s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

JBL Endurance Race 2

test |
Słuchawki bezprzewodowe - JBL Endurance Race 2

Szukacie słuchawek do aktywności fizycznej z dobrą baterią, wodoszczelnością i funkcjami premium? JBL przygotował coś w sam raz - Endurance Race 2.

Sportowe słuchawki Endurance Race 2 zastępują ciepło przyjęty przez osoby prowadzące aktywny tryb życia model Endurance Race TWS. Choć nadal pozostaje on ciekawą opcją dla osób szukających podstawowego modelu sportowego z dobrą baterią i wodoszczelnością, to "dwójki" oparto na kilku istotnych ulepszeniach: wyższej klasie wodoszczelności (IP68 vs IP67; nawet etui ładujące jest wodoodporne – IPX2), dłuższym czasie pracy (łącznie 48godz. vs 30godz.), dodatkowych mikrofonach z redukcją szumów dla lepszej jakości rozmów (4 vs 2) oraz technologii Bluetooth z lepszym zasięgiem i stabilnością (5.3 vs 5.2).

Funkcjonalność

Cechą wyróżniającą oba modele Endurance są dodatkowe elementy stabilizujące, tzw. twistlocks – silikonowe skrzydełka, które po przekręceniu słuchawki w uchu pozwalają ją dobrze zakotwiczyć w małżowinie usznej, wykorzystując jej naturalne wgłębienia. Elementy te nie są trwale przymocowane do słuchawek – mają postać kapturków zakładanych na "body" – więc w razie potrzeby można z nich zrezygnować na rzecz "gumek" bez dodatków, które same w sobie także (acz już nie tak dobrze) zapewniają dobrą szczelność i stabilność, zapobiegając przypadkowemu wypadnięciu słuchawek podczas aktywności.

JBL Endurance Race 2

O sportowym przeznaczeniu modelu Race 2 świadczy także sześć trybów sportowych (Sport Modes) wybieralnych z poziomu aplikacji JBL Headphones: Outdoor Walking (spacer na świeżym powietrzu), Hiking (turystyka piesza), Outdoor Running (bieganie na świeżym powietrzu), Elliptical (trening na orbitreku), Indoor Running (bieganie w pomieszczeniu) oraz Functional Training (trening funkcjonalny). Każdy z nich można "kastomizować" poprzez włączenie ANC albo Ambient Aware (siedem stopni intensywności) oraz włączenie/wyłączenie equalizera.

JBL Endurance Race 2

Z funkcji premium dostępnych przez aplikację należy wymienić możliwość lokalizacji słuchawek (usługa Znajdź moje urządzenie), Multipoint (połączenie z dwoma urządzeniami jednocześnie) oraz Relax Sound (pięć odgłosów przyrody, które można dowolnie miksować i odtwarzać przez maksymalnie godzinę). Zabrakło niestety możliwości personalizacji brzmienia za pomocą technologii Personi-Fi. Możliwe jest jednak "zaprogramowanie" gestów na panelach dotykowych (oddzielnie dla każdej ze słuchawek), wł./wył. i ustawienie języka dla powiadomień głosowych, ustawienie balansu, ogranicznika głośności, a także funkcji oszczędzających energię: Auto Standby oraz Auto Power Off.

JBL Endurance Race 2

Przy okazji warto podkreślić, że Race 2 mają także funkcję szybkiego ładowania, co oznacza, że 10 minut na przewodzie ładującym USB-C zapewni kolejne cztery godziny odtwarzania (z wyłączonym ANC).

Jakość dźwięku

W przypadku "dokanałówek" JBL-a kluczową sprawą dla jakości brzmienia jest możliwość equalizacji dźwięku przez aplikację JBL Headphones. Nie chodzi tylko o sam EQ ("zakładka" Audio), bo pozostałe ustawienia, tj. Sport Modes, Ambient Sound Control oraz Smart Audio & Video (General), także wpływają na dźwięk. Podczas spacerów sprawdziło się ustawienie Outdoor Walking z maksymalnym poziomem ANC, łagodną krzywą EQ (32Hz +3dB, 64Hz +2dB, 125Hz +1,5dB, 250Hz +0,5dB, 8kHz +0,5dB i 16kHz +1dB) oraz trybem Audio Mode.

Endurance Race 2 potrafią przekonać i wciągnąć słuchacza w muzykę.

W domu najlepiej wyłączyć Sport Modes, włączyć ANC, Audio Mode i ustawić EQ (np. jak wyżej). Co ważne, mimo tych wszystkich ustawień nie odczuwa się większej ingerencji na "poziomie psychoakustycznym". Innymi słowy tak ustawione brzmienie nie nosi oznak ewidentnych podbarwień, nie jest skażone wyraźną manierą, jaką moim zdaniem w większym bądź mniejszym stopniu zapewniają przynajmniej niektóre spośród gotowych presetów (np. słuchanie muzyki z ustawieniem Bass na dłużą metę wydało mi się męczące).

JBL Endurance Race 2

Ogólnie rzecz biorąc, nie należy spodziewać się tu żadnej sensacji – choć w brzmieniu Endurance Race 2 wszystko udało mi się całkiem nieźle poukładać (prawidłowo nakreślony bas, aktywna średnica i komunikatywne soprany), to jednak trudno mówić o jakimś większym wyrafinowaniu (to pojawia się dopiero w modelu Tour Pro 3, gdzie z kolei oczywistym minusem jest stosunkowo wysoka cena).

JBL Endurance Race 2

Niemniej Endurance Race 2 potrafią przekonać i wciągnąć słuchacza w muzykę. Uwagę zwraca np. bardzo dobra stereofonia, wyraźny podział prawo–lewo, co wcale nie jest takie oczywiste – na tym poziomie cenowym wciąż zdarzają się słuchawki, które prezentują dźwięk jakby "związany". W przypadku Race 2 brzmienie nie jest zbite w całość, nie wszystkie wydarzenia rozgrywają się wewnątrz głowy, co świetnie słychać np. na remasterze płyty Johna Lennona "Plastic Ono Band" (stream z TIDAL-a). Poza tym, co ważne z punktu widzenia osób prowadzących aktywny tryb życia, słuchawek tych można używać długo bez żadnych "skutków ubocznych". Z jednej strony można więc mówić o bezproblemowym charakterze dźwięku, a z drugiej o brzmieniu angażującym, acz niekoniecznie dla bardziej wymagających melomanów.

Podsumowanie

JBL Endurance Race 2 bez problemu bronią się w konfrontacji z innymi "dokanałówkami" z tego przedziału cenowego i to nie tylko z modelami stricte sportowymi. Na słowa uznania zasługuje skuteczna izolacja od zewnętrznych zakłóceń i wysoki komfort użytkowania.

Werdykt: JBL Endurance Race 2

  • Jakość dźwięku

  • Jakość / Cena

  • Wykonanie

  • Możliwości

Plusy: Rozszerzone możliwości względem modelu Endurance Race TWS. Sporo ustawień dźwięku związanych z aktywnością sportową.

Minusy: Brak funkcji Personi-Fi.

Ogółem: Bardzo dobry wybór dla osób prowadzących aktywny tryb życia, dla których priorytetem są wydajność i nowoczesne funkcje sportowe.

Ocena ogólna:

PRODUKT
JBL Endurance Race 2
RODZAJ
Bezprzewodowe słuchawki dokanałowe
CENA
339zł
WAGA
Słuchawka: 6,4g każda (12,8g łącznie)
Etui ładujące: 41,1g
DYSTRYBUCJA
Suport sp. z o.o. s.k.
www.jbl.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
  • Rodzaj przetwornika: dynamiczny, 6,8mm
  • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz
  • Impedancja: 16Ω
  • Czułość: 104dB SPL przy 1kHz
  • Maks. SPL: 94dB
  • Czułość mikrofonu: -38dBV/Pa przy 1kHz
  • Wersja Bluetooth: 5.3
  • Wersja profilu Bluetooth: A2DP V1.4, AVRCP V1.6.2, HFP V1.8
  • Zakres częstotliwości nadajnika Bluetooth: 2,4GHz–2,4835GHz
  • Moc nadajnika Bluetooth: ≤10dBm (EIRP)
  • Modulacja nadajnika Bluetooth: GFSK, π/4-DQPSK, 8DPSK
  • Typ akumulatora słuchawek dokanałowych: litowo-jonowy (70mAh/3,85V)
  • Typ akumulatora etui do ładowania: litowo-jonowy (600mAh/3,8V)
  • Czas ładowania: 2godz. od całkowitego rozładowania
  • Czas odtwarzania muzyki z wł. BT i wył. ANC: do 12godz.
  • Czas odtwarzania muzyki z wł. BT i wł. ANC: do 10godz.
  • Czas rozmowy przy wyłączonym ANC: do 7godz.
  • Czas rozmowy przy włączonym ANC: do 6,5godz.
  • Odporność na kurz i wodę: słuchawki IP68, etui IPX2
  • Zasilanie: 5V, 1A
  • Kolory: biały, czarny