s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Martin Logan Motion 15I

test |
Kolumny podstawkowe - Martin Logan Motion 15I Najlepszy Zakup

15I są najmniejszymi kolumnami z odświeżonej serii Motion, ale nie należy ich lekceważyć – sprawdzamy, jak sobie radzą w różnym repertuarze muzycznym.

Seria Motion jest oczkiem w głowie amerykańskiej marki Martin Logan, chociażby z tego względu, że stanowi podstawową ofertę kolumn, w których stosuje się głośniki elektrostatyczne obsługujące zakres wysokich tonów. Nie są to więc rasowe, elektrostaty, jak przykładowo te pochodzące z wyższej serii Electromotion, wyposażone w membrany elektrostatyczne obsługujące zakres tonów średnich i wysokich. Mimo to kolumny z serii Motion pokazują potencjał głośników elektrostatycznych, ale w formie gwarantującej konkurencyjne ceny.

Mamy w tym przypadku udane połączenie klasycznych rozwiązań w zakresie budowy głośników z elektrostatycznymi membranami obsługującymi zakres wysokich tonów. Można zatem przyjąć, że kolumny z serii Motion, są swego rodzaju hybrydami, umożliwiającymi zapoznanie się z tym co potrafią głośniki elektrostatyczne, nawet jeśli ma się to odbywać tylko i wyłącznie w zakresie wysokich tonów. Zresztą gdy przeanalizujemy całą ofertę kolumn Motion, to zauważymy, że w każdej kolumnie pozostałe głośniki podporządkowane są wysokotonowym membranom elektrostatycznym.

Głośnikowy duet

Membrany elektrostatyczne, zwłaszcza o tak niewielkich rozmiarach jak zastosowane w kolumnach z serii Motion, błyskawicznie reagują na impulsy podawane ze wzmacniacza. Z tego względu zakres wysokich tonów w odpowiedzi impulsowej charakteryzuje się doskonale oddaną dynamiką, zwłaszcza w skali mikro. To wymusiło na konstruktorach stworzenie głośnika nisko-średniotonowego, który dorównuje szybkością odpowiedzi impulsowej, wysokotonowej membranie Folded Motion.

Martin Logan Motion 15I

Jeśli chodzi o materiał z jakiego wykonano membranę, to wybór padł na aluminium, ponieważ stożki wykonane z tego materiału cechują się nie tylko niską masą, ale przede wszystkim znakomitymi parametrami jeśli chodzi o straty energii przekazywanej z cewki głośnikowej. Tego typu membrany połączone z wydajnym układem napędzającym w postaci lekkiej cewki sterowanej przez silny układ magnetyczny, zapewnia korzyść w postaci wysokiej efektywności. Mimo niewielkich rozmiarów te małe 15I mogą pochwalić się skutecznością na poziomie 92dB, co zasługuje na uznanie.

Aluminiowe, sztywne membrany dzięki wysokiej odporności na odkształcenia, są w stanie przekazać całą energię z cewki głośnikowej. Reakcja na sygnał podawany ze wzmacniacza jest zatem kluczowa, zwłaszcza jeśli producent zdecyduje się zastosować szybkie jak błyskawica głośniki elektrostatyczne obsługujące zakres wysokich tonów. Tego typu głośniki oferują szybki, energiczny dźwięk o czym wspomnę w dalszej części recenzji.

Martin Logan Motion 15I

Żeby ten duet głośnikowy pokazał pełnię możliwości konstruktorzy skupili się na samej zwrotnicy – zastosowano w niej wyłącznie niskostratne elementy. Kondensatory należą do pełnowymiarowych, polipropylenowych jednostek cechujących się obniżoną impedancją. Z kolei cewki dla toru nisko-średniotonowego nawijane są na rdzeń, dzięki czemu ograniczono ilość zwojów potrzebnych do uzyskania indukcyjności na poziomie niezbędnym do działania gałęzi filtrującej sygnał przy określonym podziale częstotliwości, bez niekorzystnego zwiększania rezystancji całego układu filtrów. Zwrotnica dzieli pasmo przy częstotliwości 2700Hz, dzięki czemu obydwa głośniki pracują w optymalnym dla siebie przedziale pasma.

Skrzynki filigranowych Motion 15I zostały zbudowane z zachowaniem najwyższych standardów. Zarówno dwie lakierowane wersje, jak i ta wykończona na bazie forniru orzechowego barwionego na czerwony odcień, prezentują się elegancko, wręcz luksusowo, biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę tych kolumienek. Najbardziej podoba mi się "czerwona", pokryta wieloma warstwami błyszczącego bezbarwnego lakieru, wydobywającego niesamowitą głębię drewnianych słojów orzechowej okleiny.

Martin Logan Motion 15I

W przypadku maskownicy producent zdecydował się zastosować nie mniej atrakcyjnie prezentującą się metalową, perforowaną drobniutkimi otworami maskownicę. Filigranowe skrzynki modelu 15I wyposażono w tunel rezonansowy bas-refleks, dlatego też powinniśmy uważać z dosuwaniem kolumn do ścian. Można to jednak wykorzystać do wzmocnienia dźwięku w paśmie basu, bowiem ściana znajdująca się tuż za kolumnami, może dodać im kilka decybeli efektywności w zakresie niskich tonów.

Producent do każdej kolumny dołączył komplet miękkich podkładek, którymi należy podkleić spody skrzynek, zwłaszcza gdy zdecydujemy się ustawić kolumny na komodzie.

Aż chce się słuchać!

Martin Logan Motion 15I to bardzo dobra propozycja dla miłośników – z konieczności lub upodobania – niewielkich kolumn podstawkowych. Mimo małych gabarytów są w stanie zaskoczyć słuchacza szybkim, zrywnym i efektownym brzmieniem. Szczególną uwagę zwraca zakres wysokich tonów, zwłaszcza bogata faktura brzmieniowa i promienisty, żywy, pełen energii przekaz. Muszę przyznać, że głośniki Folded Motion mają w sobie coś, co doskonale łączy dwa brzmieniowe światy - metalowych kopułek z miękkimi, wykonanymi np. z jedwabiu. Szczególnie głośniki wysokotonowe wyposażane w aluminiowe lub tytanowe kopułki cechują się świetną dynamiką i energią.

Martin Logan Motion 15I

Z kolei delikatne jedwabne kopułki zwykle skupiają się na wydobyciu z muzyki subtelnych detali w warstwach mikrodźwięków, nadając jednocześnie brzmieniu gładkości i subtelności. Elektrostatyczny głośnik wysokotonowy Folded Motion łączy te obydwa światy dźwięku, sprawiając że małe 15I, tak jak pozostałe kolumny z serii Motion, brzmią zjawiskowo w zakresie wysokich tonów. Szczególnie dobrze sprawdza się to w muzyce jazowej. Doskonale słychać wszelkie wysokie dźwięki, może czasem w nieco ofensywnym stylu, ale bez przekraczania granicy dobrego smaku.

Głośniki Folded Motion mają w sobie sporo wigoru, tak jak metalowe kopułki, ale są od nich lepsze w różnicowaniu dźwięków w skali mikro. Znakomicie było to słychać w utworach Jana Garbarka z albumu "Rites", podobnie było z albumem "Libera Me" pełnego przeróżnych smaczków i drobnych, gęsto usianych detali w górnych rejestrach.

Martin Logan Motion 15I

Głośnik Folded Motion ma wielką zdolność do wyłapywania wszelkich różnić w naturze dynamicznej przeróżnych dźwięków, przez co odtwarzana muzyka jest bardziej wiarygodna i autentyczna. Średnie tony oraz bas dorównują szybkością reakcji i dynamiką, temu co potrafi membrana Folded Motion. W ten sposób otrzymujemy świeży i rześki przekaz w pełnym paśmie, a odtwarzana za pośrednictwem 15I muzyka cały czas angażuje uwagę słuchacza, wzmagając w nim apetyt na odkrywanie nowych, pojawiających się gdzieś w mikrowarstwach dźwięków z ulubionych krążków.

Motion 15i wnoszą do dźwięku brzmieniowy klimat głośników elektrostatycznych, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów, ponieważ to właśnie ten zakres odtwarzany jest przez wyspecjalizowany głośnik Folded Motion.

W paśmie basu małe Motion 15I nie zapuszczają się zbyt nisko, co oczywiste, ale gdy słuchałem Jana Garbarka i Lee Ritenoura, partie basowe odtwarzane były sprężyście z przyzwoitym dociążeniem i wyraźnie zaznaczoną linią basu. Mimo że nie zapuszczał się on tak nisko, jak chociażby w podłogowym modelu Motion 20I, to do basu nie można mieć większych zastrzeżeń, przecież to są monitory.

Małe 15I wyposażono w tunel rezonansowy ulokowany z tyłu, więc tę właściwość konstrukcyjną można wykorzystać do nieznacznego wzmocnienia niskich tonów, uważając jednocześnie żeby nie przesadzić z basem, bo wtedy zamiast niższego zasięgu otrzymamy tzw. bułę, a w efekcie dźwięk stanie się nadmiernie męczący.

Martin Logan Motion 15I

Warto wiedzieć

Małe kolumny, takie jak model 15I, mają jedną niezaprzeczalną zaletę – dysponują bardzo sztywnymi obudowami. Efekt ten uzyskuje się przy niewielkim nakładzie finansowym, bowiem wszystkie ścianki tak małych obudów, a szczególnie boczne, charakteryzują się wielokrotnie mniejszą powierzchnią niż w przypadku kolumn podłogowych.. Producent już w fazie projektu nie musi skupiać się na dodatkowym usztywnieniu obudów od wewnątrz. Małe skrzynki monitorów są mniej podatne na wibracje i niekontrolowane rezonanse, co w efekcie daje dźwięk wolny od podbarwień, bliższy brzmieniu prawdziwych instrumentów muzycznych. To właśnie za taki styl brzmienia, dostępny za stosunkowo niewielkie pieniądze, miłośnicy dźwięku wysokiej jakości cenią niewielkie monitory.

Podsumowanie

Martin Logan Motion 15i wnoszą do dźwięku brzmieniowy klimat głośników elektrostatycznych, zwłaszcza w zakresie wysokich tonów, ponieważ to właśnie ten zakres odtwarzany jest przez wyspecjalizowany głośnik Folded Motion. Wystarczy przez kilka chwil posłuchać tych kolumn, żeby przekonać się na własne uszy o nietuzinkowym brzmieniu elektrostatycznych głośników. Brzmienie w zakresie wysokich tonów jest żywe, rześkie, energiczne, ale jednocześnie doskonale pokazujące naturę dynamiczną poszczególnych dźwięków, i co szczególnie ważne, wyrafinowane, a czasami delikatne, jeśli wymaga tego konkretna muzyka. Żeby jednak nie zepsuć tego efektu producent dołożyli wszelkich starań utrzymując przede wszystkim szybkość i sprężystość brzmienia również w zakresie średnich i niskich tonów. Aluminiowa membrana głośnika nisko-średniotonowego równie szybko, jak membrana Folded Motion, odpowiada na impulsy podawane ze wzmacniacza, dzięki czemu dźwięk jest jednorodny w pełnym paśmie, zwłaszcza pod względem dynamiki.

15I podobnie jak większość niewielkich monitorów nie zaskakują nisko schodzącym basem, nie sprawdzą się też w dużych pomieszczeniach. Za to w niewielkich, zdecydowanie tak. Zarówno w repertuarze jazzowym, a nawet w klasyce dostarczają wiele radości ze słuchania muzyki. Nie odczujemy niedostatków w najniższych składowych. Bas w wykonaniu 15I jest szybki, ale jednocześnie ma w sobie bas-refleksową manierę i kiedy trzeba, potrafi dodać instrumentom odpowiedniej masy oraz siły przebicia.

Ich największym atutem jest zakres wysokich tonów, zwłaszcza bogata faktura brzmieniową i pełen energii przekaz, za co odpowiedzialne są membrany elektrostatyczne. Warto jeszcze podkreślić wysoką skuteczność tych maluchów na poziomie 92dB.

Werdykt: Martin Logan Motion 15I

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Wysokiej jakości stolarka i pięknie wykończone detale. Szybkie, energiczne, jednocześnie wyrafinowane i barwne. Uwagę zwracają kwieciste wysokie tony. Brzmienie jest gładkie, ponadprzeciętnie dynamiczne, bez przerysowań i nadmiaru agresji.

Minusy: Typowe dla niewielkich kolumn ograniczenia w zakresie niskotonowym.

Ogółem: Precyzyjne i szczegółowe, jak wszystkie nowe modele z serii Motion. Cechują się zdolnością do różnicowania natury dynamicznej różnych dźwięków. Bogata faktura brzmieniowa, barwny przekaz, zrywność i energia zasługują na pochwały.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Martin Logan Motion 15I
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
CENA
4.300 zł (para)
WAGA
5,4 kg szt.
WYMIARY (S×W×G)
173×290×240 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 60Hz-25kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 92dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 20-200W
 • Moc ciągła: 160W
 • Podział pasma częstotliwości: 2700Hz
 • Konstrukcja dwudrożna
 • Obudowa wentylowana tunelem bas-refleks wyprowadzonym z tyłu
 • 26/36mm elektrostatyczna membrana wysokotonowa Folded Motion XT
 • 133mm aluminiowy stożek nisko-średniotonowy z odlewanym aluminiowym koszem
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny połysk piano, biały mat, czerwony orzech