kino domowe

Najnowsze telewizory na CES 2016

news |
Najnowsze telewizory na CES 2016

Czołowi producenci pochwalili się nowatorskimi rozwiązaniami w zakresie jakości obrazu i dźwięku w tegorocznych modelach TV

W tym roku na CES producenci telewizorów zmienili zupełnie swoje podejście do prezentacji telewizorów na targach CES. Zaprezentowano wyłącznie topowe modele, zamiast całego line-up. To jednak zapowiada niezwykle ciekawy rok, zwłaszcza, że flagowce poszczególnych producentów są niezwykle ciekawe.

Samsung konsekwentnie stawia na technologię LED przesuwając wciąż granice możliwości w zakresie jakości obrazu. W Las Vegas pokazano najnowszy model KS9500, który w Europie będzie oznaczony jako KS9000. Oprócz niego pojawi się jeszcze kilka modeli SUHD wykorzystujących kropkę kwantową, a w ofercie na 2016 dostępne będą jeszcze telewizory Ultra HD natomiast powoli będzie wygaszana produkcja modeli z ekranami o rozdzielczości Full HD. Na razie znamy jednak detale dotyczące wyłącznie modelu KS9500. Telewizor ten będzie wyróżniał się świetnym, nowoczesnym designem, bardzo wąską ramką, a przede wszystkim bardzo wysoką jasnością na poziomie 1000 nitów. Dzięki temu będzie ponad dwa razy jaśniejszy, niż ekrany OLED.

Pewnym zaskoczeniem jest fakt, że nie ma masowego przejścia na technologię OLED, a zdecydowana większość producentów stawia na rozwój LED-ów


Na LCD LED stawia też Panasonic z modelem DX900, który jest następcą modelu AX900 z końca roku 2014. Tutaj japońscy inżynierowie wręcz stawali na głowie, aby wykrzesać wszystko co się da z tej technologii. Jakość obrazu będzie więc gwarantowana, ponadto firma nie rezygnuje z systemu FirefoxOS. Możemy być pewni, że DX900 dostępny w rozmiarach 58 i 65-cali będzie znacznie tańszy od modelu Panasonic CZ950 w technologii OLED, który pojawił się na sklepowych półkach jesienią 2015 roku w astronomicznej cenie 40 tysięcy złotych.

Ciekawie zapowiada się też nowy telewizor Sony X93D, który ma posiadać pełne podświetlanie LED, czyli diody umieszczone z tyłu, zamiast na krawędziach, a jednocześnie zachować niebywałą smukłość. W nowym roku Sony rezygnuje z głośnikach po bokach, ale wciąż stawia na bardzo minimalistyczny design. Przede wszystkim należy się cieszyć z tego, że Sony wciąż jest w grze, gdyż w ostatnich latach producent ten nie miał zbyt udanych modeli, ale nowe telewizory zapowiadają się naprawdę ciekawie.LG stawia na segment premium, a przynajmniej firma chciałaby abyśmy tak uważali. Wprowadzono prestiżową serię produktów RTV i AGD nazwaną Signature w skład której wchodzą produkty najbardziej zaawansowane technologicznie m.in. znalazł się tam telewizor OLED. Firma LG mocno promuje tę technologię, ale w jej ofercie na bieżący rok będą też telewizory Super Ultra HD wyposażone w matryce IPS. Nowe modele otrzymają też system WebOS 3.0. Jednak tegoroczne modele TV LG, to raczej odświeżenie zeszłorocznej oferty.

Na targach CES nie zobaczyliśmy już telewizorów marki Sharp i Toshiba, które przekształcają swój biznes. Philips w formie jaką znamy w Europie, nie funkcjonuje w Stanach, dlatego dla tego producenta ważniejsze są targi IFA odbywające się we wrześniu w Berlinie.

CES 2016 w Las Vegas to jednak okazja do zapoznania się z ofertą chińskich producentów takich jak: TCL, Hisense, SkyWorth, czy ChangChong. Ich oferta jest naprawdę szeroka, ale jeśli spojrzymy na wzornictwo i rozwiązania technologiczne, a nawet nazewnictwo to trudno oprzeć się wrażeniu, że mamy do czynienia z kopią konstrukcji z Korei i Japonii.

CES 2016 to tradycyjnie zapowiedź tego jak będzie kształtował się rynek telewizorów w rozpoczętym właśnie roku. W miarę dostarczania przez poszczególnych producentów dalszych informacji o poszczególnych modelach, których premiery zapowiedziano na 2016, będziemy informowali Państwa na bieżąco.

INFO www.cesweb.org