hi-fi

Q Acoustics Concept 300

news |
Kolumny podstawkowe - Q Acoustics Concept 300

Najbardziej zaawansowany model podstawkowy o przełomowej konstrukcji Concept 300 w ofercie firmy Q Acoustics.

Flagowa kolumna podłogowa Q Acoustics Concept 500 o pięknym wzornictwie, została wyposażona w szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu oferuje audiofilski dźwięk w każdym domowym zaciszu. Zostało to potwierdzone nagrodami oraz wyróżnieniami.Opierając się na sukcesie tego modelu, firma Q Acoustics opracowała przełomową konstrukcję podstawkową Concept 300. Została zaprojektowania i wyprodukowana na bazie wieloletnich doświadczeń. Stanowi obecnie najbardziej zaawansowany monitor w ofercie Q Acoustics, który powstał w wyniku udoskonalenia i rozwinięcia wszystkich technologicznych atutów swojego większego brata, a przy tym może stanowić elegancką ozdobę każdego wnętrza.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Innowacje w modelu Q Acoustics Concept 300 obejmują:

 • Konstrukcja obudowy wykorzystująca technologię Dual Gelcore
 • Wewnętrzne usztywnienia w technologii P2P (Point to Point)
 • Stand trójnożny Tensegrity
 • System zawieszenia podstawy izolującej
 • Przetworniki osadzone na sprężynowych oprawach
 • Nowe stylowe wykończenie łączące dwa kolory: srebrny i hebanowy

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Design

Jako flagowy model pośród kolumn podstawkowych, Concept 300 zachwyca wzornictwem klasy premium oraz wykończeniem uzupełniającym wysoki poziom innowacji technologicznych. Dzięki połączeniu okleiny z prawdziwego drewna, dwukolorowego wykończenia pokrytego wieloma warstwami lakieru, całość stanowi wyrafinowaną i stylową propozycję dla wymagających, pasującą stylistycznie do każdego wystroju wnętrza. Wprowadzenie nowego, przyciągającego wzrok wykończenia srebrno-hebanowego jest doskonałym uzupełnieniem dla eleganckich wersji w kolorach czarno-palisandrowym oraz biało-dębowym, wszystkich wykończonych na wysoki połysk.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Konstrukcja obudowy

Concept 300 wykorzystuje tę samą konstrukcję obudowy Dual Gelcore oraz wewnętrzne usztywnienie P2P (Point to Point) zastosowane w modelu Concept 500. Obudowa składa się z trzech oddzielnych warstw, oddzielonych specjalnym żelem, dzięki czemu wibracje wysokich częstotliwości generowane przez poruszające się przetworniki zamieniane są w ciepło, aby utrzymać najwyższą wydajność audio.

Uzupełnieniem konstrukcji Dual Gelcore, mającym na celu dalsze wyeliminowanie wibracji wewnętrznych powodujących zakłócenia jest dodatkowe usztywnienie P2P (Point to Point), dopasowane do wewnętrznych obszarów obudowy podatnych na rezonanse związane z niskimi częstotliwościami.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Stand głośnikowy Tensegrity

Znakomity przykład przełomowego, ale eleganckiego wzornictwa industrialnego, które doskonale wzbogaca każdą przestrzeń życiową, stanowi unikalny i innowacyjny stand Tensegrity który spełnia integralną rolę w dalszym ograniczaniu przenoszenia wibracji oraz zapewnieniu stabilnego systemu wsparcia dla kolumny głośnikowej. Jest on zbudowany z przenoszących duże obciążenie niskoprofilowych prętów aluminiowych i cienkich linek ze stali nierdzewnej, które definiują i utrzymują orientację przestrzenną prętów. Jest to samonośna konstrukcja, złożona z elementów które się wzajemnie ściskają (pręty) oraz naprężają (linki), dzięki czemu stand nigdy nie jest poddawany działaniu siły zginającej. Rezultatem jest powierzchnia, która eliminuje promieniowanie dźwięku i odbicia, zapewniając najczystszą możliwą jakość brzmienia.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

System zawieszenia podstawy izolującej

Sztywne połączenie kolumny głośnikowej ze standem ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania intensywności energii wibracji oraz zachowanie najlepszej jakości dźwięku. Eksperci z firmy Q Acoustics opracowali system zawieszenia podstawy izolującej, który jest zintegrowany z dnem obudowy kolumny Concept 300. Nie tylko stanowi bezpieczne połączenie obudowy ze standem, ale zapewnia także elastyczny system zawieszenia.

Cała masa kolumny głośnikowej spoczywa na czterech sprężynach wytłumionych specjalnym materiałem o nazwie Sylodamp. Elastomer poliuretanowy, precyzyjnie dopasowany do masy kolumny, przekształca energię drgań sprężyn w ciepło. Rezultatem jest bardziej kontrolowana, ale również rozszerzona odpowiedź basów oraz poprawione obrazowanie stereo.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Konstrukcja przetworników

Aby zachować elegancką i minimalistyczną estetykę, w tym fasadę wolną od szpecących śrub, w modelu Concept 300 zastosowano inteligentną konstrukcję, która umożliwia utrzymywanie zespołu przetwornika średnio-niskotonowego od tyłu za pomocą mocnych, sprężynowych śrub ustalających. To rozwiązanie nie tylko eliminuje potrzebę stosowania ozdobnych elementów w celu ukrycia śrub mogących powodować wibracje, ale utrzymuje stałą sztywność bez konieczności regulacji przez cały okres użytkowania.

Model Concept 300 został również wyposażony w przetwornik wysokich częstotliwości o szerokiej dyspersji oraz izolowane gniazdo opracowane specjalnie dla kolumny podłogowej Concept 500. Konstrukcja ta chroni przetwornik wysokotonowy przed wysyłaniem lub odbiorem niepożądanych wibracji oraz pozwala na zamontowanie go bliżej przetwornika średnio-niskotonowego, poprawiając integrację z większym przetwornikiem średnio-niskotonowym oraz zapewniając szybszą reakcję.

Kolumny podstawkowe Q Acoustics Concept 300

Specyfikacja Q Acoustics Concept 300:

 • Typ obudowy: 2-drożne
 • Przetwornik średnio-niskotonowy: 165 mm
 • Przetwornik wysokich częstotliwości: 28 mm
 • Pasmo przenoszenia (-6 dB): 55–30.000 Hz
 • Impedancja nominalna: 6 omów
 • Minimalna impedancja: 4,7 omów
 • Czułość: 84 dB/W/m
 • Moc wzmacniacza stereo: 25–200 W
 • Częstotliwość zwrotnicy: 2,5 kHz
 • Efektywna objętość: 11,4 l
 • Wymiary kolumny/podstawy (S×W×G): 220×355×400 mm / 492×690×430 mm
 • Waga kolumny/podstawy: 14,5 kg (szt.) / 3,9 kg (szt.)

Model Q Acoustics Concept 300 (w tym stand) występuje w trzech wersjach kolorystycznych o wysokim połysku: czarno-palisandrowe, biało-dębowe oraz srebro-hebanowe, w cenie 7.999 zł za sztukę, 15.998 zł za parę.

Źródło: informacja prasowa Horn Distribution