s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Martin Logan Motion 35XTi

test |
Kolumny podstawkowe - Martin Logan Motion 35XTi Najlepszy Zakup

Przetestowaliśmy udoskonaloną wersję kolumn podstawkowych z popularnej serii Motion model 35XTi Martina Logana.

Seria Motion jest dla Martina Logana oczkiem w głowie. Ale nie ma się co dziwić, bowiem seria ta jest ważną pozycją w katalogu tego amerykańskiego producenta. Ta dwudrożna zwarta konstrukcja bazuje na osobliwie prezentującym się elektrostatycznym głośniku Folded Motion, połączonym z szybko i precyzyjnie reagującą aluminiową membraną głośnika nisko-średniotonowego. Do tego dochodzą wysokiej jakości skrzynki i inne nie mniej znaczące detale.

Martin Logan słynie głównie z produkcji kolumn elektrostatycznych, a seria Motion jest pierwszym krokiem do świata elektrostatów. Zdobyła ona serca wielu miłośników dobrego dźwięku ze względu na niewygórowaną cenę i charakterystyczne brzmienie, będące pochodną udanego połączenia wysokotonowej membrany głośnika elektrostatycznego z klasyczną konstrukcją przetwornika odtwarzającego bas i tony średnie.

Martin Logan Motion 35XTi

Membrana Folded Motion ma tę zaletę, że posiada kilkukrotnie większą powierzchnię od klasycznej kopułki wysokotonowej, a to oznacza, że ten głośnik ma znacznie większą swobodę promieniowania fal akustycznych, co nie pozostaje bez wpływu na charakter wysokich tonów.

Klasyka i nowoczesność

Seria Motion została niedawno odświeżona, zmieniono niektóre materiały, jak i konstrukcję samych głośników, a także filtrów w zwrotnicy. Testowane wcześniej podłogowe kolumny 20i pokazały, że seria Motion zmierza we właściwym kierunku, gdyż zachowując wszelkie walory dźwiękowe, osiągnięto jeszcze wyższą jakość dźwięku. Motion 35XTi należą do kolumn wyposażonych w najprostszy, dwudrożny układ głośnikowy, oparty na dwugłośnikowej kombinacji. Nieskomplikowany układ głośnikowy, o czym już nie raz wspominałem, ma swoje zalety. A to właśnie ze względu na owe zalety, monitory są tak cenione przez miłośników zwartego, poukładanego i precyzyjnego brzmienia.

Martin Logan Motion 35XTi

Skrzynki o stosunkowo niewielkiej powierzchni są sztywniejsze i tym samym mniej podatne na rezonanse. To z kolei wprowadza mniej podbarwień do dźwięku, zwłaszcza w zakresie średnich tonów, ale i basu. Poza tym tak zwarty dwudrożny układ głośnikowy jest mniej wymagający wobec wzmacniaczy i stwarza większe możliwości pomysłowym konstruktorom. Dlatego każdy szanujący się producent zestawów głośnikowych ma w swojej ofercie przynajmniej jedną parę kolumn przeznaczonych na podstawkę, co wynika także z zapotrzebowania rynku.

Model 35XTi koncentruje w sobie wszystkie typowe rozwiązania dla serii Motion. Mamy więc nie tylko udoskonaloną membranę głośnika elektrostatycznego, ale również nieznacznie zmodyfikowany głośnik nisko-średniotonowy, co już widać na pierwszy rzut oka, zwłaszcza w środkowym obszarze membrany głośnikowej. W centrum znalazła się zmodyfikowana nakładka w miejsce stosowanej wcześniej, klasycznej, bardziej wypukłej. Ta nowa ma mniejszą masę i jest sztywniejsza od poprzedniej, co z pewnością przekłada się na lepszą reakcję głośnika w odtwarzanym paśmie częstotliwości.

Martin Logan Motion 35XTi

Głośnik Folded Motion został również unowocześniony. W jego przypadku zmodyfikowano nieco układ magnetyczny, a także mocowanie samej membrany w specjalnej ramie, tak charakterystycznej dla tego głośnika. Filtry w zwrotnicy bazują na elementach wysokiej jakości tj. niskostratnych cewkach, zwłaszcza tych wpiętych w szereg, a także polipropylenowych kondensatorach cechujących się niewielkimi zniekształceniami, co pozytywnie wpływa na reprodukcję brzmienia, zwłaszcza w paśmie wysokotonowym. Skrzynki, jak to w przypadku kolumn z serii Motion, są nie tylko solidnie wykonane, ale przede wszystkim cechują się perfekcyjną stolarką. Występują w dwóch wersjach wykończenia lakierem: czarnym lub białym. A niezależnie od tego jest klasyczna wersja, w której obudowa oklejona jest subtelnie barwionym na czerwono fornirem orzechowym.

Z tyłu, tuż pod tunelem bas-refleks znalazły się bardzo eleganckie i przede wszystkim wygodne w użytkowaniu, podwójne terminale wejściowe. Zwory są wysokiej jakości tak samo jak trzpienie, a nakrętki spłaszczone i o sporej powierzchni, dzięki czemu sprawnie i szybko można dokręcić kable wyposażone w widełki.

Żywy i bogaty dźwięk

Motion 35XTi z pewnością należy zaliczyć do kolumn cechujących się brzmieniem energicznym i bogatym w detale. W ich dźwięku można wyczuć swego rodzaju dojrzałość, objawiającą się zachowaniem właściwego balansu między wysokimi, a niskimi tonami. Z kolei średnie tony płynnie przechodzą zarówno w zakres najwyższych, jak i najniższych częstotliwości.

Martin Logan Motion 35XTi

35XTi mimo niewielkiego głośnika nisko-średniotonowego, potrafią pozytywnie zaskoczyć reprodukcją niskich tonów. W ich brzmieniu słychać pewien kompromis, typowy dla monitorów i raczej nie unikniony w przypadku kolumn wyposażonych w tej wielkości skrzynki oraz głośniki o średnicy 165mm. Objawia się to zachowaniem pewnej powściągliwości w odtwarzaniu najniższych partii niskich tonów, więc za pośrednictwem tych niewielkich kolumn nie doświadczymy niskotonowych pomruków zwijających dywan. Ale nie oznacza to, że występują tu niedostatki w basie, typowe dla niedrogich podstawkowców. Niskie tony reprodukowane przez 35XTi dysponują zarówno pożądaną masą, jak i odpowiednią siłą przebicia. Bas cechuje się prawidłowo oddaną dynamiką i zwartym przekazem. Odpowiedź impulsowa względem poprzedniego modelu, nieco się poprawiła, co jest efektem wprowadzonych zmian konstrukcyjnych głośnika nisko-średniotonowego.

W paśmie niskich tonów zawartych jest sporo informacji, o czym przekonałem się sięgając po utwory Diany Krall oraz Cassandry Wilson. Zwłaszcza brzmienie kontrabasu miło mnie zaskoczyło zarówno pod względem dość dobrego zejścia w dolne rejony pasma, jak również prawidłowo oddanymi rozmiarami instrumentu. Naturalnie ze względu na gabaryty kolumn, nie doświadczymy w tym przypadku obrazu stereo kreślonego z rozmachem dużych kolumn podłogowych, ale ich zaletą jest sposób w jaki oddają wszelkie zjawiska przestrzenne. Robią to z iście studyjnym zacięciem, gdzie nie brakuje ani dokładności w precyzyjnej lokalizacji danego instrumentu, ani oddaniu jego wielkości względem innych źródeł pozornych. Generalnie Motion 35XTi przypadną do gustu słuchaczom, którym bardziej zależy na rozkoszowaniu się drobnymi smaczkami i niuansami muzycznymi, niż na obszerności sceny i potędze brzmienia.

Małe Motion 35XTi prezentują typowy monitorowy, zwarty i szybki oraz spójny dźwięk z nutką ekstrawagancji w zakresie wysokich tonów, jednak przy zachowaniu wysokiej kultury grania.

Firma Martin Logan projektując kolejną wersję Motion 35XTi nie chciał zbytnio zmieniać brzmieniowego charakteru tych kolumn. Poczynione modyfikacje miały na celu poprawę brzmienia tylko w niektórych aspektach. Zmiany konstrukcyjne, które objęły głośniki, wpłynęły pozytywnie na precyzję ich pracy, a co za tym idzie znaczną poprawę reakcji na sygnały podawane z filtrów zwrotnicy. W efekcie otrzymaliśmy dokładnie i rzetelnie brzmiące monitory z rozdzielczą, niesłychanie lekką, ale jednocześnie aksamitnie brzmiącą górą pasma, co jest największym atutem elektrostatycznego głośnika Folded Motion.

Warto wiedzieć

W obrębie tylnej ścianki znalazł się tunel rezonansowy układu bas-refleks. Jest on ulokowany dosyć wysoko, nad gniazdami, a nie pod, co zostało podyktowane chęcią uzyskania lepszej kontroli nad dźwiękiem w paśmie niskich tonów, wzmocnionym wstępnie przez skrzynkę. Dzięki większej odległości tunelu bas-refleks od głośnika nisko-średniotonowego, konstruktorzy tych kolumn mogli również wpływać na charakterystykę tłumienia, bowiem powietrze zanim wydostanie się z tunelu, musi najpierw przejść przez materiał tłumiący pochłaniający częściowo niekorzystne odbicia wewnątrz obudowy. Dodatkowo w celu uzyskania jak najlepszych warunków do pracy dla głośnika nisko-średniotonowego, górną ściankę w tylnej części opuszczono względem frontu o kilka stopni, co pozwoliło zniwelować równoległość ścianek na najdłuższym odcinku wewnątrz komory. Tak przygotowana skrzynka wraz z pomysłowo zaprojektowanym tunelem rezonansowym, stwarza doskonałe warunki pracy dla niewielkiego i szybko reagującego głośnika odtwarzającego bas i tony średnie, wyposażonego w lekką i sztywną, aluminiową membranę.

Martin Logan Motion 35XTi

Podsumowanie

Martin Logan Motion 35XTi kontynuują styl brzmienia wypracowany przez wcześniejszy model, oparty na bogato i energicznie odtwarzanej górze pasma, a także zwartym i precyzyjnym basie, który w najnowszym modelu jeszcze bardziej zyskał na szybkości i dynamice. Esencją brzmienia elektrostatycznego głośnika wysokotonowego jest to, w jaki sposób łączy w sobie dynamikę i selektywność brzmienia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej kultury grania, bez nadmiernych wyostrzeń czy nienaturalnych podbić. Ten głośnik nie wrzeszczy i nie krzyczy, prezentując zakres wysokich tonów w sposób wyważony i nienachalny. Zakres średnich tonów jest dosyć neutralny, ale z drugiej strony spójnie połączony z górnymi rejestrami, co jest zasługą dobrze zestrojonej zwrotnicy.

Jak przystało na dobrej klasy monitory, Motion 35XTi rzetelnie podchodzą do reprodukcji zakresu niskich tonów. W paśmie basu usłyszeć można sporo informacji, przy jednoczesnym braku przepychu i z zachowaniem pewnej dozy i umiarkowania w odtwarzaniu najniższych tonów. Jest to zasługa skrzynek o niewielkich rozmiarach oraz 165mm głośnikom nisko-średniotonowym zastosowanych w tych kolumnach.

Małe Motion 35XTi prezentują typowy monitorowy, zwarty i szybki oraz spójny dźwięk z nutką ekstrawagancji w zakresie wysokich tonów, jednak przy zachowaniu wysokiej kultury grania. Taki styl prezentacji powinien najbardziej przypaść do gustu osobom poszukującym w muzyce emocji, podawanych jednak w wyważony i dojrzały sposób.

Werdykt: Martin Logan Motion 35XTi

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Czarujące blaskiem i mnóstwem detali wysokie tony. Konturowe, wyważone, dokładne i naturalne brzmienie, z niewymuszoną lekkością przekazu. Perfekcyjna stolarka i wykonanie na poziomie znacznie droższych kolumn.

Minusy: Mają typowe "wady" kolumn podstawkowych, a więc, nie zapuszczają się tak nisko w basie jak ich podłogowe odpowiedniki, wskazane jest stosowanie dedykowanych standów.

Ogółem: 35XTi poprawiono względem poprzedniej konstrukcji i to słychać w ich brzmieniu. Zyskała przede wszystkim dynamika w skali makro, a bas zrobił się bardziej konturowy, dzięki czemu możemy z odtwarzanej muzyki wyłowić jeszcze więcej szczegółów.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Martin Logan Motion 35XTi
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
CENA
5.998 zł (para)
WAGA
8,4 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
192×343×300 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 50Hz-25kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 92dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 20-250W
 • Podział pasma częstotliwości: 2200Hz
 • Konstrukcja dwudrożna
 • 32/61mm elektrostatyczna membrana Folded Motion XT
 • 165mm aluminiowy stożek nisko-średniotonowy z odlewanym koszem polimerowym
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny połysk piano, biały mat, czerwony orzech