s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Triangle Borea BR03

test |
Kolumny podstawkowe - Triangle Borea BR03 Najlepszy Zakup

Triangle wprowadza na rynek zupełnie nową serię kolumn Borea opracowaną z myślą o osobach ceniących klasyczną aczkolwiek nowoczesną formę, a także szybkość, precyzję i naturalność brzmienia.

Uznany francuski producent systematycznie wprowadza na rynek nowe serie kolumn. Tym razem nową propozycją są budżetowe monitory plasujące się między dwoma seriami otwierającymi dość bogaty katalog marki Triangle. Nowa seria Boera znalazła się więc wyżej niż seria Plaisir, ale niżej od Esprit EZ. Mamy więc do czynienia z propozycją adresowaną do początkujących miłośników audio. Ale w serii Borea mogą znaleźć coś dla siebie, również bardziej osłuchani miłośnicy dobrego brzmienia.

Ofertę kolumn z serii Borea otwierają dwie konstrukcje podstawkowe wyposażone w dwurożny układ głośnikowy – BR03 są większe od BR02, co predysponuje je do nagłaśniania nieco większych pomieszczeń. Ale w serii Borea występują także trzy modele podłogowe – BR07 skonstruowany na dwuipółdrożnym układzie głośnikowym, BR08 bazujący na trójdrożnym układzie głośnikowym z dwoma głośnikami niskotonowymi oraz najbardziej okazałym modelu BR09 wyposażonym również w trójdrożny układ głośnikowy, ale tym razem wzbogacony aż o trzy głośniki niskotonowe. Zatem konstrukcja BR09 jest najbardziej rozbudowana, mając tym samym zapewnić najbardziej ekstremalne doznania w zakresie przetwarzania niskich tonów. Z kolei testowane monitory BR03 mają być łatwe w ustawieniu i napędzaniu, a do tego są esencją klasycznego projektu skrzynki, uzupełnionego jednak o detale nadające całości bardziej nowoczesny wygląd.

Prosty, elegancki design

Triangle Borea BR03 zaprojektowano w oparciu o tradycyjną linię prostopadłościennych skrzynek z ostro zakończonymi krawędziami. Front obudowy został ładnie i przyjemnie dla oka wkomponowany w pozostałą część skrzynki, natomiast tu i ówdzie znalazły się efektowne linie i elementy uatrakcyjniające całość formy. Wokół głośników nisko-średniotonowych umieszczono eleganckie półpierścienie ozdobne w kolorze srebrnym znakomicie kontrastujące na tle czarnych elementów głośnika, a także białej celulozowej membrany. Podobne elementy znalazły się na obwodzie łagodnej tubki oraz w pionie tuż przed miękką tekstylną kopułką - głównie w celu uzyskaniu szerszego kąta równomiernej propagacji fal akustycznych w zakresie wysokich tonów.

Triangle Borea BR03

Całość projektu prezentuje atrakcyjną pod względem wizualnym formę i widać wyraźnie, że w przypadku kolumn z serii Borea ich twórcom o to właśnie chodziło. Połączenie klasycznego designu z subtelnymi elementami nadającym tym kolumnom nowoczesny wygląd, jest w tym przypadku bardzo udane.

Na froncie znalazły się dwa nieduże tunele układu bas-refleks, mającego za zadanie wspomóc głośnik nisko-średniotonowy w przetwarzaniu najniższego zakresu pasma częstotliwości. Tak zaprojektowane kolumny, są łatwiejsze do ustawienia w pomieszczeniu ze względu na minimalne ryzyko wystąpienia niekorzystnych interakcji z pokojem odsłuchowym, ponieważ fale w zakresie niskich tonów opuszczające tunele nie będą wypromieniowane wprost na ścianę znajdującą się za kolumnami.

Triangle Borea BR03

Dwudrożny układ głośnikowy bazuje na jedwabnej delikatnej kopułce (jest ona tańsza w produkcji niż przykładowo tytanowe kopułki stosowane w kolumnach z wyższej serii Esprit), wyposażonej w neodymowy magnes oraz chłodziwo w postaci płynu ferromagnetycznego wypełniającego przestrzeń między cewką, a szczeliną magnetyczną. Pasmo niskich i średnich tonów obsługuje natomiast udoskonalony głośnik zaczerpnięty bezpośrednio z kolumn wyższej serii Esprit EZ. Membranę stożkową wykonano w całości z czystej celulozy, bez użycia jakichkolwiek materiałów powlekających czy impregnatów, dzięki czemu uzyskano niską masę, ale przede wszystkim, co podkreśla producent, naturalne brzmienie. W centrum membrany znalazła się aerodynamiczna sztywna nakładka.

Triangle Borea BR03

Głośnik wykorzystuje średnio wytłumioną komorę – w części dolnej oraz górnej znalazły się maty pochłaniające odbicia wykonane ze zbitych włókien wełny syntetycznej, co zwiększa gęstość całego ustroju tłumiącego. Bardzo atrakcyjnie prezentują się pojedyncze terminale wejściowe oraz kołnierz gniazd z kilkoma fabrycznymi danymi.

Skrzynki oklejane są drewnopodobną folią winylową dostępną w trzech wariantach kolorystycznych – do testu otrzymaliśmy wersję w czarnym macie (tzw. czarny popiół), natomiast do wyboru są jeszcze dwie okleiny: wzorowane na orzechu oraz biały mat.

Triangle Borea BR03

Filtry w zwrotnicy zaprojektowano według starej wieloletniej filozofii Triangle, a więc pod kątem jak najniższych strat, zwłaszcza dla uzyskania jak najmniejszej rezystancji głównej cewki filtrującej sygnał dla głośnika nisko-średniotonowego. Cewkę nawinięto grubym drutem na rdzeń wykonany ze stalowych płytek.

Granie z nutą finezji

Znakomita większość kolumn marki Triangle wyposażona jest w głośniki wysokotonowe bazujące na tytanowych kopułkach, jednak w przypadku serii Borea sięgnięto po nieco inny materiał, a mianowicie nasączany jedwab. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet tak zaprojektowany głośnik, wyposażony w wydajny neodymowy układ magnetyczny, również jest w stanie osiągać wysoką skuteczność. Do tego dochodzi jeszcze łagodna tubka podnosząca nieco jego skuteczność, co w połączeniu z równie wysokoefektywnym głośnikiem nisko-średniotonowym, daje wysokoefektywny zestaw głośnikowy.

Borea BR03 są kolumnami łatwymi do napędzania dla większości wzmacniaczy, mimo że nie imponują jakoś specjalnie rozbudowanym układem głośnikowym. Dwudrożny system gwarantuje sporo frajdy z odsłuchu i to niezależnie od poziomu głośności. W zasadzie do każdego rodzaju muzyki wkrada się sporo energii, ale i brzmienie w całym paśmie trzymane jest w ryzach.

Triangle Borea BR03

Triangle brzmią bardzo podobnie do podłogowych kolumn Platinum F-90 SL v.2 marki Taga Harmony, ponieważ dysponują zbliżoną siłą przekazu i energicznością dźwięku. Przekaz jest jasny, efektowny, ale znowu przy zachowaniu bezpiecznej granicy, po przekroczeniu której niektóre gatunki muzyczne mogłyby zabrzmieć zbyt agresywnie. BR03 zestrojono tak, żeby były w stanie brzmieć bezpośrednio, a więc nie tylko zakres wysokich tonów oferuje nieskrępowany i otwarty przekaz, ale i w środku pasma dzieje się sporo. Dźwięki instrumentów smyczkowych i dętych są odtwarzane przez Boera precyzyjnie i zaskakująco otwarcie, ale najważniejsze jest to, że te dwudrożne monitory marki Triangle, potrafią dość wiernie odwzorować dźwięk poszczególnych instrumentów.

Jeśli porównamy brzmienie tych kolumn z konkurencyjnymi produktami w zbliżonej cenie, to okaże się, że w zakresie średnich tonów oferują przede wszystkim rzetelny i w zasadzie nie podkolorowany przekaz, co może szczególnie przypaść do gustu melomanom, poszukującym tanich kolumn, oferujących brzmienie pozwalające pokazać odmienność poszczególnych gatunków muzycznych, bez zbytniego narzucania przez kolumny własnego charakteru brzmienia. Średnie tony są neutralne, zwłaszcza pod względem prezentacji temperatury barwy konkretnych instrumentów, ale i brzmią natu

Dźwięki instrumentów smyczkowych i dętych są odtwarzane przez Boera precyzyjnie i zaskakująco otwarcie.

BR03 wyposażono w układ rezonansowy znajdujący się z przodu, co ułatwia ustawienie kolumn w pokoju odsłuchowym, ale ogranicza pole manewru związane z regulacją wzmocnienia niskich tonów, ponieważ kolumny nie reagują aż tak bardzo na dosuwanie do ściany jak konstrukcje wyposażone w bas-refleks dmuchający do tyłu. Nie zmienia to jednak faktu, że basu z tych średniej wielkości dwudrożnych kolumn podstawkowych nie brakuje i jest go na tyle dużo, że nie ma potrzeby manipulowania z ustawieniem kolumn, nawet w większych pomieszczeniach.

Triangle Borea BR03

Producent zastosował bardzo wydajny głośnik nisko-średniotonowy, natomiast sam układ rezonansowy ma raczej za zadanie nieco bardziej rozciągnąć zakres niskich tonów niż go intensywnie dopalać i wyraźnie podbijać. W zasadzie tylko z muzyką organową dało się odczuć pewne niedostatki w przetwarzaniu najniższych partii basu, natomiast w muzyce jazzowej, a nawet klasyce. BR03 nie kapitulowały gdy trzeba było odtwarzać brzmienie wiolonczeli, kontrabasu czy też bębnów perkusyjnych, co niewątpliwie należy uznać za ich wielką zaletę. Obraz stereo budowany jest w oparciu o dosyć precyzyjnie ulokowane źródła pozorne na scenie. Instrumenty w utworach jazzowych zostały pokazane bez ścisku i przy zachowaniu sporej swobody.

Warto wiedzieć

W kolumnach podstawkowych BR03 francuski producent sięgnął po klasyczne rozwiązanie (typowe właśnie dla większości kolumn projektowanych przez inżynierów Triangle) w postaci układu rezonansowego wyprowadzonego z przodu. Tym razem jednak zdecydowano się na dwa tunele bas-refleks dzielące między sobą obowiązek wzmocnienia basu w jego najniższych partiach. Na takie rozwiązanie zdecydowano się ze względu na ograniczoną ilość miejsca z przodu, ale też na chęć uzyskania jak największej wydajności. Dzięki temu Borea BR03 oferują bas o przyzwoitej głębi, zwłaszcza jeśli porównamy je z kolumnami podobnej wielkości.

Triangle Borea BR03

Tak skonstruowany układ bas-refleks pozwala wzmocnić bas przy niewielkich stratach oraz wyraźnym ograniczeniu turbulencji. Dwa tunele rezonansowe mają tę przewagę nad jednym, że są w stanie uzyskać niższy opór akustyczny, dzięki mniejszej średnicy (nie trzeba stosować tunelu o sporej długości), a to z kolei sprawia, że jednocześnie uzyskuje się przepustowość na poziomie jednego wielkiego tunelu. W uproszczeniu taki układ ma zalety związanie ze sporym wzmocnieniem typowym dla jednego tunelu o sporej średnicy, ale bez ryzyka wystąpienia turbulencji czy wyraźnego podbicia górnych partii basu, co czasem może się zdarzyć w przypadku układu opartego na pojedynczym tunelu bas-refleks.

Podsumowanie

Triangle Borea BR03 mimo umiarkowanej ceny prezentują dojrzałość brzmienia, godną znacznie droższych konstrukcji. Dwudrożny układ głośnikowy jest wydajny zarówno w zakresie wysokich, jak i niskich tonów. W basie te francuskie kolumny brzmią bez wysiłku, niczym konstrukcje podłogowe. Mocną stroną BR03 są również średnie tony brzmiące naturalnie i bez wyraźnych podkolorowań, jak to bywa w przypadku kolumn za podobne pieniądze. Sporą zaletą tych kolumn jest to, że można je w zasadzie łączyć z przeróżnymi wzmacniaczami, również lampowymi, co pomoże w uzyskaniu bardzo interesującego i nietuzinkowego brzmienia.

Werdykt: Triangle Borea BR03

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Efektowne brzmienie, zarówno w basie, jak i w górnych rejonach pasma częstotliwości. Zaskakująco dobrze brzmiący zakres średnich tonów, bez podkolorowań i słyszalnych zniekształceń. Klasyczna stylistyka uzupełniona o subtelne, ale i dodające kolumnom nowoczesnego stylu detale.

Minusy: Na przełomie średnicy i wysokich tonów przydałoby się nieco więcej harmonii.

Ogółem: Borea BR03 adresowane są przede wszystkim do osób poszukujących pełnego, efektownego brzmienia pozwalającego cieszyć się z każdego odtwarzanego rodzaju muzyki. Zaletą tych kolumn jest dynamika i wielka łatwość w osiąganiu wysokich poziomów głośności bez nadmiernego ryzyka przesterowania głośników.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Triangle Borea BR03
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
CENA
1.995 zł (para)
WAGA
7 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
206×380×314 mm
DYSTRYBUCJA
Rafko Dystrybucja
triangle.rafko.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 46Hz-22kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 90dB/8Ω (4,2Ω – impedancja minimalna)
 • Moc nominalna: 100W
 • Obudowa wentylowana tunelem bas-refleks wyprowadzonym z przodu
 • Konstrukcja dwudrożna
 • 25mm jedwabna kopułka wysokotonowa wyposażona w łagodną tubę
 • 160mm celulozowy stożek nisko-średniotonowy z koszem odlewanym z metali lekkich
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny popiół, biały, orzech