s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Paradigm Premier 700F

test |
Kolumny podłogowe - Paradigm Premier 700F

Efektowny design może iść w parze z bardzo dobrym dźwiękiem, czego dowodzą podłogowe kolumny 700F marki Paradigm z nowej serii Premier.

Seria Premier urzeka atrakcyjnym projektem i szeroką gamą kolumn, nadających się zarówno do kompletowania systemów wielokanałowych, jak i stereofonicznych. To że w katalogu marki Paradigm w obszarze serii Premier znalazły się dwie konstrukcje wolnostojące (model 700F oraz 800F), wcale nie jest przypadkowe, bowiem jak każdy producent tak i Paradigm pragnie umożliwić klientom prawidłowy dobór zespołów głośnikowych do pomieszczenia odsłuchowego o określonej powierzchni.

Testowane kolumny 700F zaprojektowano z myślą o współpracy z systemami stereo lub wielokanałowymi w nieco mniejszych pokojach, nie przekraczających zwykle powierzchni 30-metrów kwadratowych. Większe kolumny 800F doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach powyżej 30-metrów kwadratowych i z tego względu dysponują wyższą efektywnością, basem o niższym zasięgu, a to wszystko jest pochodną znacznie większych wooferów i obudowy.

Kolumny podłogowe Paradigm Premier 700F

Nacisk na wygląd i nowoczesne materiały

Nowopowstała seria Premier charakteryzuje się nie tylko atrakcyjnym designem, bo Paradigm wyraźnie zerwał z wcześniejszą już nieco archaiczną linią wzorniczą, ale przede wszystkim zainwestował w nowe technologie i materiały (seria Persona i Prestige). Kiedyś znakiem rozpoznawczym kanadyjskich kolumn były typowe barwione (w odcieniu mlecznym) średniotonowe i nisko-średniotonowe polimerowe membrany (w głośnikach niskotonowych wykorzystywano specjalne mieszanki polipropylenu), by obecnie przejść na zupełnie nowe materiały, takie jak aluminium (seria Prestige), czy też Beryl (seria Persona), a skończywszy na polipropylenie wzbogaconym karbonem (seria Premier).

Widać więc, że na przestrzeni ostatnich kilku lat, gdy powstawały takie serie jak Prestige, a potem Persona, Kanadyjczycy mocno eksperymentowali z nowymi materiałami na membrany głośnikowe i jak pokazały nasze testy tych kolumn, był to niewątpliwie krok na przód. Paradigm prężnie się rozwija, a inwestycje w nowopowstałe serie Prestige, Persona, a teraz Premier, nie tylko dodały prestiżu tej znanej kanadyjskiej marce, ale też umocniły jej mocną pozycję na światowym rynku.

Paradigm stworzył kolumny, które nie zawiodą miłośników nisko zapuszczającego się basu, oraz efektownie prezentowanej góry pasma.

Premier 700F mają być postrzegane jako konstrukcje mocnej klasy średniej z wieloma technologicznymi i konstrukcyjnymi rozwiązaniami zaczerpniętymi wprost z hi-endowej serii Persona, która odniosła spory sukces rynkowym. Postanowiono wykorzystać podobne wzornictwo (choć w bardziej oszczędnej formie), a także klika elementów mających bezpośredni wpływ na dźwięk. Szczególną uwagę zwraca charakterystyczna perforowana soczewka akustyczna, osłaniająca głośnik średniotonowy. Ten element pochodzący z kolumn topowej serii Persona, produkuje się z aluminium. Zaś odpowiednik użyty w zestawach głośnikowych pochodzących z serii Premier zbudowano z czarnego tworzywa sztucznego.

Kolumny podłogowe Paradigm Premier 700F

Natomiast bez względu na materiał z jakiego wykonano ten element, soczewka pełni dokładnie tą samą rolę, a więc poprawia charakterystykę promieniowania fal akustycznych i ich fazowość względem głośnika wysokotonowego, sprawiając że dźwięk ma zyskać nie tylko na spójności, ale i precyzyjniej oddanej przestrzenności sceny budowanej przez kolumny. Z kolei głośnik wysokotonowy wyposażono w osłonę, wprost zaczerpniętą z tweeterów kolumn należących do serii Prestige – jest to drobno perforowana aluminiowa nakładka z wyprowadzoną w centrum soczewką akustyczną. Zwrotnicę zbudowano przy wykorzystaniu dwóch płytek drukowanych z odseparowanymi filtrami obsługującymi tor sygnałowy dla sekcji średnio-wysokotonowej oraz sekcji niskotonowej. Są to typowe dla Paradigma układy drugiegorzędu, składające się z elementów o zróżnicowanej jakości. Jednak w newralgicznych miejscach zastosowano wysokiej jakości podzespoły takie jak kondensatory polipropylenowe, czy też cewki powietrzne.

Woofery odtwarzające pasmo niskich tonów skonstruowano na bazie zupełnie nowo opracowanego układu magnetycznego, charakteryzującego się węższą szczeliną magnetyczną w której porusza się cewka, co zwiększyło precyzję reakcji głośnika na sygnał podawany ze wzmacniacza. Z kolei górne zawieszenie odwrócono fałdą do wewnątrz, a dzięki specjalnemu karbowaniu jej powierzchni, zwiększyła się precyzja ruchów membrany przy jednoczesnym ograniczeniu oporów, dzięki czemu podniesiono efektywność głośników. Wszystkie membrany stożkowe wykonano z polipropylenu wzbogaconego karbonem. Wysokie tony odtwarza kopułka z aluminiową membraną X-PAL. Maskownice mocowane są za pośrednictwem układu magnetycznego. Skrzynki wykonano z płyt MDF z bocznymi ścinakami zwężającymi się ku tyłowi.

Z tego względu zachowano oryginalny kształt bryły, ale jednocześnie ograniczono podbarwienia dźwięku wywoływane w główniej mierze przez fale stojące. Wnętrze skrzynek usztywniono wzdłużnie biegnącym wieńcem, a w wydzielonych komorach zastosowano wytłumienia z wełny syntetycznej. Głośnik średniotonowy bazuje na niezależnej i szczelnej komorze. Przedni panel, niezależnie od wersji kolorystycznej, zawsze posiada gumowatą, gładką w dotyku strukturę (jest to specjalnie przygotowany do kolumn serii Premier materiał antyrezonansowy). Pozostałe ścianki pokrywane są starannie lakierem dostępnym w trzech wariantach kolorystycznych.

Kolumny podłogowe Paradigm Premier 700F

Wyrównane i efektowne brzmienie

Testując kolumny marki Paradigm pochodzące z nowych serii Prestige, Persona czy też Premier podkreślałem wiele razy, że ten znany kanadyjski producent postanowił popracować nad nowym stylem brzmienia w stosunku do tego, co było wcześniej.

Obecnie mamy do czynienia z dźwiękiem cechującym się większym wyrafinowaniem, a objawia się to przede wszystkim intensywniejszą i bogatszą barwą oraz lepszym balansem tonalnym. Paradigm nie byłyby jednak sobą, gdyby nie pozostał przy efektownym i dynamicznym basie, czego nigdy nie można było odmówić produkowanym zestawom głośnikowym niemal od samego początków istnienia marki Paradigm. Dlatego też nie byłem zaskoczony, gdy po raz kolejny zetknąłem się z kolumnami pełnymi życia i wigoru.

Premier 700F osiągają stosunkowo wysoką efektywność, ale najważniejszy jest fakt, że do odtwarzania pasma niskich tonów wykorzystano układ oparty na dwóch wooferach, co tylko spotęgowało wrażenie masywności basu. Model 700F z racji nieco mniejszej obudowy, a także stożków o mniejszej średnicy, sprawdzi się najlepiej do nagłośnienia mniejszych pomieszczeń niż te do których adresowane są największe kolumny, z serii Premier, a więc model 800F. Oczywiście jak ktoś się uprze, spokojnie może te kolumny ustawić również w większych pomieszczeniach, ale należy liczyć się z tym, że zasięg niskich tonów oraz ich masa, zwłaszcza w porównaniu do większych kolumn 800F będą ograniczone.

Kolumny podłogowe Paradigm Premier 700F

Model 700F zaskakuje szybkością ataku, o czym przekonałem się odsłuchując za pośrednictwem tych kolumn dynamiczną i efektowną muzykę klubową. Oczywiście po raz kolejny Paradigm stworzył kolumny, które nie zawiodą miłośników nisko zapuszczającego się basu, oraz efektownie prezentowanej góry pasma. Jednak w przypadku 700F, zwłaszcza gdy przyjdzie nam ochota na odsłuch muzyki instrumentalnej, jazzowej czy klasycznej, szczególnie mocno docenimy zakres tonów średnich – subtelne wybrzmienia instrumentów operujących w zakresie średnicy zawsze będą wyraźnie słyszalne, tym bardziej, że w obecnie produkowanych konstrukcjach wysokie tony nie narzucają aż tak bardzo swojego charakteru, co jednoznacznie wskazuje na fakt, że Kanadyjczycy sporo pracowali nad uzyskaniem niemal idealnego balansu tonalnego.

Premier 700F nie są aż tak wymagającymi zestawami głośnikowymi odnośnie amplifikacji, ale żeby cieszyć się pełnią ich możliwości w zakresie reprodukowanego basu i dynamiki, najlepiej będzie połączyć je z mocniejszymi konstrukcjami tranzystorowymi. Podczas odsłuchu korzystałem ze znakomitego systemu stereofonicznego KI-RUBY marki Marantz, ale co muszę podkreślić, również i z Heglem H80 te smukłe kanadyjskie trójdrożne kolumny stworzyły znakomicie brzmiące zestawienie. Żeby uzyskać przestrzeń opartą na szeroko rozciągniętej scenie dźwiękowej oraz należycie oddanej głębi poszczególnych planów, 700F należy ustawić przy nieco szerszym rozstawie niż wynosi odległość od miejsca odsłuchowego i skręcić je nieco do środka. Wtedy 700F bez problemu będą "łapać" źródła pozorne rysowane w przestrzeni między kolumnami, a te najbardziej wysunięte w dal dźwięki, nic nie stracą na czytelności.

Kolumny podłogowe Paradigm Premier 700F

Warto wiedzieć

Paradigm w ostatnich latach dużo eksperymentował z materiałami membran głośnikowych – w efekcie powstały zupełnie nowe berylowe membrany zarówno dla głośników wysokotonowych, jak również średniotonowych i niskotonowych dla kolumn pochodzących z flagowej serii Persona. Tego typu membrany głośnikowe osiągają najniższą wagę i najwyższą sztywność, z tego względu kanadyjski producent zdecydował się zastosować je w przypadku membran wszystkich typów głośników.

Z kolei w przypadku serii Prestige postawiono na membrany X-PAL z czystego aluminium, charakteryzujące się również niską masą, niczym beryl, ale już nie aż tak ekstremalną sztywnością. To jednak nie stanęło na przeszkodzie, żeby kolumny pochodzące z serii Prestige nie zabrzmiały efektownie i dynamicznie przy zachowaniu znakomitej kontroli dźwięku w pełnym paśmie. W przypadku aluminiowych membran stosuje się wiele trików zwiększających ich sztywność, co jest oczywiście tajemnicą Paradigma.

Kolumny serii Premier czerpią z kolei z dobrodziejstw znanego i przede wszystkim cenionego przez Kanadyjczyków polipropylenu. Ale odmiana tego materiału jaką zastosowano w membranach głośnikowych kolumn serii Premier jest zupełnie nową mieszanką niż ta jaką na szeroką skalę Paradigm stosował we wcześniejszych modelach zestawów głośnikowych. Polipropylen wzbogacony karbonem osiąga znakomite właściwości związane z tłumieniem wewnętrznym, co przekłada się na czystszy, pozbawiony nadmiernych zniekształceń dźwięk. Polipropylen z domieszką karbonu nie jest tak sztywny jak aluminium, mimo to dzięki zachowaniu stosunkowo niskiej masy, wciąż nadaje się znakomicie na membrany głośników osiągających wysoką dynamikę.

Podsumowanie

Paradigm Premier 700F z pewnością zadowolą fanów niskiego i masywnego basu, ale jednocześnie zachwycą otwartym środkiem pasma akustycznego i niemal z aptekarską dokładnością dobraną górą pasma. Zatem nic nie stoi na przeszkodzi, żeby te kolumny dobrze zabrzmiały zarówno z ekspresyjną muzyką rockową, jak i bardziej wysmakowanym jazzem czy klasyką. W przypadku modelu 700F eleganckie i nowoczesne wzornictwo idzie w parze z nie mniej wciągającym brzmieniem z czego Paradigm zawsze słynął, ale tym razem dźwięk tych kolumn oferuje również inne atrybuty, stanowiące o ich klasie.

Werdykt: Paradigm Premier 700F

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Wysterowanie

Plusy: Efektowne, dynamiczne i przestrzenne brzmienie z nutą finezji w średnicy i precyzyjnie, aczkolwiek detalicznie podaną górą pasma. Ciekawy design i bardzo dobre wykonanie skrzynek.

Minusy: Dla miłośników miękkiego i relaksującego, masującego basu mogą okazać się zbyt bezpośrednie i twarde w odbiorze.

Ogółem: 700F okazuje się być nie gorszy od swojego droższego brata, a więc modelu 800F – są to jednak kolumny przewidziane do mniejszych pomieszczeń i w takich warunkach z pewnością spiszą się lepiej niż model 800F, po co zatem dopłacać do droższego modelu?

Ocena ogólna:

PRODUKT
Paradigm Premier 700F
RODZAJ
Kolumny podłogowe
CENA
7.499 zł (para)
WAGA
21,9 kg (szt.)
WYMIARY (S×W×G)
212×1012×321 mm
DYSTRYBUCJA
Polpak Poland Sp. z o.o.
www.polpak.com.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 53Hz-22kHz (+/-2dB)
 • Zasięg niskich tonów: 33Hz
 • Skuteczność/impedancja: 91dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: 15-180W
 • Podział pasma częstotliwości: 800Hz; 2500Hz (zwrotnica drugiegorzędu dla obydwu filtrów)
 • Konstrukcja trójdrożna
 • 25mm kopułka wysokotonowa X-PAL z czystego aluminium i z soczewką akustyczną oraz perforowaną aluminiową osłoną
 • 140mm stożek średniotonowy z polipropylenową membraną wzbogaconą karbonem i soczewką PPA
 • 2x140mm stożek niskotonowy z polipropylenową membraną wzbogaconą karbonem
 • Skrzynie wykończone w trzech wersjach kolorystycznych – ziarno espresso, czarny wysoki połysk, biały wysoki połysk