s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Onkyo TX-RZ740

test |
Amplituner kina domowego - Onkyo TX-RZ740 Najlepszy Zakup

Przetestowaliśmy jeden z najtańszych na rynku amplitunerów kina domowego, który został wyposażony w tryb IMAX Enhanced.

Niedawno w ofercie znanego japońskiego producenta Onkyo pojawiły się dwie nowe konstrukcje z serii RZ. Dwa amplitunery o jakich mowa to testowany TX-RZ740 i wyżej sklasyfikowany w katalogu model TX-RZ840, w cenie 5.199zł. Jeśli chodzi o amplituner TX-RZ840 to jest on oczywiście naturalnym następcą modelu TX-RZ830, natomiast testowana konstrukcja TX-RZ740 zastępuje w ofercie amplituner TX-RZ730.

Obydwa amplitunery są nieco droższe od poprzednich konstrukcji, ale za to oferują znacznie więcej funkcji i, co najważniejsze, obydwa modele posiadają certyfikat THX Select co oznacza, że konstrukcyjnie dostosowano je do restrykcyjnych standardów IMAX Enhanced (jedynie co trzeba zrobić to dokonać aktualizacji świeżo zakupionego egzemplarza – aktualizacja aktywująca IMAX Enhanced oraz Dolby Atmos Height Virtualizer w wybranych modelach jest dostępna od 1 sierpnia 2019).

Co ciekawe, zarówno TX-RZ740, jak i TX-RZ840 mają identyczne panele tylne, wyposażone w taki sam zestaw gniazd. Natomiast zasadnicze różnice wynikają z oferowanej mocy, kilku detali konstrukcyjnych oraz przede wszystkim wyglądu. TX-RZ840 jest kropla w kroplę kontynuatorem designu wypracowanego specjalnie dla amplitunerów serii RZ, która debiutując kilka lat temu, wniosła powiew świeżości w opatrzony aż do bólu wygląd poprzednich urządzeń marki Onkyo.

Onkyo TX-RZ740

TX-RZ840 podobnie jak jego poprzednik wyróżnia się na tle wszystkich amplitunerów marki Onkyo zupełnie nowym, atrakcyjnym wyglądem, natomiast model TX-RZ740 ma więcej wspólnego z linią wzorniczą serii NR niż RZ. Wydaje się, że jest to zamierzone posunięcie, gdyż TX-RZ840 jest konstrukcją flagową więc producent chciał go jakoś wyróżnić. Ale i tak dla użytkowników, dla których brzmienie i funkcjonalność są ważniejsze od wyglądu, nie będzie to miało większego znaczenia.

Onkyo TX-RZ740 dysponuje przede wszystkim mocą i wydajnością prądową wystarczającą do tego, aby spełniać restrykcyjne wymogi urządzeń certyfikowanych przez IMAX Enhanced czy THX Select. Ma także wiele rozwiązań konstrukcyjnych mających na celu poprawę dźwięku w stereo, na co ostatnio kładzie duży nacisk ten popularny japoński producent.

Wszystko co niezbędne

Onkyo na bieżąco uzupełnia swoje nowe amplitunery w technologie i rozwiązania konstrukcyjne mające na celu zwiększenie funkcjonalności i walorów brzmieniowych tych urządzeń, a TX-RZ740 jest tego najlepszym przykładem. W sekcji odpowiadającej za jakość sygnału audio wprowadzono kilka na pozór mało znaczących zmian konstrukcyjnych, mających jednak znaczący wpływ na jakość brzmienia. Skupiono się przede wszystkim na zapewnieniu większego komfortu pracy poszczególnych sekcji audio odpowiadających za jakość sygnału o niewielkim napięciu, na którym dokonuje się wszelkich operacji w domenie cyfrowej, jak i analogowej, by potem został on wzmocniony poprzez szereg stopni końcowych o imponujących wręcz parametrach.

Onkyo TX-RZ740

Uwagę zwraca całkowicie wydzielona sekcja analogowa, która otrzymała zasilanie z osobnego obwodu klasycznego transformatora z rdzeniem EI. Z tego samego transformatora zasilane są również muskularne stopnie końcowe zbudowane w oparciu o tranzystory marki Toshiba – każdy kanał dysponuje parą tranzystorów mocy A1962 i C5242. Otrzymują one prąd z baterii kondensatorów elektrolitycznych o pojemności 10.000µF każdy, przygotowanych specjalnie dla stopni końcowych audio.

Utarło się, że amplitunery kina domowego nie brzmią tak dobrze w stereo, jak urządzenia do stereo dedykowane. Ostatnio zauważyłem jednak, że Onkyo usilnie walczy żeby to zmienić. W tym modelu jest to zauważalne już na pierwszy rzut oka. Otóż stopnie końcowe obsługujące zarówno kanały przednie lewy, jak i prawy, wydzielono na osobnej płytce drukowanej wraz z tranzystorami końcowymi oraz całym układem sterowania i wstępnego wzmocnienia. Tak przygotowany amplituner działa jakby wbudowano weń oddzielną stereofoniczną końcówkę mocy, pracującą niezależnie od pozostałych stopni końcowych. Jedyną różnicą jest to, że w układzie dostarczającym prąd do wszystkich stopni końcowych zastosowano wspólny, ale jakże wydajny klasyczny transformator.

Sekcja cyfrowa oraz obwody logiki sterowania otrzymują napięcie z niezależnego zasilacza impulsowego, co znacznie poprawia komfort pracy między poszczególnymi modułami, operującymi na zupełnie innych sygnałach. W związku z "podkręceniem" stopni końcowych na potrzeby zwiększonej mocy i wydajności prądowej związanej z wymaganiami THX Select i IMAX Enhanced, producent w celu poprawy chłodzenia bardziej obciążonych teraz końcówek mocy, zdecydował się na zastosowanie dużego wentylatora firmy Jamicon. Działa on dosyć cicho a uruchamia się, gdy aluminiowy radiator rozgrzeje się zbytnio. Takie rozwiązanie chroni tranzystory mocy przed przegrzaniem.

Onkyo TX-RZ740

Jak wspomniałem wcześniej TX-RZ740 ma identyczny panel tylny, jak zastosowany we flagowym modelu TX-RZ840. Użytkownik może więc skorzystać z kompletu dziewięciu wyjść, a także wyprowadzić sterowany sygnał do zewnętrznych stopni końcowych z sekcji przedwzmacniacza, łącznie z sygnałem dla wzmacniacza pracującego w drugiej i trzeciej strefie.

Temperamenty i wyrafinowany

Onkyo TX-RZ740 oferuje dobre brzmienie zarówno w stereo, jak i w trybie wielokanałowym. Mogłem się o tym przekonać testując go zarówno w klasycznej konfiguracji stereofonicznej, jak i podczas seansów filmowych ze ścieżkami dźwiękowymi zapisanymi w formacie Dolby Atmos. Stricte kinową sesję zacząłem od znakomicie zrealizowanego filmu "Pierwszy człowiek" obrazującego pamiętne wydarzenie z misji kosmicznej Apollo 11 i pierwszego lądowania człowieka na księżycu (film ukazał się zarówno na nośniku Blu-ray, jak i Ultra HD Blu-ray). Wykorzystując nośnik Ultra HD Blu-ray można się cieszyć dźwiękiem w formacie Dolby Atmos, natomiast na nośniku Blu-ray najlepszą jakość dźwięku oferuje format DTS-HD Master 5.1. Podczas sesji korzystałem zarówno z jednego, jak i drugiego nośnika.

Onkyo TX-RZ740 oferuje dobre brzmienie zarówno w stereo, jak i w trybie wielokanałowym.

Onkyo pokazał się z bardzo dobrej strony odtwarzając dźwięk w formacie Dolby Atmos z nośnika Ultra HD Blu-ray, choć muszę przyznać, że ku mojemu zaskoczeniu, ścieżka dźwiękowa z krążka Blu-ray zapisana w formacie DTS-HD Master 5.1 wcale nie odstawała jakością od tej z krążka Ultra HD Blu-ray. Różnice sprowadzały do tego, że w przypadku Dolby Atmos do głosu dochodziły górne kanały, co przekładało się na bardziej efektowne brzmienie, zwłaszcza w scenie ukazującej start rakiety nośnej wynoszącej na orbitę okołoziemską statek kosmiczny Columbia, który następnie połączył się z lądownikiem księżycowym Eagle. Jednak dynamika jak i ogólny charakter brzmienia, były zbliżone w obydwu formatach. Onkyo był w stanie zbudować, niepowtarzalny monumentalny klimat podczas scen lądowania na księżycu, dokładnie odtwarzając wszystkie dźwięki splecione z doskonale zrealizowaną muzyką skomponowaną przez Justina Hurwitza.

Zakres niskich tonów, co jest typowe dla amplitunerów Onkyo, cechował się punktualnym i konturowym brzmieniem, ale w scenach wymagających absolutnej kontroli i zasięgu basu TX-RZ740 pokazał klasę, prezentując świetnie brzmiące subsoniczne dźwięki (podczas testu TX-RZ740 połączyłem z aktywnym subwooferem Defiance X12 marki Paradigm).

Góra pasma, jeśli tylko pozwoli na to dobrze zrealizowana ścieżka dźwiękowa, będzie odtwarzana przez ten japoński amplituner czysto, efektownie, ale bez wykraczania poza ogólny balans tonalny wyznaczony przez zakres niskich i średnich tonów. W przypadku Onkyo każdy dźwięk ma swoje miejsce w szeregu, co przyczynia się do tego, że słyszymy więcej szczegółów i detali.

Onkyo TX-RZ740

W stereo TX-RZ740 zarówno przy wykorzystaniu trybu Direct jak i Pure Audio osiąga potencjał brzmienia jaki są w stanie wykrzesać z siebie typowe stereofoniczne wzmacniacze w zbliżonej cenie. W utworach Leonarda Cohena wokal tego wybitnego artysty został bardzo ładnie ujęty, zwłaszcza pod względem barwy i przekazu emocjonalnego. Nie jest to oczywiście piękna kwiecista barwa niczym z urządzeń lampowych, ale brzmienie jest wyraźne, plastyczne, gęste i zróżnicowane, zwłaszcza w zakresie średnich tonów. Nie ma tu takiej syntetyczności czy sztuczności w prezentowaniu dźwięku poszczególnych instrumentów.

Onkyo w stereo wystarczająco dobrze żongluje emocjami zawartymi w muzyce, co jest przede wszystkim pochodną bardzo dobrej dyspozycji dynamicznej, także w skali mikro, z czym nie każdy amplituner kina domowego jest sobie w stanie poradzić.

TX-RZ740 zachowuje się jak rasowy dwukanałowy wzmacniacz, bezbłędnie przekazując energię płynącą nawet z najdrobniejszych dźwięków.

Warto wiedzieć

TX-RZ740 jest kontynuatorem filozofii marki Onkyo mającej na celu maksymalne uproszczenie obsługi amplitunera. Użytkownik ma do dyspozycji nie tylko menu ekranowe z asystentem ustawień, ale również pilota zdalnego sterowania z ilością przycisków ograniczoną do niezbędnego minimum. Ponadto układ automatycznej kalibracji AccuEQ Advance z technologią AccuReflex, będący w stanie zapewnić optymalne brzmienie amplitunera, niezależnie od akustyki pomieszczenia, w którym będzie pracował cały system kina domowego. Na pokładzie TX-RZ740 nie zabrakło również rozwiniętych funkcji sieciowych zdolnych do obsługi bezprzewodowych systemów audio takich jak Chromecast, Flare Connect, AirPlay2, czy DTS Play-Fi. Jest to więc jednostka będąca w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym użytkownikom amplitunerów kina domowego.

Podsumowanie

Onkyo TX-RZ740 mimo że nie prezentuje się tak efektownie jak flagowa konstrukcja TX-RZ840, to jednak wyposażeniem oraz jakością dźwięku, zarówno w trybie stereo, jak i wielokanałowym, tylko nieznacznie ustępuje swojemu droższemu bratu. Dzięki dopracowanym obwodom audio, a także wzmacniaczom mocy dostosowanym do znacznie większych obciążeń narzucanych przez IMAX Enhanced i THX Select, testowany amplituner jest w stanie sprostać najbardziej wymagającym użytkownikom.

Werdykt: Onkyo TX-RZ740

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: W trybie wielokanałowym urzeka dynamicznym, czystym, żywym i efektownym dźwiękiem. W stereo zaś zyskał na jakości średnicy i wysokich tonów – dwukanałowo jest zrównoważony i tak samo dynamiczny, jak wzmacniacze stereo.

Minusy: Mimo że należy do serii RZ, nie urzeka designem przedniego panelu, jak wyższy model TX-RZ840.

Ogółem: TX-RZ740 ma certyfikat THX Select, a także IMAX Enhance, co oznacza, że tę konstrukcję dostosowano do surowych wymagań stawianych najlepszym tego typu urządzeniom pracującym w systemach kina domowego.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Onkyo TX-RZ740
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
4.199 zł
WAGA
10,8 kg
WYMIARY (S×W×G)
435×177×379,5 mm
DYSTRYBUCJA
E.I.C. Sp. z o.o.
www.onkyo.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 175W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1% THD; 185W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 10% THD
 • Stosunek sygnał/szum: 106dB
 • Pasmo przenoszenia: 5Hz-100kHz
 • Wydajny transformator H.C.P.S. (High Current Power Supply)
 • Wysokoprądowe wzmacniacze ze zminimalizowanymi zniekształceniami fazowymi
 • Technologia Dynamic Audio Amplification – szybko reagujące wzmacniacze
 • Separowane bloki wzmacniaczy audio
 • Możliwość współpracy z 4Ω kolumnami głośnikowymi
 • Kalibracja AccuEQ Advance z technologią AccuReflex dla Dolby Atmos
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos Height Virtualizer 3D Processing
 • Certyfikat THX Select oraz IMAX Enhanced (po aktualizacji)
 • Wejście Phono dla wkładek typu MM (3,5mV; 47kohm)
 • Wysokiej jakości przetworniki C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AK4458
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 6 par wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 1 optyczne, 1 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • Analogowe wejście 3,5mm
 • 7 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 2 wyjścia (4K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.2, HDR, Dolby Vision, HLG, BT.2020)
 • Wyjścia z przedwzmacniacza dla Zone 2, Zone 3, wielokanałowe wyjścia 7.2
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 9 kanałów + przełączalne stereo dla Zone 2
 • Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer, Amazon Music
 • AirPlay 2 (kontrolowany głosem - Siri), Sonos, Chromecast (audio, Google Assistant), DTS Play-Fi, Flare Connect
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, WAV, AIFF, ALAC, DSD 2,8/5,6/11,2MHz, LPCM