s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Wilson Viper 5.0

test |
Kolumny podłogowe - Wilson Viper 5.0

Starannie wykonany zestaw głośników kina domowego Wilson Viper 5.0 charakteryzuje się efektownym wzornictwem i oferuje dynamiczny przyjemny dżwięk z solidnym basem

Zestaw Viper 5.0 prezentuje się najbardziej designersko ze wszystkich kolumn marki Wilson – wraz konstrukcjami z serii Raptor ma należeć do najbardziej atrakcyjnych wizualnie systemów głośnikowych, zaprojektowanych i wyprodukowanych z myślą o kinie domowym, jak również stereo, a to za sprawą okazałych kolumn podłogowych. Te ostatnie to konstrukcje dwuipółdrożne z obudowami wentylowanymi tunelami bas-refleks. Celem nadrzędnym marki Wilson jest stworzenie atrakcyjnego produktu w konkurencyjnej cenie. Klientów ma przyciągnąć m.in. solidne wykonanie, ciekawa stylistyka (kojarząca się z kolumnami marki Dali) oraz brzmienie, przy którym można spędzić długie godziny, ciesząc się nie tylko spektakularnymi efektami w kinie domowym, ale też doświadczając ekscytujących wrażeń podczas odsłuchów w stereo.

Z naciskiem na estetykę

W przypadku marek specjalizujących się w wytwarzaniu budżetowych systemów kolumn głośnikowych nadrzędnym celem jest uzyskanie jak najlepszego stosunku jakości (wykonania i brzmienia) do ceny. W osiągnięciu tych wytycznych pomocne stało się obniżenie kosztów produkcji (Wilson produkuje w Chinach), ale przede wszystkim skupienie się na wyciągnięciu zalet ze wszystkich podzespołów mających bezpośredni wpływ na jakość brzmienia. Oczywiście na osiągnięcie sukcesu wpływ ma nie tylko jakość samych podzespołów, ale również zgranie całego pakietu w jedną, dobrze funkcjonującą całość – producent może stosować najlepsze markowe podzespoły do budowy zwrotnic, tj. wyszukane kondensatory, droższe cewki indukcyjne oraz topowe rezystory, jednak bez prawidłowego zestrojenia tych wszystkich komponentów wraz z głośnikami i akustyką skrzyń nie ma szans na osiągnięcie dobrej jakości dźwięku. Producenci droższych kolumn dysponujący większym budżetem mogą sobie pozwolić na stosowanie najlepszych komponentów do budowy kolumn. Natomiast jeśli idzie o budżetowe zestawy głośnikowe, liczy się przede wszystkim umiejętność aplikacji różnych rozwiązań i to właśnie ta wiedza wyróżnia najlepsze marki na tle tych przeciętnych.

Wilson nie stosuje żadnych kosmicznych technologii czy rozwiązań technicznych wyróżniających tę markę na tle podobnych firm oferujących budżetowe kolumny głośnikowe. Jednak po dokładnych oględzinach i odsłuchach kolumn z serii Raptor i Viper mogę stwierdzić, że zaprojektowane są z głową, ponieważ producent walcząc o obniżenie kosztów produkcji, nie ciął niczego na oślep, każda decyzja wydaje się głęboko przemyślana. Co więcej, konieczne oszczędności są w miarę możliwości czymś rekompensowane. Weźmy na przykład obudowy. Skrzynie kolumn wykonano z płyt MDF, które w celu obniżenia kosztów nie są zbyt grube, a co za tym idzie bardziej podatne na drgania. Żeby usztywnić konstrukcję, w ich wnętrzu umieszczono poprzeczne wzmocnienia w miejscach najbardziej podatnych na niekontrolowane drgania.

Wilson Viper 5.0

Skrzynie na powierzchni ok. 70% pokryte są okleiną drewnopodobną, a fronty polakierowane. Przy czym należy podkreślić, że producent przyłożył się mocno do staranności wykonania – podczas dokładnych oględzin kolumn z serii Viper nie znalazłem żadnych technologicznych niedoróbek. Płyty MDF tworzące ścinaki są ze sobą starannie połączone, co gwarantuje również należytą szczelność obudów, a wewnętrzne wzmocnienia ściśle przylegają do każdej ze ścianek, tworząc odporny na wibracje szkielet. Jedna przednia kolumna waży nieco ponad 10kg, więc jak na konstrukcję podłogową nie jest to nawet waga średnia, ale z drugiej strony nie spotkałem się jeszcze w przypadku zestawów kina domowego w tej cenie z bardziej masywnymi konstrukcjami. Głośniki wysokotonowe wyposażono w eleganckie kołnierze, wzorniczo nawiązujące do kolumn Dali pochodzących z serii Icon, a same kopułki wyprodukowano na bazie tekstylnych włókien zalewanych specjalnym silikonem nadającym membranie pożądany kształt i elastyczność. Membrany głośników stożkowych, odpowiadających za przenoszenie basu oraz tonów średnich, wykonano z powlekanej celulozy – jest to wciąż bardzo popularny materiał, po który producenci sięgają najczęściej. Zwrotnice kierujące odpowiednie zakresy częstotliwości na poszczególne głośniki wykonano według założeń typowych dla produktów budżetowych, a więc na bazie tańszych podzespołów – są to proste filtry drugiego rzędu oparte m.in. na kondensatorach elektrolitycznych.

Porywające i ujmujące!

System kolumn z serii Viper już od pierwszych chwil odsłuchu przykuwa uwagę słuchacza efektownym i angażującym dźwiękiem. Wpływ na to ma nie tylko spora powierzchnia wooferów odpowiadających za przenoszenie zakresu niskich tonów, zainstalowanych w kolumnach podłogowych, ale także głośniki wysokotonowe wyposażone w miękkie kopułki, starannie cyzelujące wszelkie detale. Podczas analizy budowy poszczególnych kolumn z serii Viper przekonałem się, że producent postawił na staranną aplikację podzespołów mających bezpośredni wpływ na jakość brzmienia. Owocuje to nie tylko spójnym dźwiękiem, ale przede wszystkim ładnie odtwarzaną przestrzenią. To właśnie budowaną przez te kolumny przestrzeń należy zaliczyć do ich najmocniejszych stron, ponieważ zarówno w konfiguracji wielokanałowej (w połączeniu z amplitunerem AVR-X2400H marki Denon), jak i w klasycznym zestawieniu stereofonicznym (tutaj wykorzystałem wzmacniacz AMC XIA) lokalizacja źródeł pozornych czy też ich rozmieszczenie na scenie nie pozostawiły najmniejszego niedosytu. Warto jednak podkreślić, że droższe systemy są przede wszystkim precyzyjniejsze, zwłaszcza pod względem odwzorowania głębi sceny dźwiękowej czy też rozmiarów poszczególnych instrumentów i czegoś takiego nie osiągniemy ani za pośrednictwem budżetowego zestawu Viper, ani żadnych innych kolumn z porównywalnej półki cenowej. Ale z drugiej strony wiele tanich kolumn ma przeważnie problemy z uzyskaniem wystarczającej przestrzenności dźwięku czy też z budowaniem sceny muzycznej w oparciu o dźwięki swobodnie oderwane od głośnikowych membran. Viper nie ma z tym żadnego kłopotu! Wypada bardzo dobrze, jeśli chodzi o odwzorowanie przestrzenności brzmienia i jego obszerności, a więc swego rodzaju szkieletu, na który nakładane są poszczególne dźwięki. Słychać to było nie tylko w odtwarzanych filmowych ścieżkach dźwiękowych, ale również wtedy, kiedy sięgałem po muzykę w stereo.

Wilson Viper 5.0

Viper 5.0 zaskakują skalą reprodukowanego basu, bo jest on odtwarzany masywnie, sprężyście i przede wszystkim z należytą głębią. Podczas odtwarzania filmów akcji zakres niskich tonów był prawidłowo dociążony, a kiedy trzeba było wręcz obfity – należy jednak podkreślić, że Viper 5.0 nie zmierzają ani w kierunku przesadnej twardości, ani miękkości, bo zakres niskich tonów zachowuje pod tym względem neutralny charakter. Zatem należy to odnotować jako pozytyw i ukłon w kierunku osób preferujących wierny przekaz.

W stereo bas się nieco wyszczupla, ale wciąż zakres ten można uznać za solidny filar dla położonych wyżej częstotliwości. Do głosu dochodzi również obszerna przestrzeń, nieco zyskująca na precyzji, zwłaszcza jeśli te okazałe podłogowe kolumny połączymy ze wzmacniaczem oferującym zróżnicowaną stereofonię. Należy jednak pamiętać, że ze względu na tunele bas-refleks ulokowane z tyłu kolumn trzeba zachować pewien dystans od ściany znajdującej się za nimi – w pomieszczeniu o powierzchni nieco powyżej 20 metrów kwadratowych odległość 0,6 metra powinna okazać się wystarczająca, aby zachować masywny charakter basu, ale i pożądany kontur.

Warto wiedzieć

Obecnie w katalogu marki Wilson znajduje się pięć różnych serii (Movix, Viper, Cinematic, Estrada, Raptor). Do najbardziej rozbudowanych należy topowa linia Raptor, bowiem na jej bazie Wilson oferuje trzy różne zestawienia w dosyć szerokim przedziale cenowym – ceny za system 5.0 wahają się w zakresie 2.845–3.645zł. Ostatnimi nowościami, jakie zasiliły katalog, są serie Viper i Estrada (w tej samej cenie), a także seria Movix (każdy z systemów 5.0 można nabyć w detalu za 2.499zł). Najtańszym obecnie produkowanym zestawem marki Wilson jest seria Cinematic – komplet kolumn w konfiguracji 5.0 można kupić już za 1.999zł.

Wilson Viper 5.0

Podsumowanie

Serię Viper wyróżnia atrakcyjny, nowoczesny design oparty na starannie zaprojektowanych głośnikach (producent bardzo sprytnie wykorzystał również drobne detale głośników do uzyskania nowoczesnego wyglądu), jak również nietuzinkowy, ekspresyjny dźwięk oparty na obficie zaprezentowanej przestrzeni i przede wszystkim mocnym, dosyć neutralnym basie. Dzięki rozbudowanym i efektywnym kolumnom frontowym oraz dobrej równowadze tonalnej i nienarzucającym się, a jednocześnie detalicznie brzmiącym wysokim tonom Viper 5.0 sprawdzi się zarówno w kinowej konfiguracji wielokanałowej, jak i w stereo. Atrakcyjny design niewątpliwie idzie tutaj w parze z energicznym i przykuwającym uwagę dźwiękiem. Kolumny te warte są każdej wydanej na nie złotówki.

Werdykt: Wilson Viper 5.0

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Spójne brzmienie o rozłożystej przestrzeni budowane na masywnym, nisko schodzącym basie. Oferują dużo przestrzeni i spójny, prawidłowo zbalansowany dźwięk bez nadmiernej ekspozycji wysokich tonów. Efektowne i eleganckie wzornictwo oraz staranne wykonanie

Minusy: Wymagają nieco więcej uwagi przy ustawianiu ze względu na bas-refleks promieniujący do tyłu. Obudowy mają nieco mniejszą sztywność niż w kolumnach serii Raptor, co przekłada się na słyszalne drobne podbarwienia dźwięku w zakresie niskich tonów

Ogółem: Seria Viper z pewnością należy do najładniej zaprojektowanych w ofercie marki Wilson – mimo niewysokiej ceny postawiono na elegancki wygląd, ale i solidne głośniki oferujące dynamiczny, przyjemny, nieco wygładzony dźwięk z solidnym basem, co z pewnością w kinie domowym jest sporą zaletą

Ocena ogólna:

PRODUKT
Wilson Viper Front
RODZAJ
Kolumny podłogowe
WAGA
10,8kg (szt.)
WYMIARY (SxWxG)
195x1000x306 mm
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 45Hz–20kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 90dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: do 150W
 • Podział pasma częstotliwości: 2.500Hz (podział między stożkiem nisko-średniotonowym a kopułką wysokotonową)
 • Konstrukcja dwuipółdrożna
 • 25mm miękka nasączana kopułka wysokotonowa
 • 165mm głośnik nisko-średniotonowy z powlekaną celulozową membraną stożkową
 • 165mm głośnik niskotonowy z powlekaną celulozową membraną stożkową
 • Obudowa wentylowana tunelem bas-refleks
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny z grafitowym frontem
PRODUKT
Wilson Surround
RODZAJ
Kolumny podstawkowe
WAGA
1,8kg (szt.)
WYMIARY (SxWxG)
135x240x206 mm
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 60Hz–20kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 89dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: do 100W
 • Podział pasma częstotliwości: 2.800Hz
 • Konstrukcja dwudrożna
 • 25mm miękka nasączana kopułka wysokotonowa
 • 100mm głośnik nisko-średniotonowy z powlekaną celulozową membraną stożkową
 • Obudowa wentylowana tunelem bas-refleks
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny z grafitowym frontem
PRODUKT
Wilson Center
RODZAJ
Kolumna centralna
WAGA
3kg (szt.)
WYMIARY (SxWxG)
400x135x206 mm
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Pasmo przenoszenia: 50Hz–20kHz (+/-3dB)
 • Skuteczność/impedancja: 88dB/4Ω
 • Sugerowana moc wzmacniacza: do 100W
 • Podział pasma częstotliwości: 2.600Hz
 • Konstrukcja dwudrożna
 • 25mm miękka nasączana kopułka wysokotonowa
 • 2x100mm głośnik nisko-średniotonowy z powlekaną celulozową membraną stożkową
 • Obudowa wentylowana tunelem bas-refleks
 • Dostępne wersje wykończenia: czarny z grafitowym frontem
PRODUKT
Wilson Viper 5.0
RODZAJ
Zestaw głośników kina domowego
CENA
2.499 zł (za komplet 5.0)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
wilson-hifi.eu