s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

filmy

SZOK W OBOZIE HD DVD?

news |

Szok i konsternacja - tak można skomentować ostatni komunikat Warner Bros. odnośnie zaprzestania wspierania formatu HD DVD.

Szok i konsternacja - tak można skomentować ostatni komunikat Warner Bros. odnośnie zaprzestania wspierania formatu HD DVD. Wstępny komunikat w tej sprawie trafił do mediów dosłownie w przeddzień rozpoczęcia się największych targów elektroniki na świecie CES 2008. Na wspomnianych targach ten komunikat ma zostać ogłoszony oficjalnie. Ciekawe, że dotychczas nie podano żadnych racjonalnych powodów takiej decyzji świadczących o słabości formatu HD DVD. Mało tego decyzja zapadła przed oficjalnymi wystąpieniami i prezentacjami ostatnich osiągnięć i planów przedstawicieli dwóch rywalizujących formatów. Według Warner Bros. do maja 2008 r. będą ukazywały się jeszcze filmy tej wytwórni w dwóch formatach, natomiast później wyłącznie na dyskach Blu-ray. Z enigmatycznych tłumaczeń tej kontrowersyjnej i zapewne brzemiennej w skutkach decyzji wynika, że Warner dość ma już zamieszania na rynku będącego wynikiem istnienia dwóch konkurencyjnych formatów i chciałby ułatwić klientom wybór jednego z nich. Dlaczego akurat BD? Nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi, dowiadujemy się jedynie, że sprzedaż płyt BD przewyższyła popularność HD-DVD. Na rozpoczynających się w niedzielę (6.01.2008) targach CES przedstawiciele dwóch obozów zaproszą dziennikarzy na konferencje prasowe - obóz HD DVD zarezerwował sobie 2 godziny na taką prezentację, a BD tylko godzinę. Trzeba przyznać, że w ostatnich miesiącach HD DVD odnotowało znacznie więcej sukcesów niż obóz przeciwny (chociażby przedświąteczną akcję w USA podczas której obniżono cenę odtwarzaczy do zaledwie 100 dolarów, co zaowocowało olbrzymią sprzedażą playerów i filmów). Ponadto w dalszym ciągu odtwarzacze HD DVD są bardziej uniwersalne i oferują więcej możliwości użytkownikom niż konkurencyjne BD, są tańsze a technologia produkcji płyt jest prostsza i tańsza niż BD. Słabością jest jednak fakt, że decydując się na zakup odtwarzacza HD DVD praktycznie skazani jesteśmy na Toshibę, podczas gdy playery BD produkowane są przez wiele firm, m.in: Sony, Panasonic, Pioneer, Samsung...
Decyzja Warnner Bross. jest wielkim zaskoczeniem dla analityków i obserwatorów rynku. I mimo, że przecieki pojawiały się wcześniej (pisaliśmy o tym także na naszej stronie, to jednak nie oczekiwano, że nastąpi to akurat teraz. Zauważalny jest bowiem coraz silniejszy trend wspierania oba te systemy - coraz więcej firm zapowiada produkcję odtwarzaczy dualnych. Takie jednoznaczne opowiedzenie się za jednym formatem jest więc zaskakujące i poważnie osłabiające pozycję obozu HD DVD. Pewnie to jeszcze nie jest koniec wojny, ale jedna z ważnych bitew rozstrzygnięta na korzyść Blu-raya. Oczywiście będziemy obserwować dalszy przebieg wydarzeń i natychmiast Was o nich informować, a najbliższe dni z racji CES 2008 z pewnością będą obfitować w ciekawe wydarzenia.
HFC