s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Pioneer UDP-LX800

test |
Odtwarzacz Blu-ray - Pioneer UDP-LX800

Pioneer bardzo poważnie traktuje sektor urządzeń do kina domowego, a dowodzi tego przetestowany przez nas najnowszy flagowy odtwarzacz UDP-LX800.

Katalog marki Pioneer jest pokaźny nie tylko w obszarze klasycznego stereo, ale również urządzeń do kina domowego. Zarówno wśród amplitunerów, jak i odtwarzaczy Blu-ray wybór jest spory i to w szerokim przedziale cenowym, co świadczy o bardzo starannym przygotowaniu oferty. Każdy może więc skompletować system na własną kieszeń. Bazując na komponentach Pioneera stworzonych z myślą o jak największej funkcjonalności, ale i najwyższej jakości dźwięku i obrazu, można stworzyć bezkompromisowy system wielokanałowy, mogący sprostać najbardziej wymagającym użytkownikom.

Pioneer na obecną chwilę może pochwalić się pięcioma różnymi modelami odtwarzaczy Blu-ray, ale to właśnie model UDP-LX800 dzierży miano konstrukcji flagowej oferującej najwyższej jakości obraz i brzmienie. Odtwarzacz ten przygotowano nie tylko z myślą o krążkach Blu-ray (w tym o rozdzielczości 4K), ale również do współpracy z wieloma formatami audio tj. SACD czy DVD-Audio, DSD, FLAC, WAV. Na uwagę zasługuje jednak fakt, że model UDP-LX800 można również potraktować jako pełnowartościowy odtwarzacz CD oferujący wysoką jakość dźwięku – dwukanałowa sekcja audio w jaką wyposażono testowany odtwarzacz jest imponująca i mocno rozbudowana, niczym w zaawansowanych konstrukcyjnie, wyspecjalizowanych odtwarzaczach CD.

Eliminacja drgań i wysokiej klasy podzespoły

Model UDP-LX800 należy do jednych z najbardziej zaawansowanych technicznie konstrukcji jakie Pioneer kiedykolwiek wypuścił na rynek. Naturalnie wpływ na to ma nie tylko zajmowana w katalogu pozycja, ale przede wszystkim wielka staranność począwszy od projektu poprzez jakość wykonania.

Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX800

Obudowę wykonano pod dyktando bardzo rygorystycznych norm dotyczących wibracji. Spodnią platformę nośną zbudowano z dwóch warstw płyt stalowych – do głównego Chassis wykonanego ze stali o grubości 1,6mm, dołożono od spodu dodatkową stalową, ciężką płytę o grubości 3mm. Tak przygotowana masywna platforma nośna jest doskonałym elementem tłumiącym wibracje, zapewniając jednocześnie wysoki komfort pracy poszczególnych elektronicznych obwodów.

Front wykonano z aluminiowej, precyzyjnie obrabianej płyty. Również z aluminium wykonano panele ozdobne, które znalazły się po bokach obudowy. Górną pokrywę montuje się wsuwając ją w dwa specjalne wzdłużne elementy usztywniające, co ma zapobiegać przenoszeniu wibracji. Zresztą w zakresie tłumienia drgań dołożono wszelkich starań, nie tylko w przypadku samej obudowy, ale również poszczególnych elementów znajdujących się wewnątrz odtwarzacza. Napęd Blu-ray zamknięto w specjalnie przygotowanej obudowie wyposażonej w górną pokrywę z przetłoczeniami w kształcie plastrów miodu, co ma skutecznie eliminować wszelkie wibracje już w zarodku.

Pioneer bardzo dobrze odtwarza też dźwięk, prezentując poziom zbliżony do najlepszych odtwarzaczy CD z podobnego pułapu cenowego.

Podobnie postąpiono z puszkami ekranującymi transformator dla sekcji analogowej i drugi nieco mniejszy dla sekcji cyfrowej. Obydwie puszki pokryto specjalna farbą antywibracyjną, a do tego na górnych ściankach pojawiły się przetłoczenia w kształcie litery "f" eliminujące ewentualne drgania wytwarzane przez transformatory. Dodatkowo od wewnętrznej strony wspomniane puszki transformatorów wyposażono w dodatkową miedzianą powłokę poprawiającą ekranowanie przed polem magnetycznym wytwarzanym przez znajdujące się wewnątrz trafa.

Wnętrze podzielono na trzy główne bloki – zasilający, przetwarzania cyfrowego wraz z napędem optycznym, a także ze sporą płytką dla dwukanałowego audio. Elementem świadczącym o tym, że UDP-LX800 można wykorzystać jako pełnowartościowy odtwarzacz CD/SACD jest właśnie płytka drukowana z obwodami audio. W jej obszarze zastosowano dwa zaawansowane przetworniki cyfrowo-analogowe ESS SABRE PRO (ES9026PRO), każdy dla jednego kanału, a także wzmacniacze operacyjne BB OPA2604, zarówno w układzie konwersji prądowo-napięciowej, jak i na wyjściu sygnału. Jako hermetyczne przekaźniki zastosowano bardzo dobre jednostki dostarczone przez firmę Takamisawa.

Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX800

Każdy z kanałów otrzymuje prąd ze stabilizowanych niezależnych sekcji zasilających, opartych na wysokiej klasy komponentach w tym dostosowanymi do potrzeb toru audio, kondensatorach filtrujących o sporej pojemności. Uwagę zwracają również dwie miedziane szyny masowe oddzielające od siebie obwody audio dla kanału lewego i prawego, zarówno w domenie cyfrowej, jak i analogowej, mające za zadanie usztywnić płytkę drukowaną i wyraźnie oddzielić obydwie sekcje.

Te są symetryczne i przede wszystkim doskonale zbalansowane względem wartości i tolerancji poszczególnych elementów biernych, co jest w zasadzie normą w przypadku drogich i zaawansowanych konstrukcyjnie odtwarzaczy CD. Uwagę zwraca również główna płytka drukowana z niemal całą sekcją cyfrową, obsługującą gniazda audio i wideo. Jest to starannie przygotowana wielowarstwowa płytka z elementami montowanymi po obydwu stronach w celu maksymalnego skrócenia drogi sygnału. Ponadto jest ona dodatkowo zaekranowana perforowaną puszką pokryta farbą antywibracyjną.

Z punktu widzenia użytkowania, nowy UDP-LX800 jest z pewnością przyjaznym urządzeniem – pilot jest dobrze zorganizowany, a menu ekranowe ma logicznie pogrupowane opcje. Ten niemal idealny obraz zaburza tylko dosyć uboga grafika menu oraz jego czytelność ze względu na niewystarczającą wielkość liter.

Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX800

Szczególną uwagę zwraca również praca napędu Blu-ray – jest on bardzo cichy, praktycznie niesłyszalny, zresztą tak samo pracuje szuflada napędu, działając bezszelestnie, co tylko podkreśla hi-endowy rodowód tego urządzenia.

Perfekcyjny obraz i dźwięk

Pioneer UDP-LX800 doskonale radzi sobie współpracując zarówno z TV LCD Ful HD, jak i LCD 4K. W rozdzielczości Full HD obraz cechuje się znakomicie oddanymi barwami – kolory są nasycone, żywe, ale nie przesadnie przejaskrawione, a czerń głęboka i to przy standardowych ustawieniach. Największe wrażenie robi jednak szczegółowość obrazu, nie tylko w rozdzielczości 1080p, ale przede wszystkim w 4K . Obraz z filmów lub koncertów, cechował się perfekcyjnie pokazywanymi, nawet najmniejszymi, detalami. Taki film jak "Szeregowiec Ryan" wydany na krążku Blu-ray 4K Ultra HD a odtwarzany za pośrednictwem UDP-LX800 może robić na widzach szczególne wrażenie, nie tylko za sprawą naturalnie oddanych kolorów, ale przede wszystkim zachwyca szczegółowością oraz motoryką ruchów przy zachowaniu ich płynności.

Jeśli zaś chodzi o dźwięk, to widać wyraźnie, że Pioneerowi chodziło o stworzenie uniwersalnego wzmacniacza akceptującego oprócz CD także trochę już zapomniany format SACD. I nie mam wątpliwości, że to się tej znanej japońskiej firmie udało, bo brzmienie zarówno z krążków CD, jak i SACD urzeka nie tylko spektakularną przestrzenią, ale przede wszystkim wyrafinowaną barwą i bardzo dobrą kontrolą w pełnym paśmie. Oczywiście jeśli UDP-LX800 porównamy z wyspecjalizowanym odtwarzaczem CD/SACD i do tego jeszcze z lampowymi stopniami wyjściowymi (w tej roli zastosowałem model CD-10 w wersji Signature austriackiej marki Ayon), to na tym polu Pioneer nieznacznie ustępuje, ale nie zapominajmy, że UDP-LX800 jest przede wszystkim odtwarzaczem Blu-ray, co nie stanęło na przeszkodzie, żeby stworzyć urządzenie mogące zaspokoić wymagających miłośników dwukanałowego brzmienia.

Pioneer bardzo dobrze odtwarza dźwięk, prezentując poziom zbliżony do najlepszych odtwarzaczy CD z podobnego pułapu cenowego. Analiza konstrukcji toru analogowego potwierdza, że mamy do czynienia z zaawansowanym odtwarzaczem, mającym oferować również wysoką jakość dźwięku w konfiguracji stereofonicznej. Odsłuch muzyki w formacie DSD pokazuje jak dużą przewagę ma ten format nad tradycyjnym CD. Jednak największe wrażenie zrobił na mnie odsłuch muzyki z koncertów odtwarzanych z płyt Blu-ray, a także dźwięku zapisanego na hybrydowym krążku SACD w formacie wielokanałowym.

Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX800

Słuchając koncertu "Tango 3.0 Live" zespołu Gotan Project brzmienie gitar akustycznych, skrzypiec i fortepianu oddane zostało w pełnej skali dynamicznej i z piękną naturalną barwą poszczególnych instrumentów, co powodowało wrażenie odbioru muzyki niczym podczas koncertu. Z kolei zespół Depeche Mode odtwarzany wielokanałowo z krążków SACD (wydania starszych albumów) brzmiał klarownie i przestrzennie z bardzo dobrą lokalizacją poszczególnych źródeł pozornych.

Szczególnie dobrze zaprezentował się album "Delta Machine" z krążka Blu-ray w formacie DTS-HD Master Audio. W utworze "Angel" wszystkie źródła pozorne były pokazane wręcz z laboratoryjną dokładnością jeśli chodzi o ich wielkość i rozmieszczenie na scenie. Ale moją uwagę zwrócił jeszcze sposób w jaki Pioneer odtwarzał zakres wysokich tonów. Robił to z ponadprzeciętną precyzją, ale z uwzględnieniem wszelkich zjawisk w skali mikro, potęgując tym samym wrażenie fizyczności detali pojawiających się w wielokanałowej panoramie.

Warto wiedzieć

W odtwarzaczu Pioneer UDP-LX800, tak jak we wcześniejszych modelach, zastosowano gniazdo Zero Signal terminal – jest to autorskie rozwiązanie Pioneera polegające na połączeniu odtwarzacza z amplitunerem poprzez wolne gniazdo RCA. Wyrównuje się w ten sposób poziom GND między obydwoma urządzeniami i eliminuje różnice potencjałów. Przekłada się to bezpośrednio na wyższą jakość reprodukowanego dźwięku i obrazu. Przeprowadzone próby pokazały, że ten system działa, ale nie na tak dużą skalę, przynajmniej w kwestii jakości obraz. Po połączeniu odtwarzacza UDP-LX800 z amplitunerem Marantz SR7013, zauważyłem nieznaczną poprawę w reprodukcji płynności obrazu - wrażenia te były jednak na granicy percepcji.

Ale jeśli chodzi o dźwięk wielokanałowy oraz dwukanałowy, to różnicę było słychać w zakresie wysokich tonów – gdzie po zastosowaniu połączenia między obydwoma urządzeniami poprzez złącze Zero Signal terminal, góra pasma stała się jeszcze bardziej uspokojona, jakby pozbawiona szumu, bardziej transparentna, a przestrzeń była stabilniej zarysowana z nieco lepszą gradacją głębi. Szczególnie dobrze było to słychać podczas odtwarzania albumu "Libera Me" wydanego na krążku SACD, zawierającego mnóstwo detali i mikrodźwięków, bardzo precyzyjnie rozmieszczonych w przestrzeni.

Odtwarzacz Blu-ray Pioneer UDP-LX800

Podsumowanie

Flagowy odtwarzacz Pioneer UDP-LX800 jest obecnie jednym z najlepszych tego typu odtwarzaczy na rynku. W swoim przedziale cenowym wyróżnia się dopracowaną konstrukcją, szczególnie dwukanałowego toru analogowego (posiada również wyjścia XLR), ale i zdolnością do precyzyjnego odtwarzania każdego formatu oferującego wysoką jakość dźwięku.

Obraz jest tak przekonujący, że podczas projekcji filmów w 4K Ultra HD łatwo można się zatracić. Ten odtwarzacz zapewnia moc fantastycznych przeżyć zarówno miłośnikom kina domowego, jak również melomanom.

Werdykt: Pioneer UDP-LX800

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Sprawi mnóstwo przyjemności zarówno podczas słuchania muzyki, jak i oglądania filmów. Najlepiej wypada z materiałami wysokiej jakości np. DSD w przypadku muzyki, gdyż zapewnia brzmienie pełne swobody, dynamiczne ze świetnie oddaną barwą. Z kolei w przypadku filmów 4K Ultra HD obraz zachwyca szczegółowością i żywymi, nasyconymi kolorami.

Minusy: Brak modułu Wi-Fi.

Ogółem: Ze względu na zaawansowaną, dwukanałową sekcję analogową, znakomicie sprawdzi się w roli odtwarzacza CD w systemie stereo. W zasadzie każdy plik muzyczny wysokiej jakości, będzie odtworzony z należytą precyzją i wiernością. Jako odtwarzacz filmów Blu-ray nie ma praktycznie konkurencji.

Ocena ogólna:

PRODUKT
Pioneer UDP-LX800
RODZAJ
Odtwarzacz Blu-ray
CENA
8.999 zł
WAGA
13,8 kg
WYMIARY (S×W×G)
435×131×339 mm
DYSTRYBUCJA
DSV Sp. z o.o. Sp. k
www.dsv.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetwornik cyfrowo-analogowy: 2xESS SABRE PRO (ES9026PRO)
 • Specjalna osłona napędu BD o strukturze plastra miodu
 • Transformator zasilający dużej mocy
 • Funkcja redukcji szumów PQLS dla audio na wyjściu HDMI
 • Wysokiej klasy wyjściowy stopień analogowy
 • Antywibracyjna obudowa wraz z izolatorami przeciwwstrząsowymi
 • Tryb predefiniowany SDR/HDR zapewniający optymalną wydajność wyświetlacza
 • Ekstremalnie krótka ścieżka sygnałowa i uproszczony purystyczny układ wzmacniający
 • Symetryczna konstrukcja bloku audio
 • Dwuwarstwowa platforma nośna dla zapewnienia wydajniejszej redukcji wibracji
 • Specjalne antywibracyjne ekrany dla transformatorów z dodatkową miedzianą powłoką ekranującą
 • Oddzielne transformatory dla analogowego bloku audio i sekcji cyfrowej
 • Dolby Vision (kompatybilność z niskimi opóźnieniami)
 • Obsługa Ultra HD Blu-ray, BD-Live/BONUSVIEW
 • Odtwarzanie: BD-ROM (UHDBD/3D BD/BD)/BD-R (DL)/BD-R LTH/BD-RE (DL); DVD-ROM (DVD-Video/DVD-Audio)/DVD-R (DL)/DVD-RW/DVD+R (DL)/DVD+RW; Audio CD (CD-DA/SACD)/CD ROM/CD-R/CD-RW
 • 2xUSB (1 panel tylny, 1 panel przedni)
 • Wejście Ethernet
 • Dwa wyjścia HDMI (w tym jedno SUB Audio)
 • Cyfrowe wyjścia: optyczne, koaksjalne
 • Wyjście Zero Signal dla poprawy jakości odtwarzanego sygnału audio/wideo
 • Analogowe wyjścia RCA i XLR dla lewego i prawego kanału
 • Zużycie energii: 42W (pełny pobór); 0,45W (tryb czuwania); 1,4W (tryb sieciowy)