s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Onkyo TX-RZ840

test |
Amplituner kina domowego - Onkyo TX-RZ840 Najlepszy Zakup

Dowiedz się z naszego testu, czy nowy amplituner kina domowego Onkyo TX-RZ840 jest przełomową konstrukcją na miarę swoich poprzedników.

Ta nowa konstrukcja w katalogu japońskiego Onkyo ukazała się niemal równy rok po debiucie innego znakomicie brzmiącego i wyposażonego amplitunera, a mianowicie modelu TX-RZ830, który mieliśmy okazję testować wcześniej. Amplitunery z serii RZ były przełomowymi urządzeniami w dotychczasowej ofercie tego producenta.

Przede wszystkim zerwały one ze starą tradycyjną linią wzorniczą – przez wiele lat komponenty audio Onkyo praktycznie nie zmieniały swojego wyglądu. Dopiero seria RZ przyniosła zmianę wyglądu przedniego panelu, ale to nie wszystko, gdyż wprowadzono jeszcze szereg rozwiązań mających na celu podniesienie walorów użytkowych związanych ze współpracą z innymi urządzeniami w bezprzewodowych systemach.

W przypadku najnowszego amplitunera wielokanałowego TX-RZ840 zadbano o poszczególne obwody mające bezpośredni wpływ na dźwięk. Sekcję zasilającą oparto na wydajnym ponad normę transformatorze, a nad właściwymi dostawami prądu do stopni końcowych w krótkim czasie, czuwa okazała bateria, składająca się z kondensatorów o sporych pojemnościach specjalnie opracowanych z myślą o wysokiej jakości urządzeniach audio.

Onkyo TX-RZ840

Onkyo TX-RZ840 ma równie dobrze prezentować się brzmieniowo nie tylko w konfiguracji wielokanałowej, ale również stereofonicznej. Producent zadbał zatem o ograniczenie zniekształceń sygnału pochodzących z sekcji cyfrowej, rozwijając autorską technologię PLL (Phase Locked Loop) związaną z redukcją efektu Jitter i przesunięć fazowych, czy też VLSC (Vector Linear Shaping Circuitry) odpowiadającą za poprawę procesu konwersji sygnału cyfrowego na analogowy. Ten amplituner, jak przystało na jedną z topowych konstrukcji marki Onkyo, posiada certyfikat THX Select i jest zdolny do pracy w wielu różnych konfiguracjach systemów głośnikowych, wliczając w to również układy 5.2.2. oraz 5.2.4. dla DTS:X i Dolby Atmos.

Wyposażenie na szóstkę!

Onkyo bez wątpienia jest liderem wśród producentów amplitunerów kina domowego szczególnie dbających o najwyższe standardy wyposażenia. Testowany amplituner można uznać za wzorzec nie tylko dla konstrukcji pochodzących ze zbliżonej półki cenowej, ale nawet dla znacznie droższych. Japoński producent dzięki bardzo dobrej polityce cenowej jest w stanie zaoferować wiele rozwiązań konstrukcyjnych mających wpływ jednocześnie na wysoką jakość dźwięku i obrazu, ale również szeroko pojętą współpracę z różnymi źródłami sygnału audio i wideo. Ową wszechstronność oferowały już wcześniej wprowadzone do sprzedaży amplitunery wielokanałowe pochodzące z serii RZ, ale to właśnie najnowsza konstrukcja TX-RZ840 ma być esencją dotychczasowych dokonań na polu urządzeń kina domowego tej bardzo popularnej japońskiej marki.

Nowy TX-RZ840 można zaliczyć do jednych z najsolidniej skonstruowanych wielokanałowych amplitunerów jakie można nabyć w tej cenie.

Testowany amplituner wyróżnia się nowoczesnym projektem przedniego panelu, typowym dla wszystkich konstrukcji z serii RZ (duże płaskie pokrętło głośności, a także design zmierzający do pokazania masywności urządzenia, mają zwiastować spore możliwości stopni końcowych), ale co najważniejsze, testowany model bazuje na najnowszych rozwiązaniach znacznie poszerzających kompatybilność ze wszelkimi systemami opartymi na bezprzewodowej transmisji sygnału audio, zwłaszcza w rozbudowanych instalacjach multiroom. TX-RZ840 "dogada się" nie tylko z urządzeniami Sonos, ale również AirPlay2 oraz instalacji certyfikowanej przez DTS Play-Fi czy Chromecast i Flare Connect – na tym polu nowy amplituner Onkyo jest wszechstronny.

Onkyo TX-RZ840

W nowym TX-RZ840 zadbano również o jakość obsługi – menu ekranowe, jak zawsze w przypadku amplitunerów wielokanałowych marki Onkyo, nie przysparza najmniejszych problemów w konfiguracji niezbędnych ustawień. Jeśli jednak ktoś uzna, że nie czuje się na siłach żeby skonfigurować ręcznie urządzenie, zawsze może skorzystać z asystenta ustawień, krok po kroku przeprowadzającego użytkownika po poszczególnych etapach niezbędnych funkcji.

System AccuEQ Advance jest zdolny wykonać precyzyjny pomiar dzięki dziewięciu różnym ustawieniom mikrofonu, co jest zdecydowanie pomocne w dostosowaniu krzywej charakterystyki regulowanej w odniesieniu nie tylko do podpiętych zestawów głośnikowych, ale też akustyki panującej w określonym pomieszczeniu. Wszystko to sprawia, że Onkyo należy do niezwykle łatwych i przede wszystkim przyjemnych w obsłudze urządzeń kina domowego.

Nowy TX-RZ840 można zaliczyć do jednych z najsolidniej skonstruowanych wielokanałowych amplitunerów jakie można nabyć w tej cenie. Odpowiada za to nie tylko dopracowany i wydajny układ zasilania, ale przede wszystkim dbałość o redukcję zniekształceń poprzez izolację poszczególnych bloków obsługujących sygnały cyfrowe i analogowe. Tylny panel mimo pokaźnej ilości różnego rodzaju gniazd wydaje się być logicznie uporządkowany, dzięki ułożeniu poszczególnych złączy w wyraźnie wyodrębnione grupy.

Onkyo TX-RZ840

W przypadku modelu TX-RZ840 producent zrezygnował z wielokanałowych analogowych wejść, co jest zrozumiałe w dobie obecnie produkowanych nowoczesnych źródeł sygnału. Natomiast Japończycy wciąż stawiają na bogaty zestaw wyjść z sekcji przedwzmacniacza, dając jednocześnie użytkownikowi duże pole manewru związane z rozbudową systemu kina domowego o dodatkowe niezależne stopnie końcowe, napędzające kolumny dla poszczególnych kanałów czy stref.

Efektownie i z rozmachem

TX-RZ840 dysponuje ponadprzeciętną swobodą w dynamicznej reprodukcji dźwięku i to zarówno w konfiguracji wielokanałowej, jak i dwukanałowej – ten amplituner szczególnie dobrze radzi sobie z odtworzeniem nagłych oraz dużych skoków głośności i to niezależnie od tego czy pracuje przy średnich czy też wysokich mocach. Podczas odtwarzania płyty testowej z muzyką i krótkimi filmami z dźwiękiem w formacie Dolby Atmos, Onkyo nadzwyczaj dobrze radził sobie z odwzorowaniem zarówno skali dźwięku, jak i umiejscowienia w przestrzeni konkretnych efektów dźwiękowych.

W konfiguracji 5.1.4 bez najmniejszych problemów był w stanie w pełni wysterować wszystkie kanały i w porównaniu do podstawowego układu 5.1, nie odczułem najmniejszych dysproporcji w oddaniu skali dynamiki, mimo że amplituner miał zdecydowanie więcej pracy do wykonania, gdy doszły mu do napędzania dodatkowe głośniki ulokowane na suficie, a więc zapotrzebowanie na prąd podawany z układu zasilania znacznie wzrosło.

Onkyo TX-RZ840

Również podczas próby przy odłączonym aktywnym subwooferze i skierowaniu pełnego pasma zakresu niskich tonów na wszystkie kolumny, TX-RZ840 bardzo dobrze prowadził sobie z odtworzeniem basu o pełnym zasięgu, przy zachowaniu niemal perfekcyjnej kontroli w prowadzeniu niskich tonów, co świadczy o dużej wydajności i elastyczności stopni końcowych, ale też układzie zasilającym zaprojektowanym z uwzględnieniem pewnej nadwyżki w zakresie rezerwy wielkoprądowej, wykorzystywanej właśnie w chwilach, gdy wzmacniacze mają najwięcej pracy do wykonania.

TX-RZ840 dysponuje na tyle wysoką mocą, że jest w stanie przy wysokich poziomach głośności nawet w połączeniu z 4-omowymi kolumnami zapewnić pełną dynamikę, nawet w skali makro o czym przekonałem się odsłuchując koncert zespołu Metallica (rewelacyjne wydanie na krążku Blu-ray zatytułowane "Through The Never") – efektowne granie tego bardzo popularnego, wręcz kultowego zespołu zostało odtworzone przez Onkyo nie tylko z zachowaniem doskonale kontrolowanej linii basowej, ale też efektownie odtworzonych wysokich i średnich tonów w iście koncertowym stylu. Brzmienie cechowało się otwartą i nieskrępowaną prezentacją, ale co szczególnie ważne, bas reprodukowany był ze swego rodzaju smaczkiem – niskie tony zabrzmiały sprężyście i potężnie.

Natomiast w stereo podczas odsłuchu muzyki klasycznej i jazzu, Onkyo pokazał przede wszystkim, że pod kątem reprodukcji sceny dźwiękowej, a także rozpiętości dynamicznej czy też zróżnicowania brzmienia, spokojnie może stanąć w szranki z dwukanałowymi wzmacniaczami zintegrowanymi w zbliżonej cenie. Oczywiście w porównaniu do klasycznej integry w podobnej cenie, amplituner kina domowego prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie operować barwą z taką wirtuozerią, co jest typowe dla klasycznej konfiguracji stereofonicznej. Jednak zważywszy na fakt, że TX-RZ840 był w stanie odtworzyć brzmienie z zachowaniem pożądanej otwartości, zwłaszcza w zakresie średnich tonów, oraz utrzymać prawidłową równowagę tonalną, można uznać że jest to obecnie jeden z najlepiej brzmiących amplitunerów kina domowego w trybie dwukanałowym.

Warto wiedzieć

Współczesne amplitunery klasy średniej i wyższej dysponują pokaźną ilością terminali wyjściowych ze stopni końcowych, dzięki czemu użytkownik może niemal w dowolny sposób konfigurować końcówki mocy do pracy w różnych układach głośnikowych. Ze względu na nowe formaty takie jak Dolby Atmos i DTS:X producenci amplitunerów zaczęli "dokładać" do nich dodatkowe funkcje pozwalające obsługiwać górne kanały.

Onkyo TX-RZ840

W TX-RZ840 zastosowano wiele różnorakich konfiguracji pozwalających dostosować amplituner do różnego typu zestawów głośnikowych odtwarzających efekty przestrzenne w formatach Dolby Atmos i DTS:X – możemy więc skorzystać z konfiguracji opartej na jednej parze górnych głośników środkowych dla obydwu formatów lub też poszerzyć istniejący system o dodatkowe kolumny odtwarzające efekty przestrzenne z kanałów górnych tylnych. TX-RZ840 może więc pracować w systemie 5.1.4, ale należy podkreślić, że dostępne są również inne sposoby konfiguracji jak 5.1.2 lub 6.1.2, a nawet 7.1.2 czy też 4.1.4 (w tym układzie rezygnujemy z kolumny centralnej).

Podsumowanie

Onkyo TX-RZ840 wzbudza respekt, zwłaszcza zdolnością do oddawania sporych mocy i to w momentach, gdy amplituner zmuszany jest do największego wysiłku. Jego wysoka moc jest odczuwalna niemal w każdej chwili, a jej dopełnieniem jest dynamika, reprodukowana z zapewnieniem perfekcyjnej kontroli dźwięku w pełnym paśmie, a szczególnie w zakresie niskich tonów, gdzie od każdego wzmacniacza wymagana jest przede wszystkim precyzja w operowaniu dużym prądem dostarczanym do zestawów głośnikowych.

TX-RZ840 dostosowano do najnowszych standardów związanych nie tylko z wielokanałowym przetwarzaniem najnowszych formatów dźwięku, ale również współpracy w bezprzewodowych systemach multi-room.

Werdykt: Onkyo TX-RZ840

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Brzmienie neutralne w stereo i bardzo dokładne, precyzyjne, punktowe i w pełni kontrolowane. W konfiguracji wielokanałowej hektary przestrzeni plus znakomicie odwzorowane efekty w Dolby Atmos. Wysokie tony są efektowne, ale nigdy nie górują nad średnimi tonami. Bas zapuszcza się bardzo nisko, ale przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli.

Minusy: W stereo może brakować mu nieco wyrafinowania w prezentacji barwy, ale nie jest to znacząca wada, zwłaszcza w porównaniu z amplitunerami innych producentów, które z łatwością przewyższa.

Ogółem: Cechą szczególną tego amplitunera jest nie tylko wysoce neutralny i precyzyjny przekaz, ale przede wszystkim znakomite wyposażenie we wszelkiego rodzaju opcje związane ze współpracą w przeróżnych systemach bezprzewodowych.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Onkyo TX-RZ840
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
5.199 zł
WAGA
14 kg
WYMIARY (S×W×G)
435×201,5×398 mm
DYSTRYBUCJA
E.I.C. Sp. z o.o.
www.onkyo.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 215W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 10%; 180W kanał przy 6Ω, 1kHz, 1%
 • Stosunek sygnał/szum: 106dB
 • Wydajny transformator H.C.P.S. (High Current Power Supply)
 • Wysokoprądowe wzmacniacze ze zminimalizowanymi zniekształceniami fazowymi
 • Technologia Dynamic Audio Amplification – szybko reagujące wzmacniacze
 • Separowane bloki wzmacniaczy audio
 • Możliwość współpracy z 4-omowymi kolumnami głośnikowymi
 • Kalibracja AccuEQ Advance z technologią AccuReflex dla Dolby Atmos
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos Height Virtualizer 3D Processing
 • Certyfikat THX Select oraz IMAX Enhanced (po przyszłej aktualizacji)
 • Wejście Phono dla wkładek typu MM (3,5mV; 47kΩ)
 • Wysokiej jakości przetworniki C/A 384kHz/32-bit Asahi Kasei AK4458
 • Wejścia liniowe niezbalansowane: 6 par wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 1 optyczne, 1 koaksjalne
 • Wyjście słuchawkowe
 • Analogowe wejście 3.5mm
 • 7 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 2 wyjścia (4K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.2, HDR, Dolby Vision, HLG, BT.2020)
 • Wyjścia z przedwzmacniacza dla Zone 2, Zone 3, wielokanałowe wyjścia 7.2
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 9 kanałów + przełączalne stereo dla Zone 2
 • Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer, Amazon Music
 • AirPlay 2 (kontrolowany głosem - Siri), Sonos, Chromecast (audio, Google Assistant), DTS Play-Fi, Flare Connect
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, WAV, AIFF, ALAC, DSD 2,8/5,6/11,2MHz, LPCM