kino domowe

Samsung HW-K950

news |
niezdefiniowano - Samsung HW-K950

Podczas CES 2016 Samsung zaprezentował soundbar zapewniający propagację dźwięku przestrzennego w technologii Dolby Atmos

Soundbary Dolby Atmos? Zapewne ta informacja może zdziwić nawet osoby dość dobrze zorientowane w tematyce audio-wideo, bo przecież mówimy tu o dźwięku przestrzennym. Okazuje się jednak, że nie ma mowy o żadnej pomyłce. Samsung jest coraz bardziej aktywny w segmencie audio i przygotował innowacyjne urządzenie – soundbar HW-K950 – które z pewnością zapoczątkuje nowy etap w rozwoju soundbarów wzbogacając ich możliwości o standard Dolby Atmos.
W 2012 roku wraz z premierą filmu Merida Waleczna zrealizowanego przez Pixara w kinach zadebiutował dźwięk Dolby Atmos. Technologia ta wymaga odpowiednich działań na każdym etapie. Udźwiękowienie filmu musi już powstać z założeniem, że będzie to dźwięk Dolby Atmos, w sumie może zostać nagranych 128 niezależnych ścieżek dźwiękowych. Kina również muszą być odpowiednio przygotowane, a konkretnie, musi być zwiększona ilość głośników, aż do 64. Pierwszym kinem wyposażonym w tę technologię było słynne Dolby Theatre w Holwood. W Polsce na razie działają trzy sale kinowe: w katowickim Multikinie w sali Xtreame, w łódzkim Heliosie w centrum handlowym Sukcesja oraz w Warszawie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym.

Po sukcesie Dolby Atmos w kinach i produkcji kilkudziesięciu z dźwiękiem w tym standardzie firma Dolby zdecydowała się przenieść te wrażenia do domowego zacisza. Powstał więc standard Dolby Atmos dla systemów kina domowego. Na szczęście nie wymaga on nowych odtwarzaczy Blu-ray, ale odpowiednich amplitunerów oraz dodatkowych głośników. Standardowa konfiguracja dla Dolby Atmos to 5.1.2, czyli do standardowego 5.1 dodajemy jeszcze dwa głośniki ulokowane na suficie, lub głośniki z odbiciem do sufitu.
Na rynku pojawiło się więc wiele nowych wzmacniaczy, głośników, ale myśl techniczna nie jest ograniczona. We wrześniu 2015 na targach IFA w Berlinie firma Yamaha zaprezentowała soundbar YSP-5600 pozwalaj na projekcje dźwięku w standardzie 7.1.2 przy pomocy wyłącznie frontowej belki grającej oraz subwoofera. Koszt takiego urządzenia to ok. 7.500 złotych.
Samsung, który swój Soundbar z technologią Dolby Atmos zaprezentował na CES 2016 poszedł w trochę innym kierunku oferując dźwięk w systemie 5.1.4. W zestawie HW-K950 oprócz przedniej belki pojawią się jeszcze dwa tylne bezprzewodowe głośniki oraz subwoofer. Mamy więc do czynienia nie tyle, co z typowym soundbarem, a raczej z mini- zestawem kina domowego, w którym zamiast trzech głośników z przodu jest jedna belka grająca. W mierzącym nieco ponad 5cm modelu HW-K950 o smukłym, eleganckim wzornictwie zastosowano trzy głośniki skierowane do przodu i dwa skierowane w górę. Emitowany w ten sposób dźwięk wypełnia całe pomieszczenie, a jego precyzja i kinowa jakość pozwalają usłyszeć subtelne odgłosy dochodzące np. z pod sufitu. Soundbar łączy się bezprzewodowo z głośnikiem niskotonowym i tylnymi głośnikami, umożliwiając prostą konfigurację nagłośnienia w pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskanie przestrzennego dźwięku 3D nie wymaga już stosowania głośników sufitowych. Ciekaw czy inni producenci pójdą w ślady Samsunga, czy zaproponują inne rozwiązania.
Podczas pobytu w Las Vegas w pokoju demonstracyjnym firmy Samsung miałem okazję usłyszeć w działaniu zestaw HW-K950 i muszę przyznać, że efekt był naprawdę świetny. Prawdziwe możliwości tego rozwiązania poznamy jednak, gdy urządzenie trafi w nasze ręce przy okazji testu. Nie będzie to jednak wcześniej niż wiosną tego roku, na kiedy to przewidziana jest sklepowa premiera tego produktu. Wówczas też poznamy jego cenę.
INFO www.samsung.pl