s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Lindemann Limetree Network II

test |
Odtwarzacz sieciowy - Lindemann Limetree Network II Najlepszy Zakup

Streamer Limetree Network II niemieckiego Lindemanna udowadnia, że w audio wygląd nie ma większego znaczenia.

Seria Limetree niemieckiego Lindemanna próbuje na nowo zdefiniować termin "klasa podstawowa", odwołując się do znanego już hasła "czasem mniej znaczy więcej". Wykorzystuje przy tym fakt, że ciągła miniaturyzacja w dziedzinie elektroniki umożliwia tworzenie małych, coraz doskonalszych i coraz bardziej wydajnych produktów. W chwili gdy piszę te słowa, w skład Limetree wchodzą cztery maleńkie urządzenia: gramofonowe Phono II dla wkładek MM i MC, adapter sieciowy/audio renderer Bridge II, przetwornik USB-DAC i odtwarzacz sieciowy Network II. Ostatni z wymienionych zaskakuje zarówno funkcjonalnością, jak i rasowym, audiofilskim brzmieniem.

Budowa

Trudno o bardziej minimalistyczny wygląd: obudowę Network II tworzy miniaturowy korpus wykonany z jednego kawałka anodowanego aluminium, do którego przykręcono niewielkie płytki – panele przedni i tylny. Na czołówce umieszczono włącznik, dwie diody – wskaźniki częstotliwości próbkowania sygnału SR i DSD (np. kolor zielony oznacza plik PCM 44,1/48kHz, niebieski PCM 176,4/192kHz, biały PCM 352,8/384kHz, a purpurowy DSD256), gniazdo słuchawkowe w standardzie minijack 3,5mm oraz odbiornik podczerwieni. Z tyłu uwzględniono jedno wyjście analogowe RCA, port USB-A (do którego można podłączyć zarówno dysk twardy, pendrive, jak i zewnętrzny napęd CD-ROM, np. Apple USB SuperDrive), gniazdo LAN, gniazdo anteny WLAN/Bluetooth (w zestawie), przycisk WPS do łatwego połączenia z routerem oraz gniazdo zasilania DC 5V (zasilacz wtyczkowy w zestawie). Pewien niedosyt może budzić jedynie brak cyfrowego wejścia/wyjścia. Ściankę górną ozdobiono nadrukiem liścia lipy – znakiem rozpoznawczym serii Limetree.

Lindemann Limetree Network II

Sercem streamera jest układ ES9038 od Sabre, dzięki któremu Network II jest kompatybilny z kodekami WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, Ogg Vorbis, WMA i DSD. Za jego pośrednictwem odtworzymy pliki PCM do 24-bit/384kHz oraz DSD do 11,2MHz (DSD256).

Urządzeniem steruje się za pośrednictwem poręcznego plastikowego pilota oraz aplikacji na smartfony (Android/iOS) o nazwie Lindemann. Dzięki "apce" można np. ustawić rodzaj cyfrowego filtru (do wyboru siedem: Brick Wall, Corrected minimum phase fast roll-off, Apodizing fast roll-off, Minimum phase slow roll-off, Minimum phase fast roll-off, Linear phase slow roll-off oraz Linear phase fast roll-off), poziom wyjścia słuchawkowego (Low/High), balans (+/-6dB w 1-decybelowych krokach), poziom jasności LED-ów, bitrate streamu audio przez Wi-Fi, zalogować się do TIDAL-a, Deezera, Qobuza, HighResAudio, Spotify, włączyć radio internetowe czy zaktualizować firmware.

Lindemann Limetree Network II

Maluch Lindemanna jest również gotowy na współpracę z Roonem (można ustawić stałą bądź regulowaną głośność) i wspiera Spotify Connect oraz TIDAL Connect, jednak nie obsługuje formatu MQA.

Jakość brzmienia

Przez te wszystkie lata testowania najrozmaitszych odtwarzaczy sieciowych z różnych półek cenowych powinienem już przywyknąć do myśli, że wygląd nie ma dla jakości brzmienia żadnego znaczenia, jednak za każdym razem gdy do testu trafia urządzenie mieszczące się w dłoni, a grające jak rasowy klocek hi-fi, ta lekcja jest tyleż pouczająca, co... bolesna. Limetree kosztuje mniej więcej tyle, ile ładnych parę lat temu płaciłem za NP-S2000 Yamahy, a pod względem funkcjonalności bije "japończyka" na głowę. Cyfrowe audio, a streamery w szczególności, starzeje się tak szybko, że można by, parafrazując słowa księdza Jana Twardowskiego, powiedzieć: śpieszmy się je kochać, bo tak szybko odchodzą... Tym razem jednak nie tylko o funkcjonalność chodzi. Odtwarzacz sieciowy Lindemanna oferuje dojrzały audiofilski dźwięk: czysty, dynamiczny i dobrze zrównoważony, z pełną paletą tonalną i świetnymi detalami. Taki, w którym na dobrą sprawę niczego nie brakuje.

Lindemann Limetree Network II

Wspomniane dobre zrównoważenie jest w tym wypadku kluczem do sukcesu, wszystko odbywa się naturalnie, bez zbędnego efekciarstwa. Weźmy np. niskie składowe – nie próbują one zdominować prezentacji swoją obfitością. Charakteryzuje je pożądana twardość, dobra kontrola, a jednocześnie odpowiednie nasycenie i ciężar. Podobać może się zarówno precyzyjny timing, jak i dobra separacja poszczególnych dźwięków.

Realizm odtwarzanych nagrań w odniesieniu do wyglądu streamera – niepozornego pudełka nieco tylko większego od paczki papierosów – jest zdumiewający.

Średnica ujmuje bogactwem "zdarzeń" – w zakresie tym Limetree ukazuje pełnię brzmieniowego potencjału. Wokale są wolne od stwardnień i tłumienia sybilantów. W nagraniach live, jak np. "Monday Night Live At The Green Mill Volume 3" Patricii Barber (FLAC 24/96), można usłyszeć czyste i wyraźne odgłosy tła oraz mikroinformacje determinujące atmosferę klubowego pomieszczenia. Realizm odtwarzanych nagrań w odniesieniu do wyglądu streamera – niepozornego pudełka nieco tylko większego od paczki papierosów – jest zdumiewający.

Lindemann Limetree Network II

Równie dobrze wypadają wysokie tony. Są czyste, otwarte, niesłychanie szczegółowe, a jednocześnie nieprzejaskrawione. Ich spójność ze średnicą, a konkretnie jej górnym podzakresem, nie budzi najmniejszych zastrzeżeń.

Scena jest odtwarzana z właściwymi proporcjami, bez uproszczeń czy tanich efektów. Obraz muzyczny jest rysowany precyzyjną kreską. Pojedyncze dźwięki są bardzo dobrze definiowane, mają wyraźne krawędzie. Nawet gęsto zaaranżowane nagrania pozostają czytelne, a jednocześnie nie powodują zmęczenia słuchacza natłokiem szczegółów. Streamer(ek) Lindemanna bardzo dobrze radzi sobie także z różnicowaniem nagrań i oddawaniem kontrastów dynamicznych.

Lindemann Limetree Network II

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka cena Limetree Network II może wydawać się szokująca, ale płacimy nie za wygląd, tylko za brzmienie i funkcjonalność, a te prezentują naprawdę wysoki poziom. Ten miniaturowy streamer dostarcza emocji i prawdziwej radości ze słuchania ulubionej muzyki, a te są przecież bezcenne.

Werdykt: Lindemann Limetree Network II

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bardzo dobra funkcjonalność i wysokiej jakości brzmienie. Dla niektórych zaletą będą także kompaktowe rozmiary.

Minusy: Brak wejść/wyjść cyfrowych. Nie wspiera formatu MQA. Nader skromny wygląd.

Ogółem: Wbrew nazwie Limetree to nie "lipa" tylko całkiem wyrafinowany streamer o brzmieniu, jakie do tej pory było zarezerwowane dla "pełnowymiarowych" konstrukcji.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Lindemann Limetree Network II
RODZAJ
Odtwarzacz sieciowy
CENA
4.990zł
WAGA
300g
WYMIARY (S×W×G)
107×40×107mm
DYSTRYBUCJA
MIP
mp3store.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Ethernet: 100Mbit/s
 • WLAN: dwuzakresowe 802.11a/b/g/n/ac
 • Bluetooth: 4.2, A2DP
 • USB: 2.0 high-speed, maks. prąd wyjściowy 1,5A
 • Obsługiwane kodeki: WAV, FLAC, AIFF, ALAC, MP3, AAC, Ogg Vorbis,
 • WMA, DSD
 • Protokoły sieciowe: UPnP i DLNA
 • Rozdzielczość PCM: 44,1–384kHz, 24-bit
 • Rozdzielczość DSD: 64–256
 • D/A-Converter: ES9038 Sabre
 • Gapless playback
 • Serwisy streamingowe: TIDAL Connect, Qobuz, Deezer, HighResAudio,
 • Spotify Connect
 • Radio internetowe i podcasty
 • Roon ready
 • Wyjście słuchawkowe: 3,5mm minijack
 • Zalecana impedancja słuchawek: 16–300Ω
 • Pobór mocy: 3,5W, maks. 12W; 0,1W standby
 • Zasilanie: 5V DC