s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

DALI Oberon 1 C

test |
Kolumny podstawkowe - DALI Oberon 1 C

Sprawdziliśmy jak pod względem funkcjonalności i jakości brzmienia wypadają aktywne kolumny podstawkowe z serii Oberon C.

Firma DALI - Danish Audiophile Loudspeaker Industries – działa od 1983 roku, a zaczynała jako sieć sklepów audio działających w Skandynawii. Znając dobrze potrzeby klientów, zamiast sprzedawać im produkty różnych firm, sami zaczęli produkcję kolumn głośnikowych, które bardzo szybko zdobyły uznanie miłośników dobrego brzmienia na całym świecie.

Do testów otrzymaliśmy kolumny podstawkowe z popularnej serii Oberon C, w skład której serii wchodzą trzy modele aktywne: podłogowe 7 C, podstawkowe 1 C i naścienne OW C. Całą serię uzupełnia dedykowana centrala obsługująca bezprzewodowy system głośnikowy DALI Sound Hub Compact. Właśnie to urządzenie jest sercem całego systemu. Umożliwia bezprzewodowy przekaz sygnału audio do wzmacniaczy klasy D zainstalowanych w każdej z kolumn, jak również przyjmowanie sygnałów w postaci cyfrowej i analogowej z różnych źródeł.

DALI Sound Hub Compact zapewnia możliwość współpracy z odtwarzaczem CD oraz innymi źródłami sygnału analogowego, dysponującymi klasycznymi wyjściami stereo RCA. Natomiast dźwięk w postaci cyfrowej obsługiwany jest przez cyfrowe wejścia optyczne HDMI z kanałem zwrotnym ARC, a także bezprzewodowo poprzez Bluetooth.

DALI Oberon 1 C

Monitory DALI Oberon 1 C nie mają żadnych wejść, więc żeby z nich skorzystać musimy zakupić DALI Sound Hub Compact, co niestety podnosi koszt całego systemu. Ale biorąc pod uwagę jakość dźwięku i fakt, że nie musimy inwestować we wzmacniacz (każda z kolumn ma wbudowany własny), to system ten jest atrakcyjny cenowo w porównaniu z tradycyjnymi zestawami stereo.

Funkcjonalność

Kolumny wchodzące w skład bazowej serii Oberon, cechują się przystępnymi cenami i różnymi konfiguracjami głośnikowymi. Producent uznał zatem, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać z tej serii trzy modele kolumn i przekonstruować je na aktywne odpowiedniki. W ten sposób obok podstawowej serii Oberon, powstała nowa seria Oberon C. Te aktywne kolumny nie wymagają stosowania zewnętrznego wzmacniacza, ponieważ każda korzysta z własnego, wbudowanego. Ale za to do przesyłania sygnału do kolumn niezbędna jest centrala obsługująca bezprzewodowy system głośnikowy marki DALI, a mianowicie Sound Hub Compact.

DALI Oberon 1 C

Małe Oberony 1 C zbudowano w oparciu o te same materiały stosowane w kolumnach z bazowej serii Oberon. Wyposażono je więc w głośnikowy duet, pracujący w dwudrożnej konfiguracji, oparty na miękkiej kopułce wysokotonowej oraz na głośniku nisko-średniotonowym z membraną o charakterystycznym zabarwieniu, wykonaną z mieszanki włókna drzewnego. Obydwa głośniki napędzane są przez wzmacniacze pracujące w klasie D, współpracujące z wydajnym, impulsowym układem zasilającym.

Każda kolumna jest identyczna i składa się dokładnie z tych samych wzmacniaczy oraz aktywnych zwrotnic, a nie jest to regułą zwłaszcza w przypadku tańszych modeli innych producentów. Skrzynki są wentylowane niewielkim tunelem rezonansowym, wyprowadzonym z tyłu. Sygnał do wzmacniaczy doprowadzany jest bezprzewodowo, drogą cyfrową, więc jedynymi kablami, jakie musimy podpiąć do kolumn są te doprowadzające prąd 230V.

Kolumny nie dysponują żadnymi wejściami, w przeciwieństwie do testowanych niedawno znacznie droższych aktywnych monitorów DALI Rubicon C, które są wyposażone w wejścia analogowe. Tak więc jeśli nawet ich użytkownik nie zdecyduje się na kupno centrali obsługującej bezprzewodowy system głośnikowy DALI, to i tak może doprowadzić do nich sygnał bezpośrednio. W przypadku testowanych, tańszych DALI Oberon 1 C, nie mamy takiej możliwości. A więc zakup DALI Sound Hub Compact jest pozycją obowiązkową, ale też dającą szerokie pole manewru. Dzięki temu urządzeniu, wysyłającemu bezprzewodowo sygnał do obydwu kolumn, będziemy w stanie skorzystać zarówno z przenośnych urządzeń z Bluetooth, jak i wyposażonych w wyjścia cyfrowe czy analogowe. DALI Sound Hub Compact należy więc potraktować jako mózg zarządzający całą gamą opcji. Pilot zdalnego sterowania oraz oddzielny czujnik na podczerwień, który możemy umieścić w dowolnym miejscu, przyczyniają się do większego komfortu obsługi.

DALI Oberon 1 C

Same kolumny nie dysponują tak zaawansowaną elektroniką sterująca, jak w przypadku znacznie droższych aktywnych kolumn Rubicon 2 C, ale dzięki aktywnym zwrotnicom oraz staranie dobranym do głośników wzmacniaczom, możliwości tych małych monitorów aktywnych są zaskakujące. Zwłaszcza pod względem odpowiedzi impulsowej, konturowości brzmienia i elastyczności w osiąganiu wysokich poziomów głośności i to bez wyraźnych śladów kompresji.

Na jedną kolumnę przypada 50W mocy, generowanej przez wzmacniacze klasy D i jest to w zupełności wystarczające, żeby cieszyć się z dobrze wypełnionego i kontrolowanego basu, a także efektownego i dynamicznego brzmienia.

Pełne, wyraziste brzmienie

DALI Oberon 1 C są wręcz stworzone do strumieniowania muzyki. Naturalnie funkcja ta dostępna jest tylko przy użyciu DALI Sound Hub Compact, o czym pisałem wcześniej. Połączenie poprzez Bluetooth jest stabilne i pewne, nawet z nieco większych odległości, a odtwarzanie muzyki za pośrednictwem smartfona z różnych serwisów muzycznych, to czysta przyjemność. Kolumny są efektywne i brzmią zaskakująco czysto, bez wyraźnie słyszalnych zniekształceń, nawet przy wyższych poziomach głośności, co czyni je bardzo elastycznymi w kontekście stosowania ich w różnych pomieszczeniach.

DALI Oberon 1 C

Podczas odsłuchów testowych grały w trzech rożnych pomieszczeniach. W najmniejszym, o powierzchni 14. metrów kwadratowych, radziły sobie niczym duże kolumny podłogowe ustawione w 40. metrowym salonie. Przestrzeń była obfita, a bas zapuszczał się zaskakująco nisko. W drugim, nieco większym pomieszczeniu o powierzchni około 20. metrów kwadratowych, bas ku mojemu zaskoczeniu, nadal utrzymywał sprężystość, pożądaną masę i zapuszczał się dość nisko. Dopiero gdy kolumny ustawiłem w pomieszczeniu o powierzchni ponad 30 metrów kwadratowych, bas stracił nieco na masie i zasięgu. Zaskakujący był jednak fakt, że nadal dostatecznie wypełniały pomieszczenie przestrzennym i namacalnym dźwiękiem.

Skromna moc 50W na kanał – jaką podano w specyfikacji - nie daje nam wyobrażenia o tym, jaką skalą brzmienia dysponują w praktyce małe DALI Oberon 1 C. Dźwięk osiąga rozmiary, jakby był odtwarzany przez trzykrotnie większe kolumny, a poziomy głośności, jakie udało mi się osiągnąć i to bez efektu kompresji, spokojnie mogłyby posłużyć do rozkręcenia małej imprezy.

DALI Oberon 1 C

Nie miało żadnego znaczenia, czy w danym momencie sięgałem po piękne popowo-rockowe klasyki pokroju "A Girl Like You" z repertuaru Edwyna Collinsa czy też mroczny i przepełniony pulsującym, potężnie brzmiącym basem utwór "Skulls" zespołu Röyksopp, dźwięk był zawsze czysty, przyzwoicie rozdzielczy i prawidłowo kontrolowany.

DALI Oberon 1 C są zdolne utrzymywać równy balans tonalny w szerokim zakresie poziomów głośności, więc dźwięk generalnie nie zmienia swojego charakteru zarówno podczas cichego, jak i głośniejszego słuchania. Dopiero przy ponad 80 procentach mocy podawanej ze wzmacniaczy na głośniki, możemy doświadczyć nie tyle nadmiernego przesterowania, co właśnie subtelnej zmiany równowagi tonalnej w kierunku wyższej średnicy i niższych partii wysokich tonów. Jest to charakterystyczne dla wzmacniaczy klasy D, zbudowanych w postaci niewielkich modułów, a stosowanych na szeroką skalę właśnie w przypadku kolumn pokroju DALI Oberon 1 C, czy niedawno testowanych Klipsch The Fives. Natomiast szczególnie ujmujące w brzmieniu tych niewielkich monitorów jest to, że operują otwartą i nieskrępowaną średnicą, niczym trójdrożne zestawy głośnikowe.

Z taką swobodą i otwartością średnicy nie spotkałem się dotychczas w przypadku żadnych aktywnych kolumn w tej cenie.

Brzmienie w środkowym zakresie jest wyraźne i technicznie poprawne, wręcz neutralne pod względem charakteru barwy. Nieznaczna suchość pojawia się dopiero na przełomie średnich i wysokich tonów, ale nie jest to element jakoś specjalnie przeszkadzający w odbiorze muzyki. DALI Oberon 1 C pod względem prezentacji średnich tonów są zupełnym przeciwieństwem testowanych niedawno aktywnych kolumn Rubicon 2 tego producenta. Średnica Rubiconów jest bowiem bardziej wygładzona, ale zarazem barwna, bardziej plastyczna i finezyjna.

DALI Oberon 1 C

Natomiast Oberony 1 C zdają się dodawać trochę pikanterii muzyce, choć średnica jest w dalszym ciągu niesamowicie wyraźna i otwarta. Z taką swobodą i otwartością średnicy nie spotkałem się dotychczas w przypadku żadnych aktywnych kolumn w tej cenie Za to należą się wielkie brawa dla DALI! A jeśli kolumny dysponują takim dźwiękiem, to równie dobrze za ich pośrednictwem zabrzmi muzyka jazzowa oraz klasyczna. I rzeczywiście, mogłem się o tym przekonać odtwarzając płyty CD (sygnał z odtwarzacza NAD C546 BEE do DALI Sound Hub Compact dostarczałem za pośrednictwem analogowych wejść stereo) z muzyką Larsa Danielssona, Lee Ritenoura oraz koncerty skrzypcowe Vivaldiego w interpretacji różnych wykonawców. Bez trudu pokazały pełen potencjał brzmieniowy instrumentów operujących w zakresie średnich tonów. Okazuje się zatem, że małe Oberon 1 C zadowolą nie tylko miłośników współczesnej muzyki, pełnej elektronicznych dźwięków, ale również osoby lubiące muzykę opartą na żywych instrumentach.

Jeśli zaś chodzi o bas, to tak jak wcześniej wspomniałem, wiele będzie zależało od tego w jakim pomieszczeniu ustawimy Oberony 1 C. Jeśli nie zmusimy ich do odtwarzania muzyki w pomieszczeniach większych niż 20 metrów kwadratowych, to mamy gwarancję, że odtwarzany bas będzie kompletny. Oznacza to nic innego, jak odpowiedni zasięg oraz masę, a do tego DALI dodają znakomitą kontrolę niskich tonów, co jest zasługą wzmacniaczy klasy D.

DALI Oberon 1 C

Natomiast w górnych rejonach pasma otrzymamy dźwięczny i efektowny przekaz, przy zachowaniu dobrej spójności ze średnimi tonami oraz dobrze zrównoważony dźwięk, który czasami przesuwa się w kierunku wysokich tonów, gdy przesadzimy z poziomem głośności. Delikatne i bardzo lekkie kopułki głośników wysokotonowych, uplastyczniają dźwięk w zakresie górnych rejestrów i nadają mu subtelnej gładkości. Dlatego nawet słuchając jasno zrealizowanych płyt nie musimy obawiać się, że góra będzie zbyt agresywna i nieprzyjemna w odbiorze.

Warto wiedzieć

Aktywne kolumny nie wymagają stosowania zewnętrznych amplifikacji, ponieważ posiadają własne wzmacniacze, często starannie dobrane do konkretnych głośników zarówno pod kątem mocy, jak i charakterystyki prądowej oraz szerokości przenoszonego pasma częstotliwości. To z kolei sprawia, że charakterystyka działania zarówno wzmacniaczy, jak i napędzanych przez nie głośników, jest precyzyjnie wyliczona względem ich możliwości, co przekłada się na precyzyjny i dynamiczny dźwięk, przy zachowaniu kontroli na wysokim poziomie. W przypadku kolumn Oberon 1 C, wyraźnie słychać, że potencjał 50W wzmacniaczy klasy D wykorzystano do maksimum, a kolumny zaczynają dopiero zniekształcać dźwięk, jeśli zostają zmuszone do pracy przy najwyższych poziomach głośności. Generalnie nawet przy bardzo głośnym graniu, małe Oberony 1 C wciąż zachwycają kulturą brzmienia i swobodą znacznie większych zestawach głośnikowych, napędzanych przez wzmacniacze dysponujące wyższą mocą. To właśnie dzięki indywidualnie dobranym do określonych głośników wzmacniaczom, oraz aktywnej filtracji sygnału podawanego na wejścia konkretnych przetworników, aktywne zespoły głośnikowe są w stanie wykorzystać znacznie większy potencjał takiej kombinacji. To z kolei przekłada się bezpośrednio na jakość dźwięku, czego dowodzą aktywne kolumny DALI Oberon 1 C.

Podsumowanie

DALI Oberon 1 C to małe, kompaktowe kolumny aktywne, które są łatwe w ustawieniu, mimo tunelu bas-refleks wyprowadzonego z tyłu. Nie będzie im nawet przeszkadzać, gdy wylądują niemal pod samą ścianą, ponieważ przepustowość tunelu bas-refleks została ograniczona tylko do efektywnego działania w bardzo wąskim punkcie wzmocnienia.

DALI Oberon 1 C oferują duże możliwości w łączeniu ich z różnego rodzaju źródłami sygnału audio. Obsługa jest bardzo prosta, a sprawę ułatwia dopracowany DALI Sound Hub Compact, który jest sterowany za pośrednictwem pilota i błyskawicznie łączący się z kolumnami drogą bezprzewodową. Kolumny sprawdzą się z przeróżnymi gatunkami muzycznymi, ale pod warunkiem, że nie każemy im pracować w zbyt dużych pomieszczeniach, czyli ponad 20 metrów kwadratowych. Największe uznanie budzą swoboda i otwartość w średnicy, niespotykaną w przypadku aktywnych kolumn w takiej cenie.

Werdykt: DALI Oberon 1 C

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Brzmienie dynamiczne, efektowne, a jednocześnie otwarte w średnich i delikatne w górnych rejestrach. Zaskakująco nisko schodzący bas (w niewielkich pomieszczeniach) o dużej masie i zasięgu. Łatwość obsługi i sterowania za sprawą DALI Sound Hub Compact.

Minusy: Do ich ceny należy doliczyć koszt DALI Sound Hub Compact, gdyż kolumny nie mają żadnych wejść analogowych czy cyfrowych.

Ogółem: Kompaktowe, bezprzewodowe kolumny, które można ustawić gdziekolwiek. Łatwe w obsłudze, oferują dźwięk o zaskakująco dużej skali, jak na tak niewielkie gabaryty.

Ocena ogólna:

PRODUKT
DALI Oberon 1 C
RODZAJ
Aktywne kolumny podstawkowe
CENA
4.598 zł (para)
WAGA
4,4 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
162×274×234 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 39Hz-26kHz (+/-3dB)
 • Maksymalna moc wzmacniacza: 2x50W
 • Wzmacniacz klasy D
 • Maksymalne ciśnienie akustyczne: 106dB
 • 24-bitowy procesor DSP
 • Wejście bezprzewodowe 24-bit/96kHz
 • Podział pasma częstotliwości: 2.350Hz
 • Konstrukcja dwudrożna
 • 29mm miękka kopułka wysokotonowa
 • 133mm głośnik z membraną stożkową z włóknem drzewnym
 • System bas-refleks z tyłu obudowy
 • Częstotliwość strojenia tunelu rezonansowego: 52Hz
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny/biały satynowy, ciemny orzech, jasny dąb
PRODUKT
DALI Sound Hub Compact
RODZAJ
Centrala obsługująca bezprzewodowy system głośnikowy marki DALI
CENA
1.399 zł
WAGA
0,5 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
212×30×132 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.horn.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Bezprzewodowe wyjście: 24-bit/96 kHz
 • Bezprzewodowe pasmo radiowe: 5.725-5.875MHz
 • Maksymalna rozdzielczość cyfrowa: 24/96 bit/kHz
 • Bluetooth 5.0 (AAC, aptX, aptX HD)
 • Wejścia cyfrowe: 2 optyczne, 1 HDMI z ARC
 • Wejścia analogowe: jedna para stereo RCA
 • Wyjścia: wyjście subwooferowe, USB (5V/1A)
 • Impedancja/czułość wejścia RCA: 7,2kΩ/3V
 • Impedancja/czułość wejścia 3,5mm mini-jack: 10kΩ/1,2V
 • Maksymalna rozdzielczość cyfrowa: 24bit/192kHz
 • Zasilanie: Zewnętrzny zasilacz impulsowy z napięciem wyjściowy 9V DC
 • Zewnętrzny czujnik podczerwieni