s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Samsung Q85R

test |
Telewizor QLED - Samsung Q85R Rekomendacja

Samsung stawia na kwantowe kropki, jednak telewizory QLED 2019 to coś więcej niż tylko zaawansowana matryca, to więcej niż typowy ekran tv. Doświadczyliśmy tego podczas testów modelu Q85R.

Oferta telewizorów Samsunga na 2019 rok jest bardzo szeroka nawet jeśli skupimy się wyłącznie na sektorze premium, a więc modelach najbardziej zaawansowanych i tym samym najdroższych. Ten koreański producent wprowadził już do sprzedaży drugą generację swoich ekranów QLED 8K w rozmiarach 65,75, 82 a nawet 98 cali – to model Q950R, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji w celu zapewnienia jak najwyższej jakości obrazu i odpowiedniego upscalingu.

Tegoroczne propozycje z ekranami QLED to także 5 serii telewizorów 4K: flagowy Q90, bardzo zbliżony technologicznie do niego Q85 o którym za chwile dowiecie się więcej oraz przystępniejsze cenowo modele Q80, Q70 oraz bardzo tani Q60. W modelach Q70, Q80, Q85 i Q90 zastosowano bezpośrednie tylne podświetlanie, co zapewnia świetny kontrast i czerń. Modele różnią się od siebie liczbą stref i kilkoma innymi detalami. Jednak tak szerokiej oferty zaawansowanych telewizorów nie miał w ofercie jeszcze żaden z producentów.

Najwyżej pozycjonowany w tej grupie telewizorów jest model Q90, a testowany Samsung Q85 stoi pięterko niżej, ale różnice nie są duże i dotyczą głównie stylistyki oraz jasności HDR. Q90R jest też nieznacznie bardziej wydajny niż model Q85.

telewizor Samsung Q85R

Wygląd tego nowego telewizora niczym specjalnym nie zaskakuje nawiązując do sprawdzonej stylistyki poprzednich generacji telewizorów Samsunga z delikatną, choć solidną srebrzystą podstawą, wąskimi ramkami oraz tylną obudową, która z powodzeniem może pozostać odsłonięta. Jednym z największych atutów telewizora Q85 jest zastosowanie jednego "niewidzialnego" przewodu – nim dostarczane do ekranu jest zasilanie oraz sygnał. Reszta elektroniki i złącz ukryta jest w zewnętrznym pudełku. Dzięki temu możemy umieścić telewizor na ścianie, nawet bez żadnych przeróbek, a i tak nie będzie widać kabli, a podłączenie pendrive'a czy zmiana źródła sygnału nie wiąże się z "grzebaniem" za ekranem.

Stylistykę tego telewizora dopełnia niewielki, zgrabny aluminiowy pilot. Konstrukcję znamy z lat ubiegłych i w mojej ocenie to najlepszy pilot od urządzeń multimedialnych na rynku, przebijający nawet tego od Apple TV. W tym roku zyskał on dodatkowe przyciski do szybkiego uruchamiania Netflixa, Rakuten TV oraz Amazon Video Prime. To pomocne rozwiązanie, które pokazuje, że czasy kanałów telewizyjnych odchodzą w zapomnienie, a liczy się streaming, ale równie dobrze można by się bez tych przycisków obyć, wszak obsługa Tizena jest szybka i bezproblemowa. W samym systemie nie zmieniło się zbyt dużo. Główna zmiana to sam proces konfiguracji, który teraz może odbyć się z poziomu naszego smartfona, co znacznie przyspieszy pierwsze ustawienia.

telewizor Samsung Q85R

Atutem dla posiadaczy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem jest wprowadzenie obsługi protokołu AirPlay 2 (zarówno dla dźwięku jak i obrazu) oraz pojawienie się aplikacji Apple TV (TV App) dającej dostęp do bogatej biblioteki filmów w 4K, bez konieczności posiadania oddzielnego urządzenia, a więc Apple TV.

Samsung QLED Q85R to przede wszystkim telewizor dostarczający najwyższą możliwą jakość obrazu w ramach technologii LCD z dodatkową warstwą kropek kwantowych. Mamy tu bardzo precyzyjne odwzorowanie kolorów, w trybie Film efekty są już iście kinowe, a po profesjonalnej kalibracji otrzymujemy obraz bliski temu, co widzą w studiu koloryści zajmujący się przygotowywaniem filmów według wizji reżysera. Bezpośrednie strefowe podświetlenie sprawia, że zyskujemy bardzo głęboką czerń i świetny kontrast. Dodatkowo zastosowano tu specjalną powłokę antyrefleksyjną, która działanie jest spektakularnie, co znakomicie widać, jeśli postawimy obok dwa telewizory – jeden posiadający taką powłokę a drugi nie.

Samsung QLED Q85R to przede wszystkim telewizor dostarczający najwyższą możliwą jakość obrazu w ramach technologii LCD z dodatkową warstwą kropek kwantowych.

Co ciekawe różnice widać przy wyłączonym, jak i włączonym telewizorze. Przy wyłączonym mamy zupełnie inne odbicie światła, ekran nie odbija najbliższego otoczenia jak lustro, gdyż powłoka antyrefleksyjna pochłania i rozprasza znaczną część światła. Natomiast po włączeniu telewizora, dzięki tej powłoce obraz wyraźnie zyskuje na kontraście (gdyż mniejsze są odbicia) i możemy go oglądać pod znacznie większym kątem niż dotychczas nie obawiając się, że kolory stracą na intensywności. zwala na uzyskanie dobrego odwzorowania obrazu, także pod kątem. Zastosowanie tej powłoki sprawiło, że największy mankament telewizorów LCD z matrycą VA został praktycznie wyeliminowany.

telewizor Samsung Q85R

W dodatku wysoka jasność zarówno dla treści SDR, jak i HDR sprawia, że telewizor jest w pełni uniwersalny pozwalając cieszyć się wysoką jakością obrazu w dzień i w nocy. Nie można tego powiedzieć o konkurencyjnej technologii organicznej, gdzie telewizory w słoneczne dni zwyczajnie sobie nie radzą, a wyższość tej technologii tylko w zaciemnieniu czyli warunkach stricte kinowych. Q85R jest telewizorem do domu i ma cieszyć oczy zawsze, bez względu na to czy w danej chwili jest w naszym pokoju jaśniej czy ciemniej i czy telewizor jest włączony, czy nie.

Za ten aspekt, wymieniony jako ostatni, odpowiada technologia Ambient Mode. W nowej odsłonie tej opcji nazywanej często "kameleon" Samsung nie tylko pozwala sprawić, żeby nasz TV zlewał się z otoczeniem, będąc jak najmniej widoczny dla oka, ale może on także wyświetlać różne przyjemne obrazki, może np. być dopasowany do aranżacji, ściany, detali w pokoju i innych dodatków. Na ekranie może pojawić się nowoczesna animacja, nasze zdjęcia, grafiki, obrazy, a nawet najświeższe informacje. Wygląda to świetnie, zwłaszcza, gdy telewizor wisi na ścianie. Takie rzeczy mogliśmy do niedawna oglądać jedynie w filmach science-fiction, a teraz ta fikcja stała się rzeczywistością!

Ważną nowością jest także szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji i pojawienie się inteligentnych trybów obrazu i dźwięku. Dzięki wbudowanemu w pilot mikrofonowi, telewizor jest w stanie przeanalizować otoczenie i dopasować dźwięk do naszego pomieszczenia, efekty są słyszalne, choć w dalszym ciągu najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sferę audio, jest zakup soundbara lub skorzystanie z systemu audio. Zresztą do końca czerwca Samsung ma promocję i można do wybranych modeli QLED otrzymać soundbar za złotówkę (promocje różnią się w zależności od sieci sprzedaży).

telewizor Samsung Q85R

Tryb inteligentny to także dostosowanie się obrazu zarówno do tego co na ekranie, jak i w pomieszczeniu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wnikać w technikalia, a pragną się zawsze cieszyć dobrym obrazem. Najlepszym przykładem jest trzeci odcinek finałowego sezonu "Gry o Tron". Ciemne sceny bitwy, były wielokrotnie krytykowane, część osób nic nie widziała. Na szczęście właśnie tryb inteligenty pozwalał uzyskać satysfakcjonujące efekty bez utraty jakości obrazu, a wręcz ją poprawiając.

QLED Q85R dostępny jest w rozmiarach 55, 65 i 75 cali. To telewizor kompletny, uniwersalny, a jednocześnie bezkompromisowy. Mamy tu wszystko czego należy oczekiwać od telewizora w 2019 roku. Wysoka jakość obrazu, unikalne elementy wykończeniowe i "software'owe" wpływające na styl telewizora oraz fantastyczny rozbudowany system Smart TV. Gdyby nie to, że już się polubiłem z rozdzielczością 8K, to właśnie QLED Q85R lub Q90R znalazłby się nawet dziś w moim salonie.

Werdykt: Samsung Q85R

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Zaawansowane bezpośrednie podświetlanie poprawiające czerń a więc i kontrast, rewelacyjnie działająca powłoka antyrefleksyjna, wykorzystanie sztucznej inteligencji, pojedynczy, "niewidzialny" kabel, tryb ambient.

Minusy: Brak wsparcia dla Dolby Vision, przeciętny dźwięk.

Ogółem: Na wskroś nowoczesny, zaawansowany technologicznie telewizor, który wyciska wszystko co najlepsze z technologii LCD.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Samsung Q85R
RODZAJ
Telewizor QLED
CENA
16.999 zł
WAGA
40,5 kg (z podstawą)
WYMIARY (S×W×G)
1675,2×1053,6×379,9 mm
DYSTRYBUCJA
Samsung Electronics
www.samsung.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Wydajny procesor Quantum 4K
 • Funkcja AirPlay 2
 • Sterowanie głosem Amazon Alexa
 • Unowocześniony tryb Ambient
 • Wiele funkcji przyjaznych dla graczy np. niski Input-lag
 • Pobór mocy (maks.): 255W
 • HDR: Quantum HDR 1500