hi-fi

Kolumny Dynaudio Focus XD, XEO i Excite X14A

news |
Kolumny Dynaudio Focus XD, XEO i Excite X14A

Znany producent kolumn wprowadził do sprzedaży kolejne modele kolumn aktywnych

Po premierze ulepszonej serii bezprzewodowych Xeo podczas tegorocznego High End Show w Monachium, jesienią nastąpiła odsłona aktywnych Focus XD, które prezentowane były podczas Audio Show 2014, a następna w kolejce ustawiają się już aktywne Excite X14A.
Seria Focus XD składa się z trzech modeli: podstawkowych 200 oraz podłogowych 400 i 600.
Każdy z nich jest kompletnym systemem przeznaczonym do słuchania muzyki, do którego wystarczy podłączyć tylko źródło ? również analogowe, np. gramofon, korzystając z regulowanej czułości wejściowej. Natomiast sygnał cyfrowy o parametrach 24bit/192kHz może być transmitowany od samego źródła do głośników, bezstratnie i bez konwersji. Jest też możliwość skorzystania z transmisji bezprzewodowej. Służy do tego nadajnik Xeo Hub, jednakże tutaj parametry sygnału są ograniczone do 24bit/96kHz, podobnie jak w bezprzewodowych Xeo. Focusy XD wyposażone są w bardzo wydajne wzmacniacze cyfrowe (150W na każdy z pojedynczych przetworników, co daje np. 600W na kanał w przypadku największych Focus XD 600!), zaawansowane filtry DSP, cyfrowe sterowanie głośnością, a także możliwość dostosowania poziomu basu i wysokich tonów do indywidualnych wymagań użytkownika. We wszystkich modelach serii wykorzystano przetworniki Esotec+ z ekstremalnie lekkimi cewkami z aluminium, membranami z kompozytu MSP, precyzyjnie powlekanymi jedwabnymi kopułkami wysokotonowymi, a także całkowicie nowym głośnikiem niskotonowym typu ultra-long-throw: 18W54 Esotec+ zaprojektowanym specjalnie dla modelu Focus 600 XD.

Dynaudio Focus

Xeo 4 i Xeo 6 są wygodnym rozwiązaniem bezprzewodowym, bazującym na ulepszonych głośnikach serii Excite. Dzięki nadajnikowi Xeo Hub i opcjonalnemu przekaźnikowi sygnału Xeo Extender odległość od źródła do głośników może wynosić powyżej 30m wewnątrz pomieszczeń oraz powyżej 50m w wolnej przestrzeni. Dodatkowo można dokupić także Xeo Link, do którego podłączymy bezprzewodowo np. subwofer, preamp słuchawkowy lub inne urządzenie korzystające z tego samego sygnału pre- z regulacją głośności.

Excite X14A to z kolei aktywna wersja podstawkowych monitorów, do której podłączymy analogowo źródło dźwięku wyposażone w wyjście RCA lub XLR oraz z regulacją siły głosu. Podobnie jak w przypadku aktywnych Focusów, Dynaudio proponuje wzmacniacze cyfrowe o mocy 50W na każdy z pojedynczych przetworników (czyli 100W na kanał), cyfrowe filtry DSP, regulację basu i wysokich tonów, regulację poziomu sygnału wejściowego oraz klasyczne głośniki własnej produkcji.

INFO www.dynaudio.com