi Choice & Home Cinema 10/09.

Fragmenty wywiadu:

HCC: Ile czasu poświęcasz obecnie na 3D?
Eisuke Tsuyuzaki: Około 90% i to zarówno jeśli chodzi o pracę nad standaryzacją, jak i tworzeniem nowych sojuszy. Usiłujemy stworzyć nowy ruch i powoli wszystko nabiera tempa. Na szczęście mamy za sobą takie nazwiska, jak Disney czy Cameron.
Moim zadaniem jest uporządkowanie i poruszenie kwestii związanych ze środowiskiem domowej rozrywki. Ale nie chodzi tylko o 3D – jest też IPTV, obsługa Sieci…

HCC: A dlaczego właściwie Panasonic tak bardzo zaangażował się w 3D?
ET: Najważniejsze było opracowanie jeszcze w PHL kodeków AVC oraz podniesienie poprzeczki dla Blu-ray, BD+ i BD Live. Dlatego też sądzę, że nasze odtwarzacze zawsze były nieco lepsze od produktów konkurencji. Dzięki temu mogliśmy wyprzedzać rywali o sześć miesięcy. Uważamy, że jesteśmy w stanie jeszcze bardziej zwiększyć tę przewagę dzięki nowemu skokowi technologicznemu.
Blu-ray 3D to nie jest tylko kolejny profil. Już od 2008 r. demonstrujemy technologię 3D. Na targach CES 2009 zapowiedzieliśmy, że stworzymy studio authoringowe, a na targach NAB 2009 powiedzieliśmy, że przygotujemy mnóstwo profesjonalnego sprzętu. Jesteśmy w samym środku procesu przekształcania się BD w Blu-ray 3D.

HCC: Niektórzy ludzie pozostają sceptyczni, jeśli chodzi o znaczenie 3D. Czy ta technologia ma przyszłość?
ET: Nie będzie to łatwe, ale biorąc pod uwagę czynniki biznesowe, dotyczące zarówno studiów, jak i producentów oraz reakcje konsumentów, będziemy musieli jeszcze w tym roku przygotować kompletną specyfikację 3D Blu-ray. Uważam, że 3D może stać się katalizatorem zmian dotyczących wszystkich naszych produktów, a nie tylko telewizorów. Nie będzie już chodziło tylko o wysoką rozdzielczość, ale wysoką rozdzielczość plus 3D. To ogromny potencjał...

Numer do pobrania w wersji elektronicznej dostępny od 5 października w e-kiosku pod adresem http://www.e-kiosk.pl

INFO www.panasonic.pl