s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Spendor A2

test |
Kolumny podłogowe - Spendor A2 Rekomendacja

Przeczytaj test kolumn Spendor A2 należących do najmniejszych konstrukcji podłogowych w katalogu brytyjskiego producenta, a mimo to potrafiących zaskoczyć dużym dźwiękiem i nisko schodzącym basem.

Serię A Spendora składa się obecnie z pięciu kolumn z czego trzy są konstrukcjami podłogowymi (A2, A4, A7), jedna jest przeznaczona na podstawkę (A1), a całość uzupełnia jeszcze kolumna centralna (A1C). Wszystkie kolumny, niezależnie od budowy i przeznaczenia, wyposażono w dwudrożny układ głośnikowy składający się ze znakomitych, nowo opracowanych głośników, nawiązujących do wcześniejszych konstrukcji stosowanych w starszych modelach.

Nowe głośniki udoskonalono przede wszystkim pod kątem wydajniejszego przetwarzania zakresu niskich tonów, więc nikogo nie powinno dziwić, że tak małe podłogówki wyposażone w zaledwie 150mm głośnik są w stanie przetwarzać pasmo basu do częstotliwości 36Hz, co należy uznać za duże osiągnięcie.

Model A2 bazuje na skrzynce o wysokości zaledwie 755mm, głębokości 260mm i szerokości 150mm, ale to wystarczyło żeby wewnątrz znalazło się miejsce na komorę gwarantującą głośnikowi odtwarzającemu pasmo niskich i średnich tonów, pożądaną objętość. Dzięki temu udało się uzyskać odpowiednio niską częstotliwość rezonansową.

Perfekcyjne wykonanie

Brytyjski Spendor znany jest z produkcji kolumn wysokiej jakości wyposażonych w perfekcyjnie wykonane skrzynki, ale i inne elementy mające bezpośredni wpływ zarówno na estetykę, jak i na dźwięk. Niewielkie A2 zbudowano z płyt wysokogatunkowego MDF pokrytego obustronnie naturalną, drewnianą okleiną. Dwustronne pokrycie fornirem stosuje się w celu wyrównania naprężeń, co w efekcie wpływa na bardziej trwałe połączenie okleiny z płytą MDF, ale także przekłada się na wyższą trwałość skrzynki.

Fornir pokrywany jest lakierem i dostępny jest w trzech kolorach. Możemy wybierać między klasyczną czarną wersją (mat), ale można się również zdecydować na bardzo popularny ostatnio ciemny orzech lub też jasny dąb. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku najdroższego modelu A7 dostępna jest dodatkowa wersja ze skrzynkami wykończonymi białym błyszczącym lakierem – wersja ta jest droższa od podstawowej kosztującej 14.490zł za parę o 1410zł. Skrzynki mimo niewielkich gabarytów zostały wzmocnione dwoma biegnącymi w poprzek wieńcami, a ponadto zastosowano dodatkową płytę, dzięki której w dolnej części, wydzielono komorę. Można ją wykorzystać do dociążenia tych kolumn, wypełniając komorę wyprażonym piaskiem lub ołowianym śrutem.

Spendor A2

Komorę w której pracuje głośnik nisko-średniotonowy wytłumiono panelami z gąbki, ale producent nie przesadził z ilością materiału tłumiącego, co jednoznacznie wskazuje na chęć maksymalnego wykorzystania układu rezonansowego, przy tym dosyć nisko dostrojonego. Łagodnie wyprofilowany wylot tunelu bas-refleksu ulokowano z tyłu, tuż nad pojedynczymi terminalami wejściowymi – są to solidne trzpienie wyposażone w pozłacane nakrętki akceptujące zarówno klasyczne wtyki, jak i widełki, a nawet kable odarte z izolacji. Do profilu z terminalami wejściowymi przymocowano płytki drukowane z filtrami dosyć prostej zwrotnicy. Ale uwagę zwracają elementy wysokiej jakości – wszystkie kondensatory są polipropylenowe, a cewki zarówno powietrzne, jak i rdzeniowe (dla głośnika nisko-średniotonowego w celu ograniczenia rezystancji szeregowej).

Spendor A2 łączą w sobie wiele charakterystycznych cech brzmienia typowego zarówno dla konstrukcji podstawkowych, jak i podłogowych.

Układ głośnikowy na jakim bazuje model A2 jest charakterystyczny dla wszystkich kolumn pochodzących z serii A. Jest to dwudrożna, dwugłośnikowa minimalistyczna konfiguracja, oparta na charakterystycznym kopułkowo-pierścieniowym głośniku wysokotonowym z miękką tekstylną membraną oraz na stożku EP77, wykonanym ze specjalnie przygotowanej mieszanki polimerowej. W przypadku głośnika wysokotonowego szczelinę magnetyczną wypełnia płyn ferromagnetyczny, natomiast głośnik stożkowy w celu poprawy chłodzenia, bazuje na udoskonalonym koszu zapewniającym swobody przepływu powietrza.

Obudowa spoczywa na specyficznym cokole o wymiarach zgodnych z szerokością i głębokością skrzynki, przez co tworzy z nią jednolitą bryłę. W specjalnie przygotowane metalowe tuleje, należy wkręcić regulowane kolce.

Dojrzałe brzmienie

Kolumny Spendor A2 łączą w sobie wiele charakterystycznych cech brzmienia typowego zarówno dla konstrukcji podstawkowych, jak i podłogowych. Muzyka odtwarzana przez te filigranowe kolumny cechuje się przede wszystkim wyrównanym balansem tonalnym, co jest cechą charakterystyczną większości zestawów głośnikowych produkowanych przez Spendora.

Wysokie tony nie wychodzą przed szereg, dotrzymując kroku nasyconej średnicy i mocnemu, zdecydowanemu basowi. Już podczas pierwszych chwil odsłuchu zaskakują masą i zasięgiem basu, jakiego można by oczekiwać po znacznie większych konstrukcjach. Na płytach z muzyką synth-popową bas brzmiał dosadnie i masywnie niczym z kolumn dysponujących nie tylko większymi obudowami, ale i głośnikiem odtwarzającym pasmo basu. Zakres niskich tonów sięgał w rejony, o jakie nie posądziłbym tych smukłych i niewielkich kolumn.

Najnowszy krążek "CityBeats" zespołu De/Vision zabrzmiał za pośrednictwem A2 efektownie z mocno zaznaczoną linią basową, czyli tak, jak powinno być w tego typu muzyce. Z drugiej jednak strony kultura w zakresie wysokich tonów jaką prezentują te brytyjskie kolumny, jest imponująca. Słychać wiele detali, ale nie odniosłem wrażenia, że góra pasma przygasza dźwięki pojawiające się w zakresie średniotonowym. Zatem w przypadku modelu A2 nie ma mowy o wyeksponowanej górze pasma częstotliwości.

Spendor A2

Na wstępie wspomniałem, że A2 łączą w sobie pewne cechy brzmienia monitorów i konstrukcji wolnostojących. Zwartość w zakresie niskich tonów, ale i harmonia oraz spójność w połączeniu poszczególnych zakresów częstotliwości odtwarzanych przez obydwa głośniki stoi na poziome, jakiego właśnie oczekujemy od prawidłowo zestrojonych monitorów. Z drugiej strony nie tylko zaskoczył mnie bas, ale też dynamika w skali marko, co jest przecież cechą charakterystyczną dla kolumn podłogowych.

Obraz stereo kreowany przez A2-ki osiąga rozmiary jakbyśmy mieli do czynienia ze znacznie większymi kolumnami. Źródła pozorne rysowane są w imponującej skali i co ważne, te kolumny bardzo dobrze radzą sobie z prawidłowym odwzorowaniem głębokości sceny dźwiękowej.

Warto wiedzieć

Seria A została w ostatnim czasie mocno odświeżona i na chwilę obecną w jej skład wchodzą wyłącznie najnowsze konstrukcje. Ofertę otwiera klasyczny zamknięty monitor A1 w cenie 4.900zł za parę, natomiast dalej mamy już pierwszą z trzech konstrukcji wolnostojących, a więc model A2. Cechą szczególną tego zestawu głośnikowego jest to, że bazuje on na identycznym układzie głośnikowym jaki zastosowano w modelu A1. Jednak dzięki skrzyni zapewniającej nieco większą objętość komory, model A2 (cena 7.490zł za parę) jest w stanie zejść w paśmie niskich tonów nieco niżej.

Kolejną konstrukcją wśród kolumn podłogowych jest model A4 (9.900zł za parę) wyposażony w nieco większy głośnik nisko-średniotonowy, bo o średnicy 180mm, współpracujący jednak z identycznym, jak w przypadku pozostałych kolumn serii A, głośnikiem wysokotonowym, zaimplementowanym w układzie dwudrożnym. Ofertę marki Spendor z podstawowej serii A zamyka model A7 (14.490zł za parę), wyposażony z kolei w identyczny układ głośnikowy jak model A4, jednak różnica między obydwoma kolumnami wynika z wielkości zastosowanej skrzynki, ponieważ ta w modelu A7 oferuje największą objętość, dzięki czemu głośnik nisko-średniotonowy 180mm jest w stanie zejść nieco niżej w paśmie basu.

Spendor A2

Poza tym w modelu A7 zainstalowano specjalne przegrody linearyzujące przepływ powietrza, co zwiększa precyzję w zakresie niskich tonów. Z kolei model A4 wyposażono w obudowę typu zamkniętego, więc łączy ona w sobie pewne cechy monitorowego szybkiego i zróżnicowanego basu z rozciągnięciem do niższych partii niskich tonów, dzięki zastosowaniu skrzynki podłogowej i wydajnego głośnika nisko-średniotonowego. Z kolei kolumna centralna A1C (w cenie 3.490zł za sztukę) jest po prostu położoną na boku wersją monitora A1 – układ głośnikowy jest identyczny, jak i pozostałe elementy w tym obudowa.

Na przykładzie serii A wyraźnie widać że brytyjski Spendor dba o wysoką jakość wykonania, ale dzięki uproszczeniu i zastosowaniu wielu wspólnych części dla niemal wszystkich kolumn, zaoszczędzone środki można było przesunąć na wzrost jakości poszczególnych elementów.

Podsumowanie

Sukces brzmienia kolumn A2 kryje się w zwartej, smukłej, niewielkiej skrzynce, dorównującej sztywnością i odpornością na rezonanse obudowom w jakie wyposaża się rasowe monitory. Nie należy również zapominać o tym, że niewielki głośnik nisko-średniotonowy wyposażony w membranę EP77, został doskonale przygotowany do pracy w dużym zakresie wychyleń, z tego też względu, niedostatki w stosunkowo niewielkiej powierzchni membrany nadrabia zwiększonym skokiem. Tak zaprojektowany głośnik, z prawidłowo dobraną objętością komory w jakiej pracuje, jest w stanie osiągnąć częstotliwość rezonansową na poziomie znacznie większych konstrukcji tego typu. Tak więc Spendor pokazał, że również ze smukłych, wręcz filigranowych kolumn podłogowych, można uzyskać bas o imponującej masie i dynamice.

Dwudrożny duet głośnikowy aż rwie się do pracy, ale należy podkreślić, że model A2 zachwyca również wielką kulturą grania, co jest przecież typowe dla kolumn marki Spendor. Ponadto A2 mają tę niezwykłą umiejętność, że w zasadzie każdy gatunek muzyczny brzmi za ich pośrednictwem wspaniale. Co ważne, są to jedne z niewielu kolumn dostępnych na rynku, zdolne prawidłowo nagłośnić zarówno niewielkie pomieszczenia, jak i znacznie większe.

Werdykt: Spendor A2

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Spójne wyrównane brzmienie z prawidłowym balansem tonalnym. Szczegółowe, ale jednocześnie nie przytłaczające zakresem wysokotonowym. Barwne w średnicy i efektowne w zakresie niskich tonów.

Minusy: Wymagają starannego doboru wzmacniacza. Najlepiej zabrzmią z konstrukcjami oferującymi bezpośredni i efektowny dźwięk – konfiguracja z lampowym Lebenem CS-600X, jak i dzielonym systemem 3010 S2 marki Exposure, okazały się bardzo udane.

Ogółem: A2 ze względu na kompaktowe wymiary wpasują się do wielu różnie urządzonych pokoi i to zarówno większych, jak mniejszych. Ich mocną stroną jest efektowny bas o masie i odpowiedzi w impulsie, jakiej można by się spodziewać po dużo większych konstrukcjach.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Spendor A2
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
7.490 zł (para)
WAGA
12 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
150×755×260 mm
DYSTRYBUCJA
Nautilus Dystrybucja
nautilus.net.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 36Hz-25kHz
 • Skuteczność/impedancja: 85/8Ω (minimum modułu impedancji 6,2Ω)
 • Rekomendowana moc wzmacniacza: 25-125W
 • 150mm głośnik nisko-średniotonowy Spendor EP77
 • 22mm miękki tekstylny kopułkowo-pierścieniowy głośnik wysokotonowy, chłodzony ferrofluidem
 • Dwudrożna konstrukcja
 • Obudowa z systemem bas-refleks (tunel wyprowadzony z tyłu)
 • Podział częstotliwości: 4,2kHz
 • Dostępne wykończenie: czarny mat, ciemny orzech, jasny dąb