kino domowe

Chario Studio

news |
niezdefiniowano - Chario Studio

Studio to nowa seria kolumn włoskiej firmy Chario pozycjonowana w środku ofery

Seria Studio docelowo ma ona zastąpić bardzo udaną serię Constellation, która obecna jest na rynku od wielu lat. Dla tych z nas, którzy w przypadku Włochów przyzwyczaili się do wymyślnych kształtów i tradycyjnego stolarstwa, szokująca może być odważna wolta stylistyczna – nowe Studio swoją kanciastością i prostotą nawiązują do wycofanych nie tak dawno Syntanów, czy starszych serii Hiper i Premium.

Po bliższym zapoznaniu się zauważymy jednak element charakterystyczny dla Constellation: wielką kopułę wysokotonową. Wszystko się zgadza: to nowa wersja 38-mm tweetera T38 WaveGuide, ze zmodyfikowaną membraną i nowym układem napędowym. Znajomy pozostaje jednak front z delikatnym tubowym wyprofilowaniem. Mid-woofery o średnicy 130 i 165 mm to zupełnie nowe konstrukcje, charakteryzujące się membranami w kształcie jednolitego wycinka kuli – tu znowu mamy rozwiązanie nawiązujące do Syntarach. Sam materiał membran jest zupełnie inny – to Poly Graph, czyli powlekane włókno węglowe o dużej sztywności i małej masie. Przetworniki te otrzymały zmodyfikowane układy napędowe ze wzmocnionymi zawieszeniami i koszami o lepszej "przewiewności", które lepiej sprawują się przy dużych obciążeniach.
Podobnie, jak w przypadku tweetera, także dookoła nisko-średniotonowców można zauważyć tubowe wyfrezowania. Koncepcja przetwarzania dźwięku w serii Studio jest bowiem bardzo podobna do Constellation – chodzi przede wszystkim o kontrolę charakterystyk kierunkowych promieniowania przetworników w celu, jak najlepszego dopasowania do różnorodnych warunków akustycznych. Cechy charakterystyczne wszystkich modeli to spora efektywność, wysokie strojenie obudów typu bass-reflex (55 Hz dla konstrukcji trójdrożnej!), a także linearyzacja przebiegu fazy impedancji.
Chario Studio
Obudowy wykonano z HDFu oklejonego naturalnym fornirem dostępnym w dwóch wersjach - grafitowym popielu i jasnym orzechu, a panele czołowe to ręcznie polerowany MDF. Do wykończenia wszystkich elementów użyto lakierów wodnych – producent kładzie bardzo duży nacisk na ekologię i zapewnia, że wszystkie modele są wyprodukowane z substancji bezpiecznych dla środowiska naturalnego. Ciekawym uzupełnieniem konstrukcji są kolce, wykonane z litego mosiądzu, pokrytego 24-karatowym złotem. Na koniec warto dodać, że cały proces produkcyjny odbywa się we Włoszech – stamtąd pochodzą też wszystkie materiały i komponenty.
W serii Studio znajdziemy dwie pary monitorów, surroundy do kina domowego o niewielkiej głębokości obudowy, głośnik centralny, a także trójdrożną konstrukcję wolnostojącą. Przykładowe ceny to: 5.490 zł za mniejsze monitory 1013, 12.490 zł za podłogowe 1016T i 3.990 zł za głośnik centralny 1013C.
INFO www.nautilus.net.pl