s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

JBL Tune 720 BT

test |
Słuchawki bezprzewodowe - JBL Tune 720 BT Najlepszy Zakup

Po teście Tune 720 BT doszliśmy do wniosku, że słuchawki z budżetowej półki wcale nie muszą oznaczać wielkich kompromisów jakościowych czy bezbarwnego brzmienia.

Tune jest tak zróżnicowaną serią słuchawek, że nie jestem nawet pewny, czy to seria. Czy istnieje jakiś wspólny mianownik dla tak różnych modeli? Nausznych, dousznych, dokanałowych, przewodowych i bezprzewodowych, małych i dużych? Tymczasem JBL nie tylko nie zwalnia tempa, ale wręcz wciska gaz do dechy. Na rynku debiutują właśnie kolejne dwie "nuty": 520 BT i 720 BT. Większa z nich może nieźle namieszać.

Wygląd i funkcjonalność

Symbol BT w nazwie zdradza, że mamy do czynienia z modelem bezprzewodowym: wykorzystano Bluetooth w wersji 5.3. Kompresja sygnału jest stratna – kodowanie ogranicza się do podstawowego SBC. Nie zrezygnowano całkiem z połączenia przewodowego – 2,5mm gniazdo w prawej muszli oraz dołączony do zestawu cieniuteńki kabel mogą przydać się w sytuacji kryzysowej. Do wyboru jest kilka wersji kolorystycznych, w tym nieoczywisty niebieski (Blue) oraz fioletowy (Purple). Konstrukcja jest składana.

Średniej wielkości muszlom towarzyszą miękkie poduszki i plastikowy pałąk, którego budowa sprzyja naciskowi na boczne części głowy – Tune 720 BT trzymają się stabilnie nawet przy dość gwałtownych ruchach głowy.

JBL Tune 720 BT

Trzy przyciski (głośniej/do przodu, ciszej/do tyłu, multifunkcyjny: start, stop, asystent, rozmowy, mikrofon) ulokowano na prawej muszli, podobnie jak gniazdo audio, główny włącznik/przycisk parowania oraz złącze do ładowania USB-C i LED-owy wskaźnik (te ostatnie ukryto pod górną powierzchnią plastikowego widelca, więc aby słuchawki naładować, muszlę należy odchylić).

(...) 720-ki potrafią płynnie "poruszać się" na każdym sensownym poziomie głośności.

Bateria (500mAh/3,7V) trzyma długo. Producent zapewnia, że na jednym ładowaniu JBL Tune 720 BT pracują aż do 76 godzin (do 45 godzin rozmów). Do naładowania akumulatora litowo-jonowego od zera "pod korek" potrzeba dwóch godzin. Zadbano o tzw. szybkie ładowanie: wystarczy pięć minut, by zyskać kolejne trzy godziny.

JBL Tune 720 BT

Z dodatkowych funkcji należy wymienić VoiceAware, czyli technologię, która pozwala na słyszenie swojego głosu podczas rozmów telefonicznych, oraz połączenie wielopunktowe (Multi-Point Connection) ograniczone do dwóch urządzeń. Z kolei aplikacja JBL Headphones pozwala m.in. na skorzystanie z equalizera, włączenie/wyłączenie funkcji VoiceAware (z trzema poziomami: niskim, średnim i wysokim), zmianę trybu (Audio/Video), ustawienie czasu automatycznego wyłączenia (30min–2godz.), ustawienie języka komunikatów czy aktualizację firmware'u.

Jakość brzmienia

"Chłopcy, wygląda na to, że mięso wróciło do menu!" – ta ikoniczna kwestia z "Władcy Pierścieni" świetnie podsumowuje to, co mają do zaoferowania Tune 720 BT. Czadowo zabrzmiała na nich nowa płyta Metalliki "72 Seasons": z naprawdę fajnym, dynamicznym, zwiększającym poziom adrenaliny basem (wyraźna linia gitary basowej i pełna, mięsista stopa perkusji, wbijająca młotkiem pedału szybkie, precyzyjne strzały); z czytelną średnicą, z zadziornymi gitarami i steranym życiem wokalem; wreszcie z komunikatywnymi, nieprzejaskrawionymi górnymi rejestrami. Krótko mówiąc, była moc. I choć to czysty przypadek, to jednak nie sposób nie zauważyć tej koincydencji: 720 i 72 pasują do siebie jak ulał (idealnym dopełnieniem byłoby żarówiastożółte wykończenie tych słuchawek, oczywiście z "osmalonymi" akcentami).

JBL Tune 720 BT

Inne "ciężkie klimaty" (jak np. Tool albo System of a Down) też wypadają na JBL-ach bardzo przekonująco, za co odpowiada przede wszystkim ich dynamika. Objawia się to tym, że 720-ki potrafią płynnie "poruszać się" na każdym sensownym poziomie głośności. Do tego potrafią pokazać całkiem sporo subtelności przestrzennych (świetna stereofonia!), a przy okazji pochylić się nad pracą producenta oraz inżynierów dźwięku (dobrym przykładem jest "Load" Metalliki z mnóstwem overdubów). Zresztą równie przekonująco brzmi na nich repertuar skrajnie odmienny, jak choćby "Changes" Justina Biebera, czyli piosenki z soczystymi bitami, ale też z delikatnymi dźwiękami gitary akustycznej.

Podsumowanie

Niecałe cztery stówy? To okazja jakich mało. 720-ki potrafią swobodnie odnaleźć się w praktycznie każdej muzyce, zwłaszcza rozrywkowej. Jeśli tylko nie zależy Wam na bajerach typu ANC i akceptujecie ich wygląd, to koniecznie je sprawdźcie.

Werdykt: JBL Tune 720 BT

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Silny, dynamiczny bas. Przestrzenność niemająca odpowiednika u bezpośredniej konkurencji.

Minusy: Są niemal w całości wykonane z plastiku, więc wyglądają trochę... plastikowo.

Ogółem: W tej cenie ciężko będzie znaleźć słuchawki zdecydowanie lepsze.

Ocena ogólna:

PRODUKT
JBL Tune 720 BT
RODZAJ
Słuchawki Bluetooth
CENA
389zł
WAGA
220g
WYMIARY (S×W×G)
DYSTRYBUCJA
Suport sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Rodzaj przetwornika: dynamiczny 40mm
 • Konstrukcja: zamknięta, składana, aktywna (BT)/pasywna (przewód)
 • Zasilanie: 5V/1A
 • Typ akumulatora: litowo-jonowy (500mAh/3,7V)
 • Czas ładowania (USB-C): 2 godz.
 • Czas odtwarzania muzyki: do 76godz.
 • Czas rozmów: do 45godz.
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz
 • Impedancja: 32Ω
 • Czułość: 101dB SPL/1mW
 • Maksymalny SPL: 95dB
 • Czułość mikrofonu: -40dBV/Pa
 • Wersja Bluetooth: 5.3
 • Wersja profilu Bluetooth: A2DP 1.3.2, AVRCP v1.6.2, HFP v1.7.2
 • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2,4–2,4835GHz
 • Moc nadajnika Bluetooth: <10dBm
 • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4DQPSK, 8DPSK