hi-fi

Denon Home 350

test |
Głośnik bezprzewodowy - Denon Home 350 Najlepszy Zakup

W swojej ofercie firma Denon ma udaną rodzinę głośników multiroom o nazwie Home. Sprawdziliśmy, jak radzi sobie największy z nich, Home 350.

Jakiś czas temu Denon opracował system głośników multiroom o nazwie HEOS, na który składało się kilka urządzeń odtwarzających muzykę z chmury, telefonu, tabletu, urządzeń podpiętych do portu USB oraz komputerów i dysków sieciowych. Z czasem ta nowa technologia, która dała nazwę całej linii produktowej, zaczęła przenikać do innych urządzeń zarówno Denona, jak i Marantza.

Nowe głośniki Home to na dobrą sprawę kolejna generacja platformy HEOS, ale też nowe otwarcie dla Denona w tym segmencie rynku – już nie niezależna linia produktowa o nazwie HEOS, a produkty z nazwą rozpoznawalną na całym świecie (bardzo możliwe, że podobne przeobrażenie przejdą wkrótce produkty Marantza). Pierwsze trzy nowe głośniki multiroom w ofercie Denona to Home 150, 250 i 350. Wszystkie wyposażono we wzmacniacze klasy D, wsparcie dla AirPlay 2, Bluetooth oraz obsługę popularnych serwisów, ze Spotify i TIDAL-em na czele. Wspierają one także audio wysokiej rozdzielczości, w tym pliki FLAC, ALAC i WAV 24/192 oraz DSD 64/128. Wygląda to wszystko bardzo smakowicie, a jak działa w praktyce? Sprawdziłem to na przykładzie "trzystapięćdziesiątki".

Budowa i funkcjonalność

Home 350 wygląda bardzo elegancko, a jednocześnie klasycznie, zwłaszcza w porównaniu z odważnym, futurystycznym designem głośników HEOS, np. "siódemki". Prostopadłościan o zaokrąglonych krawędziach, ubrany z przodu i z tyłu w dobrze dopasowaną maskownicę, wygląda bardziej dostojnie, dzięki czemu ma szansę wpasowania się nie tylko w nowocześnie urządzone wnętrza. Akrylowy panel sterowania z podświetlanymi ikonami umieszczono na górnej ściance/podstawie. Ma wbudowany czujnik ruchu – nawet delikatne przesunięcie ręką wybudza ikony/dotykowe przyciski. Z lewej strony umieszczono sześć konfigurowalnych przycisków szybkiego dostępu – można im przyporządkować ulubione stacje radiowe. Z prawej strony są kolejne trzy: odtwarzanie/pauza oraz minus i plus do regulacji głośności.

Denon Home 350

Oczywiście głównym sterownikiem będzie smartfon ze znaną już aplikacją HEOS, która pomaga m.in. skonfigurować Home 350 w lokalnej sieci Wi-Fi czy grupować głośniki z technologią HEOS. Wypadałoby jednak nad tą aplikacją jeszcze trochę popracować. Po pierwsze nie jest do końca intuicyjna (na smartfonie można pobłądzić w przechodzeniu miedzy kolejnymi ekranami), a po drugie na głównym ekranie brak informacji o parametrach odtwarzanego pliku (Samsung Galaxy S7, Android 8.0).

Denon Home 350

Z tyłu głośnika, w cokole stanowiącym podstawę, umieszczono kilka podstawowych gniazd: zasilające, AUX IN (3,5mm), USB-A i RJ45. Towarzyszą im dwa przyciski: Bluetooth oraz Connect (do podłączenia do sieci Wi-Fi).

Głośnik Denona wlewa w "kontury instrumentów" życie, brzmienie się nie kisi, wręcz przeciwnie – jest swobodne, pełne, dynamiczne i w gruncie rzeczy pasuje do każdego rodzaju muzyki.

Wnętrze Home 350 skrywa m.in. sześć wzmacniaczy w klasie D obsługujących sześć przetworników – dwa 0,75-calowe tweetery, dwa 2-calowe przetworniki średniotonowe (wszystkie z przodu) oraz dwa 6,5-calowe woofery (jeden z przodu, drugi z tyłu).

Denon Home 350

Home 350 oferuje kompatybilność z Amazon Alexa – aby włączyć odpowiednie polecenia głosowe, należy pobrać darmową funkcję HEOS Home Entertainment Skill, a ponadto zainstalować aplikację Alexa. Na razie potrzebne jest także urządzenie Amazon Echo, Dot itp. (wbudowany w Home 350 mikrofon ma obsługiwać Alexę w przyszłości). O kontrolowanie głośności, odtwarzanie, wstrzymywanie, pomijanie utworów itp. można również poprosić Asystenta Google'a.

Jakość brzmienia

Nie bez przyczyny producent twierdzi, że Home 350 jest w stanie nagłośnić duże pomieszczenia. Głośnik ten kreuje dźwięk o dużej skali, oparty na bardzo solidnym basie. Najniższych oktaw oczywiście nie słychać, ale "oszukiwanie" przez faworyzowanie średniego zakresu nie jest tak oczywiste, jak w innych tego typu rozwiązaniach. Przede wszystkim dynamika jest wolna od kompresji w szerokim paśmie. "Trzystapięćdziesiątka" może grać naprawdę głośno, wzmacniacze kontrolują głośniki w całym słyszalnym paśmie i zakresie dynamiki. Dzięki temu charakter dźwięku jest taki sam zarówno przy stosunkowo cichym słuchaniu kwartetu smyczkowego, jak i głośnym rocku czy electro z ciężkim basem.

Denon Home 350

Jeśli chodzi o równowagę tonalną, to Home 350 należy zaliczyć do urządzeń o lekko ocieplonym brzmieniu. Tak to "ustawia" bas, pełny i masywny, a także całkiem gęsta średnica. Góry bynajmniej nie brakuje – nie tylko ładnie uzupełnia pozostałe zakresy, ale też bywa odważna, wnosząc powiew świeżości i poczucie rześkości. Nie można jednak powiedzieć, że jest to brzmienie jasne. Instrumenty mają masę, a nie tylko szkielet dźwiękowy. Głośnik Denona wlewa w "kontury instrumentów" życie, brzmienie się nie kisi, wręcz przeciwnie – jest swobodne, pełne, dynamiczne i w gruncie rzeczy pasuje do każdego rodzaju muzyki.

Denon Home 350

Ciekawie prezentuje się scena dźwiękowa. Dźwięki nie są przyklejone do przetworników. Plan pierwszy wysuwa się przed front głośnika. Głębia jest namacalna, a instrumenty, jak na głośnik bezprzewodowy, osadzone pewnie i stabilnie. Przy dwóch Home 350 połączonych w stereo albo w systemie 2.1 z subwooferem Denona DSW-1H efekty mogą być imponujące. Z jednym też będzie bardzo dobrze, ale pod warunkiem, że nie wepchnie się go w regał, gdzie brzmienie się udusi. Najlepiej ustawić głośnik w wolnej przestrzeni, co najmniej 50–60cm nad podłogą.

Podsumowanie

Nowe otwarcie Denona w segmencie głośników multiroom okazało się bardzo udane. Nagrody dla serii Home posypią się lawinowo, to tylko kwestia czasu.

Werdykt: Denon Home 350

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Elegancki wygląd, wzorowa funkcjonalność i "duże" – masywne, ale także całkiem szczegółowe – brzmienie.

Minusy: Warto by jeszcze dopracować aplikację HEOS na Androida (np. informacja o parametrach pliku na głównym ekranie).

Ogółem: Bardzo udane nowe rozdanie Denona w segmencie głośników multiroom oparte na sprawdzonej platformie HEOS.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon Home 350
RODZAJ
Głośnik bezprzewodowy
CENA
2.995 zł
WAGA
6,3 kg
WYMIARY (S×W×G)
380×225×180 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution Sp. z o.o.
www.denon.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • 6 wzmacniaczy w klasie D
 • Przetworniki: 2x 0,75-calowe tweetery, 2x 2-calowe przetworniki średniotonowe, 2x 6,5-calowe woofery
 • Wsparcie dla plików wysokiej rozdzielczości (FLAC, ALAC, WAV 24/192, DSD 2,8 i 5,6MHz).
 • Wejście USB dla obsługi pendrive'ów
 • Wejście 3,5mm
 • Możliwość połączenia w parę stereo z drugim głośnikiem Home 350
 • Możliwość połączenia z subwooferem wspierającym technologię HEOS
 • Wi-Fi, AirPlay 2, Bluetooth
 • 6 przycisków Quick Select
 • Dostępne kolory: czarny i biały