s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Denon AVC-X8500HA

test |
Amplituner kina domowego - Denon AVC-X8500HA Wybór Redakcji

Najbardziej zaawansowany amplituner kina domowego Denona, który winduje wrażenia dźwiękowe, tak w filmach, jak i muzyce, na niespotykany dotychczas poziom.

Modelem AVC-X8500HA japoński Denon przebił wszystko, co dotychczas oferowały amplitunery tej marki. Udoskonalony AVC-X8500HA jest rozwinięciem modelu AVC-X8500H, i choć nazwa różni się tylko jedną literką "A", to zakres zmian w stosunku do modelu bazowego jest olbrzymi. Wystarczy powiedzieć, że koszt aktualizacji modelu H do możliwości modelu HA (producent umożliwia taki zabieg) wynosi, bagatela, 3.499zł!

Czego możemy oczekiwać za tę kwotę? Długo można by wymieniać, ale najbardziej istotne zmiany obejmują m.in.: skalowanie obrazu w jakości HD i 4K do rozdzielczości 8K/60Hz oraz obsługę sygnału 4K/120Hz, łącznie z HDR10+, Dynamic HDR i z HDCP 2.3 oraz technologię HDMI 2.1 z transmisją o przepustowości 40Gbps. Jest też możliwość obsługi Dolby Atmos i Dolby Atmos Height Virtualization Technology, bez konieczności używania fizycznych kolumn, tworząc wirtualne pola dźwiękowe górnych głośników.
 Tak przygotowana, najbardziej zaawansowana w historii japońskiej firmy, maszyna do kina domowego jest adresowana do najbardziej wymagających miłośników kina w domu.

Budowa

Pod względem obudowy AVC-X8500HA nie różni się praktycznie od swojego poprzednika, mamy więc solidną konstrukcję z aluminiowym frontem, który zachowuje charakterystyczną dla Denona linię wzorniczą. Również wnętrze zasługuje na słowa uznania. Panuje bowiem ład i porządek, a kluczowe obszary są od siebie odseparowane w celu eliminacji przesłuchów między kanałami.

Denon AVC-X8500HA

Wnętrze podzielono na kilka zasadniczych sekcji. Centralne miejsce dzierży potężny, wydajny klasyczny transformator EI, dysponujący dużą mocą, wystarczającą do zasilenia aż trzynastu stopni wyjściowych. Transformator umieszczono na specjalnej, wzmocnionej platformie, mającej za zadanie izolować delikatną elektronikę od drgań pracującego trafa.

Tor zasilający został dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Uwagę zwracają wysokiej jakości, szybko reagujące mostki prostownicze, oparte na wysokoprądowych układach i wielkie elektrolityczne kondensatory z logo Denona, magazynujące prąd– są to wysokiej klasy jednostki jednego z największych japońskich producentów Elna Co Ltd. Układ zasilający został przejrzyście podzielony na dwa oddzielne tory, obsługujące niezależnie sekcję analogowa i cyfrową. Tor cyfrowy oraz układy sterowania i logiki otrzymują napięcie z rozbudowanego zasilacza impulsowego. Separacja różnych obwodów elektronicznych sekcji zasilających, zapewnia wiele korzyści. Przede wszystkim eliminuje zakłócenia między torem cyfrowym a analogowym, tym samym pozytywnie wpływając na poprawę jakości dystrybucji sygnału do kluczowych sekcji amplitunera.

Denon AVC-X8500HA

Za chłodzenie urządzenia odpowiadają duże, gęsto użebrowane aluminiowe radiatory. Współpracują one z wentylatorami uruchamianymi automatycznie w momencie przekroczenia określonej temperatury. Uwagę zwracają również miedziane płyty umieszczone między tranzystorami mocy a radiatorami, które redukują mikrowibracje i poprawiają przewodność cieplną między tranzystorami mocy a radiatorami. W każdej z końcówek mocy znalazły się tranzystory wyjściowe z logo Denona, a także wysokiej jakości kondensatory mikowe oraz elektrolityczne firmy Elna. AVC-X8500HA wykorzystuje łącznie trzynaście końcówek mocy. Każda, wraz z obwodami sterowania i częścią przedwzmacniacza, została umieszczona na oddzielnej płytce drukowanej. Dzięki temu ograniczono zniekształcenia i przesłuchy między kanałami, co pozytywnie wpływa na jakość reprodukowanej przestrzeni i czystość sygnału, zwłaszcza w zakresie wysokich i średnich tonów.

Ten 13-kanałowy, flagowy amplituner Denona jest mistrzem, jeśli chodzi o jakość dźwięku w trybie wielokanałowym.

Denon zwłaszcza w przypadku najdroższych amplitunerów, przykłada wielką wagę do eliminacji wibracji. Dlatego w miejscach szczególnie narażonych na drgania, zastosowano specjalne elastyczne paski, a także elementy pochłaniające wibracje między poszczególnymi płytami nośnymi.

Na tylnym panelu znajduje się cały wachlarz wejść i wyjść, bardzo rozsądnie rozmieszczonych. W sekcji wyjściowej ze stopni końcowych jest aż piętnaście par terminali. Dwie z nich są przełączalne w menu amplitunera i wykorzystywane na potrzeby różnych układów głośników, jakie zostaną wzięte pod uwagę podczas konfiguracji amplitunera.

Denon AVC-X8500HA

Z kolei sekcja cyfrowa obsługująca sygnał audio-wideo bazuje między innymi na siedmiu wejściach HDMI (ósme znalazło się na przednim panelu) zgodnych ze standardem 8K. Równie bogato prezentuje się sekcja wyjściowa z przedwzmacniacza. Składa się z aż piętnastu wyjść, umożliwiających skierowanie sygnału do niezależnych, zewnętrznych wzmacniaczy. W sygnałowej sekcji wyjściowej zastosowano dwa gniazda subwooferowe, a także wyjścia z przedwzmacniacza dla drugiej i trzeciej strefy w stereo. Denon nie zapomniał również o miłośnikach produkowanych niegdyś hi-endowych odtwarzaczy wieloformatowych, wyposażając AVC-X8500HA w wielokanałowe wejścia analogowe.

Jakość dźwięku

Ten 13-kanałowy, flagowy amplituner Denona jest mistrzem, jeśli chodzi o jakość dźwięku w trybie wielokanałowym. Przy czym nie ma większego znaczenia czy sygnał prześlemy z odtwarzacza Blu-ray za pośrednictwem HDMI, czy zdecydujemy się na konfigurację z leciwym, wieloformatowym odtwarzaczem SACD/DVD-Audio za pośrednictwem analogowych wejść wielokanałowych. W każdym z tych przypadków brzmienie jest witalne, ponadprzeciętnie selektywne i pełne informacji. To właśnie w kwestii precyzji odwzorowania wszelkich niuansów i subtelnych dźwięków najlepiej słychać różnicę klas między modelem flagowym a tańszymi urządzeniami Denona.

Mimo ogromnej mocy, niezbędnej do wysterowania wszystkich kolumn w rozbudowanej instalacji wielokanałowej, AVC-X8500HA zachwyca jakością brzmienia. Producent postawił bowiem na jakość a nie ilość efektów specjalnych. Choć muszę przyznać, że na ich brak nie mogłem narzekać podczas oglądania filmów np. "007 Quantum Of Solace", czy "Pierwszy Człowiek" z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos.

Denon AVC-X8500HA

AVC-X8500HA z dużą łatwością wydobywa ze ścieżek filmowych mnóstwo informacji. Ich ilość jest imponująca, tak samo jak dynamika jaką oferuje, zwłaszcza w skali makro. Potężny huk startującej rakiety w filmie "Pierwszy Człowiek" robi piorunujące wrażenie. Dźwięk odbieramy nie tylko uszami, ale całym ciałem. Ponadto Denon ani przez moment, podczas odtwarzania tej sceny, nie stracił kontroli nad niskimi tonami, trzymając wszystko w ryzach. Bezproblemowo poradził sobie też z pozostałymi zakresami pasma podczas seansów filmowych.

Atutem tego amplitunera jest zjawiskowo budowana przestrzeń w trybie wielokanałowym. Ostro zarysowane, czytelne źródła pozorne są prezentowane w naturalnej wielkości i precyzyjnie rozmieszczone na scenie. A jeśli ktoś dysponuje odpowiednią instalacją do dźwięku dookólnego, jak np. Dolby Atmos przy wykorzystaniu przynajmniej jednej pary głośników sufitowych, to już jest prawdziwy odlot. Źródła pozorne całkowicie odrywają się od głośnikowych membran, co dodatkowo potęguje wrażenie jakbyśmy sami znaleźli się w centrum filmowej akcji. Warto jednak wspomnieć, że nawet bez głośników sufitowych Denon jest w stanie stworzyć wirtualne, górne kanały. Wrażenia też będą niesamowite, aczkolwiek nie aż tak spektakularne, jak za pośrednictwem rzeczywistych głośników.

AVC-X8500HA to prawdziwie kinowa, "przyszłościowa" bestia, przygotowana także na najnowsze formaty dźwięku i obrazu np. DTS: X czy Auro 3D (dostępne po darmowej aktualizacji).

Denon AVC-X8500HA

Również dla miłośników muzyki mam dobre wiadomości, gdyż Denon AVC-X8500HA zadowoli nie tylko miłośników kina w domu, ale także melomanów. Słuchanie muzyki za pośrednictwem tego amplitunera, zwłaszcza z krążków SACD i DVD-Audio, potrafi urzec i wprowadzić w świat zupełnie nowych doznań brzmieniowych. Piękne, gładkie brzmienie i mocno nasycona barwa, jakże typowa dla urządzeń tego japońskiego producenta, są zniewalające. W muzyce Diany Krall z albumu "The Look Of Love" odtwarzanej wielokanałowo z SACD, pojawiło się wiele drobnych dźwięków, na które zwykle nie zwracałem uwagi słuchając w stereo. Mnóstwo informacji pojawiających się w zakresie wysokich tonów, wręcz otaczało mnie z każdej strony. Zaskakujące było jednak to, że Denon odtwarzając muzykę wielokanałowo, potrafi nadać jej taki audiofilski szlif. Przejawiało się to głównie w partiach niskich tonów, które nie miały typowo kinowego, subsonicznego charakteru, mimo że amplituner pracował w trybie 5.1 wraz z towarzyszącym mu aktywnym subwooferem. To jednoznacznie świadczy o klasie tego amplitunera, który okazuje się być świetnym kompanem zarówno dla miłośników kina, jak i melomanów.

Podsumowanie

AVC-X8500HA oferuje pełną funkcjonalność w układzie 13.2 bez potrzeby wykorzystania dodatkowych stopni końcowych. Całości dopełniają funkcje dekodowania dźwięku przestrzennego, jak Dolby Atmos, DTS: X czy Auro 3D z wykorzystaniem aż 13-kanałów.

Bez względu na materiał filmowy czy muzykę w formacie wielokanałowym, najnowszy Denon jest w stanie perfekcyjnie odwzorować przestrzeń i barwę oraz dynamikę w pełnym zakresie, dającą poczucie wręcz nieograniczonej mocy. Oczywiście najbardziej wymagający użytkownicy, mogą doposażyć się w dodatkowe końcówki mocy, obsługujące maksymalnie rozbudowane instalacje. Ale dla większości osób oczekujących od amplitunera dużej funkcjonalności, łatwości obsługi oraz zdolności do współpracy z kolumnami głośnikowymi skonfigurowanymi w wielu różnych układach, AVC-X8500HA okaże się bezkompromisowym urządzeniem.

Wraz z nowym modelem pojawiło się też wiele aktualizacji, jak chociażby skalowanie obrazu do 8K/60Hz, czy też obsługa sygnału wideo 4K/120Hz z Dynamic HDR i HDR10+. Warto jeszcze dodać, że amplituner zapewnia łączność bezprzewodową za pośrednictwem Wi-Fi i Bluetooth, streaming AirPlay i oferuje liczne funkcje, jakie zapewnia bezprzewodowa technologia multi-room. Użytkownicy mogą odtwarzać muzykę w każdym pomieszczeniu z różnych źródeł, w tym pliki DSD (2,8 i 5,6MHz), pliki FLAC, ALAC i WAV.

Werdykt: Denon AVC-X8500HA

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Fenomenalne wrażenia przestrzenne w Dolby Atmos, ale również z muzyką odtwarzaną z SACD czy DVD-Audio. Zapewnia poczucie mocy i swobody, dźwięk odtwarzany jest z wielką precyzją.

Minusy: Nie stwierdziłem.

Ogółem: AVC-X8500HA jest uniwersalnym, znakomicie wyposażonym amplitunerem, przygotowanym ma przyszłe formaty. Zadowoli osoby wybierające najbardziej rozbudowane instalacje kina domowego, również zgodne z IMAX Enhanced.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon AVC-X8500HA
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
19.999 zł
WAGA
23,3 kg
WYMIARY (S×W×G)
434×195×482 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • 13-kanałowy wzmacniacz
 • Moc: 210W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1%; 150W na dwa kanały przy 8Ω, 20Hz-20kHz, 0,05%
 • Stosunek sygnał/szum: 98dB
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz-100kHz (+1dB, -3dB w trybie Direct)
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio
 • Technologia IMAX Enhanced
 • Tryb automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ XT32 oraz asystent konfiguracji
 • Wejścia analogowe niezbalansowane: 7 par wejść stereo RCA
 • Analogowe wejścia bezpośrednie: 7.1
 • Wejście Phono MM
 • Wejścia cyfrowe: 2 optyczne, 2 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • 8 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 3 wyjścia (8K/60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.3, HDR 10, HDR 10+, HDR Dynamic, HLG, 4K/120Hz)
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 15 kanałów
 • Wbudowane moduły dla Bluetooth, Wi-Fi, HEOS
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer (po aktualizacji)
 • Streaming Audio w AirPlay
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, ALAC, WAV, AIFF, DSD 2.8/5,6MHz
 • Możliwość sterowania głosowego: Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri