kino domowe

PROJEKTOR SXRD

news |

Firma Sony zapowiada wprowadzenie od października do sprzedaży zdobywcę nagrody EISA w kategorii "Europejski Projektor Wideo roku 2007-2008" projektor BRAVIA SXRD VPL-VW60 o rozdzielczości Full HD.

Firma Sony zapowiada wprowadzenie od października do sprzedaży zdobywcę nagrody EISA w kategorii "Europejski Projektor Wideo roku 2007-2008" projektor BRAVIA SXRD VPL-VW60 o rozdzielczości Full HD.
Urządzenie wyposażono w trzy nowe panele Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display), które w połączeniu z zaawansowanymi technologiami optymalizacji obrazu zapewniają wyjątkowy kontrast i prawdziwie kinową atmosferę w domowym zaciszu. Niezwykle wyrazisty obraz 1080p Full HD, systemy redukcji zakłóceń i korygowanie kolorystyki z użyciem technologii BRAVIA ENGINE, obraz o przekątnej do 760 cm nadają seansom kinowym w domu nowy wymiar. Cena projektora to 20 000 zł.
INFO www.sony.pl


Pełna wersja komunikatu prasowegoSony wprowadza wyróżniony nagrodą EISA, przeznaczony do kina domowego projektor BRAVIA SXRD VPL-VW60 o rozdzielczości Full HD

- Zdobywca nagrody EISA w kategorii "Europejski Projektor Wideo roku 2007-2008"
- Technologia Sony SXRD - najwyższa rozdzielczość 1080 Full HD i nieprzeciętna jakość obrazu
- Imponujący współczynnik kontrastu 35 000:1 - bogactwo szczegółów i głęboka czerń

Projektor Sony VPL-VW60 jest wyposażony w trzy nowe panele Sony SXRD (Silicon X-tal Reflective Display), które w połączeniu z zaawansowanymi technologiami optymalizacji obrazu zapewniają wyjątkowy kontrast i prawdziwie kinową atmosferę w domowym zaciszu. Niezwykle wyrazisty obraz 1080p Full HD, systemy redukcji zakłóceń i korygowanie kolorystyki z użyciem technologii BRAVIA ENGINE nadają seansom kinowym w domu nowy wymiar. Oferowany poziom jakości już zdobył uznanie specjalistów ? projektor VPL-VW60 otrzymał nagrodę EISA w kategorii ?Europejski Projektor Wideo roku 2007-2008?. Uzasadniając swój werdykt, jury EISA stwierdziło: Pełna rozdzielczość Full HD staje się standardem wideo i projektory kina domowego nie dostaną taryfy ulgowej. Sony VPL-VW60, mniejszy kuzyn high-endowego projektora Qualia, pojawia się nie gorzej wyposażony, przygotowany do rywalizacji na najwyższym poziomie, z trzema panelami SXRD w hybrydowej technologii obejmującej płynną automatyczną regulację przesłony. Rozszerzony obszar kolorów (xvYCC) i system zarządzania kolorami czyni z tego projektora produkt perspektywiczny.

Wyświetli obraz o przekątnej do 760 cm nawet z niewielkiej odległości, instalacja i operowanie jest ułatwione poprzez zmotoryzowane przesunięcie soczewek i podświetlane zdalne sterowanie. Różnorodność gniazd podłączeniowych (podwójne wejście DMI CEC idealnie pasuje do źródeł HD 1080/24p) pozwala wykorzystać niemal każde źródło sygnału wideo. Osiągi VPL-VW60?s są inspirujące; jego cena ? w pełni uzasadniona. Uzasadnienie otrzymane z magazynu AUDIO.

"Ilość materiałów w formacie Full HD szybko się zwiększa", zauważa Nathalie Muijtjens, Senior Manager, TV Marketing Europe, Sony Europe. "Wiele osób ma jednak kłopot ze znalezieniem urządzenia, które pozwalałoby naprawdę wykorzystywać ten poziom rozdzielczości i równocześnie byłoby łatwe w użyciu w warunkach domowych. W tym kontekście projektor VPL-VW60 jest idealnym rozwiązaniem ? ma niewielkie wymiary, 2 złącza HDMI, łatwo przygotować go do pracy, a dzięki połączeniu nieprzeciętnego kontrastu z technologią SXRD tworzy prawdziwie kinową jakość."

Jednym z wyróżników projektora VPL-VW60 jest imponujący współczynnik kontrastu, który wynosi 35 000:1. Uzyskano go dzięki połączeniu nowych paneli Sony SXRD, nowych elementów optycznych oraz systemu Sony Advanced Iris 2, w którym przysłona może automatycznie reagować na jasność sceny, naśladując działanie oka ludzkiego. Dzięki temu w ciemnych scenach można dostrzec szczegóły, które w większości przypadków nie byłyby wyraźne, a jasne obrazy nie ulegają prześwietleniu.

Projektor VPL-VW60 należy do rodziny BRAVIA. Nie tylko z nazwy. Zastosowana w nim technologia BRAVIA ENGINE odpowiada za wykonywanie w czasie rzeczywistym złożonych operacji przetwarzania sygnału, które znajdują odzwierciedlenie w nieprzeciętnej jakości obrazu. Funkcja BRAVIA Theatre Sync pozwala z kolei projektorowi komunikować się przez dwa złącza HDMI z innymi elementami kina domowego BRAVIA. Dzięki niej sterowanie całym systemem jest znacznie uproszczone. Rozpoczęcie projekcji może się więc sprowadzać do naciśnięcia przycisku odtwarzania i wyboru odpowiedniego wejścia, a do wyłączenia całego zestawu posłuży również jeden przycisk na pilocie.

Kolejną ważną cechą projektora VPL-VW60 jest bardzo wydajna 200-watowa lampa UHP (Ultra-High Pressure). Wytwarza ona strumień światła o wartości 1000 lumenów, który zapewnia świetną kolorystykę i wystarczającą jasność obrazu o wielkości do 300 cali (7,6 m).

Technologia Sony SXRD była początkowo przeznaczona do użytku w kinowych systemach projekcyjnych, nie przypadkiem więc, tak dobrze sprawdza się w kinie domowym. Dzięki ciągłym nakładom na doskonalenie technologii paneli, cechują się one lepszym kontrastem i optymalną jakością obrazu. Dzięki bardzo precyzyjnej mikroarchitekturze mają pełną rozdzielczość 1920 x 1080 punktów, zgodną z wymogami formatu Full HD. Piksele o wielkości 7 žm są odległe od siebie o zaledwie 0,35 žm, co całkowicie eliminuje "efekt kraty", który może pogarszać jakość innych systemów projekcji. Czas reakcji wynoszący 2,5 ms oznacza z kolei absolutną płynność wyświetlania każdej akcji, a koncepcja "jeden panel SXRD na kolor" gwarantuje idealną precyzję projekcji RGB, bez śladu "rozbicia" kolorów.
Poszukujących doskonałości fanów kina domowego zainteresuje z pewnością system elektronicznego korygowania zbieżności panelu, który ułatwia uzyskanie maksymalnej ostrości obrazu HD przez przemieszczanie składowej czerwonej, zielonej i niebieskiej z dokładnością do 0,1 piksela.

Dla zapewnienia absolutnie najlepszego obrazu kinowego projektor VPL-VW60 został wyposażony w funkcję zoomu anamorficznego. Umożliwia ona połączenie wyrafinowanych technik przetwarzania obrazu panoramicznego z oferowanym oddzielnie, anamorficznym obiektywem innego producenta, czego efektem jest zniewalający obraz o współczynniku kształtu 2,35:1 (CinemaScope), który do tej pory dostępny był tylko w kinie.

Ważną i cenioną przez nabywców zaletą projektora VPL-VW60 jest możliwość doprowadzenia sygnału w formacie 1080/24p. Oznacza ona pełną zgodność z oryginalnym materiałem filmowym rejestrowanym kamerą kinową w tempie 24 klatek na sekundę. Reprodukcję takiego sygnału przez interfejs HDMI umożliwiają obecnie odtwarzacze Blu-ray Disc i konsole PLAYSTATION 3. Dwa wejścia HDMI eliminują ewentualne problemy z połączeniami, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych zestawach kina domowego HD.

W celu zapewnienia maksymalnej wierności każdego wyświetlanego szczegółu, VPL-VW60 jest wyposażony w obiektyw ARC-F (All Range Crisp Focus) o specjalnej konstrukcji. Oprócz dobrych parametrów optycznych, wyróżnia go możliwość elektrycznej regulacji powiększenia w zakresie 1,8x. Innymi słowy, przy projekcji obrazu na ekran o przekątnej 100" (2,5 m) projektor może się znajdować w odległości od 3 do 5,5 m od ekranu. Elektrycznie przesuwany w pionie obiektyw oferuje dodatkową swobodę przy wyborze miejsca instalacji urządzenia i bardzo ułatwia konfigurowanie zestawu.

Warto również zwrócić uwagę na specjalnie skonstruowany zespół wentylatora Sony, którego bezstykowy trzpień obraca się niemal bezgłośnie. W efekcie poziom głośności pracującego wentylatora wynosi tylko 22 dB, co odpowiada głośności szeptu.