hi-fi

Paradigm CI Elite E7-LCR

test |
Głośniki instalacyjne - Paradigm CI Elite E7-LCR

Rosnąca popularność głośników do montażu ściennego skłania producentów do poszukiwań zaawansowanych rozwiązań, a kolumny Paradigm CI Elite E7-LCR są tego najlepszym przykładem.

Wśród miłośników dobrego brzmienia opartego zwłaszcza na wielokanałowych systemach kina domowego są osoby chcące korzystać z systemu audio wyposażonego w niewidoczne dla oczu zestawy głośnikowe – zwykle na taką instalację decydują się właściciele pomieszczeń specjalnie przygotowanych pod instalację kina domowego. Ukryte w ścianach zespoły głośnikowe zapewniają architektowi większą dowolność w urządzaniu pokoju, bez konieczności dopasowania designu kolumn, co niestety występuje w przypadku klasycznych konstrukcji podłogowych lub podstawkowych.

Na rynku istnieje wiele firm oferujących zestawy głośnikowe zaprojektowanych specjalnie z myślą o montażu we wcześniej przygotowanych wnękach ściennych, a jedną z nich jest właśnie znany kanadyjski producent Paradigm. Ma on w swojej ofercie kilka zestawów głośnikowych przeznaczonych do montażu w ścianach czy suficie – testowany głośnikowy zestaw E7-LCR oparty na zespołach głośnikowych serii Elite należy do topowych konstrukcji produkowanych przez firmę Paradigm.

Przemyślane rozwiązania

Model E7-LCR wyposażono w specjalnie zaprojektowaną płaską skrzynkę, wyposażoną w klamry mocujące do wnęki znajdującej się w ścianie. Z racji ograniczonej ilości miejsca, jaką dysponuje zwykle instalator (chodzi przede wszystkim o głębokość wnęki determinowanej przez grubość ściany) płytka skrzynka wydaje się w tym przypadku niemal idealnym rozwiązaniem. Ale z drugiej strony należy zwrócić uwagę na fakt, że wraz z redukcją głębokości owej skrzyni, ograniczeniu uległa również pojemność komory - zwłaszcza dla głośników niskotonowych - a te jak wiadomo wymagają komór o największej objętości.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

Z tego względu kanadyjskiej projektanci musieli znaleźć jakieś rozwiązanie tego problemu. Obudowę i układ rezonansowy należało zaprojektować w taki sposób, żeby umożliwić głośnikom nie tylko osiągnięcie odpowiednio niskiej wartości rezonansu, ale również zestroić je tak, żeby prawidłowo współpracowały z układem mającym za zadanie wzmacniać pasmo niskich tonów. Oczywiście już w fazie projektu skupiono się na tym żeby głośniki, zwłaszcza niskotonowe, cechowały się parametrami umożliwiającymi im pracę w komorze o ograniczonej pojemności. Drugim problemem do przebrnięcia był projekt układu rezonansowego, albowiem w grę nie wchodził klasyczny tunel bas-refleks ze względu na niewielkiej objętości komory głośnikowe przy zastosowaniu dwóch wooferów o średnicy 203mm.

Dlatego wybór padł na układ rezonansowy oparty na membranach biernych w ilości dwóch sztuk. Z zewnątrz nie różnią się one niczym od obydwu wooferów jakim towarzyszą, bo są to przecież te same aluminiowe stożki. Ale gdy rozbierzemy kolumnę to okaże się, że w miejscu klasycznych układów magnetycznych użyto specjalnego systemu balastowego, mającego dociążyć całość układu drgającego do wartości pozwalającej uzyskać określoną częstotliwość rezonansową. System balastowy w jaki wyposażono membrany bierne umożliwia ich precyzyjne dostrojenie - poprzez wymianę obciążników na elementy o różnej masie - do wartości rezonansu jakie interesują w tym przypadku konstruktora kolumn głośnikowych.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

Poza tym układ oparty na membranach biernych ma dwie niepodważalne zalety w stosunku do popularnego bas-refleksu, a mianowicie można go precyzyjniej dostroić do określonej częstotliwości rezonansowej (w węższym zakresie), a także pozbawiony jest chyba największej wady bas-refleksów, a więc szumów i turbulencji z jakimi przecież muszą się na różne sposoby zmagać projektanci.

Średnie tony są gęste, namacalne i dobrze zintegrowane z górą pasma, na co niewątpliwie duży wpływ ma dopracowana konstrukcja koncentrycznego modułu głośnikowego.

Paradigm stanął na wysokości zadania, ponieważ obudowy o stosunkowo niewielkiej objętości - w porównaniu do klasycznych kolumn wolnostojących, wyposażonych w pełnowymiarowe skrzynie) - udało się zaprojektować wraz z osobliwym układem rezonansowym w taki sposób, żeby można było uzyskać bas o pożądanym zasięgu i głębi. Zresztą dane techniczne mówią same za siebie, gdyż zasięg basu wynosi 55Hz, naturalnie przy kilku decybelowym spadku. Jest to zatem wartość pozwalająca na swobodne odtworzenie zakresu niskich tonów z wielu ścieżek dźwiękowych, a gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że Paradigm zawsze oferował "to coś" więcej w basie w stosunku do suchych danych technicznych widniejących w tabeli to okaże się, że w wielu sytuacjach basu po prostu nie będzie brakować. Gdyby jednak komuś było go zbyt mało to taki zestaw głośnikowy zawsze można doposażyć w aktywną jednostkę niskotonową, a nawet kilka, w zależności od wielkości pomieszczenia odsłuchowego.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

W przypadku kolumn E7-LCR zastosowano eleganckie maskownice, a także przełącznik dla poprawy rozchodzenia się dźwięku w zakresie wysokich tonów (układ kompensacji pasma przenoszenia), gdy zdecydujemy się umieścić kolumny za ekranem projekcyjnym. Trójdrożny układ głośnikowy oparty na klasycznych, ale i najnowszych rozwiązaniach sterowany jest przez zwrotnicę składającą się z wysokiej jakości podzespołów, dzielącą pasmo w punkcie 480Hz oraz 3000Hz. Dzięki współosiowemu głośnikowi integrującemu w sobie kopułkę wysokotonową oraz stożkowy przetwornik średniotonowy, udało się uzyskać niemal punktowe źródło dźwięku przenoszące zakres częstotliwości w pełnym paśmie odbieranym przez ludzkie ucho.

Energia i doskonała synergia

Zestaw głośnikowy E7-LCR oferuje brzmienie o ponadprzeciętnej dynamice, ale zaskakujące jest też to, jak odtwarzany jest zakres niskich tonów – bas zapuszcza się nisko, ale przede wszystkim charakteryzuje się znakomitą kontrolą, za co odpowiada precyzyjnie dostrojony układ rezonansowy oparty na membranach biernych. W muzyce odtwarzanej w stereo E7-LCR był w stanie zachować prawidłową gradację wielkości źródeł pozornych precyzyjnie umiejscowionych na konkretnych planach. Zachowane zostały również proporcje w odwzorowaniu niemal naturalnej wielkości poszczególnych instrumentów – podczas odsłuchu muzyki jazzowej, słychać było że E7-LCR nie mają większych problemów z oddaniem klimatu panującego w określonych nagraniach.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

Podczas testu ustawiłem kolumny przy samej ścianie, co nie przeszkodziło w uzyskaniu przestrzenności brzmienia zbliżonej do tego, co możemy usłyszeć z klasycznych wolnostojących kolumn podłogowych. Różnice są jednak nieznaczne, więc jeśli komuś zależy na ukryciu kolumn w ścianach, to z pewnością zaakceptuje tę drobną niedoskonałość.

Ze względu na przeznaczenie tych kolumn konstruktorzy zdecydowali się na koncentryczny układ głośnikowy pokrywający zakres tonów wysokich i średnich. Brzmienie w obydwu zakresach nosi wiele cech typowych dla klasycznych zestawów głośnikowych marki Paradigm. Średnie tony są gęste, namacalne i dobrze zintegrowane z górą pasma, na co niewątpliwie duży wpływ ma dopracowana konstrukcja koncentrycznego modułu głośnikowego.

Uwagę zwraca również zakres wysokich tonów – detaliczny, szczegółowy i przede wszystkim brzmiący z wysoką rozdzielczością, typową dla hi-endowych zestawów głośnikowych projektowanych przez Paradigma. Góra pasma jest zdecydowana, ładnie podkreślona, ale nie wywyższająca się zbytnio ponad średnie tony, dzięki czemu dźwięk w zasadzie w całym odtwarzanym paśmie jest dobrze zrównoważony.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

Warto wiedzieć

Seria ściennych zestawów głośnikowych CI Elite jest dosyć pokaźna, bowiem w jej obrębie znajdziemy zarówno bardziej rozbudowane konstrukcje, stworzone z myślą o najbardziej zaawansowanych wielokanałowych i stereofonicznych instalacjach, jaki i mniejsze, kompaktowe układy głośnikowe, a także prostsze systemy głośnikowe, zwykle dwudrożne, łatwiejsze do wysterowania dla wzmacniaczy dysponujących mocą niższą niż przeciętna. Testowany model E-7-LCR bazuje na najbardziej rozbudowanym układzie głośnikowym, opartym na koaksjalnym głośniku łączącym kopułkę wysokotonową i stożek średniotonowy. Natomiast zakres niskich tonów odtwarzają dwa woofery, wyposażone w aluminiowe membrany typu X-PAL, wspierane przez dwie pasywne membrany wykonane z tego samego materiału.

Nieco tańszą propozycją jest model E5-LCR w cenie 25.798zł za parę wyposażony w identyczny układ głośnikowy, jak topowy model E7-LCR z taką różnicą, że bazuje na membranach wooferów i pasywnych membranach o mniejszej średnicy - 165mm podczas gdy w E7-LCR mają one średnicę 203mm. Jeszcze tańsza konstrukcja, a więc model E3-LCR bazuje na dwudrożnym układzie głośnikowym z dwoma głośnikami nisko-średniotonowymi o średnicy 139mm oraz dwoma membranami biernymi o tej samej średnicy, w cenie 20.398zł za parę. Ofertę uzupełniają najbardziej kompaktowe kolumny, stworzone przede wszystkim z myślą o montażu sufitowym – są to lekkie i łatwe w instalacji konstrukcje wyposażone w klasyczny dwudrożny układ głośnikowy - model E80-IW w cenie 5.318zł za parę oraz koncentryczny model E80-A w cenie 5.576zł za parę.

kolumny instalacyjne Paradigm CI Elite E7-LCR

Wszystkie konstrukcje i to niezależnie od ceny wyposażone są w aluminiowe membrany typu X-PAL – autorskie rozwiązanie Paradigma - a także w kopułki wysokotonowe, wykonane również z czystego aluminium, wspomagane ultrastabilnym w szerokim zakresie temperatur płynem ferromagnetycznym chłodzącym cewki. Również wszystkie głośniki stożkowe, niezależnie od modelu, wyposażono w specjalne karbowane zawieszenie (tak zwany układ ART- Active Ridge Technology) zwiększające skuteczność głośników poprzez redukcję nadmiernego oporu mechanicznego stawianego przez tradycyjne gumowe zawieszenie i jednocześnie obniżające zniekształcenia o ok. 50%.

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą testowanych kolumn jest fakt, że są one w stanie przetwarzać praktycznie pełny zakres pasma częstotliwości – fabryczna skrzynia mimo niewielkiej objętości, spowodowanej głównie wymogiem ograniczenia jej głębokości nie spowodowała ograniczeń w zakresie niskich tonów, co jest zasługą nie tylko precyzyjnie dobranych głośników, ale przede wszystkim układu rezonansowego opartego na membranach biernych. Paradigm E7-LCR adresowany jest do wymagających wysokiej jakości dźwięku miłośników instalacji wielokanałowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby te kolumny stosować również w stereo.

Werdykt: Paradigm CI Elite E7-LCR

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Efektowne, dynamiczne, szybkie brzmienie z bogatym zakresem wysokich tonów i plastyczną, gęstą nasyconą średnicą. Zakres niskich tonów charakteryzuje się odpowiednią głębią, kontrolą i rozciągnięciem.

Minusy: Dla miłośników subsonicznych pomruków w basie, bez wsparcia ze strony subwoofera, mogą się wydać zbyt słabowite w tym zakresie.

Ogółem: Sprawdzą się w zaadaptowanych pomieszczeniach kinowych, gdzie design odgrywa zasadniczą rolę. Dzięki dostosowaniu tych kolumn do montażu w ścianach, można szybko i skutecznie przeprowadzić cały proces związany z określonym projektem wnętrza.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Paradigm CI Elite E7-LCR
RODZAJ
Głośniki instalacyjne
CENA
35.198 zł (para)
WAGA
14,9 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
195×1092×105 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 80Hz-22kHz (+/-3dB)
 • Zasięg niskich częstotliwości: 55Hz
 • Skuteczność/impedancja: 95dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 15-220W
 • Zwrotnica: 3-rzędu przy 3kHz; 2-rzędu przy 480Hz
 • Konstrukcja trójdrożna
 • Płytka zamknięta obudowa dostosowana do montażu w ścianie
 • 25mm aluminiowa kopułka wysokotonowa X-PAL z soczewką akustyczną oraz perforowaną aluminiową osłoną
 • 165mm stożek średniotonowy z aluminiową membraną X-PAL
 • 2x203mm stożek niskotonowy z aluminiową membraną X-PAL
 • 2x203mm pasywna membrana stożkowa z aluminiową membraną X-PAL
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny matowy