s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

kino domowe

Melodika BL420S

test |
Zestaw kolumn kina domowego - Melodika BL420S

Tani zestaw kolumn do kina domowego urzeka solidnym wykonaniem i energetycznym brzmieniem

Melodika oprócz kilku modeli kolumn do stereo oferuje również zestawy głośnikowe do kina domowego. W przypadku tej polskiej marki cechą nadrzędną są niskie ceny, ale liczy się również jakość wykonania. A ta, jak się już nie raz przekonałem, kształtuje się na wysokim poziomie, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę poszczególne konstrukcje stworzone z myślą o konfiguracji stereo. A jak jest z zestawami do kina domowego? Testowane kolumny wchodzą w skład systemu BL420S, bazującego na konstrukcjach podłogowych BL-40, centralnej jednostce BLC-20 oraz specjalnie przystosowanych do pracy w systemach surround dwudrożnych dipolowych zespołach głośnikowych BLS-20 z dwiema kopułkami wysokotonowymi i płaskimi skrzyniami dostosowanymi do montażu naściennego.

Solidna obudowa

W przypadku niedrogich zespołów głośnikowych konstruktorzy i projektanci muszą liczyć się z pewnymi kompromisami wynikającymi z ograniczonego budżetu. Sukces końcowy zależy zatem od umiejętności właściwego zagospodarowania środków finansowych i takiego doboru poszczególnych elementów, aby możliwie jak najlepiej z sobą współpracowały niczym zgrany zespół muzyczny. Wpływ na efekt brzmieniowy poszczególnych kolumn ma wiele komponentów, takich jak same głośniki czy skrzynie i przede wszystkim zwrotnice odpowiadające za kierowanie sygnału o pożądanych parametrach do konkretnych przetworników. Konstruktor kolumn Melodika wydaje się dzielić po równo w każdym z tych obszarów – głośniki, choć mają blaszane kosze, to jednak posiadają korektory fazy czy też sztywne membrany z plecionki włókna szklanego oraz gumowe, wytrzymałe (górne) zawieszenie. Z kolei skrzynki zbudowano na bazie dosyć grubych płyt MDF, oklejono je folią winylową imitującą drewniany odpowiednik, co jest charakterystyczne dla tanich kolumn. Ale za to skrzynki wzmocniono od wewnątrz dodatkowymi wieńcami, a nawet użyto mat bitumicznych do tłumienia wibracji. To właśnie skrzynie kolumn Melodika są ich najmocniejszym punktem i stanowią sprzyjające środowisko dla zainstalowanych w ich wnętrzu przetworników. Naturalnie, w tym kierunku można pójść dalej i stosować jeszcze cięższe i sztywniejsze obudowy o większej bezwładności i odporności na rezonanse oraz oklejać je naturalnym fornirem. Jednak takie zabiegi są już typowe dla dużo droższych zestawów kolumn.

Kolumny Melodika należą do dynamicznie brzmiących zespołów głośnikowych, co z pewnością jest sporą zaletą, nie tylko podczas odsłuchu w konfiguracji dwukanałowej, ale zwłaszcza wielokanałowej

Melodika należy do produktów z budżetowej półki cenowej i w porównaniu z konkurencyjnymi kolumnami wielu renomowanych marek wcale nie wypadają gorzej, zwłaszcza pod kątem wykonania skrzynek. W skład zestawu BL420S wchodzi pięć kolumn głośnikowych tworzących system 5.0, a więc bez aktywnego subwoofera. Naturalnie brak aktywnego subwoofera nie jest dużą przeszkodą w uzyskaniu obszernego i głębokiego basu, ponieważ przednie podłogowe kolumny dysponują sporym zasięgiem w paśmie niskich tonów. Jednak w pokojach o powierzchni powyżej 20 metrów kwadratowych może się okazać, że miłośnikom niskotonowych wibracji będzie brakować zarówno masy, jak i rozciągnięcia basu do najniższych oktaw. W takim przypadku należy liczyć się z dodatkową inwestycją związaną z zakupem aktywnego subwoofera.

Kupując zestaw kolumn marki Melodika, klient nie jest jednak zmuszany od razu do zakupu aktywnej jednostki niskotonowej, dzięki czemu cena systemu 5.0 jest atrakcyjna, bo zwykle to właśnie ten głośnik znacząco podnosi cenę całego zestawu 5.1. Przednie kolumny dysponują dwuipółdrożnym układem głośnikowym, natomiast kanał centralny i tylne obsługiwane są przez kolumny dwudrożne. O ile głośnik centralny nie wyróżnia się niczym specjalnym, o tyle te obsługujące kanały surround wyposażono w płaskie skrzynki, dzięki czemu dobrze będą prezentować się podwieszone na ścianie. Poza tym bazują one na dwóch głośnikach wysokotonowych, co znacznie poszerza kąt rozpraszania w zakresie wysokich tonów, poprawiając tym samym efekt dźwięku dookolnego. Przednie kolumny podłogowe BL40 wyposażono w solidne cokoły i regulowane chromowane kolce. Podczas ustawiania podłogówek polecam taką regulację za pomocą kolców, aby kolumny były odchylone od pionu o kilka stopni do tyłu. Zabieg ten poprawi nieco stereofonię oraz delikatnie wpłynie na wyrównanie balansu tonalnego poprzez wyrównanie czasowe tweetera względem niżej położonego stożka odtwarzającego zakres tonów średnich i basu.

melodika bl420s

W akcji

Odsłuchiwane przeze mnie wcześniej w konfiguracji stereo modele kolumn marki Melodika utwierdziły mnie w przekonaniu, że są jednymi z tych zespołów głośnikowych, które już od pierwszych chwil odsłuchu absorbują uwagę słuchacza. Dzieje się tak nie tylko ze względu na dosyć jasny i energiczny przekaz, ale przede wszystkim za sprawą wielkiej chęci do grania. Po części wynika to ze specyfiki tych kolumn, co znajduje potwierdzenie w ich danych technicznych – zarówno ich efektywność, jak i impedancja są przyjazne nawet dla słabowitych i tanich wzmacniaczy. Jednak również spora w tym zasługa stylu strojenia filtrów w zwrotnicy dzielącej pasmo częstotliwości na poszczególne głośniki. Zestaw Melodika swoje brzmienie opiera na jaskrawo zaprezentowanej górze pasma, znacznie wzmocnionej zwłaszcza w jej średnim podzakresie, a także żwawym i nieco podkreślonym górnym rejonie basu. Efektem tego jest dźwięk z charakterem, przykuwający uwagę i przez to mogący podobać się wielu amatorom ekspresyjnego przekazu.

Kolumny Melodika należą do dynamicznie brzmiących zespołów głośnikowych, co z pewnością jest sporą zaletą, nie tylko podczas odsłuchu w konfiguracji dwukanałowej, ale zwłaszcza wielokanałowej. W stereo bardziej liczy się jednak finezja przekazu, balans tonalny i naturalność. Z kolei w kinie domowym te elementy nie są już tak ważne i pierwszoplanowe, jak dynamika, budowana obszernie przestrzeń i ekspresyjny bas, mimo że nie zawsze zgodny z prawdą. Brzmienie, jakie prezentuje zestaw BL420S, szczególnie dobrze sprawdzało się podczas testu z materiałem filmowym. W filmach akcji, jak "Szybcy i wściekli 6" oraz "Gorączka" wydanych na płytach Blu-ray system oparty na kolumnach marki Melodika popisał się obszernym dźwiękiem ze sporym potencjałem w zakresie niskich tonów. Muszę jednak podkreślić, że ten zestaw odsłuchiwałem w pomieszczeniu o powierzchni 20 metrów kwadratowych. W tych większych basu już może brakować, więc przyszły użytkownik dysponujący sporym pokojem już na samym wstępie powinien poważnie zastanowić się nad dodatkową inwestycją związaną z zakupem aktywnego subwoofera. Jednak w średniej wielkości pokojach podłogowe BL40 sprawią, że basu będzie w sam raz, co pozwoli cieszyć się ekspresyjnymi ścieżkami dźwiękowymi filmów. Szczególnie do gustu przypadły mi sceny akcji z filmu "Gorączka" – wystrzały z broni palnej w centrum miasta, między wieżowcami, były bardzo sugestywne, brzmiały ostro i zadziornie. Naturalnie spory udział miał w tym amplituner marki Onkyo, model TX-NR535, oraz Harman/Kardon AVR 161, w których towarzystwie na przemian odsłuchiwałem zestaw Melodiki.

melodika bl420s

Jednak gdyby te kolumny nie dysponowały tak energicznym przekazem, to nie miałbym tyle frajdy podczas oglądania tego filmu. Z kolei w materiale z "Szybkich i wściekłych 6" zestaw BL420S dosyć precyzyjnie budował przestrzeń, która pełna była przeróżnych odgłosów. Dynamicznie rozwijające się sceny akcji nie stanowiły dla BL420S wyzwania, któremu nie byłyby w stanie podołać. Dźwięki docierające do mnie zarówno z przodu, jak i z tyłu ładnie wypełniały przestrzeń z prawej i lewej strony. To z kolei potęgowało wrażenie bycia w samym środku akcji. Pościgi samochodowe wypadły równie ekspresyjnie i, co ważne, dźwięk przetwarzany przez te kolumny swoją szybkością zmian natężenia zawsze nadążał za tym, co w danej chwili działo się na ekranie. Duży udział w prawidłowym odwzorowaniu efektów dźwiękowych miały kolumny tylne, wyposażone w dwa głośniki wysokotonowe. Ale najważniejszy jest fakt, że zarówno między kolumnami centralną i przednimi, jak i tylnymi było słychać jednolitość – dźwięk cechował się jednakową barwą.

Kolumny Melodika dobrze radzą sobie również z odtwarzaniem muzyki wielokanałowej, jednak ze względu na styl ich grania jedne gatunki muzyczne zyskują, a inne tracą. Koncert Madonny z "MDNA Tour" wydanym na nośniku Blu-ray z dźwiękiem w formacie DTS-HD 5.1 pasował do charakteru kolumn Melodika jak ulał – z przetwarzaniem sporych ilości basu przednie podłogówki radziły sobie nad wyraz dobrze. Dźwięk w tym zakresie odtwarzany był dosyć konturowo i rytmicznie, ale nie brakowało też najniższych partii basu, na których przecież ten koncert mocno się opiera. Z kolei podczas odtwarzania muzyki z płyty SACD, a konkretnie albumu "Libera Me" Larsa Danielssona, brzmienie w trybie 5.1 zmiksowane do postaci 5.0 zaprezentowane zostało przez zestaw Melodika energicznie i obszernie, zwłaszcza w paśmie basu, ale brakowało trochę finezji, zwłaszcza w środkowej części pasma częstotliwości – brzmienie było niezbyt plastyczne, a średnie tony schowały się nieco za ekspresyjną górą pasma oraz basem. Konkurencyjne kolumny marki Indiana Line 5451 okazały się pod tym względem nieco lepsze, ale nie tak energiczne, jak zestaw Melodika. Dla odmiany jeszcze nie tak dawno odsłuchiwane przeze mnie kolumny Dali Zensor popisały się chyba najbardziej szczegółowo odtwarzaną górą pasma, zwłaszcza jeśli chodzi o najdrobniejsze detale, i ładnie zespolonym środkowym zakresem częstotliwości z tonami wysokimi. Każdy z tych zestawów ma swoje wady i zalety, zatem wybór w głównej mierze będzie zależał od preferencji muzycznych słuchacza, ale też od poczucia estetyki, bo większość z nas dokonuje zakupów oczami.

melodika bl420s

Podsumowanie

Zestaw BL420S marki Melodika oferuje angażujące, dynamiczne brzmienie, z obficie kreśloną przestrzenią, co zdecydowanie predysponuje te kolumny do odtwarzania ścieżek filmowych w tym także koncertów wydanych na płytach DVD/Blu-ray. Z muzyką bywa już różnie, bo wszystko zależy od gatunku, ale z mocnym koncertowym bitem w wykonaniu Madonny oraz hard rockiem australijskiej grupy AC/DC Melodiki czuły się jak ryba w wodzie. Należy jednak pamiętać, że jest to zestaw z budżetowej półki cenowej i pod względem wierności oraz skali dźwięku nie dorówna tym droższym i bardziej wysublimowanym kolumnom, dzięki którym słuchać już można na bardzo wysokim poziomie tak wymagającego materiału dźwiękowego, jak klasyka czy muzyki z płyt SACD w wykonaniu Larsa Danielssona. Jedno jest pewne, zestaw BL420S wyróżnia się na tle konkurencji energicznym i szczegółowym dźwiękiem, jak ulał pasującym do kinowej domowej rozrywki, ale też solidnym wykonaniem.

Werdykt: Melodika BL420S

 • Jakość

 • Design

 • Możliwości

Plusy: Dopracowane skrzynki i przyzwoite głośniki z potencjałem. Brzmienie jasne, efektowne, ze sprężystym basem i obszernie kreśloną przestrzenią

Minusy: Kontrowersyjny wygląd przy zdemontowanych maskownicach. Czasem zbyt agresywnie brzmiące wysokie tony

Ocena ogólna:

PRODUKT
Melodika BL420S
RODZAJ
Budżetowy zestaw 5.0 do kina domowego
CENA
3.745 zł
DYSTRYBUCJA
Rafko
www.melodika.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY

Kolumny przednie BL-40

 • Przetworniki 2x160mm przetworniki nisko-średniotonowe z membranami z włókna szklanego, 25mm jedwabna kopułka wysokotonowa
 • Obudowa Bas-refleks
 • Pasmo przenoszenia 40Hz–20kHz
 • Skuteczność 91dB
 • Moc 200W (szczytowa)
 • Wymiary 235x970x346mm (SxWxG)
 • Waga 19 kg

Kolumna centralna BLC-20

 • Przetworniki 2x130mm przetworniki nisko-średniotonowe z membranami z włókna szklanego, 25mm jedwabna kopułka wysokotonowa
 • Obudowa Zamknięta
 • Pasmo przenoszenia 55Hz–20kHz
 • Skuteczność 88dB
 • Moc 120W (szczytowa)
 • Wymiary 533x177x203mm (SxWxG)
 • Waga 9,5 kg

Kolumny tylne BLS-20

 • Przetworniki 100mm przetwornik nisko-średniotonowy z membraną z włókna szklanego, 2x19mm polimerowa kopułka wysokotonowa
 • Obudowa Zamknięta
 • Pasmo przenoszenia 80Hz–20kHz
 • Skuteczność 88dB
 • Moc 125W (szczytowa)
 • Wymiary 280x178x127mm (SxWxG)
 • Waga 7,8 kg