hi-fi

dCS VIVALDI SYSTEM CYFROWEGO ODTWARZANIA MUZYKI

news |

Firma dCS przygotowała referencyjny system cyfrowego odtwarzania muzyki

Firma dCS przygotowała referencyjny system cyfrowego odtwarzania muzyki o nazwie Vivaldi, składający się z czterech elementów: przetwornika, transportu, zegara oraz upsamplera pełniącego również funkcję centrum muzycznego.
System Vivaldi zaprojektowano w taki sposób, aby był on w stanie odtwarzać muzykę z dowolnego źródła i przetwarzać każdy rodzaj formatu danych wysokiej rozdzielczości aż do DSD i DXD (dane o rozdzielczości 24-bitów i próbkowaniu 352,8 lub 384kS/s). Zoptymalizowane filtry cyfrowe oraz architektura zegara gwarantują słuchaczom wydobycie z muzyki najdrobniejszych detali i niuansów oraz możliwość dopasowania systemu do własnych preferencji.
Przetwornik C/A Vivaldi oparto na architekturze dCS Ring DAC, łączącej wyjątkową liniowość z bardzo dużą szybkością przetwarzania sygnału. Oferuje on pełną 24-bitową rozdzielczość nawet na bardzo niskich poziomach sygnału. Nowa architektura dCS Ring DAC odznacza się licznymi udoskonaleniami, które przełożyły się na zwiększenie zakresu dynamiki, obniżenie zniekształceń (jitter), lepszą separację kanałów oraz zdecydowaną poprawę oddania realizmu. Przetwornik wyposażono w blisko 10 wejść, w tym 4 wejścia AES, kilka SPDIF, 3 wejścia zegara oraz gniazdo USB do podłączenia komputera.
Upsampler Vivaldi jest w stanie przetwarzać muzykę z dowolnego źródła sygnału cyfrowego lub pamięci masowej (z wejść sygnału PCM, USB, sieci UPnP, iPod'a/iPhone'a), konwertując sygnał z natywnej częstotliwości próbkowania bądź do rozdzielczości DXD, bądź do DSD, albo do wysokiej rozdzielczości formatu PCM. Szereg niezależnych wejść sygnału cyfrowego i opcji filtrowania sygnału pozwala na wyniesienie brzmienia sygnału z klasycznych odtwarzaczy CD standardu Red Book CD oraz sygnału pochodzącego ze streamerów i serwerów audio do nieosiągalnego dotychczas poziomu. Producent udostępnił specjalną aplikację na iOS-a, MAC OS-a, Windowsa lub Androida do sterowania upsamplerem oraz dającą dostęp do prawie wszystkich funkcji systemu Vivaldi.
Transport płyt CD/SACD Vivaldi opracowano pod kątem wydobycia wszystkich możliwych pokładów informacji i najdrobniejszych szczegółów z płyt CD i SACD. Wyposażono go w podwójne wyjście AES, wspierające sygnał DSD i DXD, i całkowicie nową obudowę, mieszczącą w sobie niezależne układy zasilające do części cyfrowej oraz sekcji transportu CD/SACD. Zmiany te zaowocowały niemal bezgłośnym działaniem urządzenia. Sygnał z płyty CD może być upsamplowany do DSD lub do DXD i przesyłany przez interfejs dual AES do przetwornika. Zrezygnowano z łącza firewire, a jako mechanizm pracuje Esoteric VRDS NEO VMK3.
Zegar główny Vivaldi zaopatrzono w dwa komplety wyjść sygnału zegara, pracujące przy różnych wartościach częstotliwości, oraz wejście zegara atomowego. Zegar charakteryzuje się prostotą i wygodą obsługi oraz przyczynia się do zminimalizowania jittera. Użyty jako część składowa systemu Vivaldi, powoduje poprawę i tak znakomitej jakości brzmienia. Obraz dźwiękowy jest wówczas lepiej ogniskowany i bardziej rozdzielczy, muzyka staje się jeszcze bardziej autentyczna.

INFO www.audiofast.plJeśli chcesz wiedzieć pierwszy o konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, promocjach, prezentacjach dołącz do nas na Facebooku!