s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Ricable

prezentacja |
niezdefiniowano - Ricable

Przyzwyczailiśmy się, że Włosi produkują świetne kolumny głośnikowe, wzmacniacze, ale kable Made in Italy to rzadkość.

Kable audio to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w branży. W prowadzonych przez naszą redakcję grupach facebookowych: Najlepsze Audio i Najlepsze Kolumny Audio, każdorazowo wpis o wpływie kabli na dźwięk, wywołuje zażarte dyskusje i ścieranie się skrajnych stanowisk między tymi, którzy uważają, że kable nie mają żadnego znaczenia a tymi, który twierdzą, że jednak mają i to całkiem duże. My stoimy na stanowisku, że kable audio będące ogniwem łączącym poszczególne komponenty systemu pełnią istotną rolę, aczkolwiek nie demonizujemy ich znaczenia. Kable powinny nadawać ostateczny szlif brzmieniu, a nie je modyfikować. Najważniejsze jest to, aby nie degradowały potencjału pieczołowicie zestawionych systemów audio.

Na świecie jest wielu producentów specjalizujących się wyłącznie w projektowaniu i produkcji kabli audio. Każdy z nich stosuje własne rozwiązania, unikalne kombinacje materiałów i technologii produkcji, w większości objęte tajemnicą. Niejednokrotnie ceny niektórych kabli przekraczają granice zdrowego rozsądku, ale skoro są produkowane, to zapewne znajdują nabywców, podobnie jak odjechane, ekstremalnie drogie urządzenia klasy hi-end.

Ricable

Zejdźmy jednak na ziemię i zajmijmy się kablami dostępnymi dla przeciętnego Kowalskiego, a więc zapewniające możliwie najlepszy stosunek jakości do ceny. Oferta produktów tego typu jest dość duża, a na pewno marką godną polecenia jest Ricable rodem z Włoch. Kable tej marki są dostępne w Polsce od niedawna, więc siłą rzeczy nie są zbyt dobrze znane. Polski dystrybutor, firma Instal Audio z Konina dostarczyła nam niemal wszystkie modele z katalogu Ricable. Mieliśmy więc okazję sprawdzić je w praktyce, w różnych systemach i różnych konfiguracjach. Po tych doświadczeniach możemy stwierdzić, że są to solidnie wykonane, estetyczne i uczciwie wycenione kable.

Ricable

Oferta włoskiej marki Ricable podzielona jest na cztery serie: Invictus, Dedalus, Magnus i Primus. Wszystkie kable są wykonywane ręcznie z zachowaniem rygorystycznych procedur. Również dużą wagę przywiązuje się do kontroli technicznej, dzięki czemu zachowane są najwyższe standardy wykonania.

Jeśli zaś chodzi o własne technologie to firma ma się czym pochwalić. Opracowano bowiem przewodnik AM-RCC, który stanowił bazę do dalszych badań i udoskonaleń. W efekcie uzyskano przewodnik miedziany o czystości 7N (99.99999%).

Ricable

Kolejnym krokiem w rozwoju firmy był projekt RCCP, którego celem było opracowanie wtyków wykonanych całkowicie z czystej miedzi. Ten cel został zrealizowany, a z dobrodziejstw tej nowej technologii korzysta najbardziej zaawansowana seria Invictus oraz większość produktów dwóch niższych serii, poza paroma wyjątkami, gdzie konieczne było użycie stopu miedzi i telluru, który w każdym przypadku jest znacznie lepszym przewodnikiem niż mosiądz powszechnie stosowany w wtykach Hi-Fi.

Ricable

W przypadku RCCP nastąpiła poprawa parametrów elektrycznych o ponad 40 procent w porównaniu do wtyków mosiężnych, co oczywiście zaowocowało znaczącą poprawą dźwięku.

Ricable

Innowacje firmy Ricable nie ograniczają się jedynie do przewodnika i wtyków, ale dotyczą także powłoki zewnętrznej. Zamiast powszechnie stosowanego polietylenu zastosowano nowe związki termoplastyczne, które zapewniają większą elastyczność niż PVC, a także zachowują lepsze właściwości w kontakcie z miedzią. Kolejną ważną nowością jest system RNR - RicableNoise Reduction uzyskany poprzez włączenie do niektórych modeli materiału na bazie germanu, który skutecznie eliminuje szum tła.

Tak więc połączenie nowych technologii z włoskim rzemiosłem przyniosło bardzo dobre rezultaty w postaci wysokiej jakości kabli audio, nie kosztujących majątku.

Ricable

W redakcji mieliśmy już okazję przekonać się o zaletach interkonektu analogowego Ricable Primus Signal. Zobacz, jak wypadł w naszym teście.

Jakiś czas temu poruszyliśmy temat kabli Ricable na naszej grupie facebookowej Najlepsze Audio. Możecie się tam zapoznać z opiniami innych i podzielić własnymi. Zapraszamy...