s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Audiomica Celes Excellence M1

test |
Kabel głośnikowy - Audiomica Celes Excellence M1 Rekomendacja

Polskie audio cieszy się na świecie coraz większą renomą, dlatego chętnie testujemy rodzime wyroby. Tym razem jest to kabel głośnikowy Celes M1 Audiomica Laboratory z serii Excellence.

Pochodząca z Gorlic firma Audiomica Laboratory (obecnie Associated Audio Brands), zdążyła sobie wypracować renomę producenta oferującego kable audio wysokiej jakości. Co więcej, ma szeroko rozbudowaną sieć dystrybucji obejmującą nieomal cały glob. Katalog Audiomica Laboratory imponuje bogactwem i różnorodnością produktów.

Kable dostępne są bardzo szerokim zakresie cenowym i w różnych kombinacjach, tak więc każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie. Firma wciąż się rozwija i udoskonala swoje konstrukcje. Niekończące się badania nad zachowaniem poszczególnych materiałów wykorzystywanych do produkcji kabli, owocują wprowadzaniem nowych rozwiązań i ulepszeń np. w zakresie stosowanych izolatorów, przewodników, wtyków itd. Na rynek systematycznie wprowadzane są nowe modele, jak również zmodyfikowane wersje produkowanych modeli.

Nasz ostatni test interkonektów sygnałowych Erys, pochodzących z serii Excellence pokazał, że kolejna generacja kabli wynosi brzmienie na jeszcze wyższy poziom. A szczególny wpływ na to miał nie tylko zmieniony projekt samych kabli, ale również udoskonalone filtry, wprowadzenie elementów eliminujących ładunki elektrostatyczne, a także użycie zupełnie nowych wtyków. Te ostatnie opracowano we własnym laboratorium przy współpracy z firmą Acoustic Points, dostarczającą wykonane z kopolimeru polioksymetylenowego, antystatyczne korpusy do wtyków RCA.

Audiomica Celes Excellence M1

Niedawno światło dzienne ujrzał kolejny udoskonalony model z serii Excellence, tym razem głośnikowy Celes z dodatkowym oznaczeniem M1. Tak jak w modelu Erys M2, również i w przypadku tego kabla wprowadzono wiele zmian, mających bezpośredni wpływ na brzmienie, a także trwałość jego poszczególnych elementów.

Dopracowany w szczegółach

Firma mimo dużych osiągnięć nie zamierza spoczywać na laurach i stara się dostarczać na rynek coraz doskonalsze produkty, czego dowodzi kolejna generacja modelu Celes. Kable głośnikowe Celes M1 z serii Excellence, jak w przypadku większości produktów firmy z Gorlic, dostarczane są klientom w iście królewskiej oprawie. Zapakowane są w drewniane, starannie wykonane, eleganckie drewniane pudełka zaopatrzone w logo firmowe, a wewnątrz znajduje się certyfikat wraz z kartą informacyjną na temat konkretnego modelu.

Oprócz kodu produktu, numeru seryjnego oraz długości i zastosowanych wtyków, podane są tam również informacje o tym, kto dany kabel składał i kto go testował. Pudełko wyściełane jest miękką gąbką, natomiast wtyki oraz korpusy antystatyczne każdego kabla, chronione są przez dodatkowe siateczki. Całość prezentuje się okazale i można by rzec, ekskluzywnie. Sam kabel zachowuje styl wzorniczy charakterystyczny dla linii produktów Excellence. Biało-czerwona kolorystyka, zupełnie nowe wtyki oraz dodatkowe elementy antystatyczne, są znakami rozpoznawczymi modelu Celes Excellence M1.

Audiomica Celes Excellence M1

Jako główny przewodnik dla obydwu żył zastosowano monokrystaliczną miedź beztlenową OCC N6. Obydwie żyły składają się z ośmiu mniejszych przewodników, pokryte w całości teflonowym dielektrykiem. Dodatkowo na 95% długości kabla zastosowano ekran z gęsto tkanej miedzianej plecionki, a całość chroni dodatkowa siatka nylonowa w kolorze czerwonym. Na obydwu końcach kabla, w niewielkiej odległości od wtyków, umieszczono tuleje antystatyczne wykonane z kopolimeru polioksymetylenowego dokręcone śrubami z niemagnetycznego materiału. Elementy te mają eliminować ryzyko powstania ładunków elektrostatycznych. Celes przyciąga uwagę również zupełnie nowo opracowanymi wtykami, podwójnie powlekanymi rodem i wyposażonymi w srebrny korpus z wygrawerowanym firmowym logo. Celes Excellence M1 jest bardzo elastyczny i nie sprawia żadnego problemu z poprowadzeniem go gdzieś za stolikiem. Również nowe firmowe wtyki są bardzo wygodne w użytkowaniu.

Barwa i balans tonalny

Kable głośnikowe Celes Excellence, jak przystało na nowy fabryczny egzemplarz, potrzebują czasu na osiągnięcie pełni brzmieniowych możliwości. Zwykle po tygodniu kilkugodzinnego codziennego grania, można już zacząć oceniać ich dźwięk i wyciągać pierwsze wnioski. Ale nawet po wpięciu nowych kabli w system słychać, że Celes ma potencjał, prezentując dobrze zrównoważony dźwięk, choć z lekko wycofanymi wysokimi tonami oraz nieco zubożoną barwą i plastyką. Z kolei bas już na samym starcie był niemal idealnie dobrany w proporcjach względem średnicy i wysokich tonów, lecz brakowało mu jeszcze zróżnicowania w pokazaniu wielu bardziej złożonych dźwięków. Pojawiło się to dopiero po długim wygrzewaniu.

Audiomica Celes Excellence M1

Testy przeprowadziłem w dwóch konfiguracjach sprzętowych. Pierwszą ze wzmacniaczem Musical Fidelity Nu-Vista 600 i monitorami Fyne Audio F1-8, natomiast drugi system oparty był na wzmacniaczu Cyrus One Cast i kolumnach wolnostojących mojej produkcji. W przypadku obydwu systemów w roli źródła sygnału zastosowałem odtwarzacz Ayon CD-10 II Ultimate. W obydwu tych systemach Celes M1 pokazał nie tylko wielki potencjał w operowaniu rytmiką, ale także świetnie przenosił muzyczną teksturę nagrań.

Za sprawą tego kabla wyrównana została przejaskrawiona góra pasma, ale nie ucierpiało na tym bogactwo detali.

Testowany kabel głośnikowy powinien przypaść do gustu osobom ceniącym naturalny, wierny przekaz, a więc pięknie oddaną, wyrafinowaną barwę przy zachowaniu proporcji w dozowaniu naturalnego kolorytu wszelkich odtwarzanych dźwięków. Zwróciłem uwagę, że odtwarzając płytę "Wonderful Life" Black'a, za sprawą tego kabla wyrównana została przejaskrawiona góra pasma z tego albumu, ale nie ucierpiało na tym bogactwo detali. Bardzo mi się taka prezentacja spodobała, gdyż lubię tę płytę, ale drażni mnie przeładowanie wysokimi tonami, za czym zapewne stoi realizator dźwięku. Sięgnąłem więc po kolejne nagrania i płyty m.in. Diany Krall i Freddy'ego Cole'a, żeby przekonać się, jaki wpływ na dźwięk ma testowany kabel w innych realizacjach. Miłym zaskoczeniem był dla mnie sposób oddania brzmienia instrumentów dętych i smyczkowych. W ich dźwięku pojawiał się bowiem nie tylko charakterystyczny blask (zwłaszcza w przypadku trąbki), ale też pożądana plastyka.

Audiomica Celes Excellence M1

Użycie kabla Celes Excellence M1 sprawia, że brzmienie systemu staje się bardziej harmonijne, gładkie z delikatnym ciepłem i słodyczą. Jednak to co dodaje od siebie, absolutnie niczego nie zakłóca, ani nie zakłamuje, ponieważ pojawia się w dźwięku różnych instrumentów w ilościach nie naruszających ich charakteru brzmienia.

Celes oferuje ponadto wielką swobodę w przetwarzaniu dynamiki o czym przekonałem się w przypadku drugiego systemu, gdzie wszelkie dźwięki w muzyce jazzowej (głównie Lee Ritenoura), a zwłaszcza uderzenia w bębny, szarpnięcia strun gitary basowej, czy wreszcie subtelne muśnięcia w talerze perkusyjne, zostały odtworzone energicznie z prawidłowymi wybrzmieniami, ale też pełnej kontroli, łącznie z precyzyjnie utrzymaną rytmiką.

Audiomica Celes Excellence M1

Na koniec odsłuchów porównałem kabel Celes Excellence M1 z innym znakomitym kablem 7N-S4000 marki Acrolink. Różnice były zauważalne od pierwszych chwil odsłuchu. Wprawdzie Acrolink oferował większą przejrzystość brzmienia w zakresie wysokich tonów i nieco intensywniej zaakcentowaną dynamiką w skali mikro, w górnych rejestrach, ale i tak Celes wypadł moim zdaniem lepiej. Wysokie tony w przypadku Celesa były subtelnie zmiękczone i wygładzone, ale nie kosztem utraty energiczności brzmienia – i taki sposób prezentacji górnego zakresu pasma bardziej przypadł mi do gustu.

Z kolei w zakresie niskich tonów Celes na równi z 7N-S4000 był w stanie bardzo mocno wnikać w dźwięk, pokazując prawdziwy potencjał obydwu systemów w odtwarzaniu basu, któremu nie brakowało ani masy, ani zasięgu, ani tym bardziej zróżnicowania. Zyskiwały na tym takie instrumenty jak kontrabas czy wiolonczela np. w koncertowych utworach wokalisty Pink Floyd Davida Gilmoura. Również pod względem prezentacji sceny dźwiękowej Celes pokazał, że odtwarza ją w sposób zgodny z zamierzeniami producenta. Źródła pozorne zajmowały określone miejsca na scenie, ale również zachowywały wiarogodną wielkość.

Audiomica Celes Excellence M1

Warto wiedzieć

Katalog Audiomica Laboratory obejmuje trzy podstawowe serie: Red Series (Reference), Gray Series (Transparent) oraz Black Series (Gold). Każda z nich zawiera kable głośnikowe i sygnałowe, ale także zasilające, jak i cyfrowe. Dla bardziej wymagających klientów przygotowano produkty Premium również podzielone na trzy serie: Excellence Series, Ultra Reference Series oraz Consequence Series. Kable z serii Excellence bazują na przewodnikach Solid-core wykonywanych z beztlenowej miedzi monokrystalicznej OCC N6. Z kolei poszczególne konstrukcje z bardziej zaawansowanej serii Ultra Reference, bazują na przewodnikach z posrebrzanej miedzi i miedzi monokrystalicznej OCC N6 z teflonowym izolatorem FEP. Warto również zaznaczyć, że niektóre kable serii Ultra Reference wyposażone są w ekrany wykonane z posrebrzanego lub srebrnego oplotu.

Absolutnym topem w katalogu Audiomica Laboratory jest seria Consequence, bazująca na kablach wyprodukowanych w oparciu o przewodniki z monokrystalicznej miedzi OCC N7 oraz przy użyciu najbardziej wyrafinowanego dielektryka TPFE. Dodatkowo wszystkie konstrukcje wchodzące w skład serii Consequence, wyposaża się w unikalny system chroniący przed zakłóceniami, w postaci wielu warstw ekranujących.

Audiomica Celes Excellence M1

Podsumowanie

Testowany Celes Excellence M1oferuje wybitnie zrównoważony i wyrównany tonalnie dźwięk. Pokazał wielką klasę w obydwu systemach, z którymi przyszło mu współpracować. Testowany kabel głośnikowy jest z gatunku konstrukcji pokazujących pełnię swoich możliwości w starannie dobranych, dobrze brzmiących systemach. Ale mimo to możemy za jego pośrednictwem wpłynąć nieznacznie na charakter dźwięku naszego zestawu audio. Przykładowo w sytuacji, gdy chcemy nieco ucywilizować górny zakres pasma częstotliwości, nadając mu więcej wyrafinowania, gładkości. Sprawdzi się również wtedy, gdy zależy nam na poprawie tonalnego wyważenia góry pasma względem tonów średnich.

Werdykt: Audiomica Celes Excellence M1

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Dźwięk doskonale wyważony w całym zakresie częstotliwości, starannie odwzorowana stereofonia, swoboda w operowaniu dynamiką, piękna barwa. Staranna konstrukcja, estetyka i wysokiej jakości materiały.

Minusy: W systemach o mocno stonowanej górze pasma, niczego nie doda, ani nie uwypukli.

Ogółem: Sprawdzi się w dopracowanych systemach, wynosząc ich brzmienie na wyższy poziom, zachowując jednocześnie ich charakterystyczne cechy brzmieniowe.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Audiomica Celes Excellence M1
RODZAJ
Kabel głośnikowy
CENA
4.872 zł (2,5m)
5.544 zł (3m)
6.216 zł (3,5m)
6.888 zł (4m)
7.560 zł (4,5m)
DYSTRYBUCJA
Audiomica Laboratory
www.audiomica.com
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Średnica kabla: ~12mm
 • Główny przewodnik z monokrystalicznej miedzi beztlenowej OCC N6
 • Teflonowy dielektryk FEP dla obydwu głównych żył
 • Ekranowanie: gęsty miedziany oplot na 95% powierzchni kabla
 • Nylonowa zewnętrzna siatka ochronna
 • Antystatyczny korpus na obydwu końcach kabla Acoustics Points POM-C AP50TM (kopolimer polioksymetylenowy) dla eliminacji ładunków elektrostatycznych
 • Podwójnie powlekane rodem widełki
 • Podwójnie powlekane rodem wtyki