s-e-r-v-e-r-a-d-s-3

hi-fi

Kharma International

prezentacja |
niezdefiniowano - Kharma International

Holenderska Kharma International ma długą i bogatą historię udoskonalania wszystkiego, co tylko możliwe w drodze do idealnego brzmienia.

Początki firmy sięgają 1982 roku, ale dla jej twórcy Charlesa van Oosteruma, podróż do świata hi-endu rozpoczęła się znacznie wcześniej. Już jako czternastolatek kupował na wyprzedażach stare radioodbiorniki, wyjmował z nich głośniki i eksperymentował poddając je różnym modyfikacjom, jak również montował je w innej obudowie. Efekty tych eksperymentów musiały być na tyle przekonujące, że pochłonęły chłopca bez reszty przyczyniając się do wyboru jego późniejszej drogi życiowej.

Ciągłe ulepszanie wydawało się nie mieć końca, a ostatecznie zaowocowało powołaniem do życia własnej firmy, którą nazwał Oosterum Luidspreker Systems, O.L.S. – był to rok 1982. Niebawem projekty, które powstawały na papierze nabrały realnych kształtów i na rynek trafiły serie kolumn: Emotion, Lotus i Ceramique. Wszystkie one były z czasem rozwijane. Faktem wartym odnotowania jest to, że firma jako pierwsza na świecie zastosowała ceramiczne membrany w swoich głośnikach.

Kharma International

Rok 1992 był przełomowy dla Charlesa van Oosteruma. Otrzymał on bowiem nietypowe, wręcz wymarzone zlecenie. Chodziło mianowicie o zaprojektowanie i wykonanie najlepiej brzmiącego systemu audio na świecie przy wykorzystaniu najlepszych dostępnych ówcześnie technologii i materiałów, a co najważniejsze, bez żadnych ograniczeń budżetowych. Charles oczywiście podjął wyzwanie i tak powstał unikatowy Grand Enigma Reference System za milion dolarów! Doświadczenia zdobyte podczas realizacji tego projektu były nieocenione i pchnęły firmę na nowe tory rozwoju.

Kharma International

W 1993 roku nastąpił rebranding marki i odtąd funkcjonowała już jako Kharma International. Wiązało to się także z ekspansją na rynki poza rodzimą Holandią. Określenie 'karma" jest bardzo ważnym pojęciem w buddyzmie – w uproszczeniu oznacza czyn/działanie, który przynosi jakiś konkretny skutek. Dobra karma (czyli dobre czyny, wysiłek jaki wkładasz) wracają do nas i zapewne o takim znaczeniu tego słowa myślał Charles van Oosterum wybierając nową nazwę dla swojej firmy.

Kharma International

W tamtym czasie wdrożono na dużą skalę badania dotyczące wszystkich elementów kolumn mających wpływ na jakość dźwięku np. kształt i materiały obudowy, konstrukcje przetworników, zwrotnicy itd. Jednym z pierwszych produktów pod nową marką Kharma były kolumny Divine. Jednak dopiero powstałe nieco później serie Ceramique i Exquisite przyczyniły się do międzynarodowego sukcesu Kharmy.

Seria kolumn Enigma Veyron jest obecnie szczytowym osiągnięciem firmy Kharma.

W 2001 roku Kharma wprowadziła pierwszy na świecie diamentowy głośnik wysokotonowy Diamond zastosowany w serii Exquisite. Te diamentowe stożki stosowane są z powodzeniem do dziś. W 2003 roku oferta firmy rozszerzyła się o wysokiej jakości kable audio w ramach trzech serii: Enigma, Grand Reference i Supreme Reference. Natomiast w 2005 roku Kharma wprowadziła swoją pierwszą linię elektroniki o nazwie Matrix.

Kharma International

W 2006 roku seria kolumn Exquisite wzbogaciła się o niesamowity pod względem konstrukcji, jak i wyglądu model Grand wyznaczający nowy poziom referencji. Była to pierwsza z wielkich kolumn podłogowych marki Kharma, a zastosowany tu układ D'Appolito otworzył drogę dla nowych rozwiązań Już rok później, z okazji 25-lecia istnienia firmy, wypuszczono limitowaną, ekskluzywną wersję Exquisite Extreme Grand.

Kharma International

Następcą leciwej już serii Ceramique była Eelegance z wprowadzonymi na rynek w 2010 roku własnymi przetwornikami kompozytowymi w miejsce ceramicznych. Kolejnym krokiem na drodze do osiągnięcia dźwiękowej nirwany przesuwającym granice doskonałości jakości dźwięku, była zupełnie nowa linia kolumn o nazwie Enigma Veyron. Wprowadzone na rynek w 2015 roku wyróżniają się niemal w każdym szczególe na tle konkurencyjnych konstrukcji. Co ciekawe równolegle narodziła się piękna i zaawansowana technologicznie elektronika i kable o tej samej nazwie, dopasowane pod względem estetycznym i sonicznym do kolumn Enigma Veyron.

Kharma International

Seria kolumn Enigma Veyron jest obecnie szczytowym osiągnięciem firmy Kharma. Na jej przykładzie widać wręcz obsesyjną chęć poprawiania wszystkiego, co tylko możliwe w celu uzyskanie jeszcze lepszego brzmienia. Dzięki takiemu podejściu Kharma zasłużenie cieszy się na całym świecie opinią producenta innowacyjnego wykorzystującego zaawansowane technologie oparte na szalonych pomysłach, popartych jednak szeroko zakrojonymi badaniami. W skład tej flagowej serii kolumn wchodzą następujące modele: Veyron 1D, Veyron 2D, Veyron 4D.

Kharma International

Seria Enigma Veyron reprezentuje najwyższy możliwy poziom inżynierii. Dzięki opatentowanej technologii przetworników Diamond, kolumny te są klasą samą dla siebie. Z tej rodziny najbardziej wyróżnia się model Enigma Veyron EV-2D. Jest on największy i dysponuje aż trzema głośnikami wysokotonowymi Diamond. Z kolei sekcja basowa i średniotonowa jest obsługiwana przez firmowe przetworniki Kharma Omega-F, reprezentujące całkiem nowe, unikalne podejście do kwestii zniekształceń. To wszystko sprawia, że seria Enigma Veyron to hi-end najwyższych lotów. Nic dziwnego, że są z dumą prezentowane, wraz z firmową elektroniką i okablowaniem, na najważniejszych, światowych wystawach audio. Być może wkrótce zobaczymy je i usłyszymy także w naszym kraju, o ile powrócimy do normalności, gdyż doczekaliśmy się wreszcie oficjalnego polskiego dystrybutora produktów marki Kharma, którym jest wrocławska firma Galeria Audio.