s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

AKG Y45BT

test |
Słuchawki dokanałowe bezprzewodowe - AKG Y45BT

Choć wykonano je z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, to nie rzucają się w oczy – przyglądamy się miniaturowym bezprzewodowym słuchawkom AKG Y45BT

Moda na bezprzewodowe słuchawki mobilne nie przemija. Bogactwo modeli dostępnych w sprzedaży przyprawia o zawrót głowy, więc jeśli ktoś dopiero zaczyna swoją przygodę ze słuchaniem muzyki na urządzeniu przenośnym i rozgląda się za dobrymi nausznikami, powinien sięgnąć po propozycję jednej ze sprawdzonych marek. Należy do nich z pewnością austriackie AKG, którego produkty niezmiennie kojarzą się z wysokiej jakości dźwiękiem oraz świetnym wykonaniem. Niedawno w katalogu tej szacownej firmy pojawiły się miniaturowe Y45BT, których wygląd różni się od wielu innych modeli mobilnych.

Konstrukcja

Oprócz świetnego wykonania, do którego AKG zdążyło już chyba wszystkich przyzwyczaić, najważniejszą cechą nowego modelu jest wielkość – właściwie to chciałoby się powiedzieć "niewielkość". Większość mobilnych słuchawek przytłacza swoim wyglądem, więc jeśli ktoś szuka czegoś kompaktowego, niezwracającego uwagi i bezprzewodowego, to po prostu musi wziąć pod uwagę model Y45BT. Wytrzymała, składana konstrukcja (3D-Axis – pałąk zapewnia obrót nauszników w trzech płaszczyznach) ułatwia transport i przechowywanie – w komplecie znajdziemy miękkie etui podróżne. Pałąk z zewnątrz wykonano z przyjemnego w dotyku tworzywa, a od dołu wyłożono sztuczną skórą. Wysuwany rdzeń to stal wzmocniona plastikiem, z podziałką umożliwiającą precyzyjne i równe z obu stron ustalenie wysokości. W prawej muszli umieszczono przyciski sterujące głośnością (+ i -), wstrzymania/wznowienia odtwarzania, przejścia do następnego/poprzedniego utworu (jedno, dwa albo trzy naciśnięcia), gniazdo microjack, włącznik modułu Bluetooth, diodę, mikrofon oraz panel NFC. W lewej z kolei znalazło się gniazdo micro USB do ładowania akumulatorka oraz dioda informująca o jego stanie. Pady są miękkie, wypełnione elastycznym, sprężystym tworzywem i powleczone sztuczną skórą. Słuchawki są lekkie, pewnie leżą na głowie i nie uciskają uszu – to dobra informacja zwłaszcza dla osób noszących okulary. Połączenie bezprzewodowe z urządzeniem Bluetooth (podczas testu był to iPad) to dla AKG Y45BT kaszka z mleczkiem. Proces zostaje maksymalnie uproszczony, jeśli posiada się smartfon albo tablet wyposażony w technologię NFC.

AKG-Y45BT

Jakość brzmienia

Y45BT są nieźle zrównoważone, choć stosunkowo łatwo wychwycić w ich brzmieniu uwypuklenie średniego podzakresu basu i wyższej średnicy. Chodziło zapewne o skompensowanie niedostatków wynikających z wielkości przetworników, które muszą w jakimś stopniu zawężać zakres przenoszonych częstotliwości. Widać to wyraźnie także na drugim krańcu pasma, góra jest bowiem nieco przygaszona, oszczędna w barwie, a wybrzmiewanie instrumentów perkusyjnych skrócone (hi-hat). Najwięcej informacji muzycznych kryje się oczywiście w średnicy, przyjemnie ocieplonej, umożliwiającej dłuższe słuchanie bez zmęczenia. To ona jest kluczem do brzmienia Y45BT – uniwersalnego i niedrażniącego.

Zamiast narzędzia służącego do analizy, AKG stworzyło produkt możliwie uniwersalny, który sprawdzi się w niejednej sytuacji

Właściwie wszystkie aspekty brzmienia tego modelu można by opisać w podobny sposób: stereofonia nie budzi większych zastrzeżeń, czytelność jest przyzwoita, bas poprzez swoje podbicie jest wystarczająco obecny, średnica dobrze nasycona, a góra akceptowalna. Niejeden audiofil pewnie by się na taką przyzwoitość w niemal każdym calu obraził i ponarzekał – a to na ograniczenia dynamiki, a to na brak nasycenia mikrodetalami, a to wreszcie na odstępstwo od neutralności. Tak się jednak składa, że tu wszystko świetnie do siebie pasuje, bo po co komu niewielkie, bezprzewodowe, mobilne słuchawki, które dzielą włos na czworo i męczą po kilku czy kilkunastu minutach odsłuchu? Zamiast narzędzia służącego do analizy, AKG stworzyło więc produkt możliwie uniwersalny, który sprawdzi się w niejednej sytuacji.

AKG-Y45BT

Podsumowanie

Założenie, na którym oparto konstrukcję modelu Y45BT, było proste – za wszelką cenę uniknąć dyskomfortu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Słuchawki AKG mają nam więc uprzyjemniać drogę do pracy czy szkoły i towarzyszyć w zdrowym oraz aktywnym spędzaniu wolnego czasu. I z tego zadania wywiązują się, jak należy.

Werdykt: AKG Y45BT

 • Jakość dźwięku

 • Jakość / Cena

 • Wykonanie

 • Możliwości

Plusy: Kompaktowe, eleganckie, solidnie wykonane słuchawki. Zero problemów z łącznością bezprzewodową. Przyjemne, niemęczące brzmienie

Minusy: Nie jest to sprzęt dla audiofilów-purystów

Ogółem: Miniaturki niezwracające na siebie uwagi. Uniwerslane brzmienie plus świetne wykonanie

Ocena ogólna:

PRODUKT
AKG Y45BT
RODZAJ
Słuchawki bezprzewodowe
CENA
529 zł
WAGA
150g (bez kabla)
DYSTRYBUCJA
Suport Sp. z o.o.
www.jbl.pl
NAJWAŻNIEJSZE CECHY
 • Przetworniki: 40mm
 • Konstrukcja: nauszna, zamknięta
 • Pasmo przenoszenia: 17Hz–20kHz
 • Impedancja: 32Ω
 • Skuteczność: 120dB
 • Maksymalna moc wejściowa: 100mW
 • Technologie: Bluetooth, NFC, aptX
 • 3-przyciskowy pilot zdalnego sterowania
 • Akumulator ładowany z USB
 • Czas odsłuchu: 8 godz. na baterii