hi-fi

NuPrime ST-10M

news |
Wzmacniacz mocy - NuPrime ST-10M

Do sprzedaży wchodzi referencyjna końcówka mocy mono NuPrime ST-10M oferująca 230W na wyjściu.

Końcówka mocy stereo ST-10 uchodzi za jedną z najlepszych na rynku. Mimo to, inżynierowie NuPrime oświadczyli, że projekt niósł za sobą pewne kompromisy. Ograniczone miejsce nie pozwoliło na zastosowanie wszystkich pomysłów jakie mieli, a przy tym limitowało moc końcówki, jak twierdzą ludzie z NuPrime. Stąd "tylko" 150W na kanał. Teraz autorzy ST10tki powracają z informacją, że w dobrze znanej obudowie da się "pomieścić" 230W mocy na kanał.W tym celu stworzono de facto nowy projekt, którego pomysł narodził się, gdy ukończono pracę nad końcowką stereo ST-10. Przede wszystkim poprawiono moduł wzmacniacza najnowszej 4. już generacji, który zadebiutował w ST-10M. Nie jest to więc zamknięta w tej samej obudowie monofoniczna wersja tej samej końcówki, ale nowa koncepcja, na którą składają się zmodenizowane obwody, lepsze komponenty i zmienione brzmienie.


NuPrime ST-10M

Zaczęto od nowego transformatora toroidalnego o mocy 300W. Następnie zoptymalizowano ułożenie elementów we wnętrzu obudowy, tak aby zmniejszyć interferencje wpływające na jakość sygnału audio.

Obwody zasilające ST10 zostały odświeżone przez zastąpienie 10-amperowych mostków prostowniczych 50-amperowymi diodami Schottkiego, zwiększono pojemność kondensatorów do 30mF, dzięki czemu końcówka ST10 zapewnia o wiele niższy poziom szumów niż stereofoniczna końcówka ST-10.

ST10M zapewnia brzmienie pełne, bogate w detale, a przy tym szybkie, o wyraźnie większym nasyceniu barw w stosunku dźwięku ST10 w wersji stereo - uważanego przez wiele osób za referencyjny. Większa moc i niższy poziom szumów pozwala instrumentom wybrzmiewać pełnią barwy i akustyki. Scena jest głębsza i szersza, co daje poczucie lepszej lokalizacji źródeł pozornych.

NuPrime ST-10M

Monofoniczna końcówka mocy wyposażona w moduł wzmacniacza czwartej generacji zapewnia zupełnie nowe parametry względem poprzednika:
  • Damping factor na poziomie 400
  • Brak przesunięcia fazy
  • 20dB lepszy stosunek sygnał/szum
  • Skrócona o 20 procent ścieżka sygnałowa
  • Poprawiona wydajność dla kolumn nisko impendancyjnych
  • Poprawione zabezpieczenia, gdy wzmacniacz pracuje bez obciążenia
  • Udoskonalone końcówki mocy w klasie D przełączające się przy 600kHz (w przeciwieństwie do klasycznych, które przełączają się przy 300kHz)
  • Nowy liniowy zasilacz z wydajnym transformatorem toroidalnym
  • Wzmocniona druga harmoniczna (H2) dla ciepłego lampowego brzmienia bez ograniczeń znanych ze wzmacniaczy lampowych

NuPrime ST-10M

Cena NuPrime ST-10M (kolor czarny lub srebrny) została ustalona na 7.275 złotych.

Źródło: informacja prasowa Rafko Dystrybucja