hi-fi

Monitor Audio Silver

news |
Monitor Audio Silver

Firma Monitor Audio ogłasza wprowadzenie nowego, najlepszego do tej pory wcielenia serii Silver

18 maja w czasie tegorocznej wystawy High End w Monachium firma Monitor Audio zaprezentowała nowe kolumny z serii Silver. Obejmuje ona dwa modele podstawkowe i trzy szczupłe podłogówki, jak również przeznaczone do dyskretnych instalacji AV głośniki efektowe Silver FX oraz dwie dyskretne kolumny centralne. Serię Silver uzupełnia mocarny subwoofer schodzący nawet do poziomu 22Hz, wyposażony w procesor DSP. Magnetyczne mocowanie maskownic oraz umieszczenie portów bas-refleksu HiVe II na tylnej ściance nadają kolumnom nowej serii Silver wyjątkowo elegancki wygląd.

Na potrzeby nowej serii Silver stworzono nowe wersje znakomitych membran C-CAM. Są one wykonywane z pojedynczego kawałka unikalnego stopu aluminium z magnezem pokrytego warstwą ceramiczną, uformowanego w kształt o profilu "talerza". Sztywność tej konstrukcji daje ogromne korzyści soniczne w porównaniu z membranami wykonywanymi z miększych materiałów, które pracując, odkształcają się, co skutkuje słyszalnymi zniekształceniami dźwięku. Opracowane przez Monitor Audio przetworniki C-CAM nie mają otworów pośrodku membrany, z których często wystaje cewka głośnika, dzięki czemu są w stanie odtworzyć czysty, pozbawiony zniekształceń dźwięk w całym paśmie muzycznym.Techniczne ulepszenia "napędu" głośników objęły również mocniejsze magnesy i udoskonalone cewki, które dają czystszy dźwięk nawet w czasie odsłuchów na wysokich poziomach głośności. Monitor Audio twierdzi nawet, że to ich kolumny oferują najczystszą prezentację tonów średnich pośród wszystkich kolumn tej klasy. Użytkownicy mogą również liczyć na precyzyjne obrazowanie zarówno w osi odsłuchu, jak i poza nią dzięki nowemu modułowi z głośnikiem średnio- i wysokotonowym w kształcie kropli stosowanym w modelach podłogowych Silver 300 i Silver 500. Komponenty wysokiej klasy zastosowane w krytycznych punktach zwrotnic są kolejnym ważnym elementem umożliwiającym uzyskanie dźwięku najwyższej klasy. Wśród nich są kondensatory polipropylenowe klasy premium, cewki powietrzne oraz z laminowanymi rdzeniami stalowymi.

Dwa modele podstawkowe w serii Silver to niewielkie kolumny dostarczające zaskakująco duży dźwięk. Skalę i dynamikę prezentacji zawdzięczają potężnym magnesom oraz dużym, 32mm cewkom generującym zwarty, mocny bas. Ultrakompaktowe Silver 50 to konstrukcje 2-drożne wentylowane bas-refleksem, wyposażone w nowy przetwornik nisko-średniotonowy o średnicy 5,25 cala oraz nową 25mm złotą kopułkę C-CAM. To najmniejszy model podstawkowy pośród wszystkich generacji serii Silver.

Jego większy brat, Silver 100, wykorzystuje tę samą kopułkę, ale w połączeniu z potężnym, 8-calowym przetwornikiem nisko-średniotonowym C-CAM, zamontowanym w kompaktowej, 2-drożnej konstrukcji z bas-refleksem.

Trzy modele podłogowe w nowej serii Silver to: Silver 200, Silver 300 oraz Silver 500. Model Silver 200 to akustycznie i elektrycznie konstrukcja 2,5-drożna z dwoma wooferami basowymi w dwóch komorach wentylowana bas-refleksem. Wyposażono ją w dwa porty b-r typu HiVe II oraz dwa przetworniki C-CAM o średnicy 5,25 cala (odtwarzające tony niskie oraz niskie i średnie) i 25mm złotą kopułkę wysokotonową. Wizualnie eleganckie, smukłe Silver 200 to prawdziwie kompaktowe podłogówki o lajfstajlowych proporcjach. Dyferencyjne strojenie sprawia, że jedynie tony średnie nakładają się na wysokie, co zapewnia wysoką precyzję obrazowania zarówno w osi odsłuchu, jak i poza nią. Zaletą takiej konfiguracji jest prezentacja zbliżona to oferowanych przez bardziej złożone 3-drożne kolumny, ale przy zachowaniu wysokiej skuteczności i niskiego zejścia basu przy niewielkich rozmiarach obudowy.

Pierwszy z dwóch 3-drożnych modeli w serii, Silver 300, czerpie pełnymi garściami z doświadczeń i rozwiązań zastosowanych w jego poprzedniku, ale dzięki ulepszonym przetwornikom w zakresie jakości brzmienia idzie jeszcze o krok dalej. Użytkownicy będą zachwyceni najwyższej jakości średnicą odtwarzaną przez dedykowany 4-calowy przetwornik wykorzystujący opracowaną przez inżynierów Monitor Audio genialną "podwieszaną cewkę" i napęd głośnika gwarantujące bardzo niski poziom zniekształceń. Uzyskanie tak wysokiej czystości dźwięku jest możliwe, ponieważ cewka przez cały czas pozostaje w szczelinie magnetycznej. Para wooferów basowych z membranami o dużym skoku doskonale współpracuje, generując nawet bardzo niski, sejsmiczny bas. Szczupłe kolumny mogą być umieszczone nawet zaledwie 30cm od ściany, nadal oferując doskonałą jakość dźwięku. Wysoka skuteczność Silver 300 umożliwia parowanie tego modelu nawet ze wzmacniaczami o niezbyt wysokiej mocy, by osiągnąć znakomitą dynamikę prezentacji muzyki czy ścieżki dźwiękowej oglądanego filmu.

Topowy model w tej serii, Silver 500, wyposażono w parę potężnych, 8-calowych wooferów basowych C-CAM. Dzięki nim kolumny te potrafią dostarczyć szybki, potężny bas schodzący nawet do 30Hz, co praktycznie eliminuje potrzebę używania subwoofera. Czystą, pozbawioną najmniejszych choćby zniekształceń średnicę reprodukuje dedykowany 4-calowy przetwornik RST stworzony właśnie do tego zastosowania. Jak informuje Monitor Audio, dzięki wysokiej skuteczności i przyjaznej impedancji do napędzenia tych kolumn wystarczy wzmacniacz ze średniej półki cenowej.

Projektując serię Silver, firma Monitor Audio pomyślała również o miłośnikach kina domowego. Dlatego w linii tej znalazły się dwie kolumny centralne, montowany na ścianie 2-drożny głośnik idealnie nadający się do odtwarzania tylnych kanałów oraz doskonały subwoofer z panelem sterującym umieszczonym na górnej ściance, co ułatwia dostęp do wszystkich funkcji, włącznie z trzema zaprogramowanymi ustawieniami EQ (Music, Movie i Impact).

Dzięki dyskretnemu profilowi Silver FX można montować na bocznych bądź tylnej ścianie tak, by płynnie wtapiały się w każde otoczenie. Charakter dyspersji dźwięku tych głośników w systemach wielokanałowych można łatwo zmieniać dzięki przełącznikowi umożliwiającemu wybór trybu pracy (di-pole bądź bi-pole). Dwie 25mm złote kopułki C-CAM z wentylowanym systemem magnesów Neo zapewniające krystalicznie czysty dźwięk połączono z 6-calowym wooferem nisko-średniotonowym C-CAM.

Monitor Audio Silver

Użytkownik może wybrać jedną z dwóch oferowanych kolumn centralnych: Silver C150 albo większą Silver C350. Pierwszy model to kompaktowa kolumna z dwoma przetwornikami basowymi C-CAM o średnicy 5,25 cala zastosowanymi w doskonale znanej 3-głośnikowej konfiguracji wraz z 25mm złotą kopułką wysokotonową w układzie 2,5-drożnym w obudowie zamkniętej. Dzięki sprytnej budowie kolumna ta może pracować ustawiona blisko ściany bądź w ograniczonej przestrzeni, a jednocześnie eliminuje problem centralnego "martwego punktu" charakterystycznego dla wielu modeli kolumn centralnych. Doskonale zgrywa się z modelami Silver 50 i Silver 200, oferując spójną prezentację wysokiej klasy.

Większy Silver C350 czerpie z doskonałych rozwiązań stosowanych w mniejszym modelu, oferując jakość wymaganą w najlepszych systemach kina domowego. To 3-drożna, 4-głośnikowa konstrukcja, która jest doskonałym partnerem dla modeli Silver 100, Silver 300 i Silver 500, ponieważ pionowa orientacja modułu z tweeterem i głośnikiem średniotonowym gwarantuje taką samą kierunkowość dźwięku jak w przypadku wymienionych modeli. Ponieważ nawet do 60% dźwięku w systemach AV pochodzi z kanału centralnego, Monitor Audio skupiło się na stworzeniu kolumn centralnych o znakomitych parametrach, w tym wysokiej skuteczności i minimalnym poziomie zniekształceń, by dostarczyć użytkownikom prezentację najwyższej klasy.

Mocarny subwoofer Silver W-12 potrafi dostarczyć potężny, grzmiący bas dzięki 12-calowemu wooferowi z membraną o dużym skoku oraz przewymiarowanej cewce i układowi magnetycznemu. To dzięki nim pomimo niewielkich rozmiarów zamkniętej obudowy W-12 potrafi zaprezentować tak niski i potężny bas. Wbudowany 500W wzmacniacz w klasie D gwarantuje odpowiedni zapas mocy, a procesor DSP zajmuje się filtrowaniem sygnału wraz z opracowanym przez Monitor Audio układem APC (Automatic Position Correction), automatycznie wykrywającym i eliminującym mody pokoju, w którym ustawiony jest subwoofer. W celu unikania powstawania zniekształceń oraz przesterowania głośnika wykorzystano zaawansowany 32-bitowy mikrokontroler, który dokonuje stosownych pomiarów kilka tysięcy razy w ciągu sekundy. Dzięki niemu użytkownik może wygodnie rozsiąść się w fotelu i zachwycać się potężnym, niskim, ale i wyjątkowo czystym basem nawet przy najbardziej wybuchowych ścieżkach filmowych.

Najważniejsze cechy kolumn Monitor Audio z serii Silver:

  • Większa uniwersalność serii – wyjątkowo szczupłe, kompaktowe kolumny podłogowe i podstawkowe
  • Dwie nowe kolumny centralne dodane do serii – mała oraz duża, przeznaczona do bezkompromisowych systemów kina domowego
  • Mniejsze modele stereofoniczne (Silver 50, Silver 200) zostały zaprojektowane tak, by można je było ustawiać bliżej ścian
  • Gładki, detaliczny dźwięk bez najmniejszych oznak szorstkości o niezwykle niskim poziomie zniekształceń
  • Całkowicie nowe przetworniki C-CAM oraz nowa 25mm złota kopułka C-CAM opracowane specjalnie na potrzeby nowej serii
  • Wysokie impedancje oznaczają łatwość wysterowania – dobór wzmacniacza jest więc zdecydowanie łatwiejszy
  • Naukowe podejście do kwestii wewnętrznego wzmocnienia obudowy dzięki współpracy z naukowcami z National Physical Laboratory
  • Piękne nowe wykończenie Satin White doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz, do wyboru są również naturalne forniry klasy premium i wykończenia lakierami na wysoki połysk
  • Supercienkie maskownice mocowane na magnesach – brak otworów do mocowania poprawia estetykę kolumn
  • Nóżki wystające poza obrys kolumny dają odpowiednią stabilność, a jednocześnie zapewniają elegancki wygląd

INFO www.audiocenter.pl