s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Denon AVR-X1600H

test |
Amplituner kina domowego - Denon AVR-X1600H Najlepszy Zakup

Amplituner kina domowego Denon AVR-X1600H dostosowano do potrzeb przeciętnego użytkownika, któremu przede wszystkim zależy na brzmieniu dobrej jakości i przyzwoitym wyposażeniu.

Amplituner kina domowego AVR-X1600H należy do konstrukcji budżetowych w ofercie marki Denon, ale ze względu na swoje bogate wyposażenie i znaczną moc jest mocną pozycją w katalogu tego japońskiego producenta. Seria AVR, do której należy testowany amplituner Seria AVR-X jest bowiem synonimem dobrego, firmowego brzmienia nawiązującego charakterem do topowych konstrukcji Denona, ale także nowoczesności, gdyż to właśnie amplitunery należące do tej linii wyposażane są w wszelkiego typu nowinki techniczne. Model AVR-X1600H zadebiutował na rynku wraz z tańszą konstrukcją AVR-X1400H oraz droższą, lepiej wyposażoną AVR-X2400H. Łączy więc w sobie zalety droższego modelu i kompromis konstrukcyjny z tańszego.

Porównując możliwości tych modeli można stwierdzić, że AVR-X1600H to wciąż znakomicie wyposażona jednostka, posiadająca wszystkie udogodnienia jakich możemy oczekiwać po nowoczesnych konstrukcjach. Możemy w pełni korzystać z dobrodziejstw bezprzewodowej technologii HEOS, a także cieszyć się z wysokiej jakości dźwięku odtwarzanego z przenośnych urządzeń.

Wystarczająca moc

W przypadku modelu AVR-X1600H postawiono na wysoką jakość dźwięku, zadbano zatem o elementy mające bezpośredni wpływ na sygnał i jego wzmocnienie. Końcówki mocy pracujące w klasie AB zbudowano na elementach dyskretnych wysokiej klasy – dla wszystkich tranzystorów w stopniach końcowych zastosowano dodatkowe układy buforujące prąd oraz część obwodów przedwzmacniacza wyizolowanych na oddzielnej płytce, będącej jednocześnie elementem łączącym cyfrowy tor audio z analogowym wzmacniającym sygnał pochodzący z cyfrowych źródeł audio.

Denon AVR-X1600H

Magazyn prądowy oparto na dwóch kondensatorach elektrolitycznych o sporej pojemności wyprodukowanych przez firmę Nichicon – są to jednostki wytwarzane specjalnie do amplitunerów marki Denon, stworzone z myślą o pracy w wymagających układach prądowych służących zasilaniu tranzystorów mocy stopni końcowych. Naturalnie sekcja cyfrowa otrzymuje napięcie z oddzielnego zasilacza impulsowego, co pozytywnie wpływa na jakość dźwięku, ponieważ cyfrowe obwody pracujące z wysoką częstotliwością, mogące zakłócać tor analogowy, są odizolowane już na etapie zasilania.

Dopiero po tylnym panelu widać na jakie kompromisy musiał pójść producent chcąc obniżyć cenę tego modelu amplitunera. I tak, mamy tylko dwie pary wejść analogowych, ale dodatkowo jest wejście Phono z przedwzmacniaczem obsługującym gramofony wyposażone we wkładki magnetyczne typu MM. W obszarze klasycznych wejść cyfrowych można wykorzystać dwa optyczne, a w gamie gniazd HDMI użytkownik ma do dyspozycji pięć (plus jedno znajdujące się na panelu czołowym) oraz jedno wyjście, naturalnie z obsługą 4K, 60Hz, Ultra HD (HDCP 2.2, HDR).

Denon AVR-X1600H

Z kolei w sekcji wyjść z przedwzmacniacza mamy tylko dwa wyjścia subwooferowe, więc kolumny drugiej strefy możemy zasilić jedynie za pośrednictwem stopni końcowych wbudowanych w amplituner (po przełączeniu w odpowiedni tryb z poziomu menu ekranowego), natomiast nie ma możliwość przesłania sterowanego sygnału do niezależnej zewnętrznej końcówki mocy. Jednak brakiem wyjść wielokanałowych dla stopni końcowych nie powinniśmy się zbytnio przejmować, gdyż rekompensuje nam to autorska technologia HEOS – należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że możemy korzystać wyłącznie z aktywnych kolumn zgodnych z systemem HEOS.

W przypadku tego modelu postawiono na wysoką jakość dźwięku, zadbano zatem o elementy mające bezpośredni wpływ na sygnał i jego wzmocnienie.

Menu ekranowe jest raczej ubogie graficznie, co jest typowe dla budżetowych amplitunerów, jednak nie o urodę tutaj chodzi, a o jakość obsługi, a ta w przypadku amplitunerów Denona może stanowić wzorzec. Poszczególne opcje są czytelnie pogrupowane, dzięki czemu użytkownik jest w stanie szybko dotrzeć do interesujących go ustawień. Oczywiście właściciel AVR-X1600H może skorzystać z układu automatycznej kalibracji, co w kilkanaście minut załatwi za niego sprawę związaną z właściwym ustawieniem wszystkich niezbędnych parametrów. Ci bardziej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć jednak powodów do narzekań, bo w menu, zwłaszcza w sekcji ręcznej konfiguracji głośników wszystko jest jasne i przejrzyste zwłaszcza, że za każdym razem gdy ustawiamy jakąś opcję, na dole zawsze pojawia się krótka adnotacja wyjaśniająca wpływ danej regulacji na działanie całego systemu lub konkretnych kolumn.

Finezja i temperament

Denon AVR-X1600H wśród innych konstrukcji w swojej grupie cenowej brzmi efektownie, co doskonale sprawdza się podczas odtwarzania filmowych ścieżek, szczególnie w filmach akcji. Zakres niskich tonów jest plastyczny, dobrze zróżnicowany i nasycony, ale co najważniejsze, mający spory zasięg i siłę przebicia. Przestrzeń wielokanałowa jest rozległa z ostro zdefiniowanymi źródłami pozornymi i dobrze pokazanymi proporcjami między dźwiękami w tle, a pierwszym i drugim planem. Podczas projekcji filmu "Spectre" początkowa scena ukazująca paradę z okazji święta zmarłych, została odtworzona efektownie i przede wszystkim z zachowaniem realizmu, dzięki czemu widz może znaleźć się niemal w samym środku rozgrywającej się akcji.

Denon AVR-X1600H

Helikopter latający nad tłumem ludzi, a zwłaszcza odgłosy pracy rotora wraz ze świszczącym od przeciążeń silnikiem, robią duże wrażenie. Denon odtworzył tę scenę otwierającą film "Spectre" z zachowaniem kinowego klimatu z rozłożyście rysowaną przestrzenią, ale również z dobrą dynamiką, zarówno w skali mikro, jak i makro. Ową scenę odtwarzałem kilka razy przy różnych poziomach głośności i muszę przyznać, że najlepsze efekty uzyskiwałem przy wysokim poziomie natężenia dźwięku. Brzmienie jest wówczas najbardziej efektowne, jest moc, dynamika, energia, ale co ważne nie jest to związane z przesadną agresją w zakresie wysokich tonów.

W porównaniu do amplitunerów innych producentów np. Pioneer czy Onkyo pochodzących ze zbliżonego przedziału cenowego, Denon wydaje się dysponować nieco bardziej stonowaną i bardziej zrównoważoną górą pasma. W efekcie dźwięki odtwarzane w zakresie wysokich tonów brzmią subtelniej, ale absolutnie nie można mówić tutaj o braku szczegółowości czy dynamiki w skali mikro.

Denon AVR-X1600H

Z muzyką Denon zachowuje się podobnie, zwłaszcza w paśmie niskich tonów. Podczas odtwarzania płyt SACD brytyjskiej grupy Depeche Mode bas był dobrej jakości, spójny o dosyć punktowej charakterystyce, a kiedy trzeba było zapuszczał się nisko adekwatnie do tego, co zostało zarejestrowane w nagraniach. Przestrzeń budowana była w bardzo zrównoważony sposób, a poszczególne dzięki zostały prawidłowo podzielone na poszczególne kanały, więc mogłem delektować się brzmieniem poszczególnych instrumentów docierających do mnie zarówno z z kolumn obsługujących kanały tylne, jak i przednie czy też centralną. Naturalnie należy wcześniej zadbać o prawidłową konfigurację głośników i ustawienia poszczególnych parametrów związanych z głośnością konkretnych kanałów czy też pasma odcięcia i prawidłowego określenia odległości od punktu odsłuchowego.

Z kolei podczas odtwarzania krążka Blu-ray z koncertu Schillera "Symphonia" Denon pokazał, że również odtworzenie monumentalnego brzmienia orkiestry symfonicznej nie stanowi dla niego problemu. Szczególnie dobrze zabrzmiał bas w momentach, gdy do głosu dochodziła cała gama instrumentów operujących w paśmie niskich tonów. Ten zakres pasma charakteryzował się nie tylko dobrą dynamiką, ale przede wszystkim dobrym różnicowaniem, dzięki czemu wszystkie dźwięki w zakresie niskich tonów odtwarzane były czytelnie.

Denon AVR-X1600H

Denon AVR-X1600H oferuje barwny przekaz i jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich amplitunerów tego japońskiego producenta. Szczególnie słychać to wtedy, gdy odtwarzamy wielokanałowo zarejestrowany materiał z muzyką klasyczną czy jazzem, gdzie siłą rzeczy nacisk kładziony jest właśnie na barwę. Dźwięk zwłaszcza instrumentów operujących w szerokim spektrum średnich tonów, ma balsamiczny, przyjemny w odbiorze charakter.

Warto wiedzieć

W przypadku testowanego amplitunera wielokanałowego stopnie wyjściowe zapewniają 145W (dane producenta) na jeden wysterowany kanał, a zatem musimy mieć świadomość, że ta moc wyraźnie spadnie, gdy amplituner będzie pracował przy w pełni wysterowanych wszystkich kanałach. Jest to jednak cecha wspólna dla wszystkich amplitunerów, ponieważ z marketingowego punktu widzenia, wyższa moc podana dla jednego kanału intensywniej działa na wyobraźnię klienta.

W rzeczywistości ilość watów potrzebna do nagłośnienia przeciętnej wielkości pomieszczenia często nie przekracza nawet 20% wartości podawanych przez producentów, a i tak jesteśmy w stanie uzyskać z przeciętnego amplitunera wysokie poziomy głośności – testowany amplituner jest tego najlepszym przykładem, bo w zestawieniu z kolumnami o przeciętnej skuteczności, bardzo dobrze radzi sobie z osiąganiem pełnej dynamiki i wysokich poziomów głośności, bez ryzyka przegrzewania się stopni końcowych. Morał z tego jest taki, że podczas poszukiwania amplitunera nie powinniśmy aż takiej wagi przykładać do danych technicznych, a przede wszystkim do licytacji wśród producentów "kto da więcej watów", a powinniśmy zaufać własnemu słuchowi – zawsze możemy się przecież umówić z dilerem na odsłuch danego amplitunera, żeby ocenić jego możliwości, a nawet porównać kilka modeli różnych producentów.

Podsumowanie

Denon AVR-X1600H doskonale łączy w sobie cechy wyposażenia budżetowych konstrukcji z możliwościami amplitunerów klasy średniej, zwłaszcza pod kątem jakości brzmienia i oddawanej mocy. Jest na tyle wszechstronną brzmieniowo jednostką, że czuje się dobrze zarówno z materiałem muzycznym, jak i filmowym. W dźwięku tego Denona panuje doskonała równowaga między dynamiką a wnikliwym odtwarzaniem wszelkich zjawisk przestrzennych. Sprawia to, że nawet te bardziej skomplikowane brzmieniowo utwory muzyczne nie będą miały przed nami żadnych tajemnic.

Werdykt: Denon AVR-X1600H

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Brzmienie barwne, plastyczne i finezyjne. Dobrze kontrolowany nisko schodzący bas. Wszechstronny brzmieniowo zarówno z materiałem muzycznym, jak i filmowym.

Minusy: Przy niższych poziomach głośności może brakować nieco siły przebicia, zwłaszcza w skali makro. Nieco ograniczona ilość analogowych złączy.

Ogółem: Ze względu na piękne brzmienie, ale również wyposażenie i atrakcyjną cenę model Denon AVR-X1600H jest wartych zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon AVR-X1600H
RODZAJ
Amplituner kina domowego
CENA
2.595 zł
WAGA
8,5 kg
WYMIARY (S×W×G)
434×151×339 mm
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.denon.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Moc: 145W na kanał przy 6Ω, 1kHz, 1%
 • Stosunek sygnał/szum: 98dB
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz-100kHz (+1dB, -3dB w trybie Direct)
 • Wydajny transformator sieciowy
 • 7-kanałowy wzmacniacz
 • tryb Eco dla zwiększenia oszczędności prądu
 • Dekodery: Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS:X, DTS-HD Master Audio
 • Tryb automatycznej kalibracji Audyssey MultEQ oraz asystent konfiguracji
 • Wejścia analogowe niezbalansowane: 2 pary wejść stereo RCA
 • Wejścia cyfrowe: 2 optyczne
 • Wejście Phono MM
 • Wyjście słuchawkowe
 • 6 wejść HDMI (w tym jedno na panelu czołowym) i 1 wyjście (4K, 60Hz, Ultra HD z obsługą HDCP 2.2, HDR)
 • 2 wyjścia subwooferowe
 • Wyjścia ze stopni końcowych: 7 kanałów
 • Wbudowane moduły dla Bluetooth, Wi-Fi
 • Współpraca z serwisami muzycznymi: Tidal, Spotify, Deezer (po aktualizacji)
 • Streaming Audio w AirPlay
 • Wejście USB i Ethernet
 • Obsługa Hi-Res Audio: FLAC, ALAC, WAV, AIFF, DSD 2.8/5,6MHz
 • Możliwość sterowania głosowego: Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri