hi-fi

Music Hall mmf-1.3

test |
Gramofon - Music Hall mmf-1.3 Najlepszy Zakup

Przetestowaliśmy podstawowy gramofon w ofercie marki Music Hall, który urzekł nas prostotą obsługi oraz barwnym i angażującym brzmieniem.

Amerykański Music Hall specjalizuje się w produkcji gramofonów w dość szerokim przedziale cenowym. Oferta bazuje na wielu konstrukcjach, zarówno adresowanych do bardziej zaawansowanych użytkowników jak i osób, które dopiero zaczynających swoją przygodę z gramofonami. I właśnie takim modelem, stworzonym przede wszystkim z myślą o osobach otwierających się na świat muzyki odtwarzanej z płyt winylowych, jest testowany mmf-1.3.

Oprócz konstrukcji USB-1 jest to tak naprawdę jednostka otwierająca katalog marki Music Hall wśród najbardziej przystępnych cenowo produktów. Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że amerykański producent oferuje o wiele bardziej zaawansowane technicznie gramofony, a wśród takich znajdziemy między innymi flagowy model mmf-11.1 (w cenie 12.900zł) czy też nieco tańszy model mmf-9.3 (w cenie 8.990zł). W środku oferty jest jednak taka konstrukcja, jak model mmf-5.3 wyposażony w dwuwarstwowe chassis oraz wbudowaną poziomicę, a także wkładkę Ortofon 2m Blue, mająca zapewnić idealny kompromis pomiędzy ceną, a zaawansowaniem konstrukcyjnym i przede wszystkim brzmieniem.

granofon Music Hall mmf-1.3

Testowany model mmf-1.3 jest najbardziej przystępną cenową konstrukcją marki Music Hall, która ostatnio zasiliła katalog marki wraz z nieco droższym modelem mmf-2.3, występującym w kilku atrakcyjnych wersjach wzorniczych do wyboru. Nie zmienia to jednak faktu, że to właśnie model mmf-1.3 ma sprawić, że początek przygody z gramofonem powinien być przyjemnym przeżyciem dla każdego adepta słuchania muzyki z czarnych płyt.

Przyzwoita konstrukcja

Cena testowanego gramofonu wymusiła na producencie określone działania, związane z cięciem kosztów, co odbiło się na zaawansowaniu technicznym modelu mmf-1.3. Jednak z drugiej jednak strony dołożono wszelkich starań, aby na tym poziomie cenowym, w porównaniu do konkurencji, ten gramofon mimo wszystko wyróżniał się nie tylko solidną budową, ale przede wszystkim łatwością obsługi, co niewątpliwie było priorytetem dla projektantów z Music Hall. Można więc rzec, że mmf-1.3 spełnia wszelkie wymogi jakimi powinien charakteryzować się tani, nie sprawiający żadnych kłopotów w obsłudze gramofon, adresowany zwłaszcza do osób zaczynających swoją przygodę z płytami winylowymi. Oczywiście ze względu na bezpieczeństwo związane z transportem, a także przechowywaniem fabrycznie nowego gramofonu, nie jest on od razu po wyjęciu z pudełka gotowy do użycia. Ale producent tak wszystko poukładał i zorganizował, że nawet bez specjalnego wgłębiania się w instrukcję obsługi, każdy średnio uzdolniony manualnie poskłada sobie ten gramofon w przeciągu kilku minut.

W pudełku znajdziemy zamontowane już do gramofonu, ale i prawidłowo zabezpieczone ramię, więc do instalacji pozostaje nam jeszcze wkładka MM oraz przeciwwaga, a także talerz wraz z paskiem napędowym i specjalna gumowa mata, dociążająca talerz. Dla ochrony przed kurzem producent przewidział plastikową, przezroczystą pokrywę, ładnie integrującą się z całym gramofonem.

granofon Music Hall mmf-1.3

Plinta jest jednowarstwowa (wielowarstwowe dostępne są w bardziej zaawansowanych konstrukcyjnie, droższych modelach gramofonów), ale staranie wykonana – pokryta czarnym błyszczącym lakierem, prezentuje się znakomicie. Pokrętło antyskatingu oraz nastawy prędkości obrotowej talerza również wykonano z dbałością o ich wykończenie. Sam układ antyskatingu jest magnetyczny, natomiast wkładkę w jaką fabrycznie wyposaża się gramofon mmf-1.3 dostarczyła Audio Technica i jest to dosyć prosty konstrukcyjnie, ale za to trwały i solidny model AT3600L, wymagający zewnętrznego przedwzmacniacza Phono typu MM, ale też współpracujący z wbudowanym w gramofon przedwzmacniaczem. Zresztą w przypadku budżetowych gramofonów można spotkać się z tego typu rozwiązaniem, gdzie producent decyduje się na zastosowanie wbudowanego przedwzmacniacza. Taki zabieg ma na celu ułatwienie instalacji gramofonu, zwłaszcza początkującym użytkownikom, którzy jednak z czasem będą mogli rozbudować gramofon o zewnętrzny, z pewnością bardziej zaawansowany Phono stage, a dodatkowo wymienić wkładkę na droższy i wyższej klasy model.

Widać więc, że również i w przypadku budżetowego modelu marki Music Hall (podobne rozwiązanie stosuje Denon w gramofonie DP-450USB) zdecydowano się na funkcjonalność i prostotę obsługi, jednak z możliwością rozbudowy, gdy z czasem staniemy się bardziej wymagający, co do jakości muzyki odtwarzanej z płyt winylowych. Zatem początkujący użytkownicy, mający po raz pierwszy styczność z gramofonem, nie będą musieli zawracać sobie głowy wyborem odpowiedniego przedwzmacniacza czy wkładki, bo zrobił to za nich producent. Jednak perspektywa podniesienia walorów brzmieniowych tego gramofonu w przyszłości, również okazuje się być pokusą.

granofon Music Hall mmf-1.3

Tak czy inaczej, fabryczna wkładka AT3600L marki Audio Technica jest w zupełności wystarczająca, aby cieszyć się z dobrego dźwięku. Układ napędowy jest bardzo prosty i mniej zaawansowany niż w przypadku wyższych modeli z oferty Music Hall – montowane na sztywno łożysko główne talerza jest jednak odseparowane od wibracji silnika za pośrednictwem prostego układu tłumiącego składającego się ze specjalnych podkładek w jakie wyposażono miejsce styku silnika z plintą. Założenie paska napędzającego talerz jest niezwykle łatwą czynnością – pomaga w tym prosty system oparty na taśmie przyklejonej fabrycznie do talerza. Oczywiście mmf-1.3 może pracować z trzema prędkościami obrotowymi, a sama regulacja poszczególnych wartości ogranicza się jedynie do obsługi pokrętła znajdującego się w łatwo dostępnym miejscu.

Barwnie i detalicznie

Testowany gramofon potrafi już na samym wstępie urzec kwiecistą barwą i plastyką brzmienia. Do tego dochodzi dość dobra szczegółowość, co należy uznać za spory atut, bo okazuje się że wbudowany, fabryczny przedwzmacniacz w jaki wyposażono model mmf-1.3, może dla wielu osób okazać się w zupełności wystarczającym rozwiązaniem przez dłuższy okres czasu użytkowania gramofonu. Oczywiście po jakimś czasie zawsze można podjąć decyzję o kupnie zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego, łącząc to rozwiązanie z wymianą wkładki na droższą i bardziej zaawansowaną. Z drugiej jednak strony szybko przekonałem się, że brzmienie z fabryczną wkładką Audio Technica AT3600L, a także wbudowanym przedwzmacniaczem jest na przyzwoitym poziomie, więc na pewno zadowoli osoby rozpoczynające przygodę z winylem, a nawet te już nieco bardziej osłuchane z czarnymi płytami.

granofon Music Hall mmf-1.3

Podczas odsłuchu kilku winyli brytyjskiej grupy Depeche Mode, w dźwięku tego gramofonu można było usłyszeć taką specyficzną otoczkę podczas odtwarzania subtelnych detali w zakresie wysokich tonów. I mimo że można uznać ten gramofon za nieco rozjaśniający górny rejon pasma akustycznego, to z drugiej strony nie można mu zarzucić, że nadmiernie przejaskrawia pewne dźwięki, sprawiając wrażenie pozornej szczegółowości brzmienia. Dosyć syntetycznie brzmiący album "Exciter" wypadł za pośrednictwem mmf-1.3 bardziej plastycznie i organicznie, czego nie zaznamy z krążka CD – owszem może i na CD poprawność brzmienia, zwłaszcza w prezentacji zakresu niskich tonów i ogólnego porządku panującego w dźwięku może wydać się bardziej przystępna w odbiorze, ale to właśnie z płyty winylowej odtwarzanej za pośrednictwem mmf-1.3 dało się wyczuć lepszą harmonię i spójność, skąpaną w analogowym klimacie, nadającym tej płycie głębi oraz intensywniejszego poczucia wymiarowości dźwięku, zwłaszcza w kontekście oddania właściwej skali obrazu stereo.

Wszystkie źródła pozorne rysowane na scenie dźwiękowej okazały się być bardziej namacalne i jakby bliższe rzeczywistym rozmiarom. To właśnie muzyka elektroniczna szczególnie zyskuje za pośrednictwem tego gramofonu, zwłaszcza gdy dokonamy porównania z dowolnym budżetowym systemem stereo opartym na klasycznym CD. Z kolei w muzyce jazzowej, ten budżetowy gramofon dobrze sobie radził z odtworzeniem barwy poszczególnych instrumentów, dosyć wyraźnie dociążając kontrabas w zakresie niskich tonów, a w średnich tonach nie odbierając trąbce charakterystycznego blasku. Oczywiście w przypadku tego gramofonu, jak i konstrukcji pochodzących ze zbliżonego przedziału cenowego nie mamy co wymagać wysokiej wierności związanej z oddaniem barwy poszczególnych instrumentów, bo to potrafią znacznie droższe i bardziej zaawansowane konstrukcyjnie gramofony.

Warto wiedzieć

Tak jak w przypadku jeszcze nie tak dawno testowanego gramofonu DP-450USB marki Denon, tak i model mmf-1.3 marki Music Hall posiada przedwzmacniacz współpracujący z fabrycznie montowaną wkładką typu MM. Jest to spore udogodnienie, ponieważ kupujący, zaczynający przygodę z winylami, nie musi od razu dokonywać wyboru związanego z doposażeniem się w zewnętrzny przedwzmacniacz Phono, co jest wręcz obowiązkiem w przypadku konfiguracji droższych i bardziej zaawansowanych. W modelu mmf-1.3 klient otrzymuje niemal wszystko jak na tacy, ale zawsze po jakimś czasie użytkowania tego gramofonu może podjąć decyzję o przerzuceniu się na bardziej zaawansowany technicznie zewnętrzny przedwzmacniacz Phono.

granofon Music Hall mmf-1.3

Może to pozytywnie wpłynąć na walory brzmieniowe owego gramofonu, zwłaszcza że zwykle, przejście na zewnętrzny przedwzmacniacz wiąże się również z wymianą wkładki magnetycznej na bardziej zaawansowaną (w tym również konstrukcje typu MC). Tak przygotowany gramofon jest w stanie znacznie przewyższyć jakością dźwięku, podstawową fabrycznie skonfigurowaną wersję. Z racji tego, że firma Nautilus Dystrybucja posiada w swojej ofercie wiele wkładek gramofonowych oraz profesjonalną obsługę, wybór bardziej zaawansowanej wkładki oraz zewnętrznego przedwzmacniacza, nie będzie przyszłemu użytkownikowi tego gramofonu nastręczał najmniejszych problemów, a może przyczynić się do znacznej poprawy jakości dźwięku, bez większych inwestycji, związanych z kupnem nowego i znacznie droższego gramofonu.

Podsumowanie

Music Hall oferuje dobrze zaprojektowany, prosty w obsłudze gramofon. Po rozpakowaniu go jedyne czynności związane z przygotowaniem go do pracy obejmują montaż talerza wraz z matą i paskiem napędowym, a także instalację wkładki magnetycznej oraz przeciwwagi na ramię. Gramofon mmf-1.3 oferuje wręcz idealne brzmienie, zwłaszcza dla początkujących fanów płyt winylowych, ale też osób bardziej obeznanych z winylem, chcących zainwestować w zakup gramofonu niewielką kwotę. Okazuje się że mmf-1.3 sprawdzi się niemal z dowolnym muzycznym gatunkiem, a w jego brzmieniu odnajdziemy piękną, analogową barwę, plastyczność i przede wszystkim szczegółowość, popartą namacalnym i niemal pełnowymiarowym dźwiękiem.

Werdykt: Music Hall mmf-1.3

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Jak na jego cenę otrzymujemy efektowne, zwłaszcza w górnych rejestrach i basie brzmienie, poparte przyzwoitą reakcją na zmieniający się rytm i przede wszystkim pełnowymiarową stereofonią. Prosta budowa i łatwość obsługi, to kolejne atuty tego niedrogiego, ale jednocześnie eleganckiego gramofonu.

Minusy: Nieco rozjaśnione w charakterze wysokie tony – sytuacja może jednak ulec poprawie po instalacji droższej i bardziej zaawansowanej wkładki oraz wykorzystaniu zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.

Ogółem: Testowany gramofon wydaje się być wręcz idealną propozycją, zwłaszcza dla osób, chcących bez komplikowania sobie życia, rozpocząć przygodę z czarnymi płytami. Przyzwoitej jakości fabryczna wkładka Audio Technica, a także wbudowany przedwzmacniacz, oferują brzmienie na bardzo przyzwoitym poziomie.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Music Hall mmf-1.3
RODZAJ
Gramofon
CENA
1.390 zł
WAGA
5 kg
WYMIARY (S×W×G)
435×106×367 mm
DYSTRYBUCJA
Nautilus Dystrybucja
www.musichall.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 20Hz-20kHz (+1-3dB)
 • Separacja kanałów: 2,5dB przy 1kHz
 • Współczynnik sygnał/szum: 62dB
 • Zniekształcenia dźwięku: 0,08% (WRMS)
 • Moc wyjściowa: 1,5mV – 3,6mV/1kHz; 90mV – 216mV/1kHz (z przedwzmacniaczem)
 • Pobór mocy: 4W
 • Prędkość: 33 1/3; 45; 78
 • Silnik stałonapięciowy
 • Wkładka MM Audio Technica AT3600L
 • Wbudowany przedwzmacniacz (z możliwością przełączania)
 • Zasilanie: zewnętrzny zasilacz 12V, 2.0A
 • Wyjścia analogowe: jedna para RCA
 • Trzpień masowy