s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Triangle Magellan Duetto 40th

test |
Kolumny podstawkowe - Triangle Magellan Duetto 40th Rekomendacja

Sprawdziliśmy, jak sprawuje się flagowy dwudrożny monitor Duetto 40th z hi-endowej serii Magellan w limitowanej edycji.

Francuska marka Triangle obchodziła niedawno 40-lecie istnienia i z tej okazji przygotowała referencyjną serię Magellan – każda należąca do niej para kolumn jest dopracowana do perfekcji i występuje w ograniczonej, numerowanej ilości egzemplarzy. Przykładowo do sprzedaży trafiło zaledwie 500 par kolumn Magellan Duetto, co tylko podkreśla status tej flagowej serii.

W przypadku topowych monitorów Francuzi postawili zarówno na trzy przepiękne wersje kolorystyczne, jak i udoskonalone podzespoły oraz usprawnienia technicznych niuansów mające istotny wpływ na dźwięk. Produkowane we Francji kolumny wyposażono nie tylko w nowy głośnik wysokotonowy z magnezową kopułką, ale również w wysokiej jakości komponenty w zwrotnicy i wewnętrzne okablowanie wyprodukowane specjalnie z myślą o serii Magellan 40th.

Triangle Magellan Duetto 40th

Budowa

Obudowy Magellan Duetto 40th zbudowano na bazie giętych płyt HDF. Francuskie monitory wyposażono w skrzynki o mniej skomplikowanym w porównaniu z modelami podłogowymi systemie wewnętrznych wzmocnień, co jednak nie przeszkodziło w uzyskaniu wysokiej sztywności wszystkich ścianek. Zaokrąglony kształt bocznych sekcji wykluczył również równoległości między wewnętrznymi płaszczyznami, co minimalizuje efekt powstających wewnątrz obudowy fal stojących.

Z zewnątrz skrzynki są wykańczane w trzech wariantach. Dwa pierwsze oparto na fornirze pokrytym grubą warstwą błyszczącego lakieru, zaś trzeci to lakier czarny, również wykończony na wysoki połysk. Wersje z fornirem określono jako Golden Oak i Shadow Zebrano, a opcja w czarnym lakierze nosi równie intrygującą nazwę Space Black. Skrzynki wykończono perfekcyjnie, jak przystało na model flagowy. Uwagę zwraca także pięknie wykonany, grawerowany pierścień ozdobny wokół głośnika wysokotonowego oraz ekskluzywne, podwójne terminale wejściowe i chromowana tabliczka z nazwą modelu.

Triangle Magellan Duetto 40th

Francuska firma jest znana również z tego, że bardzo chętnie korzysta z układu rezonansowego wzmacniającego pasmo niskich tonów, opartego na tunelach bas-refleks wyprowadzonych z przodu, co z pewnością ułatwi ustawienie Magellan Duetto 40th w pomieszczeniu odsłuchowym. Tuż za pozłacanymi, przepięknie wykonanymi, ale też bardzo ergonomicznymi terminalami wejściowymi znalazła się płytka drukowana ze zwrotnicą. Elementy są wysokiej jakości, a kondensatory polipropylenowe na specjalne zamówienie Triangle wyprodukowała inna francuska firma – SCR. Elementy przechodzą przez ścisłą selekcję i są dobierane przy uwzględnieniu bardzo wąskiego zakresu tolerancji.

Na duet głośnikowy składa się zaawansowany konstrukcyjnie przetwornik wysokotonowy, wyposażony w lekką i bardzo sztywną magnezową kopułkę, oraz celulozowy głośnik nisko-średniotonowy. W przypadku głośnika wysokotonowego zastosowano magnezową kopułkę nowej generacji oraz przeprojektowaną tylną komorę, która ma za zadanie precyzyjniej wygaszać fale promieniowane od tylnej strony membrany w celu zminimalizowania zniekształceń. Z kolei muskularny głośnik odtwarzający pasmo basu i średnicy wyposażono w potężny chłodzony układ magnetyczny, zoptymalizowany kosz oraz progresywne zawieszenie. Membranę stożkową, w której centrum znalazł się specjalny polipropylenowy stożek pokryty lateksowym materiałem tłumiącym, wykonano z czystych włókien celulozowych.

Triangle Magellan Duetto 40th

Jakość dźwięku

Magellan Duetto 40th oferują brzmienie spójne, wyrównane tonalnie, a jednocześnie ekspresyjne, barwne i szczegółowe. Najbardziej uderzające w ich dźwięku jest to, jak naturalnie prezentowane są poszczególne dźwięki, zwłaszcza instrumentów dętych czy smyczkowych. Aby docenić prezentację tych monitorów, należy im zapewnić odpowiednie towarzystwo w postaci wysokiej jakości wzmacniacza – konfiguracja z japońskim Accuphase E-270 to absolutne minimum; jestem pewien, że z wyższym modelem francuskie kolumny zabrzmiałyby jeszcze lepiej, nie wspominając już o lampach, z którymi głośniki spod znaku trójkąta bardzo się lubią.

Muskularny przetwornik nisko-średniotonowy wyposażony w celulozową membranę bardzo dobrze radzi sobie z wyłuskiwaniem wszelkich informacji zawartych w brzmieniu poszczególnych instrumentów. Trąbka Wyntona Marsalisa w utworach z albumu "The Magic Hour" zabrzmiała wiernie i bez najmniejszych śladów kompresji czy przerysowań. Magellan Duetto 40th są brzmieniowo neutralne, a dźwięk instrumentów dętych przekazują tak, jak lubię – trąbka brzmi ciepło, a zarazem ekspresyjnie, dzięki czemu bije od niej specyficzny blask.

Triangle Magellan Duetto 40th

Dynamika francuskich monitorów jest urzekająca. Muzyka jest odtwarzana żywiołowo, a wszelkie akcenty, nawet te pojawiające się gdzieś w tle, są przez Triangle przekazywane wyraziście, z właściwymi wybrzmieniami i wręcz fenomenalną kontrolą. Góra pasma również jest naznaczona efektownie przetwarzaną dynamiką, co jest typowe dla głośnika tubowego. Nie można tu jednak mówić o przerysowaniu czy nienaturalnej agresji. Każdy dźwięk jest odtwarzany kulturalnie i dostojnie, a jednocześnie bez zmanierowania typowego dla głośników tubowych, w którym najważniejszy jest atak. Triangle nie mają najmniejszego problemu z uwidocznieniem w muzyce wszelkich subtelności, o czym przekonałem się podczas odsłuchu znakomicie zrealizowanej płyty "Libera Me" Larsa Danielssona, bardzo bogato zaaranżowanej w zakresie wysokich tonów.

Triangle kreują przestrzeń w taki sposób, że nic nie umknie naszej uwadze.

Francuskie monitory są kolumnami brzmiącymi szybko, oferującymi punktowo wybrzmiewający i zróżnicowany bas, co jest zasługą lekkiej celulozowej membrany głośnika nisko-średniotonowego. Nawet gdy dosuniemy je bliżej ściany, to bas zostanie wzmocniony niemal w całym swoim zakresie bez jakiejkolwiek szkody dla dźwięku. Niskie rejestry są zbliżone charakterem do tonów średnich i wysokich – w tym zakresie również postawiono przede wszystkim na wyławianie informacji.

Triangle Magellan Duetto 40th

Stereofonia w wykonaniu Magellan Duetto 40th zasługuje na wysokie noty chociażby ze względu na fakt, że francuskie monitory są zdolne zarówno do precyzyjnego oddania lokalizacji poszczególnych źródeł pozornych, jak i do wyraźnego wyodrębnienia ich na poszczególnych planach. Triangle kreują przestrzeń w taki sposób, że nic nie umknie naszej uwadze. Podobać może się namacalny pierwszy plan i trójwymiarowa głębia sceny dźwiękowej, z właściwie pokazaną gradacją wielkości źródeł pozornych na dalszych planach.

Podsumowanie

Jak przystało na flagowe monitory w limitowanej edycji, Magellan Duetto 40th oferują dźwięk żywy i energiczny, o szerokim spektrum dynamicznym, pięknej barwie, z dużą ilością detali, zwłaszcza w zakresie średnich i wysokich tonów. Francuskie monitory są w stanie wyłowić z muzyki mnóstwo niuansów i informacji związanych z reprodukcją jego barwy. Zasłużona rekomendacja!

Werdykt: Triangle Magellan Duetto 40th

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Brzmienie o wyraźnej fakturze, z dużą ilością detali. Szczegółowa i barwna średnica oraz naturalnie brzmiący bas. Stereo o dużej swobodzie, z precyzyjnie oddaną lokalizacją źródeł pozornych.

Minusy: Wymagają elektroniki wysokiej klasy.

Ogółem: Magellan Duetto 40th prezentują najwyższy stopień zaawansowania technicznego, oferując transparentny i naturalny dźwięk.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Triangle Magellan Duetto 40th
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
CENA
28.200zł (para)
WAGA
16,8kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
251×459×348mm
DYSTRYBUCJA
Rafko Dystrybucja
www.triangle.rafko.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: dwudrożna
 • Pasmo przenoszenia: 38Hz–30kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 88dB/8Ω (minimalna impedancja 4,6Ω)
 • Moc ciągła: 160W
 • Zalecana moc wzmacniacza: 30–150W
 • Częstotliwość podziału zwrotnicy: 2,8kHz
 • Obudowa z płyt HDF z wewnętrznym systemem usztywniającym
 • Podwójny system bas-refleks umieszczony z przodu
 • 165mm głośnik nisko-średniotonowy z membraną wykonaną z włókien celulozowych
 • 25mm magnezowa kopułka wysokotonowa wyposażona w tubę wraz z korektorem fazy
 • Wysokiej jakości podwójne terminale wejściowe
 • Wewnętrzne okablowanie marki Audioquest
 • Dostępne wersje kolorystyczne: fornir lub lakier (wysoki połysk)