s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Sennheiser HD 471

test |
Słuchawki - Sennheiser HD 471

Słuchawki HD 471 Sennheisera należą do niedawno odświeżonej serii HD 400. Testujemy, co mają do zaoferowania

Nie każdy kojarzy Sennheisera z przystępnymi cenami. Promowane w ostatnim czasie słuchawki mobilne, takie jak bezprzewodowe Momentum czy HD 630VB, plasujące się w przedziale cenowym 1.500-2.200zł, mogły niektórych utwierdzić w przekonaniu, że w ofercie tego niemieckiego producenta nie ma modeli budżetowych. Tymczasem odświeżona seria HD 400, która swoją premierę miała na tegorocznych targach IFA, to dowód na to, że właścicielem słuchawek tej prestiżowej marki można stać się za stosunkowo nieduże pieniądze. Trzy nowe "nauszniki" kuszą swoimi niewysokimi cenami (HD 451 wyceniono na 259zł, HD 461 na 349zł, a HD 471 na 429zł), a przecież nazwa Sennheiser zobowiązuje. O możliwościach odświeżonej serii HD 400 przekonaliśmy się, testując najwyżej pozycjonowany model HD 471.

Konstrukcja

Sennheiser zdążył nas już przyzwyczaić (nawet w przypadku droższych modeli słuchawek) do zdawkowych informacji na temat wykorzystanych materiałów - tym razem w opisie wspomina się jedynie o "mocnych magnesach neodymowych i ultralekkich membranach", a ponadto o "obudowie wykonanej z wysokiej jakości tworzyw". Jak to wygląda w praktyce? HD 471 są lekkie i pewnie zajmują odpowiednie miejsce na głowie, choć potrzeba chwili, by przyzwyczaić się do ich "kanciastości" i sztywności. Poduszki obejmują całe uszy, zapewniając przy tym niezłą izolację od otoczenia.

słuchawki Sennheiser HD-471

Materiały są adekwatne do ceny - rządzi czarny plastik ze srebrnymi wstawkami oraz miła w dotyku sztuczna skóra. Do lewej muszli podłącza się kabel zakończony pozłacanym, kątowym microjackiem - można wybrać wariant z pilotem dla smartfonów/tabletów z Androidem, polecany zwłaszcza użytkownikom rodziny Galaxy Samsunga (oznaczenie HD 471G), jak i dla iUrządzeń marki Apple (HD 471i). W zestawie znajduje się także 3-metrowej długości przewód bez pilota oraz przejściówka 6,3mm dla tych, którzy zechcą podłączyć słuchawki np. do systemu hi-fi. Zwolennicy odsłuchów mobilnych mogą do transportu wykorzystać woreczek, pamiętając jednak o tym, że opisywanego modelu nie można złożyć w "rogalik". Właściwe jedyna regulacja dotyczy pałąka, bo widelce utrzymujące muszle obracają się w minimalnym stopniu - w sam raz, by dopasować je do głowy - zaś same muszle można nieco odchylić od pionu. Całość sprawia solidne wrażenie, choć uczciwie trzeba przyznać, że słuchawkom HD 471 daleko do modeli Momentum czy HD 630VB. Różnice w cenie łatwo wytłumaczyć jakością wykorzystanych materiałów. Pozostaje pytanie o jakość dźwięku.

Jakość brzmienia

Na szczęście pod tym względem model HD 471 nie zawodzi. Co prawda osobom przyzwyczajonym do dużej ilości niskich tonów brzmienie tych słuchawek może wydać się za lekkie, ale to wrażenie mija po jakimś czasie. Sam w pierwszej chwili tak pomyślałem, choć do zwolenników dominującego basu nie należę. Sęk w tym, że w ostatnim czasie większość słuchawek stawia na potężne, nisko rozciągnięte, zwaliste basisko, którego w tym wypadku się nie uświadczy. Czy to źle? Wszystko zależy od preferencji - dla jednych basu będzie za mało, inni tego rodzaju prezentację powitają z ulgą jako swego rodzaju powrót do normalności. Sam skłaniam się ku tej drugiej opcji, tym bardziej że sporo zależy także od ulubionych gatunków muzycznych - jazz, blues, pop i lżejsze odmiany rocka są z modelem HD 471 w pełni "kompatybilne". Na pewno nie można też odmówić Sennheiserom dokładności oraz szybkości w zakresie niskotonowym - obie te cechy nie budzą większych zastrzeżeń.

Co oprócz tego HD 471 mają do zaoferowania? Świetną (jak na swoją cenę) przestrzeń oraz efekty stereofoniczne, a ponadto naturalność delikatnie uprzywilejowanej średnicy uzupełnioną bogatą górą pasma (która tylko okazjonalnie przejawia lekką metaliczność), a w efekcie - poczucie żywości i otwartości brzmienia. Przełom średnich i wysokich tonów jest prezentowany wyraziście, lecz tylko sporadycznie kiepsko brzmiące płyty męczą natarczywością. Zazwyczaj góry - która, co oczywiste, w porównaniu z droższymi modelami Sennheisera jest mniej urozmaicona - jest tyle, ile trzeba. I nawet jeśli nie jest to przekaz idealny, to i tak uwagi krytyczne przestają mieć znaczenie w obliczu ceny tego modelu oraz możliwości innych, nieraz znacząco droższych konkurentów.

słuchawki Sennheiser HD-471

Podsumowanie

Sennheiser HD 471 to udane słuchawki przybliżające słuchacza do dźwięku audiofilskiego. Nie męczą natarczywością, udanie godząc bogactwo przekazu z muzykalnością. Ogólny charakter ich brzmienia należy ocenić jako dobrze zrównoważony, z lekką tendencją do podkreślania średnicy. Sprawdzą się zarówno ze smartfonem, jak i poważnym zestawem hi-fi.

Bądź mobilny! Czytaj na tablecie

Posiadaczy tabletów iPad oraz urządzeń z systemem Android zachęcamy do pobrania za darmo dedykowanej aplikacji umożliwiającej dostęp do bezpłatnych wydań cyfrowych, z których m.in. pochodzi ten artykuł.


Aplikacja Hi-Fi Choice dla iPada
Aplikacja Hi-Fi Choice dla Androida

Werdykt: Sennheiser HD 471

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Kompaktowe i lekkie. Brzmienie spójne, dobrze wyrównane tonalnie, z lekko wyeksponowaną średnicą

Minusy: Przydałby się jakiś sprytny system składnia

Ogółem: Bardzo przyjemny dźwięk na nieduże pieniądze

Ocena ogólna:

PRODUKT
Sennheiser HD 471
RODZAJ
Słuchawki dynamiczne
CENA
429 zł
WAGA
b.d.
DYSTRYBUCJA
Aplauz Sp. z o.o.
www.sennheiser.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: zamknięta, wokółuszna
 • Pasmo przenoszenia: 16Hz-24kHz
 • Impedancja: 32Ω
 • Poziom ciśnienia akustycznego: 114dB (1kHz/1Vrms)
 • THD, całkowite zniekształcenia harmoniczne: <0,1% (1kHz/1Vrms)
 • Mikrofon: wbudowany w pilot (dostosowany do urządzeń Samsung Galaxy i innych)
 • Przewód: 1,4 m, dodatkowy przewód 3 m + przejściówka jack 6,3 mm