s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Acrolink Leggenda 7N-S1010

test |
Kabel głośnikowy - Acrolink Leggenda 7N-S1010 Najlepszy Zakup

Acrolink słynie z zaawansowanych technologii przy produkcji topowych kabli. Szczęśliwie część tych rozwiązań trafia też do tańszych konstrukcji, takich jak Leggenda 7N-S1010.

Pochodząca z Kraju Kwitnącej Wiśni marka Acrolink jest powiązana z japońskim koncernem Mitsubishi Corporation. Dzięki pokrewieństwu z tym technologicznym gigantem produkty Acrolinka powstają w oparciu o najnowocześniejsze technologie i rozwiązania oraz najwyższej jakości materiały.

Japończycy do perfekcji opanowali różnego rodzaju techniki łączenia, a także kombinacje materiałów, z których wykonuje się przewodniki, izolatory czy ekrany. Cena danego wyrobu jest oczywiście kluczowa, ale jak widać na przykładzie testowanego kabla głośnikowego Leggenda 7N-S1010, nietypowe i oryginalne rozwiązania trafiają także do produktów tańszych.

Budowa

7N-S1010 zbudowano w oparciu o przewodniki z miedzi 7N D.U.C.C. Cu, określanej przez producenta mianem Stressfree. Jest to technologia produkcji miedzi, dzięki której zachowuje się jednolitą strukturę materiału na poziomie kryształów, co ma istotny wpływ na jakość przewodnictwa sygnału na całej długości przewodników. Bardzo ciekawie przedstawia się również kwestia izolatorów, jako że Acrolink stosuje kombinację różnych materiałów. Rdzenie są izolowane niezależnie za pomocą poliolefiny, czyli polimeru mającego w swoim składzie wyłącznie wodór i węgiel.

Acrolink Leggenda 7N-S1010

Następnie obydwie niezależnie izolowane żyły zamyka się w kolejnej warstwie dielektryka – tym razem jest to rewolucyjna mieszanka powstająca z połączenia poliolefiny, granulek wolframu o wysokiej gęstości i specjalnego amorficznego proszku, stanowiącego połączenie w odpowiedniej proporcji metalu i grafitu. Dzięki starannie dobranej kombinacji materiałów dla głównego zewnętrznego izolatora znajdujące się wewnątrz przewodniki są wolne od jakichkolwiek szkodliwych rezonansów. Całość zamknięto w ekranie wykonanym z miedzianej taśmy, mającym skutecznie chronić znajdujące się wewnątrz przewodniki przed zakłóceniami magnetycznymi i radiowymi. Zewnętrzną osłonę ochronną wykonuje się z bezołowiowego polichlorku winylu.

Kabel 7N-S1010 jest dostępny ze szpuli na metry, ale można też zamówić u dystrybutora gotowe konfekcjonowane odcinki. Do testu otrzymaliśmy dwa o długości 2,5 metra, zakończone wysokiej jakości szpadlami SPSL marki Oyaide, które wykonano z brązu fosforowego, platyny i rodu.

Jakość dźwięku

Brzmienie 7N-S1010 jest niemal perfekcyjne pod względem balansu tonalnego, całkiem barwne, a zarazem bardzo precyzyjne. Szczególną uwagę zwraca czysty jak łza zakres wysokich tonów – pod tym względem Acrolink wytrzymuje porównania nawet z fenomenalnym Siltechem Classic Legend 380L.

Acrolink Leggenda 7N-S1010

Japoński kabel oferuje także zbliżoną szczegółowość. Z kolei 380L operuje bardziej wyrafinowanym dźwiękiem, zwłaszcza jeśli chodzi o reprodukcję barw, plastyczność i wierne odwzorowanie charakteru poszczególnych instrumentów, przede wszystkim w muzyce jazzowej. Niemniej w takich aspektach, jak wyrazistość, czytelność brzmienia oraz rozdzielczość Acrolink pokazuje się z bardzo dobrej strony. W utworach Wyntona Marsalisa czy Diany Krall instrumenty dęte bądź smyczkowe, podobnie jak fortepian, zostały pokazane w pełnej krasie, z wiernie oddaną barwą.

Uwagę zwraca również zakres niskich tonów – dźwięk w tym paśmie jest precyzyjny i niesie mnóstwo informacji. Bas w każdym podzakresie jest odtwarzany równiutko, plastycznie i barwnie, co tylko potęguje wrażenie obcowania z brzmieniem naturalnym i wiarygodnym. Na uwagę zasługuje również dynamika – można odnieść wrażenie, że japoński kabel nie stawia w tej materii muzyce najmniejszego oporu. Dźwięk jest odtwarzany z zachowaniem wzorowej dynamiki, bez sztucznego "pompowania".

Acrolink ma jedną fenomenalną cechę, która szczególnie przypadła mi do gustu: integralność pasma. Jego brzmienie nie jest ani podkręcone, ani nastawione na uwydatnienie jakichś konkretnych cech. Ta równość w traktowaniu wszystkich aspektów dźwięku jest zwieńczona zarówno precyzją, jak i naturalnością w odwzorowaniu barwy konkretnych instrumentów.

Acrolink Leggenda 7N-S1010

Z powyższego opisu łatwo wysnuć następujący wniosek: Leggenda 7N-S1010 powinna zadowolić osoby, którym szczególnie zależy na tym, by odsłuch dawał dużo przyjemności – wynika to z zachowania właściwej równowagi tonalnej (nic nie irytuje, nic nie przeszkadza) i harmonii, zwłaszcza na przełomie średnich i wysokich tonów.

Także sposób odwzorowania sceny dźwiękowej przez 7N-S1010 nie budzi niedosytu. Jest ona kreślona trójwymiarowo, ma pokaźne rozmiary i właściwe proporcje między źródłami pozornymi znajdującymi się na poszczególnych planach.

Podsumowanie

Leggenda 7N-S1010 nie jest kablem bijącym rekordy czy wywołującym szok i zaskoczenie w jakimś konkretnym aspekcie. Potrafi jednak doskonale pokazać muzykę jako nierozerwalną całość. Walory tego kabla docenią przede wszystkim osoby lubiące transparentność i integralność pasma. Równie ważna jest jego przystępna cena.

Werdykt: Acrolink Leggenda 7N-S1010

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Precyzyjne, poukładane, rzetelne, zrównoważone brzmienie. Dźwięk o wyjątkowej spójności między zakresami i starannie odwzorowanej scenie dźwiękowej.

Minusy: Dobrze zbalansowany przekaz oznacza, że Leggendy nie należy traktować jak "korektora" dźwięku.

Ogółem: Leggenda 7N-S1010 doskonale uzupełni dobrze skonfigurowane systemy audio, których brzmienie chce się uszlachetnić.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Acrolink Leggenda 7N-S1010
RODZAJ
Kabel głośnikowy
CENA
299zł (metr bieżący)
1.390zł komplet (4 szt.) wtyk głośnikowy typu szpadel SPSL marki Oyaide
DYSTRYBUCJA
Nautilus Dystrybucja
www.acrolink.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Do wyboru kombinacja wtyki, widły lub wtyki kątowe
 • Przewodniki: 2xStressfree 7N D.U.C.C. Cu
 • Izolacja: poliolefin, poliolefin+wolfram+proszek amorficzny
 • Ekranowanie: taśma miedziana
 • Płaszcz zewnętrzny: bezołowiowy polichlorek winylu
 • Oporność przewodnika: 7,5mΩ/m
 • Pojemność elektrostatyczna: 78pF/m
 • Średnica przewodu: 10,6mm
 • Konstrukcja: układ o zrównoważonej dwurdzeniowej strukturze ø 0,37mm x 18 żył