s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Nowe telewizory Super UHD od LG

news |
niezdefiniowano - Nowe telewizory Super UHD od LG

Firma LG zaprezentowała nową linię telewizorów na rok 2015

Na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele polskiego oddziału firmy LG Electronics zaprezentowali najnowsze modele telewizorów w technologii LED, które niebawem trafią do sprzedaży. W stosunku do ubiegłorocznych TV UHD, nowe modele (LG UF950, LG UF940, LG UF860, LG UF850, LG UG870) mogą pochwalić się przede wszystkim lepszą jakością obrazu - poszerzona paleta barw, lepszy kontrast i większą jasność. Tak więc ze "starej" technologii LED udało się wycisnąć jeszcze więcej, a należy pamiętać, że LG prężnie działa także w obszarze ekranów OLED i zapewne już niedługo zaprezentuje nową linię telewizorów wyposażonych właśnie w ekrany wykonane w tej technologii.
Nie wybiegając jednak zbytnio w przyszłość, zaprezentowane telewizory LED Super UHD mogą pochwalić się lepszymi osiągami w kwestii wyświetlania obrazu za sprawą wykorzystanych technologii w tym autorskich rozwiązań LG np. ColorPrime. Bez wdawania się w zawiłości techniczne warto wiedzieć, że m.in. dzięki technologii Quantum Dot (rozwiązanie podobne do powłoki nanokrystalicznej w TV Samsunga SUHD, które opisywaliśmy kilka dni wcześniej) udało się rozszerzyć spectrum barw o ok. 25 procent, ponadto jest bardziej równomierne podświetlenie ekranu, lepszy kontrast, uzyskano jeszcze bardziej nasycone kolory przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii elektrycznej. Brzmi to wszystko bardzo przekonująco i równie dobrze wygląda w rzeczywistości. Obraz generowany przez te telewizory naprawdę zachwycał jakością do tego stopnia, że stwierdziliśmy, iż migawki przedstawiające piękne miejsca na świecie wyglądają lepiej na ekranie niż w rzeczywistości.
lg
W związku z ciągłym brakiem materiałów filmowych 4K poprawiono znacznie skuteczność upsalingu materiałów o niższej rozdzielczości do UHD (3840 x 2160). Podczas prezentacji pochwalono się także dźwiękiem tych telewizorów - niektóre modele mają bardzo ciekawie rozwiązaną stopkę, która dzięki swojemu kształtowi odbija fale dźwiękowe (kierując je w stronę widza) emitowane przez głośniki skierowane w dół. Warto podkreślić, że wysoką jakość głośników w tych telewizorach gwarantuje firma Harman/Kardon, która ściśle wspólpracuje na tym polu z LG Electronics. Kolejną nowością jest sytem operacyjny webOS 2.0, który jest bardziej wydajny i szybszy (także za sprawą nowego procesora) niż w modelach ubiegłorocznych. A różnice są wyraźne. Na pocieszenie dla użytkowników poprzednich modeli, firma LG zapowiedziała możliwość update'owania system, który dzięki temu uzyska wszystkie funkcjonalności nowego, ale ze względu na mniejsze możliwości procesora stosowanego w starszych modelach nie będzie on aż tak szybki jak w przypadku webOS 2.0 (aczkolwiek znacznie przyspieszy jego pracę). W samym sytemie operacyjnym wprowadzono kilka zmian czyniąc go jeszcze łatwiejszym i przyjemniejszym w obsłudze m.in. zwiększono możliwości personalizacji TV i zmieniono zarówno sposób, jak i ilość wyświetlanych opcji, wprowadzając ułatwienia takie jak np. "Szybkie ustawienia". Oznacza to, że po wejściu w menu, użytkownik widzi ikony najważniejszych, głównych parametrów obrazu, natomiast ustawienia zaawansowane zostały ukryte i są dostępne dopiero po wejściu w kolejną podstronę. Kolejną zmianą poprawiającą wygodę użytkowania jest możliwość modyfikacji najważniejszych parametrów obrazu w trakcie np. emocjonującego filmu bez jego przerywania. W zeszłorocznej wersji webOS 1.0, menu wyświetlało niemal wszystkie opcje, przez co zakrywało ok. połowę oglądanego obrazu.
lg Super UHD
W webOS 2.0 ikony ustawień zajmują niewielką powierzchnię ekranu i pojawiają się na tle oglądanego w danej chwili programu. Ponadto w głównej belce stworzono zupełnie nową zakładkę "Moje kanały" - teraz można dowolnie ustawiać kolejność kanałów telewizyjnych według własnych preferencji. co znacznie ułatwia korzystanie z telewizora. Zmianie uległ też sposób wyświetlania listy programów - w nowej wersji ikony są nieco mniejsze, dzięki czemu użytkownik może wyświetlić więcej pozycji. Dodatkowo, gdy telewizor jest podłączony do sieci, przy poszczególnych programach pojawiają się odpowiednie logotypy. Dużym udogodnieniem jest łatwy dostęp do listy programów - aby ją wyświetlić wystarczy jeden prosty gest wykonany z Magic Remote w dłoni. Sam pilot został przeprojektowany - postanowiono połączyć zalety tradycyjnych pilotów z klawiaturą numeryczną z innowacyjnym konceptem pilota Magic. I tym sposobem powstał nowy, ulepszony pilot, w którym umieściło zarówno rolkę do przewijania, jak i klawiaturę numeryczną. Dzięki temu obsługa najnowszych telewizorów LG jest jeszcze prostsza i intuicyjna dla każdego konsumenta - bez względu na wiek i nastawienie do nowych technologii. Jak wygląda i jak działa system LG webOS 2.0 można zobaczyć na oficjalnym kanale LG Polska na YouTube.

Ceny nowych modeli telewizorów nie są niestety jeszcze znane, ale możemy powiedzieć tyle, że nie ma co liczyć, że będzie tanio?
INFO www.lge.pl