s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Nowe amplitunery Yamaha RX-V83

news |
niezdefiniowano - Nowe amplitunery Yamaha RX-V83

Wkrótce na naszym rynku zadebiutują amplitunery kina domowego z nowej serii Yamaha RX-V83

Najnowszą gamę produktów tworzą cztery konstrukcje: RX-V383, MusicCast RX-V483, MusicCast RX-V583 i flagowy model MusicCast RX-V683. Nowością przygotowaną przez projektantów Yamahy jest wyposażenie każdego amplitunera w obsługę HDR Video Dolby Vision, tryb Direct oraz funkcję skalowania wideo do rozdzielczości 4K. Do zalet bardziej zaawansowanych modeli, oprócz obsługi systemu MusicCast, należą także obsługa funkcji Triggered Auto Playback i HDMI z eARC. Flagowy MusicCast RX-V683 jako jedyny został wyposażony w system YPAO R.S.C. oraz wejście Phono.
Jednym z najważniejszych kryteriów pozwalających ocenić możliwości amplitunera kina domowego jest jakość obrazu. Pod tym względem modele z serii RX-V83 są klasą samą dla siebie. W każdym z nich znajdziemy m.in. funkcję skalowania do rozdzielczości 4K wideo przesyłanego poprzez złącze HDMI. Korzyści przynosi również kompatybilność ze standardem Dolby Vision. Dzięki niej najnowsze amplitunery AV Yamahy gwarantują maksymalną szczegółowość obrazu w ciemnych i jasnych fragmentach nagrania. Ponadto wraz z nową serią RX-V83 w amplitunerach AV Yamahy debiutuje udoskonalony układ ARC (Audio Return Channel). W swojej najnowszej odsłonie – eARC – obsługuje on nawet wielokanałowe sygnały audio, w tym trójwymiarowe formaty przestrzenne, takie jak Dolby Atmos i DTS:X. Całości dopełnia zgodność z HDCP 2.2 i przepustowością BT.2020.

Pod względem jakości dźwięku amplitunery AV Yamahy uzyskują poziom porównywalny ze wzmacniaczami stereo. Aby zagwarantować najczystsze możliwe brzmienie, wszystkie modele z najnowszej serii wyposażone są w tryb Direct. Dzięki niemu tor sygnałowy zostaje skrócony do absolutnego minimum. Oczywiście użytkownik może dezaktywować ten tryb, aby móc wpływać na charakterystykę odtwarzanego dźwięku. Wymagający miłośnicy muzyki swoją uwagę skierują z pewnością w stronę modelu MusicCast RX-V483 i wyższych. Tak jak wszystkie urządzenia z rodziny MusicCast, amplitunery te kompatybilne są z plikami wysokiej rozdzielczości, m.in. FLAC i DSD. Funkcjonalność najnowszych konstrukcji Yamahy zwiększa dostęp do muzycznych serwisów internetowych, np. Tidal i Spotify, oraz radia internetowego. W kręgu zainteresowań fanów efektów specjalnych znajdą się z pewnością modele MusicCast RX-V583 i MusicCast RX-V683. Obydwa wyróżniają się obsługą najnowszych formatów dźwięku kinowego Dolby Atmos i DTS:X. Dzięki obsłudze kanałów wysokości przestrzenne brzmienie zyskuje niesamowitą rzeczywistość i otacza słuchacza nawet z góry.
W parze z najwyższą jakością dźwięku i obrazu idą intuicyjna obsługa oraz praktyczne udogodnienia. Funkcjonalność amplitunera AVzwiększa obecność Bluetooth Output. Rozwiązanie to znane jest z urządzeń z rodziny MusicCast i pozwala przesyłać dźwięk z amplitunera wprost do bezprzewodowych słuchawek lub głośnika Bluetooth. Rozwinięciem funkcjonalności systemu MusicCast, dostępnym od modelu MusicCast RX-V483 wzwyż, jest Triggered Auto Playback. Teraz użytkownik może przypisać do przycisków SCENE wybraną przez siebie funkcję, np. możliwość natychmiastowego dostępu do serwisu muzycznego, ulubionej stacji radiowej (internetowej i analogowej). Ponadto Triggered Auto Playback ułatwia słuchanie muzyki w całym domu. Wystarczy nacisnąć przycisk zasilania w amplitunerze, aby automatycznie włączyć wszystkie urządzenia, które były ze sobą połączone podczas ostatniej sesji odsłuchowej.
Zwieńczeniem najnowszej serii RX-V83 jest wyrafinowany amplituner AV MusicCast RX-V683. Model ten, zapewniając najwyższą możliwą jakość dźwięku stereo i wielokanałowego, doskonale sprawdza się zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. Urządzenie jako jedyne z linii RX-V83 wyposażone zostało w układ YPAO R.S.C. oraz wejście gramofonowe. Pierwsze z rozwiązań pozwala automatycznie skalibrować parametry nagłośnienia, biorąc pod uwagę fale dźwiękowe odbijające się od płaskich powierzchni w pomieszczeniu. Obecność złącza Phono to z kolei doskonała wiadomość dla miłośników płyt winylowych, którzy chętnie korzystają z możliwości odtwarzania nagrań na gramofonie. Funkcjonalność modelu zwiększają udogodnienia strefowe, takie jak Zone Extra Bass, który zapewnia mocniejszy bas w strefie 2, Zone Volume Equalizer optymalizujący równowagę dźwiękową w strefie 2, a także strefa mono, głośność strefy, kontrola barwy strefy i opóźnienie dźwięku strefy.
Najnowsze amplitunery AV z serii RX-V83 pojawią się w sprzedaży na przełomie maja i czerwca. W pierwszej kolejności, jeszcze w maju br., do sklepów trafią modele RX-V383 oraz MusicCast RX-V483. Sprzedaż MusicCast RX-V583 i MusicCast RX-V683 rozpocznie się w czerwcu br.
INFO www.audioklan.pl