s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Harbeth Audio

prezentacja |
niezdefiniowano - Harbeth Audio

Brytyjski Harbeth Audio to spadkobierca dziedzictwa znakomitych, jak na tamte czasy monitorów BBC, które zachwycają do dziś.

Już od ponad 40 lat od kiedy firma Harbeth rozwija projekt zapoczątkowany przez brytyjskiego nadawcę BBC (British Broadcasting Corporation). Mniej więcej w połowie XX wieku powstało zapotrzebowanie ze strony tego nadawcy na opracowanie głośnika, który mógłby być wykorzystywany zarówno w studiach radiowych, jak i wozach transmisyjnych pełniących tę rolę w terenie. Były jasno postawione oczekiwania w stosunku do tychże kolumn głośnikowych i nikt wówczas nie myślał o miłośnikach muzyki, to wyszło niejako przypadkiem. Ale po kolei...

Zaprojektowanie i wyprodukowanie monitorów dla rozgłośni BBC było inicjatywą rządową, zatwierdzoną przez parlament. Jego koszt to ok. 100.000 funtów, co było wówczas zawrotną kwotą. Głośniki miały przede wszystkim najwierniej, jak to tylko możliwe odtwarzać głos ludzki i być na tyle kompaktowe żeby bezproblemowo zmieścić się w wozach transmisyjnych (ciasnych i zagraconych). Jeśli zaś chodzi o obudowy, to nie musiały być ładne, ale miały być "żywe", mówiąc inaczej, miały rezonować, a więc "grać", a ich strojenie odbywało się poprzez odpowiednie skręcenie i usztywnienie. Ostatecznie osiągnięte efekty w kwestii jakości brzmienia tych kolumn przeszły najśmielsze oczekiwania. Tak narodził się legendarny dziś model Ls3/5a.

Harbeth Audio

Obecnie wielu producentów powołuje się na dziedzictwo BBC do czego oczywiście mają prawo, ale firma Harbeth bez wątpienia nie znalazła się w tym gronie przypadkowo. Niejaki H.D. Harwood, późniejszy założyciel Harbeth Audio Ltd. był wcześniej inżynierem zatrudnionym w BBC, jako szef departamentu badań. To właśnie jego zespół opracował nowy rodzaj folii plastikowej, która świetnie nadawała się do produkcji membran głośnikowych. Za zgodą BBC uzyskał patent na tę folię, a po przejściu na emeryturę, założył firmę Harbeth Audio i rozpoczął produkcję głośników nawiązujących do protoplasty, czyli Ls3/5a.

Nazwa firmy powstała z połączenia pierwszego członu nazwiska założyciela, a więc HAR(wood) i drugiego członu imienia jego żony (Eliza)BETH. Przez lata Harwood rozwijał projekt będący owocem największego na świecie projektu badawczo-rozwojowego w historii audio. Jako pierwszy na rynku zadebiutował model HL Monitor (Mk1) z 1977 roku z nowatorską membraną z polipropylenu, będącą pierwszą tego typu na świecie! Przez pierwsze dziesięć do sprzedaży weszły Monitory Mk2 i Mk3, wnoszące niewielkie zmiany, ale nowatorski Monitor Mk4 niezwykle wzmocnił pozycję firmy i przyczynił się do popularyzacji marki Harbeth.

Harbeth Audio

Aktualnie właścicielem firmy jest Alan Shaw, zarazem główny konstruktor, który z powodzeniem rozwija projekt i wprowadza pewne modyfikacje. Dlatego brzmienie współczesnych monitorów Harbeth Audio jest znacznie bardziej przejrzyste, żywe, dynamiczne i przede wszystkim bardziej naturalne niż ich historycznych protoplastów. I tak np. model P3ESR XD jest uznawany za najwybitniejsze współczesne rozwinięcie klasycznego monitora BBC Ls3/5a.

Warto podkreślić, że wszystkie monitory Harbeth Audio są niezmiennie produkowane (od 1977 r.) we własnej fabryce w Wielkiej Brytanii. Tradycyjnie są to wyłącznie konstrukcje podstawkowe o cienkościennej, "grającej" obudowie, skręcanej ręcznie przez wieloletnich, wysoce wykwalifikowanych pracowników firmy. Istotnym etapem procesu produkcji jest szczegółowa kontrola jakości. Każdy przetwornik i zwrotnica podlega indywidualnym pomiarom, po których są one parowane. Pomiarom podlegają ponownie poszczególne pary monitorów. Wyniki tych pomiarów są zachowywane w archiwum firmowym, gdzie obecnie zgromadzone są szczegółowe dane o setkach tysięcy par monitorów wyprodukowanych od lat 80. XX w.

Harbeth Audio

Wspólną cechą charakterystyczną współczesnych Harbethów jest niezwykle wiarygodny, naturalny, realistyczny i niesamowicie wciągający dźwięk. Wybór optymalnego modelu uwarunkowany jest wielkością pomieszczenia, wydajnością prądową i mocą wzmacniacza jakim dysponuje klient. Oczywiście ważną kwestią jest również budżet jakim dysponuje potencjalny klient, a trzeba jasno powiedzieć, że Harbethy nie są tanie. Pocieszające jest jednak to, że oprócz satysfakcji z posiadania spadkobiercy legendy, zapewniamy sobie dźwięk wysokiej klasy i co więcej, te kolumny nie tracą na wartości wraz z upływem czasu. Wielu klientów twierdzi, że toto najlepsza inwestycja jakiej dokonali!

Od czerwca 2023 roku dystrybucję produktów Harbeth Audio w Polsce prowadzi firma SoundClub, a kolumny z oferty tego brytyjskiego producenta dostępne są także w autoryzowanych salonach audio na terenie całej Polski. SoundClub przejął również obsługę gwarancyjną producenta dla wszystkich monitorów Harbeth Audio sprzedanych kiedykolwiek w naszym kraju.