s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Wilson Audio Chronosonic XVX

prezentacja |
niezdefiniowano - Wilson Audio Chronosonic XVX

Bezkompromisowe kolumny zbudowane w oparciu o najbardziej zaawansowane materiały i technologie, bez oglądania się na koszty.

Dla formalności, określenie high-end od dawna funkcjonuje w światku audio, ale należy go traktować umownie, gdyż nigdy nie był unormowany konkretnymi parametrami, jak np. w przypadku hi-fi. Przyjmijmy zatem, że jest pojęciem ogólnym, stosowanym w przypadku urządzeń luksusowych, unikatowych, wyróżniających się wyglądem, sposobem wykonania, unikalnymi materiałami użytymi do ich produkcji. Określenie to jest najczęściej stosowane w odniesieniu do sprzętu elektroakustycznego, choć nie tylko, ale my ograniczymy się jedynie do audio z najwyższej półki, a w tym konkretnym artykule, do kolumn głośnikowych marki Wilson Audio.

High-end kojarzy nam się nierozłącznie z bajońskimi kwotami, jakie trzeba zapłacić za sprzęt zasługujący na miano hi-endowego. W ankiecie przeprowadzonej wśród użytkowników grupy facebookowej Najlepsze Kolumny Audio, zdecydowana większość osób ustawiła dolną granicę cenową, od której zaczyna się high-end, na poziomie 30.000zł. Do jakiej kategorii należałoby więc zaliczyć kolumny głośnikowe kosztujące kilkukrotnie więcej? A właśnie tak wycenione są flagowce Chronosonic XVX słynnej marki Wilson Audio – ich cena to 1.698.400zł.

Wilson Audio Chronosonic XVX

Widząc taką cenę, automatycznie rodzą się pytania: kto to kupi, dla kogo powstały te produkty?. W przypadku takich konstrukcji bardziej liczy się prestiż danego producenta/marki, pokazanie potencjału projektowego i technicznego umożliwiającego tworzenie rzeczy niesamowitych, niepowtarzalnych, a więc nieosiągalnych dla zwykłych śmiertelników. Jedną z firm, która kroczy tą drogą jest Wilson Audio. Jej historia jest niezwykle ciekawa i może stanowić inspirację oraz przykład rozwoju amerykańskiej przedsiębiorczości. Ciekawostką jest fakt, że została ona spisana przez Johna Giolasa i doczekała się wydania w formie książki pt: "The Wilson Way, The Official History of Wilson Audio". Autor opisał szczegółowo drogi życiowe dwojga założycieli Dave'a Wilsona i Sheryl Lee Jamison (późniejszego małżeństwa), od momentu ich poznania. Wyszczególnia najważniejsze wydarzenia prowadzące do powstania Wilson Audio w 1974 roku, poznajemy też przełomowe konstrukcje firmy na przestrzeni ponad 40 lat jej działalności. Dave Wilson zmarł w 2018 roku, ale doczekał się godnego następcy, swojego syna Daryla, który nie tylko przejął spuściznę po rodzicach, ale w dalszym ciągu rozwija firmę.

Największym dotychczasowym osiągnięciem firmy Wilson Audio, a zarazem życiowym sukcesem Dave'a Wilsona są flagowe konstrukcje Chronosonic XVX. W stosunku do nich nikt nie może mieć wątpliwości, że to high-end w pełnym tego określenia znaczeniu. Warto podkreślić, że pierwszą konstrukcję tego typu (WAMM), Dave Wilson zaprojektował i wykonał we wczesnych latach 80. Tym samym na nowo zdefiniował ówczesne możliwości reprodukcji dźwięku. Pod koniec 2012 roku postanowił stworzyć referencyjną konstrukcję godną, aby ponownie nosić tę nazwę. Wiedział jak trudne jest to wyzwanie, ale nie mógł przewidzieć, że na drodze do jego realizacji napotka tak wiele przeszkód zarówno technologicznych, jak i związanych z życiem prywatnym. Przełomowym i zarazem brzemiennym w skutkach wydarzeniem był wypadek Dave'a, który wydarzył się 2013 roku. Spadł on z dachu swojego domu podczas drobnej naprawy, co ograniczyło w poważnym stopniu jego zaangażowanie w sprawy firmy.

Wilson Audio Chronosonic XVX

Większość obowiązków związanych z działalnością przedsiębiorstwa przejął wówczas syn, wspierając go także podczas prac nad nowymi kolumnami WAMM. Po pięciu latach projekt Chronosonic XVX został sfinalizowany z sukcesem. Jak stwierdził Dave Wilson "żadne inne kolumny na świecie nie brzmią tak realistycznie, żadne nie przekazują tylu emocji". Można oczywiście polemizować z tym stwierdzeniem, natomiast bez wątpienia są to absolutnie topowe konstrukcje wśród kolumn głośnikowych, w których zastosowano niesamowitą ilość nowatorskich, firmowych rozwiązań i technologii. Wśród nich należy wymienić chociażby nowy głośnik QuadraMag z magnesem Alnico (aluminium, nikiel, kobalt) w całkowicie nowym ustawieniu, zmienioną geometrię sekcji średnio/wysokotonowej (MTMM), ultraprecyzyjny układ przesuwania modułów podczas ustawiania ich zgodności w domenie czasowej, nową, piątą z kolei wersję głośnika wysokotonowego Convergent Synergy Mk 5.

Ponadto w tych kolumnach Dave Wilson postanowił rozprawić się z problemem basu, którego przyczyną jest bas-refleks. Opracował przestawialny port XLF (cross-load flow port) pozwalający użytkownikom wybrać czy kolumna ma być wentylowana od przodu, czy od tyłu. Obudowy kolumn wykonano z tradycyjnych dla Wilson Audio materiałów kompozytowych w połączeniu z aluminium.

Lista innowacji jest jeszcze długa, a wszystkie one przyczyniły się do powstania jednych z najlepszych kolumn głośnikowych na świecie!

Więcej informacji o kolumnach marki Wilson Audio w tym modelu Chronosonic XVX znajdziecie na stronie polskiego dystrybutora Audiofast.

Zapraszamy również do naszej grupy facebookowej Najlepsze Kolumny Audio, gdzie na bieżąco informujemy nie tylko o najbardziej zaawansowanych konstrukcjach, ale też o przystępnych cenowo kolumnach dostępnych w cenach przystępnych dla większości melomanów i audiofilów.