kino domowe

4K w Polsce, dzięki Orange

news |
niezdefiniowano - 4K w Polsce, dzięki Orange

Wciąż mało jest materiałów filmowych w rozdzielczości 4K, dlatego z radością przyjmujemy inicjatywę Orange

Pierwsze telewizory 4K pojawiły się w naszym kraju już kilka lat temu, a dotychczas nie doczekaliśmy się chociażby jednego kanału TV nadającego w rozdzielczości UltraHD. Na szczęście coś wreszcie w tym temacie drgnęło i możemy oczekiwać, że materiałów w ultrawysokiej rozdzielczości 4K będzie pojawiało się coraz więcej i będą one łatwiej dostępne.
W grudniu 2012 roku w sklepach pojawiły się olbrzymie i horrendalnie drogie telewizory 4K, rok później ich dostępność była już znacznie szersza, a obecnie najtańszy model kupimy za mniej niż 2 tysiące złotych np. 43-calowego Philipsa. Sama rozdzielczość telewizora nie daje nam jednak nic, jeśli nie będziemy dysponowali materiałem wideo o odpowiedniej jakości. Pierwsze płyty UltraHD Blu-ray pojawią się dopiero w marcu br. Obecnie aby cieszyć się obrazem w rozdzielczości 4K możemy poszukać filmików wideo np. w serwisie YouTube, zrealizować własne filmy bądź wykonać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości, co potrafią nawet smartfony. Kolejnym źródłem z którego możemy czerpać treści 4K są serwisy VOD.

Jednym z czołowych dostawców materiałów 4K jest Netflix, który od niedawna już dostępny także w naszym kraju. Ponadto czołowi producenci telewizorów 4K podejmują liczne inicjatywy mające spopularyzować ten format obrazu. Duże zasługi w tej materii ma Samsung Electronics, który jako pierwszy w Polsce wprowadził usługę Strefa VOD w której udostępniono kilkadziesiąt pełnometrażowych filmów w rozdzielczości 4K. Nieco później inny koreański gigant LG Electronics uruchomił podobną usługę w Polsce, mowa o Filmbox Live w 4K. Ponadto w telewizorach Samsunga oprócz dedykowanej Strefy VOD UHD znajdziemy serial Pakt w HBO GO oraz wiele pozycji w Player.pl, a od teraz także testowe materiały od Orange.
Firma Orange poinformowała właśnie, że rozpoczyna testy z kontentem 4K. Na początek kilka pozycji trafiło do aplikacji na telewizory Samsunga, wkrótce aplikacje mają się pojawić także na urządzeniach innych producentów.
W najbliższym czasie nie należy spodziewać się kanałów telewizyjnych w 4K. Tak więc wysypu treści wideo w ultrawysokiej rozdzielczości należy oczekiwać w usługach VOD, telewizji internetowej oraz na płytach UltraHD Blu-ray.
INFO www.orange.pl