s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Denon AH-MM400

test |
Słuchawki - Denon AH-MM400

Nowe mobilne słuchawki Denona AH-MM400 to połączenie nowoczesnego wzornictwa i niepospolitego brzmienia

Ofertę słuchawek Denona podzielono na trzy podstawowe serie: Freak Exercise to propozycja dla osób aktywnych fizycznie, Globe Cruiser jest adresowana do podróżników, a Music Maniac – do miłośników muzyki korzystających na co dzień z urządzeń mobilnych. Ostatnia z wymienionych grup jest najbardziej zróżnicowana, bo obejmuje zarówno modele douszne, nauszne, jak i wokółuszne. Niedawno producent uzupełnił ją o referencyjne AH-MM400, które ze względu na wygląd wiele osób kupi pewnie samymi tylko oczami. My postanowiliśmy sprawdzić, czy w parze z unikalnym designem idzie także dobre brzmienie.

Konstrukcja

AH-MM400 są na wskroś nowoczesne, a jednocześnie mają w sobie coś klasycznego – to zapewne zasługa wykorzystania drewna orzecha amerykańskiego do budowy muszli. Połączenie tego szlachetnego, naturalnego materiału z aluminium i czarną (szkoda tylko że sztuczną) skórą dało znakomity efekt – słuchawki zachwycają subtelną elegancją oraz czystością formy. Pady bez problemu obejmują całe uszy, co zapewnia wygodę i skuteczną pasywną izolację akustyczną od otoczenia. Składane na płasko muszle (podczas transportu jak znalazł) połączono z lekkim, regulowanym pałąkiem za pomocą aluminiowych elementów. Jedyne do czego można by się przyczepić (poza sztuczną skórą), jest chyba tylko materiał, z którego wykonano pałąk – przy zdejmowaniu i zakładaniu słuchawek na głowę słychać charakterystyczny odgłos "klikania", ale z drugiej strony wydaje się to w pełni usprawiedliwione, biorąc pod uwagę nadzwyczajną elastyczność tej części słuchawek (AH-MM400 można by pewnie bez większych problemów założyć nawet na wielką "kwadratową" głowę).

AH-MM400 mają żywy temperament, co pokazują od pierwszych chwil odsłuchu, wykładając kawę na ławę – grają żywiołowo, dynamicznie i prężnie

Niebanalne rozwiązania w tym wypadku dotyczą także przetworników. 40-milimetrowe głośniczki wykorzystują magnesy neodymowe oraz autorską technologię Denona o nazwie Free Edge, która umożliwia membranom precyzyjne poruszanie się wzdłuż osi, co pozwoliło osiągnąć najniższy możliwy poziom zakłóceń i wyśrubować dynamikę. Same membrany skonstruowano zaś w oparciu o zaawansowany technologicznie kompozyt węglowy, dzięki czemu są one i lekkie, i sztywne zarazem.

denon ah mm400

W zestawie dołączonym do słuchawek znajdziemy dwa odłączane przewody wykonane z miedzi beztlenowej. Jeden z nich, krótszy, wyposażono w przyciski sterujące, mikrofon oraz kątowe złącze minijack, co jasno wskazuje, że należy go używać razem ze smartfonem. Drugi przewód, nieco dłuższy i pozbawiony pilota, przyda się do systemu hi-fi (przejściówka 6,3mm w komplecie). Do zabezpieczenia "nauszników" na czas transportu można wykorzystać etui z czarnego materiału.

Brzmienie

AH-MM400 mają żywy temperament, co pokazują od pierwszych chwil odsłuchu, wykładając kawę na ławę – grają żywiołowo, dynamicznie i prężnie. To przeciwieństwo dźwięku zamglonego, matowego, anemicznego, pozbawionego energii. Tu wszystko jest jasne, czytelne i zrywne – "czterysetki" epatują energią i nie pozwalają się nudzić bezpłciowym, nudnym przekazem.

Bas w słuchawkach Denona jest intensywny, całkiem zwarty, ale też miękkawy, zaokrąglony. Wprowadza do brzmienia pożądane ocieplenie. Dobrą dynamikę niskich składowych dopełniono wyrazistością, dzięki czemu łatwo oddzielić gitarę basową od perkusyjnej stopy. Nie ma też najmniejszych problemów ze śledzeniem zmiany wysokości czy intonacji kontrabasu, a wspomniana już prężność prezentacji powoduje, że instrument ten oddycha i wibruje. Na płycie Tetsuo Sakurai "Gentle Hearts" momentami bas był nawet nieco zbyt obfity, ale bez wysiłku udawało się śledzić zarówno energiczne uderzanie kciukiem w struny, jak i ich dynamiczne podrywanie.

Najciekawszą część brzmienia AH-MM400 stanowi średnica – ekspresywna i barwna zarazem. Lekkie podkreślenie jej górnego podzakresu dało efekt witalności – w dźwięku cały czas obecne jest pewnego rodzaju napięcie, intensywność przekładająca się na podekscytowanie słuchacza. Zakres ten przypomina miarowo tryskające źródełko, pełne energii i werwy, jego czystość i czytelność jest uderzająca. Wokale są odważne i nasycone – odsłuch płyty "Trees of Light" Andersa Jormina, Leny Willemark i Karin Nakagawy na słuchawkach Denona pozwolił przekonać się na własne uszy, że samą tylko intonacją i modulacją głosu można tworzyć nastrój i budować dramaturgię.

denon ah mm400

Góra pasma oferuje sporo detali, nie bawiąc się przy tym w subtelności – momentami bywa dosadna, nie stroni od podkreślania sybilantów ("Lato 76" Artura Rojka), jednak nie wydaje się przesadzona, bo unika nieprzyjemnej przenikliwości. Nie ma tu takiego otwarcia, jak w przypadku modeli high-endowych, mikrosubtelności nie są podane w tak wnikliwy, wychwytujący nieznaczne nawet różnice sposób, ale czytelność zmian dynamicznych – zarówno w partiach piano, jak i podczas głośniejszego grania – stoi na wysokim poziomie.

Bez wątpienia do mocnych stron opisywanych tu słuchawek należy także stereofonia. To, co się dzieje na scenie, nie jest na siłę wtłaczane do "wnętrza głowy", a rozdzielczość planów jest znakomita. Jeśli tylko nagranie na to pozwala, AH-MM400 jak na dłoni pokazują usytuowanie instrumentów i ich wzajemne relacje.

denon ah mm400

Warto wiedzieć

Całej rodzinie słuchawek Music Maniac towarzyszy specjalna aplikacja Denon Audio App. To nic innego jak program służący do odtwarzania muzyki zapisanej w urządzeniu mobilnym oraz słuchania ulubionych internetowych stacji radiowych (wbudowany serwis TuneIn). Dodatkowo aplikacja pozwala na organizowanie playlist, a także tworzenie i zapisywanie własnych krzywych EQ. Użytkownicy, którzy nie chcą własnoręcznie ingerować w krzywe korekcji, mogą wykorzystać któryś z wbudowanych presetów EQ. Zaawansowany programik Denona dysponuje analizatorem widma czasu rzeczywistego (iOS), a ponadto trybem Bypass pozwalającym szybko porównać dźwięk oryginalny z tym poddanym korekcie.

denon ah mm400

Podsumowanie

Denon po raz kolejny zaproponował nieprzeciętny produkt, którego mocnymi stronami są zarówno wygląd, jak i brzmienie. W efekcie powstały słuchawki, których nie sposób zignorować, jeśli szuka się wysokiej klasy stylowych i świetnie brzmiących "nauszników"do swojego smartfonu.

Werdykt: Denon AH-MM400

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Stylowy wygląd i wygoda użytkowania. Brzmienie żywe i ekspresywne, niepozwalające się nudzić

Minusy: Pady mogłyby być z naturalnej skóry. Pałąk specyficznie trzeszczy przy zdejmowaniu i zakładaniu słuchawek na głowę

Ogółem: Z AH-MM400 nie można narzekać na nudę: wyglądają ponadczasowo, a w ich przekazie sporo się dzieje

Ocena ogólna:

PRODUKT
Denon AH-MM400
RODZAJ
Słuchawki dynamiczne
CENA
1.999 zł
WAGA
310 g (bez kabla)
DYSTRYBUCJA
Horn Distribution S.A.
www.denon.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Konstrukcja: zamknięta
 • Impedancja: 32Ω
 • Czułość: 96dB/mW
 • Pasmo przenoszenia: 10Hz–40kHz
 • Maks. moc wejściowa: 1000mW
 • Przetworniki Free Edge o średnicy 40mm
 • Złącze: jack 3,5mm + przejściówka 6,3mm
 • Dwa odłączane przewody audio (jeden z pilotem i mikrofonem) z miedzi OFC