s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

gadżety

NuPrime Hi-mDAC

test |
DAC USB - NuPrime Hi-mDAC Najlepszy Zakup

NuPrime opisuje Hi-mDAC-a jako "najbardziej wszechstronny i przenośny DAC USB" dekodujący formaty PCM 384kHz i DSD256. Trudno się z tym nie zgodzić.

Nie tak dawno w podsumowaniu recenzji odtwarzacza strumieniowego Omnia WR-1 napisałem: "Które to już takie urządzenie w katalogu NuPrime'a? Skandalicznie małe, a grające dojrzalej niż niejeden duży klocek hi-fi za podobne pieniądze. Gdyby możliwości WR-1 nie kończyły się na 24/192, uznałbym go za fenomen".

Minęło raptem pół roku i w ofercie NuPrime'a pojawiło się kilka nowych urządzeń, które zaskakują jeszcze bardziej: niektóre są jeszcze mniejsze i wolne od ograniczeń w dekodowaniu nawet najbardziej audiofilskich formatów. Najlepszym tego dowodem jest Hi-mDAC. Trudno uwierzyć, że taki "dyngs" potrafi to, co robi. Po jego podłączeniu poczułem się tak, jakby ktoś z NuPrime'a powiedział: "Chciałeś fenomenu? No to masz".

Budowa i funkcjonalność

Obudowę dla urządzeń o takich rozmiarach (5x2,2x1,2cm) wykonuje się zazwyczaj z tworzywa i nikt nie robi z tego wielkiego halo – tak jest najłatwiej, a przy okazji najtaniej. Ale NuPrime nie chodzi na skróty. Chassis Hi-mDAC-a wykonano z dwóch kawałków aluminium w procesie sterowanej numerycznie obróbki (CNC). Są idealnie dopasowane. Wierzch DAC-a ma lustrzane wykończenie. Pod małym logo naniesionym metodą nadruku umieszczono niewidoczne na pierwszy rzut oka diody – zieloną i bursztynową. Pierwsza znamionuje odtwarzanie plików w formacie PCM, a druga DSD. Z boku są jeszcze dwa małe, także aluminiowe przyciski – do regulacji głośności.

NuPrime Hi-mDAC

W środku zamknięto maleńką płytkę, której sercem jest chip CS43131 Cirrus Logic, łączący w sobie DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym. Z jednej strony wlutowano port USB-C (wejście dla sygnału i zasilania), a z drugiej gniazdo minijack 3,5mm (wyjście dla słuchawek/optyczne SPDiF). Kompatybilność z formatami jest wzorowa, bo "daczek" obsłuży nie tylko PCM-y do 32 bitów/384kHz, ale także DSD do 256 i to, uwaga, natywnie (przez wejście optyczne tylko PCM-y do 192kHz i DSD64 DoP). Źródłem dźwięku może być zarówno telefon z Androidem (od wersji 4.1, przyda się adapter OTG), iOS-em (również ze stosownymi przejściówkami, np. Lightning→Camera), jak i komputer PC (Windows 7/8/10; sterownik do pobrania ze strony NuPrime'a) oraz Mac.

NuPrime Hi-mDAC

Wyposażenie DAC-a jest równie minimalistyczne jak on sam – dostajemy tylko kabel USB-A→USB-C i skróconą instrukcję obsługi – ale tak naprawdę nie trzeba niczego więcej.

Jakość brzmienia

Nie ma znaczenia, czy Hi-mDAC-a podłączymy do smartfona, czy do komputera – w każdym wypadku "daczek" zaskoczy nas swoim brzmieniem: przebogatym w detale, barwnym, żywym i zdecydowanym. Uderzająca jest także jego przezroczystość akustyczna oraz selektywność, które skutkują nieprzeciętnymi zjawiskami przestrzennymi.

NuPrime Hi-mDAC

W zakresie niskotonowym Hi-mDAC pozwala słuchawkom rozwinąć skrzydła, wydobyć z nich to, co najlepsze, choć sam np. zachowuje się raczej powściągliwie, jeśli chodzi o objętość basu. Innymi słowy, jeśli słuchawki pod tym względem kuleją, to DAC NuPrime'a ich z tej "niedyspozycji" nie uleczy. Z drugiej strony niskie tony kreśli tak pewnie, wydobywa z nich tak solidne rozciągnięcie, tak dobrą szybkość i uderzenie, że z odpowiednimi "nausznikami" nie można narzekać.

NuPrime Hi-mDAC

Nawet tak niedrogie słuchawki, jak SE-MS7BT Pioneera wchodzą dzięki DAC-owi NuPrime'a na nowy poziom pod względem przetwarzania basu. Ale Hi-mDAC świetnie radzi sobie także ze znacznie trudniejszym obciążeniem – większość odsłuchów przeprowadziłem z "planarami" Monolith M1070 marki Monoprice, korzystającymi ze 106mm przetworników magnetycznych umieszczonych w obudowie otwartej. Nie zrobiły one na Hi-mDAC-u żadnego wrażenia. Za to słuchawki wręcz przeciwnie – musiały być pod wrażeniem, bo zagrały nadspodziewanie dobrze, więc najwyraźniej dostały to, czego im było trzeba.

Ilość detali, różnego rodzaju smaczków aranżacyjnych, mikroplanktonu może zaskoczyć nawet doświadczonych słuchaczy.

Średnica i góra pasma Hi-mDAC-a odznaczają się dużą ilością powietrza wokół instrumentów. Dzięki temu przekaz jest swobodny, wystarczająco dźwięczny i przestrzenny, przede wszystkim zaś niebywale szczegółowy. Ilość detali, różnego rodzaju smaczków aranżacyjnych, "mikroplanktonu" może zaskoczyć nawet doświadczonych słuchaczy. DAC NuPrime'a nie brzmi sucho, mimo że barwy są zdecydowanie żywe i jasne. Nie można jednak całkiem wykluczyć kwestii niekompatybilności. Z tak żywym i precyzyjnym przekazem może być problem, jeśli do "daczka" podłączymy słuchawki, które same w sobie grają bardzo szczegółowo, jak np. Sennheisery IE 40 Pro.

NuPrime Hi-mDAC

Ze słuchania muzyki trudno będzie wówczas czerpać prawdziwą przyjemność. Jeśli jednak do Hi-mDAC-a podłączymy "nauszniki", które proponują bardziej nasycony przekaz, w którym między konturami kryje się dużo treści muzycznej, jak choćby wspomniane Monolith M1070, to pojawi się zaskakująco korzystny efekt. Chodzi zarówno o barwy, nasycenie, jak i przestrzeń, bo scena dźwiękowa potrafi zaskoczyć okazałymi rozmiarami. To jedno z bardziej nietypowych połączeń, z jakimi miałem do czynienia (Hi-mDAC+M1070), ale zdało egzamin na piątkę, więc polecam je z czystym sumieniem, zwłaszcza że cena takiego kompletu nie zwala z nóg.

Podsumowanie

Za takie pieniądze chyba nie da się lepiej. Jeśli do Hi-mDAC-a dobierzecie słuchawki z głową, to czekają Was długie, wciągające sesje odsłuchowe nie tylko ze smartfonem, ale także przy komputerze.

Werdykt: NuPrime Hi-mDAC

  • Jakość dźwięku

  • Jakość / Cena

  • Wykonanie

  • Możliwości

Plusy: Solidna budowa, nieprzeciętna funkcjonalność, żywe, detaliczne, przestrzenne brzmienie.

Minusy: Trzeba uważać, bo łatwo go zawieruszyć. Lepiej unikać połączenia ze szczegółowo brzmiącymi słuchawkami.

Ogółem: Wszystko się zgadza: Hi-mDAC to "najbardziej wszechstronny i przenośny DAC USB" na rynku (przynajmniej w tej chwili).

Ocena ogólna:

PRODUKT
NuPrime Hi-mDAC
RODZAJ
DAC USB
CENA
679 zł
WAGA
23 g
WYMIARY (S×W×G)
50x22x12 mm
DYSTRYBUCJA
Rafko Dystrybucja
www.nuprime.rafko.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
  • Wejście: 1x USB-C (PCM 32-bit/384kHz & DSD256)
  • Wyjście: 3,5mm analogowe/optyczne (PCM 192kHz, DoP64)
  • Pasmo przenoszenia: 20Hz–20kHz (+/-0,5dB)
  • Stosunek sygnał/szum: >100dB (20–20kHz, A-ważony)
  • Zniekształcenia THD+N: 0,005% @ 1mW