s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

test |
System Mini - TAGA Harmony HTR-1000CD v.2 Najlepszy Zakup

TAGA Harmony wprowadziła na rynek następcę systemu stereo HTR-1000CD. Sprawdziliśmy, na czym zyskała ta nowa hybrydowa konstrukcja.

Stereofoniczny mikrosystem HTR-1000CD v.2 jest kolejną generacją bestsellera polskiej marki TAGA Harmony. Producent idąc za ciosem, wypuścił na rynek jeszcze bardziej dopracowaną i lepiej wyposażoną, nową wersję swojego hitu sprzedażowego.

HTR-1000CD v.2 jest kompletnym zintegrowanym systemem stereo, łączącym w sobie zarówno wzmacniacz, jak i odtwarzacz CD. Muzykę można również strumieniować poprzez Bluetooth z różnego rodzaju urządzeń przenośnych. Na pokładzie znajdziemy też cyfrowy tuner DAB+, a także wejście USB i wyjście słuchawkowe.

TAGA Harmony jest marką znaną z tego, że większość wzmacniaczy w ofercie to konstrukcje hybrydowe, składające się z lampowego przedwzmacniacza oraz tranzystorowych stopni końcowych. Nie inaczej jest w przypadku HTR-1000CD v.2, wyposażonego w udoskonalony przedwzmacniacz lampowy i wydajne stopnie końcowe pracujące w klasie D.

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

Budowa

W zmniejszeniu gabarytów HTR-1000CD v.2 pomógł między innymi stopień wyjściowy wzmacniacza, pracujący w wysokoefektywnej klasie D. Ale żeby brzmienie miało piękniejszą barwę, subtelne ciepło i słodycz, producent, podobnie jak w modelu poprzednim, zastosował w stopniu przedwzmacniacza podwójne triody. W tym przypadku są to nowe, jeszcze wyższej jakości lampy ECC83 PSVANE Classic Series, w miejsce wcześniej stosowanych 12AX7B. Oferujące lepsze brzmienie lampy zostały dostarczone przez specjalizującego się w produkcji baniek próżniowych Changsha Hengyang Electronics Co. Ltd., będącego posiadaczem wiodącej na rynku marki PSVANE.

Ponieważ HTR-1000CD v.2 jest funkcjonalnym urządzeniem, nic więc dziwnego, że wnętrze wypełnione jest po brzegi elektroniką. Uwagę zwraca solidny układ zasilający, oparty między innymi na toroidalnym transformatorze, dostarczającym równolegle prąd do wielu sekcji urządzenia. W górnej części znalazł się odtwarzacz CD, a w przedniej, lampowy stopień przedwzmacniacza.

Końcówki mocy są niewielkie, ale za to bardzo wydajne, bo pracują w klasie D, dzięki czemu są w stanie wygenerować 75W mocy na kanał przy obciążeniu 4Ω. Jest to bardzo dobry wynik, zważywszy na niewielkie gabaryty urządzenia, a także jego multifunkcjonalność.

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

HTR-1000CD v.2 wyposażono w korektor częstotliwości z niezależną regulacją natężenia wysokich i niskich tonów, a także w wyjście słuchawkowe. W przypadku, gdy nie będziemy korzystać z wbudowanego CD, sygnał pochodzący z innej jednostki możemy dostarczyć za pośrednictwem analogowych wejść stereo. Z tyłu znalazło się jeszcze cyfrowe wejście optyczne, a także wyjście dla aktywnego subwoofera, co jest kolejną zmianą względem poprzednika.

Dzięki tym dodatkom HTR-1000CD v.2 można jeszcze bardziej rozbudować, przykładowo o aktywny subwoofer, lub doprowadzić do niego sygnał drogą cyfrową, co nie było możliwe w przypadku wcześniejszego modelu. Warto też zaznaczyć, że na przednim panelu znalazło się wejście USB umożliwiające odtwarzanie muzyki z przenośnej pamięci zapisanej w postaci plików MP3 i WMA. HTR-1000CD v.2 wyposażono również w wygodny pilot zdalnego sterowania, umożliwiający sterowanie niemal wszystkimi funkcjami, a także pozwalający wybrać jeden spośród kilku trybów wbudowanego korektora, w celu dostosowania charakteru dźwięku do własnych preferencji.

Znaczącą zmianą względem poprzedniego modelu jest również to, że HTR-1000CD v.2 występuje obecnie nie w jednej, a w dwóch wersjach kolorystycznych. Do czarnej, dołączyła teraz srebrna z pięknie wykonanym frontem z czystego aluminium.

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

Jakość dźwięku

HTR-1000CD v.2 jak na konstrukcję hybrydową przystało, oferuje dźwięk zróżnicowany, dynamiczny, bogaty w detale, a do tego okraszony ładną barwą. W przypadku urządzenia w tej cenie trudno doszukać się jakichś znaczących wad, zwłaszcza że TAGA Harmony ma duże doświadczenie w projektowaniu i produkcji urządzeń hybrydowych.

Już pierwsza generacja HTR-1000CD oferowała bardzo dobry dźwięk, jak na swoją cenę. Natomiast obecne urządzenie z racji użycia elementów wyższej klasy, jak chociażby lamp ECC83 PSVANE Classic Series w stopniu przedwzmacniacza, oferuje bardziej wysublimowane brzmienie, zwłaszcza jeśli wsłuchamy się w dźwięk tonów średnich czy wysokich.

Lampy ECC83 PSVANE Classic Series mają niebagatelny wpływ na brzmienie HTR-1000CD v.2, co objawia się przepięknie cyzelowaną górą pasma. Dźwięk w górnym zakresie częstotliwości jest zwiewny, lekki, delikatnie osłodzony i ocieplony, mimo że w stopniach końcowych pracują bardzo neutralne wzmacniacze klasy D. Na przykładzie HTR-1000CD v.2, widać, że dobrze zaprojektowany przedwzmacniacz lampowy w połączeniu z końcówką mocy pracującą w klasie D, może zaoferować brzmienie będące udanym mariażem zalet technologii lampowej z tranzystorową.

W utworach Larsa Danielssona, odtwarzanych za pośrednictwem wbudowanego odtwarzacza CD, słychać było wiele detali i drobnych szczegółów. Co ciekawe, ta sama płyta słuchana najpierw z plików muzycznych ze smartfona za pośrednictwem Bluetooth, nie brzmiała tak dobrze, jak z krążka CD. Wyraźnie było słychać, że wysokie tony straciły nieco na dźwięczności, a barwa stała się bardziej matowa i mniej połyskująca.

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

Odtwarzacz CD wbudowany w HTR-1000CD v.2 oferuje naprawdę bardzo dobrą jakość dźwięku i bynajmniej nie jest on tylko dodatkiem. Warto również zaznaczyć, że nie tylko zakres wysokich tonów, ale również średnica mieniła się bogatą paletą barw i wyraźnie było słychać, że i ten zakres został potraktowany iście po królewsku przez lampy znajdujące się na pokładzie. W muzyce jazzowej w wykonaniu Wyntona Marsalisa i Lee Ritenoura, HTR-1000CD v.2 popisał się nasyconym, plastycznym dźwiękiem i typowym lampowym ciepłem. Warto również zaznaczyć, że jeśli połączymy go z kolumnami oferującymi otwarty przekaz w średnicy, to możemy liczyć na wyraźne i sugestywne wokale.

Jak na konstrukcję hybrydową przystało, oferuje dźwięk zróżnicowany, dynamiczny, bogaty w detale, a do tego okraszony ładną barwą.

Przekonałem się o tym, gdy system TAGA Harmony połączyłem z kolumnami AudioSolutions Overture 034F mkIII. Oczywiście w większości przypadków ten system będzie łączony z dużo tańszymi kolumnami, ale chciałem przekonać się, co uda mi się wycisnąć z tak taniego systemu stereo. I tu spotkało mnie miłe zaskoczenie, bo nie spodziewałem się po nim tak dobrego brzmienia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wzmacniacze pracujące w klasie D poradzą sobie bez problemu z napędzaniem nawet bardziej rozbudowanych i wymagających kolumn. Jest to dobra wiadomość dla osób chcących zakosztować brzmienia systemu TAGA Harmony, nie tylko z monitorami, ale też dużo większymi kolumnami, oferującymi rozmach w basie i bardziej przestrzenny przekaz. W tym przypadku HTR-1000CD v.2 z pewnością nie zawiedzie.

Ze względu na dużą wydajność D-klasowych stopni końcowych urządzenie jest w stanie popisać się dość zwartym, szybkim i dynamicznie przetwarzanym basem. Zakres niskich tonów nie jest już tak mocno zróżnicowany pod względem barwy i plastyczności, jak średnica i góra pasma, ale ze względu na dobrą motorykę i rytmikę, stanowi solidną podstawę brzmienia. Właściwie oddany jest też ciężar instrumentów operujących w paśmie basu. W utworach Mike'a Oldfielda, które naładowane są sporą dawką basu, dźwięk był dobrze kontrolowany i bogaty w emocje.

TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

W kwestii prezentacji stereofonii, HTR-1000CD v.2 pokazał przyzwoitą przestrzeń, o czym przekonałem się, gdy na tacce wbudowanego CD lądowały płyty Jana Garbarka i Mike’a Oldfielda. Scena dźwiękowa budowana była precyzyjnie i z rozmachem. Poszczególne źródła pozorne były definiowane w przestrzeni z wielką łatwością, dzięki czemu można było wskazać palcem lokalizację konkretnych instrumentów, a nawet drobnych dźwięków. Przestrzeń została więc zaprezentowana w sposób nie budzący zastrzeżeń, pozwalając docenić dźwięk wielu dobrze zrealizowanych płyt.

Podsumowanie

Nie dziwi mnie tak dobra sprzedaż wcześniejszego systemu stereo marki TAGA Harmony, bo jest to niedrogie urządzenie łączące w sobie wiele funkcji i oferujące atrakcyjne brzmienie.

W porównaniu do poprzedniego modelu, nowy dostępny jest także w srebrnej wersji kolorystycznej, a także zyskał cyfrowe wejście optyczne i wyjście dla aktywnego subwoofera. Oprócz tego na przednim panelu pojawiło się wyjście słuchawkowe, a w udoskonalonej sekcji przedwzmacniacza zastosowano lepsze lampy ECC83 PSVANE Classic Series, które poprawiły jakość dźwięku.

Nowy system stereo TAGA Harmony brzmi teraz precyzyjniej i bardziej szczegółowo, oferując jednocześnie więcej lampowej finezji i dynamiczniejszy przekaz. Dzięki dobrze brzmiącemu wbudowanemu czytnikowi CD nie ma potrzeby inwestowania w zewnętrzny odtwarzacz CD. Atutem jest też możliwość przesyłania muzyki przez wejście USB i bezprzewodowo przez Bluetooth. Jestem przekonany, że dzięki unowocześnionej konstrukcji, nowy HTR-1000CD v.2 odniesie jeszcze większy sukces rynkowy niż poprzednik.

Werdykt: TAGA Harmony HTR-1000CD v.2

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Bardzo dobry stosunek jakości do ceny, dźwięk przyjemny, ciepły, gładki, a zarazem dźwięczny i dynamiczny. Solidnie brzmiący wbudowany odtwarzacz CD.

Minusy: Jedynie bas mógłby być bardziej zróżnicowany.

Ogółem: HTR-1000CD v.2 sam w sobie jest rewelacją! To znakomicie wyposażony mikrozestaw stereo, oferujący bogatą funkcjonlność, jak i brzmienie na znacznie wyższym poziomie niż konurencyjne urządzenia w tej cenie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
TAGA Harmony HTR-1000CD v.2
RODZAJ
System stereo
CENA
1.399 zł
WAGA
5,3 kg
WYMIARY (S×W×G)
245×140×295 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.tagaharmony.com/pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 2x75W (4Ω RMS)
 • Stosunek sygnał/szum: >50dB
 • Zniekształcenia: <0,1 % (1kHz, 1W)
 • Impedancja wyjścia słuchawkowego: 32Ω (moc: 10mW przy 32Ω)
 • Pasmo przenoszenia: 30Hz-20kHz (-6dB)
 • Konstrukcja hybrydowa z lampowym przedwzmacniaczem i tranzystorową końcówką mocy klasy D
 • Przedwzmacniacz na lampowym stopniu (2xECC83 PSVANE Classic Series)
 • Zintegrowany odtwarzacz CD
 • Technologia Bluetooth
 • Wejście USB
 • Wyjście słuchawkowe
 • Wyjście subwooferowe
 • Wejścia analogowe: 1 para RCA, koaksjalne stereo
 • Przedwzmacniacz gramofonowy dla wkładek magnetycznych typu MM
 • Wejścia cyfrowe: optyczne
 • Przednia płyta wykonana z aluminium
 • Pobór mocy: 70W
 • Wersje kolorystyczne: czarny, srebrny